bejan bejan komentáře u knih

Jen jestli si nevymejšlíš Jen jestli si nevymejšlíš Shel Silverstein

Silverstein nikdy nezklame.

30.12.2020 5 z 5

Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Giovanni Boccaccio

Každý kdo vezme do ruky tento výbor, zažije nádherné překvapení!

30.12.2020 5 z 5

Sedm princezen Sedm princezen Iljás bin Júsuf Nizámí

Jsem rád, že jsem si tohoto Nízámího přečetl, ale místy je verš dost nesrozumitelný a šroubovaný. Zato některá místa jsou nádherná, ale jakoby jen probleskovalo do češtiny něco z krásy originálu. Snad to chce svůj čas proniknout k perské poetice staré tisíc let, ale budu to rozhodně zkoušet dál.

30.12.2020 4 z 5

Kniha domova Kniha domova Josef Hora

Poprvé jsem si našel cestu k Josefu Horovi právě touto knihou a pochopil jsem, proč si ho tak moc vážila celá generace českých básníků. Hora pro mě sice nedosahuje metaforičnosti Halasovy, ale pásma Jan houslista a Rekviem jsou silná a nádherná.

30.12.2020 4 z 5

Maurové a Evropa Maurové a Evropa Hans Kaufmann

Sympatický a nadšený úvod do dějin al-Andalúsu (Hispánie, Španělska..?) s mnoha přesahy do evropských dějin. Zajímavé je to, že knihu o dějinách iberského poloostrova, jeho kultuře, filosofii a vědě napsal přírodovědec. Není to nezaujaté, ale pro laika je to téma shrnuto poutavě a bez přílišného zjednodušení. Doslov Ivana Hrbka je skvělý a celou knihu dotváří. V téhle době rozbrojů, fundamentalismu a xenofobie je to úlevné čtení.

27.12.2020 5 z 5

Srdce nechodí samo Srdce nechodí samo Anton Pavlovič Čechov

Vynikající výbor z povídek, vpodstatě nemusíte číst další výbory, protože v těch se budou objevovat povídky zde již vydané. Čechov je mistr nad mistry v žánru povídky a nikdo se mu nemůže ve světové literatuře rovnat.

Člověk ve futrálu Člověk ve futrálu Anton Pavlovič Čechov

K Čechovovi napíšu jediné: je to mistr nad mistry a v žánru povídky mu není na světě rovno. Je to mistr psychologické kresby či črty a jeho povídky (ty pozdní) jsou jedinečné tím, že nemají pointu, respektive mají, ale úplně jinde, než čtenář tuší a očekává.

01.11.2020 5 z 5

Nasreddinova dobrodružství Nasreddinova dobrodružství Leonid Vasiljevič Solovjov

Báječně jsem se pobavil! Toho pochechtávání, usmívání, smíchu a řehotu! Hned jsem si tuhle knihu zařadil mezi ty nejlepší, které mi kdykoliv a opakovaně zvednou náladu. Přitom nejen humorem.
Solovjov sáhl do studnice příběhů o oblíbeném lidovém hrdinovi Nasreddínovi, které se tradovaly po celém předním Východě a stvořil krásné dílko. Narozdíl od Tisíce a jedné noci, které jsou jakousi koláží vypravování, je na Nasreddínových dobrodružstvích poznat, že je psal autor moderní, který jednotlivá dobrodružství funkčně spojil do jednoho resp. dvou příběhů. Byť je jazyk mírně stylizován do obřadné řeči blízkovýchodního vypravování, zachovává si modernost a svěžest, která je pro současného čtenáře lépe stravitelnější, než archaický (i když krásný) jazyk Felixe Tauera v Tisíce a jedné noci.

Život rošťáka Život rošťáka Francisco de Quevedo

Velice vtipná, rozverná, až roštácká společenská satira ze 17. století, která je na mnohých místech v knize stále aktuální. České vydání je doprovozeno ilustracemi Miloslava Troupa. Byla to zábava číst.

01.11.2020 4 z 5

V závalu: sloupky, podpovídky, odstavce a jiné krátké texty V závalu: sloupky, podpovídky, odstavce a jiné krátké texty Petr Hruška

Jen skutečný básník dokáže psát poezii bez veršů. O lopotné básni, ze které odborníci z NASA ustrnou. O smyslu, který nesmí dopředu rušit. O nenápadném vábení náhle vstát a vystoupit na jiné stanici a vydat se na chvíli na pospas světu. O ohromných sýpkách volného času, které necháváme neotevřené a nevyužité na šeré planině v čase mezi sháněním potravy a noclehem.

Básníku Petře Hruško, díky!

30.10.2020 5 z 5

Jiné básně Jiné básně Nicanor Parra

Parra je jako kameník, tesá básně energicky, úporně, zdá se, že nahrubo, ale přitom jsou velice přesné, nic v nich nechybí, nic nepřebývá. Je to pravá poezie, což vyznívá paradoxně, když sám ji nazývá antipoezií, ale je to jako v životě. Jako život sám. Dal bych pět hvězdiček, ale jednu ubírám za toho Stalina.

Tak co, spálili jste po přečtení tu knížku?

17.09.2020 4 z 5

Bůh synergie Bůh synergie Jiří Šifrin

Tentokrát hodnocení "Odpad!" zcela odpovídá. Tohle je snůška nesmyslů, kterým ani "autor" sám nemůže věřit. Jen by mě zajímalo, zda sepisovatel tohoto spisku je blázen, nebo placený pěšák v ruské dezinformační válce vedené proti ČR. Ne, samozřejmě mě to vůbec nezajímá, tyhle potištěné stránky nestojí za jedinou minutu čtenářova života.

14.08.2020 odpad!

Dějiny smrti Dějiny smrti Philippe Ariès

Tato kniha vychází v češtině podruhé a tentokrát v jednom svazku. Je to vynikající práce francouzského historika na téma smrti v naší západní kultuře. Čtenář se dozví překvapivá fakta o chápání a vnímání smrti u našich předků (v porovnání se současnou tristní situací), o způsobech pohřbívání, o hřbitovech a vůbec o všem, co se smrtí souvisí. A co my všichni nesprávně, a k vlastní škodě, vytěsňujeme ze svých životů. Důležitá kniha.

12.08.2020 5 z 5

Karlův most Karlův most Stanislav Přibyl

Jako průvodce by kniha byla vynikající, avšak nakladatel zvolil pevnou vazbu a těžký křídový papír, takže se pro pobíhání po mostě kniha příliš nehodí. Cena knihy odpovídá spíše obrazové publikaci, kterou však není.
Kniha obsahuje veškeré informace, které pozorovatel, turista a milovník historie a umění potřebuje, aby procházku po Karlově mostě prožil hlouběji. A protože Karmelitánské nakladatelství je nakladatelstvím katolickým, nechybí v knize ani duchovní rozměr, což laikovi ani agnostikovi nemusí vadit. Největším přínosem knihy jsou přepisy a překlady všech nápisů na sochách a soklech a vysvětlení křesťanské ikonografie. Knize by slušely kvalitnější fotografie. Autor by také mohl uvést citaci tam, kde si vypůjčuje z cizích textů, zbytečně to snižuje jeho, jinak chvályhodnou, snahu.

27.07.2020 4 z 5

Karlův most Karlův most kolektiv autorů

Skvělý sborník příspěvků o této unikátní památce doplněný o krásné reprodukce obrazů a rytin zachycujících Karlův most v různých dějinných etapách. Jen by to chtělo kvalitnější současné fotografie.
Jednotliví odborníci fundovaně pojednávají o technických parametrech, výstavbě, proměnách, rekonstrukcích, umělecké výzdobě, historii a symbolice Mostu, později Pražského mostu a ještě později Karlova mostu. Důležitá kniha pro zájemce o hlubší poznání tohoto pražského architektonického skvostu.

27.07.2020 5 z 5

Padesát pamětihodných příběhů Padesát pamětihodných příběhů Matteo Bandello

Sbírka padesáti boccacciovsky laděných příběhů ve vynikajícím překladu Adolfa Felixe. Překlad od roku 1975 naprosto nezestárl. Každý příběh je uveden dopisem autora některému ze svých vlivných přátel. Ty dopisy můžete přeskočit a číst rovnou příběhy, ale přijdete o atmosféru renesanční italské společnosti, kterou dokáží navodit. Českého čtenáře potěší příběhy z doby Matyáše Korvína a Jagelonců na českém trůnu.

Kniha by nebyla zdaleka tak povedená bez rozverných, a k renesančním freskám odkazujících, ilustrací Miloslava Troupa. Dnes už takto vypravené knihy nemohou vyjít a proto neváhejte a jestli na ni v antikvariátu narazíte, hned si ji pořiďte.

26.07.2020 5 z 5

Vzestup a pád Třetí říše: dějiny nacistického Německa Vzestup a pád Třetí říše: dějiny nacistického Německa William L. Shirer

Ve své době to byla nejlepší historická práce o Třetí říši, kterou jsem četl. A vlastně ji dodnes nic nepřekonalo v šíři záběru i čtivosti.

14.07.2020 5 z 5

Bajky Bajky Ezop

Právě toto vydání (1957) je nejlepší ze všech českých vydání. Spojily se v něm nádherné Hollarovy rytiny, krásná typografie a skvěle převyprávěný překlad básníkem Jiřím Kolářem. Prostě nádhera!

07.06.2020 5 z 5

Tisíc a jedna noc I Tisíc a jedna noc I neznámý - neuveden

Arabská (potažmo perská a celkově orientální) kultura v celé své kráse. Příběhy, podobenství a bajky. Překlad Felixe Tauera v archaizujícím stylu je naprosto namístě a jeho obsáhlý poznámkový aparát je obdivuhodný a dá se číst zcela samostatně.
Příběh v příběhu, který je vypravován Šahrazád, tedy v dalším příběhu, mě vždycky dokázal nadchnout.
Nejsou to knihy, které by se daly a měly číst naráz, je to celoživotní inspirace, poučení a zábava, ke kterým se lze znovu a znovu vracet. Nádhera!

07.06.2020 5 z 5

Obecné dějiny hanebnosti Obecné dějiny hanebnosti Jorge Luis Borges

Tahle knížka to je bonbónek. Je to ten druh bonbónu, který nechcete hned rozkousat, ale cumláte si ho co nejdéle, abyste si ho užili. Mistr se pozná i (nebo právě) v malých dílech...

06.06.2020 5 z 5