bejan

Mlýn na mumieMlýn na mumiePetr Stančík

O téhle knize nic nečtěte. Knihu samotnou si však přečíst musíte.

Tahle kniha, to jsou lukulské hody čtenářovy. Literární labužnictví jazykové, stylistické i tematické. Je to typicky česká kniha napsaná českým autorem a kdo ví, jestli ji přijme jiný, než český čtenář. V knize lze vystopovat inspirace hrabalovsky pábitelské, staromilsky vančurovské, pražsky švejkovské, absurdně kafkovské i bizarně klímovské. Autora bych se rád zeptal na Pražský hřbitov Umberta Eca, protože paralely jsou veliké.

S každou přečtenou stránkou rostlo ve mně podezření, že si autor ze čtenáře prostě dělá legraci (trochu jako Jan Štern svého času). Dělá to však s takovou bravurou, že jsem na tu hru přistoupil a výborně se bavil. A to se mi stává málokdy.

Nezapomenutelné pro mě nejspíš zůstanou pasáže kulinářské, ze kterých se mi ještě teď sbíhají sliny.

06.02.2016

Tisíc podzimů Jacoba de ZoetaTisíc podzimů Jacoba de ZoetaDavid Mitchell

Krásný historický román, který není určen netrpělivému čtenáři.

Co mi kniha dala
Kniha mi poskytla přesně to, co od literatury očekávám: okouzlení textem, zaujetí příběhem a působivým vyobrazením míst a charakterů postav, obohacením o informace, které jsem do té doby neznal, vzbuzením emocí a přemýšlením nad podstatným.

Poznámky ke knize
- rozhodně je to jiná kniha než Hybatelé nebo Atlas mraků
- obzvlášť působivý umí Mitchell být při líčení bolesti a nechutností
- dějový oblouk začíná u Oriko a končí u Oriko
- do kontrastu ke krásnému a vznešenému Mitchell rád dává nízké a ošklivé
- kontrast mezi Holanďany (rozuměj Zápaďany) a Japonci nemůže být větší a přesto základní lidské vlastnosti jsou stejné - odvaha, strach, láska, nenávist, hamižnost, přátelství, zrada, moc, korupce.
- vedle Japonců působí Evropané jako barbaři. Špinaví, hrubí, opilí, lačnící jen po penězích. Přesto to jsou Evropané, kteří přivážejí pokrok, vědu, medicínu a vývoj.
- některá místa v textu jsou až básnicky působivá

11.03.2016

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Česká autorka. Česká kniha. České osudy.
Vyprávění se hrne kupředu jako řeka, ale na středním toku. Tempo mohutné, rychlost konstantní. Sem tam nějaká mělčina, nějaké malé slepé rameno, ale kudy teče proud každý přesně ví.

Jako byste poslouchali vyprávění stařeny o osudech celé jedné rozvětvené rodiny v několika generacích za dlouhé zimní noci u kamen. Do těch osudů zasahují historické události, ale prostá vypravěčka se do historických analýz nepouští. Znáte to, když stařeny vyprávějí - občas zabrousí k vedlejším dějům, postavám a detailům a my, o dekády mladší posluchači, netrpělivě čekáme, kdy se zase vyprávění vrátí k tomu podstatnému, abychom po chvíli zjistili, že vše mělo svůj smysl a krásně do sebe zapadá. Vyprávění poutavé, ale smířlivé ke všem, na které se vzpomíná, jak už to u lidí pokojně očekávajících smrt, po dlouhém životě, bývá. Někdy snad až příliš shovívavé, ale soudit nemáme, abychom sami nebyli souzeni...

Román Hotýlek je důkazem, že autor může čtenáři udělat literární radost a vůbec mu nemusí podlézat. Za mě bez váhání 5*

29.05.2016

Kniha zvláštních nových věcíKniha zvláštních nových věcíMichel Faber

Může se klidně stát, že vás tato kniha uhrane, ale ze začátku budete marně přemýšlet nad tím, čím to je. Příběhem to určitě není, ten je docela všední, i když zahalen do hávu žánru apokalyptické sci-fi. Je to množstvím témat a myšlenek, které Faber dokáže rozvibrovat v hlavě přemýšlivého čtenáře. Ta kniha je vlastně o jazyce. Je o naší schopnosti se dorozumět a porozumět si. Je o nesdělitelném. Je i tom, jak lajdácky s jazykem zacházíme a zároveň jsme v něm uvězněni. Dostaneme-li se mimo rámec našeho světa, slova (jazyk) přestávají stačit. A ano, je to kniha i o lásce, o víře, o Bohu, o vztazích, o rodinné zátěži, o osamělosti člověka, který dokáže věci skoro jako Bůh, ale přitom si neví rady s vlastním životem...

Čtete-li knihy jen kvůli příběhům, tuhle nečtěte.

18.08.2017

CitadelaCitadelaAntoine de Saint-Exupéry

Je zajímavé, jak málo lidí zná tuto Exupéryho knihu. Přitom je to fascinující duchovní exercicie. Výjimečná kniha v rámci celé evropské literatury. Klenot. Meditativní text plný básnických obrazů je zahalen do exotického hávu Sahary a je Exupéryho zamyšlením nad tradičními (až konzervativními) evropskými hodnotami, u kterých autor možná cítil, že je Evropa opouští. Kniha se v podstatě nedá a ani nemusí číst postupně, je možné ji otevírat jako bibli a pokaždé se nechat inspirovat některou z pasáží.

TkaničkyTkaničkyDomenico Starnone

Brilantní psychologická studie rodinných vztahů, bolestí, útrap a křivd. Skvělé a přitom neukecané. A to finále! Pokud bych měl tuto knihu k něčemu přirovnat, pak k italskému filmu Perfetti Sconosciuti.

PS Neděste se toho, že hlavním spouštěčem (a hlavní zápletkou) celého příběhu je rozpad rodiny. Mnohem více než o krizi vztahů je ta kniha o tom, na jak špatných základech (a na základě špatných motivů) vstupujeme do manželství a dlouhodobýcch vztahů vůbec.

17.11.2019

Straka na šibeniciStraka na šibeniciDaniel Petr

Když jsem vzal tuhle nádherně vypravenou knížku do ruky, chtěl jsem se zeptat: kdo je to Daniel Petr? Po přečtení už vím, že se ptát nemusím, o tomhle spisovateli ještě hodně uslyšíme!

Bizarní příběh napsaný skvělým jazykem, který je osekaný ode všech epitet, grafomanských popisných pasáží a přesto není fádní a chudý. Naopak. Na správných místech a ve správný okamžik autor okoření prozaický text básnickým přirovnáním, často ironicky vtipným. Autor vede čtenáře textem suverénně a tak i já jsem se nechal strhnout vyprávěním v Ich formě i pasážemi fantaskními až magickorealistickými s důvěrou, že nebudu zklamán, že nepůjde jen o nepodařený literární experiment, ale že vše v románu má své místo a význam. Nebyl jsem zklamán, byl jsem nadšen!

Autor je můj ročník a proto přičítám tu působivost románu i tomu, že bizarní zážitky z dětství s bizarními lidmi, v bizarní době a na bizarním místě jsem zažíval též...

19.10.2015

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Jaká je tato kniha? Jedním slovem: lidská. Hluboce lidská.
Dojemná i humorná.
Netradiční vypravěčka, která se dívá na lidi, jejich radosti a starosti "sub specie aeternitatis" a poťouchle uvádí každou kapitolu.
Velmi povedený překlad.
Požitek z příběhu, z jazyka i dalších rovin textu.

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

Jedna z nejhumornějších knih, které jsem za svůj život přečetl.
Humor založený na hrátkách s jazykem. Děj není nijak podstatný, i když postavy a postavičky večerní školy pro dospělé ve třídě pana profesora Parkhilla jsou taky zajímavé. Ke knize se dá vracet opakovaně a požitek s láskyplným zacházením s naší mateřštinou v podání pana Antonína Přidala neslábne. Naopak, k namoženým bránicím se s léty přidá ještě úcta k tomuto mistrnému překladu.
Kniha by si jen zasloužila hezčí vydání s hezčí obálkou a na kvalitnějším papíře...

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

"Lidem, kteří mají ideje by se neměl dávat vliv na věci tohoto světa."

"Pane Bože, děkuji Ti, žes mě unavil..."

"Proč přestaly ženy mít děti?!"

"A my? Nestárnem dětmi. Nestárnem prací. Nestárnem chudobou. Honem, honem sem se všemi rozkošemi!"

"Heleno, mužům, kteří jsou zbyteční, nebudou ženy rodit."

18.04.2016

Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)Alexandre Dumas, st.

Hrabě Monte Cristo je vlastně zábavná literatura, mohli bychom říci dobově komerční, ale je zajímavé, že na mnoha místech přesahuje tento rámec a dostává se už na pole hodnotné beletrie - dnes už nestárnoucí klasiky. Čím to je?
Je to dáno především:
1) bravurním stylem vyprávění. Dumasova schopnost dramaticky vystavět dialogy a celou scénu. Jako příklad bych uvedl scénu, ve které se starý a ochrnutý pan Noirtier rozhodne změnit svou závěť. (Na to, že nedokáže komunikovat jinak než pomrkáváním očí, je celá scéna neuvěřitelně dramatická.) Také scéna soudního procesu, při kterém je odhalen Villefort je ukázkou spisovatelské bravury.
2) Děj je protkán celou řadou zajímavých citací, aluzí a myšlenek, které se sice obracely k dobovému čtenáři, ale mnohé z nich mají nadčasovou platnost. V mnohých těchto úvahách se Dumas ukazuje jako zcela moderní autor přemýšlející nad údělem člověka ve světě nastupující industrializace a kapitalismu, ve světě bez náboženství(?). V tomto románu Dumas rozhodně převyšuje W. Scotta či H. Sienkiewicze, pokud bychom jej chtěli řadit mezi autory historické beletrie.
Zvláštní pozornost a myšlenkový rozbor by si pak zasloužil samotný závěr románu.

3) Dumas umí být i velmi vtipný, umí používat velmi inteligentně humor jako charakteristiku a zároveň kritiku některých postav (především aristokratů) i jako odlehčující prvek děje, a zároveň tím odlišit svůj román od šestákových románů.

4) Umím si představit, že bulvární a rozhodně nelichotivé nahlížení do zákulisí a budoárů tehdejší společenské smetánky může stejně tak bavit i dnes.

Mám-li to shrnout, román Hrabě Monte Cristo je zábavná, bravurně napsaná, literatura s jistým myšlenkovým přesahem, která čtenáře dokáže obohatit a nalákat k opětovnému přečtení.

Třísvazkové vydání (Knižní klub 2016) s ilustracemi Adolfa Borna se velice povedlo. Korektorských přehlédnutí není až tak mnoho a objevují se spíš až ve třetím svazku (tipuji to celkem na 12 chyb). Velice jsem docenil to, že Adolf Born zvolil jako ilustrace pouze černobílé “portréty” jednotlivých postav. Skutečně tak ilustroval děj a nestrhává tolik pozornosti na své obrázky, které by svou pitoreskností mohly celý román posunout někam k dobrodružné literatuře pro mládež.

13.04.2020

Letní světlo, a pak přijde nocLetní světlo, a pak přijde nocJón Kalman Stefánsson

Na jeden nádech vám neznámí vypravěči odvyprávějí příběhy několika lidí žijících v jedné malé obci kdesi na severu Islandu. Jejich osudy se na tak malém prostoru zákonitě musí proplétat, ale nečekejte klasický román, spíš nadšené vyprávění strýce Pepina nebo Forresta Gumpa.
Obec, která nemá kostel, faráře, ani hřbitov, zato má svérázné obyvatele, mezi něž patří křehký Jónas, který vyrůstal tak potichu, že na něj ostatní obyvatelé na dlouhou dobu úplně zapomněli, úspěšný ředitel fabriky, který se jednoho dne naučil latinsky a svá auta, dům i rodinu vyměnil za tajemství hvězd, pošťačku Agnes, která čte všem dopisy a otevírá balíky, ale všichni si na to časem zvykli a mnoha dalších...
Tahle knížka není o nějakých islandských podivínech ze Zapadákova, tahle knížka je o nás, o našich životech, o našich touhách, o našem strachu, o naší člověčí omezenosti i velikosti.

Varování!
Pro koho tahle knížka rozhodně není? Pro moralisty, kteří vidí život takový, jaký ho chtějí vidět a přitom skutečný život nezahlédnou. A není pro čtenářky romantických barvotiskových knížek.

19841984G. Orwell (pseudonym)

Zásadní kniha. Bez této knihy nemůže nikdo pochopit, co se kolem nás děje.

16.09.2015

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Jak v málo slovech sdělit důležité.
Nádherná knížečka.

Dobrodružný svět Zdeňka BurianaDobrodružný svět Zdeňka BurianaOndřej Müller

Tohle je nádherná kniha, která se povedla. Poznáte to podle toho, že zaujme i člověka, který se o Zdeňka Buriana, ani o dobrodružné romány nikdy nezajímal. Tahle kniha je i pro mnoho jeho fanoušků překvapením, protože v ní najdou Burianovy ilustrace ke světové klasice i k "rodokapsům" z 20. let 20. století, které málokdo viděl, nebo pamatuje.

U takových krásných projektů se ukazuje, že papírová podoba knihy nemá konkurenci!

23.01.2017

Pražské příběhy - Na cestě Malou StranouPražské příběhy - Na cestě Malou StranouDan Hrubý

Po přečtení téhle knihy budete chodit uličkami Malé Strany už s jinýma očima. Tohle je pocta (dnes už neexistující) Malé Straně. Díky za to!
A velmi oceňuji i grafickou podobu knihy.

06.02.2018

Černobyl. Historie jaderné katastrofyČernobyl. Historie jaderné katastrofySerhii Plokhy

Na to, že to je práce historická nebo alespoň publicistická, je autorův styl velmi čtivý. Pokud budete srovnávat knihu se seriálem HBO, nepřijde zklamání, spíš naopak. Tam kde hraný seriál zjednodušoval, kniha nabízí velmi detailní informace o tehdejších lidech a událostech. Kniha vás obohatí o přesné informace a zároveň vás bude čtenářsky bavit.
Bolestí nakladatelství Jota jsou mizerné korektury textu. V tomto Jota bohužel dlouhodobě patří k nejhorším nakladatelstvím na trhu. Už by s tím něco měli dělat. Čtenáři je sice jasné, že “jasná energie” je jaderná energie, ale zbytečně to kazí celkový dojem z knihy.

20.06.2019

V existencialistické kavárněV existencialistické kavárněSarah Bakewell

Tahle kniha mě bavila. Sympatická, osobně laděná obrana existencialismu a velmi čtivý úvod do filosofie od Husserla přes Heideggera, Sartra až po Camuse. To celé okořeněné pikantnostmi ze života filosofů, které zajímavě doplňují historický kontext vzniku jednotlivých filosofických směrů, ovšem nikdy nesklouznou k bulváru. Zábava a poučení v jednom.

09.10.2019

Stolek s citrónyStolek s citrónyJulian Barnes

Pro mě nejlepší kniha povídek letošního roku. Kniha o důležitých věcech v životě. Obzvlášť povídky Hygiena, Příběh Matse Israelssona a Stručné dějiny holičství. Výborný překlad Viktora Janiše.

16.09.2015

Kámen a bolestKámen a bolestKarel Schulz

V české literatuře neexistuje větší historický román...

CivilizaceCivilizaceNiall Ferguson

Ferguson čtivým stylem provokuje všechny zastánce teorie, že všechny kultury jsou si rovny. Stěžejní otázka knihy zní: jak je možné, že do 15. století byly z hlediska vyspělosti civilizační, kulturní a technické evropské země daleko za zeměmi Východu? A jak to že do 20. století se z globálního hlediska malé zaostalé země jako Nizozemí, Británie, Portugalsko staly celosvětovými hegemony? Autor nastiňuje šest tezí proč tomu tak je. Šest tezí, proč Východ nebude nikdy jako Západ... Zajímavé, obohacené o množství dat a historických faktů, které pozornějšího čtenáře obohatí.

16.09.2015

Pod znamením půlměsícePod znamením půlměsíceLuděk Frýbort

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Jazyk autora je sice trošku archaický a místy vyvolává čtenáři pobavený úsměv na rtech - nestává se často, že by při četbě současného románu měl člověk pocit, že poslouchá Oldřicha Nového z Kristiána - ale téma knihy je aktuální a autor knihu pojal jako dystopickou vizi Evropy okolo roku 2060 a jako určité varování. Neskrývá své kritické výhrady k islámu, není však povrchní, protože problematiku islámu zná velmi dobře.

Struktura příběhu je překvapivě současná a snese směle srovnání s Danem Brownem a podobnými řemeslně zdatnými autory.

Román je mozaikou příběhů lidí z různých koutů Evropy v době, kdy se jednotlivé státy pomalu, ale nezadržitelně rozpadají pod nadvládou muslimů. Evropská civilizace se rozpadá. Příběhy většiny postav se v závěru protnou a pojítkem celého textu je tajemný Proutkař - poutník, ahasver, Krysař, prorok, který je zároveň nejspíš i literární personifikací autorova vztahu ke křesťanství.

16.09.2015

Na jih od hranic, na západ od slunceNa jih od hranic, na západ od slunceHaruki Murakami

Řekl bych, že tato kniha je nejlepším úvodem do Murakamiho a zároveň už není třeba číst jinou, protože už v této novele najdete všechno typické pro Murakamiho styl a téma. Můžete zkusit ještě Norské dřevo a Kafka na pobřeží, ale pak už to je jako seriál, který vám dává přesně to, co očekáváte a chcete, ale nic navíc.

Peníze od HitleraPeníze od HitleraRadka Denemarková

Denemarková cizeluje každou větu, každé slovo. Je radost číst takový text. Hlavním tématem knihy, stejně jako u většiny dalších knih od Radky Denemarkové, je hledání odpovědi na to, proč to ženy mají tak těžké. Do tohoto příběhu je navíc vpletena zapáchající kapitola našich dějin, která se odehrála v roce 1945 v pohraničí. Nespravedlnost, násilí, doživotní traumata nevinných obětí, pomsta. Skvělá kniha.

29.09.2015

Pán muchPán muchWilliam Golding

Zásadní kniha. Podobenství o sociálním zvířeti jménem člověk. Podobenství o tom, jaký vliv má na nás kultura, společnost, její pravidla, vzdělávací systémy. Vypadá to zpočátku jako Verneho Dva roky prázdnin, tajný sen mnohých z nás, když nám bylo 12 let, ale brzy zjistíme, že romantika se snadno změní v barbarství. Jak si uchovat lidskost a zdravý rozum tam, kde vládne strach? A jak odolat tlakům skupiny - tlupy? Důležité otázky, důležitá kniha.

29.09.2015

Už máš spátUž máš spátTibor Noé Kiss

Na 130 stranách dokázal autor navodit tak neskutečnou atmosféru jedné zapadlé maďarské vesničky uprostřed Puszty, že se Nesbo, Larsson a ostatní severští autoři mohou jít schovat. Dusivá atmosféra, bezvýchodnost a napětí. A to vše v novele, ve které se téměř nemluví a zdánlivě nic neděje. Připomíná to scény z westernů Serge Leoneho, ve kterých se vzduch tetelí horkem, slunce praží, vítr si pohrává s chomáči uschlé trávy, větrník vrže a prkna verandy skřípou pod kroky neznámého pistolníka, který není v záběru vidět. Zdánlivě se nic neděje, ale vy cítíte, že se něco stane, něco zlého se blíží...

Doporučuji přečíst najednou bez přerušování, jinak se v textu můžete trochu ztrácet. A ten závěr! Jdu se poohlížet po nějaké další maďarské próze...

16.06.2016

Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnostiOd hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnostiUmberto Eco

Eco vtipný, ironický, pohotový, inspirativní, vzdělaný a zároveň posmutnělý, skeptický a kritický. Jeho poznámky psané na okraj dne a pro (vesměs) italskou realitu však nesou mnohem obecnější - humanistické - poselství. Mnohé z jeho myšlenek napsaných v těchto glosách už známe z jiných zdrojů a ani nevíme, že je to od Eca.

29.12.2016

Soudce a jeho kat / Podezření / SlibSoudce a jeho kat / Podezření / SlibFriedrich Dürrenmatt

Dürrenmattovy detektivky jsou jediné, které čtu. A to jen proto, že to vlastně žádné detektivky nejsou. Využívá sice často půdorysu detektivního žánru, ale v jeho knihách jde o víc, než o to, kdo byl vrah. Dürrenmatt přemýšlí nad spravedlností, vinou, dobrem a zlem. A přiměje čtenáře přemýšlet s ním. Nejlepší švýcarský autor. Ostatně, znáte jiného? ;-)

27.09.2015

Příštích sto letPříštích sto letGeorge Friedman

Tato kniha vám pomůže lépe chápat tahy jednotlivých hráčů na geopolitické šachovnici. A pokud jste na tom byli se znalostmi geopolitiky před přečtením této knihy stejně špatně jako já, pak vám doslova otevře oči. Autor a zároveň šéf Stratforu na začátku knihy upozorní čtenáře, že nebude jednotlivým událostem dávat morální znaménka, ale bude všechno věcně a otevřeně popisovat. Což dělá výborně. Některé prognózy vypadají dost ztřeštěně, ale jak sám autor předesílá: kdyby vám někdo v 19. století říkal, že lidé se jednou budou vraždit v plynových komorách, připadalo by vám to nemožné.
Friedman je velmi silný v tom, jak dokáže analyzovat trendy v chování jednotlivých národů, které mají kořeny v minulosti a na základě toho dokáže překvapivě přesně a uvěřitelně prognózovat příští události. Kniha vyšla v USA v roce 2009, u nás se zpožděním a mezitím se už některé jeho prognózy vyplnily. Velmi zajímavé jsou pasáže o geopolitických cílech a prostředcích USA.

27.09.2015

Krajinou mrtvých mužůKrajinou mrtvých mužůRobert Ryan

Překvapivě dobrá detektivka, což čtenář zjistí až ve druhé půli knihy. Knihu ocení i ti, kteří neznají slavné případy Sherlocka Holmese. Pro některé může být rozjezd knihy pomalý, ale já si dopodrobna a věrně vylíčené reálie První světové války na Západní frontě užíval. Finále knihy je strhující a originální. Jedinou vadou knihy je zfušovaná korektura textu, která ubrala v mém hodnocení jednu hvězdičku.

26.12.2015