bejan bejan komentáře u knih

Náš velký útěk Náš velký útěk Andrea Hejlskov

Po prvních 30 stranách jsem chtěl psát překladatelce..., ale pak se text spravil a přestal mě rušit při čtení téhle výborné knížky.
Hodnota knížky netkví ani tak ve zkušenosti, kterou udělala mimo civilizaci tato rodina, která tak určitě pomohla prošlapat cestu dalším lidem, kteří mají pocit: "co když chyba není v nás, co když je chyba v systému?", ale tkví především v autenticitě tohoto textu. Jistě, je to stylizovaný text a na některých místech velmi dobře, ale je zároveň autentický, velice otevřený a přitom není bulvární.
Autorka nenapsala drama o rodině, která zkusila žít mimo systém, ani nenapsala komedii o trampotách měšťáků v divočině, ani nevykouzlila iluzi o návratu k přírodě. Poctivě popsala své životní pocity, snahu o únik, idealismus, odvahu ke skutečné a radikální změně, těžkosti života v divočině, i selhání. Selhání, které není potvrzením cynických a skeptických komentářů těch, kteří si už na "otroctví" zvykli, ale je cestou ke skutečnému poznání sebe sama i světa iluzí, v němž žijeme.
Nejkrásnější místa v knize jsou ta, ve kterých autorka popisuje souznění s přírodou, když popisuje jak se mění její vztah ke světu a jak se proměňují vztahy v její rodině.
Knížka není vyprávěním o dobrodružství, je zamyšlením nad světem a nad tím, jak ve "falešném bezpečí civilizace" žijeme a zda vůbec žijeme...
_____________________________________________________________________________
Edit: Kniha není prepperskou příručkou na přežití v divočině, proto zdejší kritické komentáře na adresu autorky a její rodiny a jejich neschopnosti (případně pokrytectví) nejsou vůbec na místě. Pokud chcete skutečnou příručku, přečtěte si Cílkovu knihu Ruka noci podaná.
______________________________________________________________________________
Edit 2: autorčin blog: https://andreahejlskov.com/category/blog/

20.02.2019 5 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Robert Louis Stevenson

Jeden z těch textů, který zná snad každý, ale málokdo ho četl. A přesto se musí dotknout každého z nás. Na tom příběhu není důležitá doba jeho vzniku, ani to že se Stevenson inspiroval jedním skutečným edinburghským osudem, ani to že jej lze řadit mezi nejstarší hororové příběhy. Nejdůležitějším je jeho ponor do hloubek lidského nitra. Vrcholem této povídky/novely je závěr a já si myslím, že celý text vznikl jen proto, aby Stevenson mohl ukázat, kam až ve svém uvažování o lidské duši dospěl. Prvotním impulsem pro něj mohla být otázka theodiceje, pak nejspíš uvažování o zlu jako takovém, o tom kde se v nás bere. Předchůdce psychoanalýzy. Po této knize je třeba číst Conrada, Junga, Zimbarda, Milgrama a Arendtovou...

26.01.2019 5 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Střihnout si takhle román ze 30. let á la Velký Gatsby a přitom nesklouznout ke klišé, k ironii, ani k epigonství, to vyžaduje dvě zásadní ingredience: sebevědomého autora a literaturu, která má ve své tradici velké romány.
Towles vládne suverénním a přitom moderním stylem a nebojí se ani v nejmenším přihlásit se k románům zachycujícím atmosféru zlatého věku (pro nás nepochopitelně trvajícího až do začátku 40. let!). S veškerou úctou k mým oblíbeným českým autorům, tohle zdejší autor nesvede...

23.01.2019 5 z 5

Co je to tam vzadu na dvoře za kolo s chromovanými řídítky? Co je to tam vzadu na dvoře za kolo s chromovanými řídítky? Georges Perec

Vtipných knih je jako šafránu, to znamená (jak dovozuji) málo, neboť jsem v životě žádný šafrán nespatřil a jediné s čím se mi to krásné slovo (šafrán - ovšemže) pojí, je jméno Libuška. Nemluvím zde (tedy správně nepíšu) o knihách a knížkách humoristických, zdaleka ne vždy vtipných - humorných snad, rozhodně ne však rozesmívajících, ale o knihách vtipných, o knihách s espritem, knihách s komičností a vytříbeností jazykovou a zároveň povznášejících. I tuto se mi stalo, že kolega přečet (tím přechodníkem si nejsem jist) tuto knížku začal se smáti a ihned mi z ní citoval a ten citát mě natolik zaujal, že
jsem pojal záměr knihu čísti a ihned jsem ten záměr začal uskutečňovat. Veselí, údiv i obohacení a především zopakování snad všech figur poetických za těch nepatrných sto třicet korun českých stojí!

22.01.2019 5 z 5

Deník Deník Édouard Levé

O světě vytvářeném slovy, která jsou vyprázdněná, znásilňovaná, zneužívaná, ale i nepochopená, nesprávně uchopená, nadužívaná...
Co zbude z textů a slov tištěných a pronášených v médiích, když z nich odstraníme konkrétní jména a konkrétní data? Zůstane nám bez konkrétna v rukou jen mrtvá matérie, tělo na patologově stole, špinavý hadr po vytření podlahy, který je třeba někam odhodit? Anebo slova a texty vypoví něco o skutečnosti i bez skutečnosti, ke které by se vztahovala?

19.01.2019 4 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Je mi to líto, ale tento komiks mě zklamal. To co bylo nejzajímavější na románu, tedy autorův úsporný styl a uchvacující napínavý příběh, se nepodařilo do komiksu přenést.
Co mě však nejvíc od knihy odpuzovalo, byla neautentická vulgární řeč současných teenagerů, kterou autoři vložili do úst hrdinům příběhu. Ani Ota Rambousek (ani Jan Novák) ve svých knihách nedělali z Mašínů skauty, ale k čemu je sprostota ve vyjadřování i v chování postav komiksu dobrá, to opravdu nechápu. Jedině jako pokus přitáhnout k tématu mladé čtenáře. A ani to se nepovedlo.

09.01.2019 1 z 5

Pražské příběhy 3 - Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa Pražské příběhy 3 - Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa Dan Hrubý

Danovi Hrubému díky za třetí čtivou a inspirativní knihu o Praze. Je to zajímavé, obohacující (místy lehce bulvární) a trochu melancholické čtení. Tahle řada místopisných knih o Praze se stává vzorem pro všechny ostatní, kteří by chtěli o svých městech něco zajímavého a čtivého napsat a vymanit se konečně už ze srovnávání starých a nových fotografií.

02.01.2019 5 z 5

Praha 1945 - 1958 Praha 1945 - 1958 Josef Illík

Jedním slovem: nádhera.

29.12.2018 5 z 5

Skryto ve slovech Skryto ve slovech Vladislav Dudák

Takové knížky je radost číst. Nájemný filosof nám odkrývá dávno zapomenuté významy slov, které právě proto používáme ledabyle, nesprávně, ba přímo hloupě. Přemýšlení, téměř eisnerovské, o mateřštině a světě vůbec.

29.12.2018 5 z 5

Atlas Obscura Atlas Obscura Joshua Foer

Zajímavá a zábavná kniha, která láká k dalšímu a dalšímu pročítání. Pro každého, kdo rád cestuje po světě, nebo i jen prstem po mapě. I když redakce textu mohla být mnohem pečlivější, kniha rozhodně stojí za to.

03.11.2018 5 z 5

O pohledu O pohledu John Berger

Skvělá kniha esejů, kterou kazí jen to, že tisk fotografií, o kterých John Berger v knize píše, je nekvalitní a nedá se na nich téměř nic vidět. Což je u knihy, která je o "pohledu na fotografii" dost podstatná vada...

02.11.2018 4 z 5

Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Jiří Rajlich

Důležitá kniha o člověku, kterého tu nikdo nezná a přitom by měl každý. Rajlichovy knihy jsou cenné především v tom, že se dokáže dostat do archívů, k soukromým deníkům, fotografiím a vzpomínkám. Nevýhodou jeho knih jsou mizerné korektury, jako by nakladatel i autor spoléhali na to, že zájemci o toto téma skousnou všechno. Avšak ruší to a velmi!

19.10.2018 4 z 5

Na ostří jazyka Na ostří jazyka Lina Wolff

První polovina knihy výborná, ve druhé jsem se ztratil. Přesto nelituji, že jsem si knihu přečetl, je v ní několik velmi povedených míst. Autorka je, zdá se, pod vlivem spisovatelů, které v knize zmiňuje: S. Kinga, M. Houllebecqa a Ch. Palaniuka a některé pasáže v knize, jako by byly vystřižené z jejich děl...

07.10.2018 3 z 5

Tisíc tváří hrdiny Tisíc tváří hrdiny Joseph Campbell

Velice obohacující kniha, plná informací, která fascinujícím způsobem vysvětluje mýtus hrdinské cesty, který se objevuje ve všech kulturách všech dob a nutí nás hluboce se zamyslet nad našimi kořeny, naším chováním a uspořádáním naší současné (sic!) společnosti.

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Vynikající kniha, která je souborem reportáží i osobními vzpomínkami na nejpříšernější a nejkatastrofálnější experiment s jedním velkým státem, který vedl k vraždám, násilí a vykořeněnosti jednotlivců. Vůbec není jisté, že se z toho národy, které zažily sovětizaci někdy vzpamatují...

10.09.2018 5 z 5

Řád a chaos v archaických kulturách Řád a chaos v archaických kulturách Tomáš Vítek

Je to sice sborník, avšak (v českých vodách překvapivě) čtivě napsaný. Pro každého se zájmem o mytologii a starověké civilizace naprosto nezbytná kniha.

Dnes v noci jsem ji viděl Dnes v noci jsem ji viděl Drago Jančar

Z vyprávění několika lidí se nám postupně skládá mozaika jednoho lidského života a jeho tragického konce. Vyprávění je suverénní, znovu a znovu posouvaná perspektiva je čtenářsky velmi chytlavá.

Ne že by příběh byl zcela originální, ale stále je důležité takové knihy číst, abychom si uvědomili, že nejnebezpečnější věcí je lidská hloupost.

10.09.2018 5 z 5

Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška Jan Bažant

Skvělá práce, plná obrazového materiálu (i když pouze kreseb) a napsaná čtivě. Pro každého milovníka umění, architektury a starověkých legend a mýtů. Jen cena publikace (750,-) knihu činí nedostupnou právě onomu běžnému čtenáři, který měl být nejspíš jejím hlavním příjemcem...

02.09.2018 5 z 5

Literatura v čase lovců Literatura v čase lovců Miroslav Balaštík

Tyto rozhovory se skutečně povedly. Takto by mělo vypadat každé interview s literátem, každá beseda se spisovatelem a cokoliv je pod touto úrovní, je zbytečné a plané. Zajímavá paleta osobností, ve které mi ani Romanská, ani Stoniš nechybí. Myšlenky, které se v rozhovorech objevují, jsou hodny zapsání a zapamatování.

20.06.2018 5 z 5

Skotsko. Země dávných tajemství Skotsko. Země dávných tajemství Jan R. Hrdina

Ideální kniha k přečtení před cestou do Skotska. Je plná historických zajímavostí a cestování po skotských památkách bude po jejím přečtení mnohem zajímavější.

Nedostatkem této knihy je však neobratná autorova stylistika a časté opakování už jednou sděleného. Jakoby autor psal knihu po samostatných částech. Zkrátka - redaktor knihy ubral autorovi jednu hvězdičku.

18.06.2018 4 z 5