bee88maja bee88maja komentáře u knih

Kus temnoty Kus temnoty Margaret Atwood

Hrábla jsem po této knize kvůli temné obálce, ze které ten kus temnoty přímo čpí.

Geniální paní Atwoodova nejspíše bude, zejména díky jiným jejím dílům. Ovšem pokud nejste znalí Shakespeara, pak se budete u této knihy drobátko nudit. Bludy a touha msty ve mně nezanechala to pomyslné "WAU to má teda koule". Asi ke mně tahle kniha dorazila pozdě, a kus temnoty už rozežral útroby mé duše, abych vůbec mohla docenit kvality tohoto díla... :)

24.11.2022 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Na tuhle knihu jsem byla před dvěmi lety upozorněna kolegyní z práce. Údajně hlavní postava jí velmi připomíná mou osobu.

Jestli se jevím jako pokrytecký arogantní intelektuál, co nemá pochopení pro většinovou společnost, nezapadá, má zápal pro svůj obor, cítí se být výjimečná, hledá se a nachází v textech, a cestách do jiných světů? Pak musím přiznat, že se nepletla.

Ale zpět ke knize, celkově mě velmi bavila a musím uznat, že již chápu proč získala svůj hlas u literárních kritiků. Je to podivuhodné dílo, které stojí za přečtení a mě navíc namotivovalo k četbě toho fenomenálního "Murakáče". :)

04.11.2022 5 z 5

Osamělý králíček Osamělý králíček Jill Hucklesby

Pro malé čtenáře jako dělané. My jsme knihu využili k čtení před spaním, nebo jako námět pro hlasovou zprávu, když je někdo z nás mimo domov. Kniha obsahuje i ilustrace. Milé dílo.

21.10.2022 3 z 5

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Ze začátku knihy jsem se dobře bavila, respektive pár postřehů se mnou silně zarezonovalo a velmi mě rozesmálo. Ovšem psychosomatika nejen u nás, se mi zdá, je tak trochu v plenkách a od této knihy jsem očekávala průlom, nějaké to zvolání Heuréka, tady je to ,co musí každý vědět a znát - proto prvouka. Za mne se objevné mlasknutí nedostavilo. Možná jsem se jen ztrácela v odborném textu, zejména v části popisující framakoterapii- nocebo - placebo. Jako znalá medicínské terminologie na úrovni bakaláře, jsem ještě celý text dokázala uchopit nějak důstojně. Není to jednoduše oddechové čtení na jeden až dva večery. Pro laiky, kteří nerozumí termínům z oblasti medicíny bych tuhle knihu nedoporučovala.

Je ale fajn, že autor zmiňuje vliv mikrobiomu a spánek na celkovou kondici člověka, což bývá nebo bývalo velmi opomíjeným faktem v určování diagnóz. Vliv psychiky na fyzický stav člověka je dnes ožehavé téma. Respektive obé se vzájemně ovlivňuje tak mocně, že aby se tak složitý proces dal uchopit do laické terminologie, bylo by potřeba víc knih než jedna o 300 stran.

Shrnutí: Kniha naťukává velké "influencery" našeho zdraví, jak psychického tak fyzického. Zda po přečtení knihy budete moudřejší, netuším. Za sebe musím říct, že jsem to nezvládla. :)

19.10.2022 3 z 5

Wolker pracujícím Wolker pracujícím Jiří Wolker

Soudruzi a Soudružky... aneb když chcete proniknout do poezie "proletářů všech zemí". Za mne slova ovlivňují více než jen tušíme. Balamutí, svádí, pudí. Pulzuje ve Vás vzdor, nebo hřejivá pokora. Skloněná hlava pro svobodu tvou i jeho. Vzdejme hold všemu tomu pracujícímu lidu, na něj pějme ódy, jej vyzdvihujme, jej posilujme. Neboť ten samý lid, může být zkázou veškerenstva - tvou i mou.

Za mne příjemné zpestření literatury dneška. Náhlednouti pod pokličku mladého básníka, který umírá tak mlád. Omlouvám se, trochu jsem se nechala unést, a zní má slova až moc agitačně, uvědomuji si:))) Z vesela, jen z vesela....život musíš brát. Přece se toho šílenství nebudeme bát :)

30.09.2022 3 z 5

Odložím to na zítra: Jak si zorganizovat život bez zbytečného organizování Odložím to na zítra: Jak si zorganizovat život bez zbytečného organizování Sascha Lobo

U téhle knihy jsem měla pocit, že ji taky odložím na zítra. :) Ovšem, to bych ji asi nikdy nedočetla. Za mne je to trochu na hraně. Důvod proč člověk po podobných knihách sahá je, že by se tak nějak rád té prokrastinace zbavil. Pokud stejně jako já čekáte osvědčený návod jak na to, tak tady ho nenajdete. Na druhou stranu, po dočtení, tak trochu pochopíte, že prokrastinace je tak trochu potřeba - v rozumné míře, pochopitelně :)

Čím větší tlak má společnost na jedince, tím větší tendenci k prokrastinaci daný jedinec, bude mít... Nebo ne?

27.09.2022 3 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Taková jednohubka, co pohladí na duši. Při čtení si člověk vybaví hlas pana Svěráka a hned je mu veseleji. Nenásilný humor, typická laskavost a vřelost. Na podzimní večery pro vyprávění u "krbu", jako dělané. Audioverze by za mne dostala 5 hvězdiček. :)

22.09.2022 4 z 5

Nerada porovnávám knihy, ale asi shoda náhod chtěla, že jsem v průběhu dvou týdnu četla knihu o Egu od Osha. Za mne je v mnoha ohledech podobná, ne-li stejná. Osho je víc humorný, hravý. Lépe vstřebatelný :)

Kdybych nikdy nic duchovního nečetla, asi bych tuto knihu považovala za přelomovou. Takhle mi to přijde jen jako "výcuc" toho, co už jsem četla jinde.

21.09.2022 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Pamatuju si, jak jsme s nedočkavostí sobě vlastní vyhlíželi vydání této knihy. Knihkupectví brali útokem. Případně prosili Ježíška, když datum vydání padl na období před Vánoci. Za mne Harry Potter je fenomén. Ovšem zpětně, pokud to můžu hodnotit. Je Ohnivý pohár jeden z dílů, který mě bohužel tolik nebavil. V roce 2001 jsem byla pohlcena. V roce 2022 ztrácím asi představivost, dětskou hravost, naivitu.
Proč jsem se rozhodla HP znovu přečíst? Protože se snažím do světa kouzelníků vtáhnout svého manžela, který HP neznal, než mě poznal :D. Předčítáním před spaním, na dlouhých cestách autem. Manžel vypadá fascinovaně. Uvidíme, jestli mu fascinovanost zůstane i v dalších dílech :)

20.09.2022 4 z 5

Dějiny sebevražd Dějiny sebevražd Martin Monestier

Jako čtenář zejména psychologické literatury, tohle byl jasný úlovek do mé sbírky. Jakým způsobem lidé dobrovolně ukončují své životy? Zvrácené? Choré? Za mne fascinující. Proč? Protože, mne vždycky fascinovala témata, která všechny v mém okolí děsí, nebo k nim staví odmítavý postoj.

Sebevraždy se dějí a budou dít. A myslím, že k nim dnes má člověk blíž než v minulosti. Je fajn nalézt trochu odvahy a soucitu, empatie, pochopení s lidmi kteří nad tímto způsobem uvažovali, uvažují nebo budou uvažovat. Nikdo z nás neví, co je jejich spouštěčem, co by je dohnalo k vlastní smrti vlastní rukou... ztráta majetku, cti, zdraví, končetin, rodiny, dítěte a dalších možná i banalit, které jsou pro trpícího neskonalou překážkou a hledá vysvobození v podobě úlevy, vidiny konce.

Za mě skvělé dílo. Ale pokud trpíte depresemi, prosím zvolte jinou literaturu :) Děkuji :)

20.09.2022 5 z 5

100 českých knih, které si musíte přečíst 100 českých knih, které si musíte přečíst Milan Valden

Knihy podobného charakteru jsou vždycky tak trochu zlo. Máte pak pocit, že jste barbar, když půlku z těch knih, co doporučují, jste ještě nečetli..anebo vůbec neznáte.

Ano, profesoři českého jazyka se urputně snažili mě přimět aspoň si vést čtenářský deník. V éře Harryho Pottera ale nebylo místo na Karla Čapka, Milana Kunderu, Otakara Březinu, Boženu Němcovou, Karla Hynka Máchu apod. Sorry, not sorry.

Na některé knihy je potřeba asi uzrát. :)

Za mne je to skvělý tip pro všechny čtenáře, kteří jsou unavení hlavním proudem všech knihomolských influencerů. :) Bylo osvěžující si přečíst RUR nebo Lovce Mamutů. A chystám se na další poklady české literatury. Baví mě, že jsou díla řazena chronologicky. Fascinuje mě, co jsem si jako puberťák a adolescent nechala ujít za skvosty, ale lepší pozdě než-li později :) Vzhůru do průzkumu...

20.09.2022 3 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Olejovitá smrdutá bahnitá voda řeky, skrývající tajemství, která se nedají pouhým okem prokouknout. Představím si, co vše v řekách plave, všechny ty zvířátka velkých i miniaturních rozměrů. Odpad, splašky... Řeka. Vltava nebo Temže. Řeka, kolik mrtvých těl odvanul čas, kolik těl se zaklínilo mezi kameny...

Zkušený pozorovatel a rutinní čtenář detektivních příběhů může být lehce "unaven"...

Za mne na pozadí všech těch utonulých těl, ženských těl, ve mně hlodala postava hlavní hrdinky Lacey , která mi nedala spát (už pár nocí - díky celé sérii :))... kdo věří v trochu romantiky, zajímá Vás také, jak to s Lacey a jejím srdcem bude... a kdo vlastně ta Lacey proboha je.... napnutí jak kšandy... Romantici chtějí další díl. Za detektivy asi už stačilo. :)

15.09.2022 4 z 5

Kniha o egu Kniha o egu Osho

Po přečtení téhle knihy budete mít určitě o čem přemýšlet. Ego máme všichni bez výjimky velmi silné. Zbavit se ho je takměř nemožné. Slova v knize jsou lehce zneužitelná, po přečtení můžete mít totiž dojem, že jste dosáhli osvícení, ovšem to Vás opět šálí Ego, ten zmetek :). Třeba jsem to jen špatně pochopila, nebo mi v tom brání moje Ego, vycvičené jako opička v cirkusu :), a za to se z hloubi svého Ega, omlouvám :).

12.09.2022 4 z 5

Rozkymácený svět Rozkymácený svět Josef Vohryzek

Filosofie, myšlení, soucit, empatie - česká společnost v průřezu. Zajímavé vhledy do témat jako je rasismus, komunismus, intelektuálno. Stojí za přečtení, ovšem není to úplně lehké čtení. Člověka neznalého terminologií může kniha odradit. A ti, kteří by si tuhle knihu měli přečíst, ti by tuhle knihu označili jako "plno keců o ničem". A možná právě proto se nám celý svět pořád kymácí a rozděluje :).

06.09.2022 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Sharon, oh Sharon... tohle bylo napínavé, vtáhlo do děje, trochu donutilo fantazii popustit uzdu...ovšem předešlá Volavka měla větší šťávu :) Řekněme si to narovinu, s každým rezonuje jiné téma, jiný styl... takže za mě "well done" a těším se, co přinese čtvrtý díl série :)

06.09.2022 4 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Můžete přečíst desítky motivačních knih a nic Vám to nedá. Tahle jedna Vám díky předešlým načteným, může otevřít oči.

Za mne je to minikrůček k velkým změnám. Ovšem pokud někdo z Vás očekává koláče bez práce, bude zklamán. Žádná kniha Vám nezmění život jen tím, že ji přečtete. Proč má tato kniha celosvětový úspěch je ovšem zjevné.

Naučit se disciplíně může být pro mnohé po letech prokrastinace velmi těžké, ale ne nemožné.

Cítím z této knihy náboj a chuť zdolávat velehory :)))

Kdo by rád na svém životě něco změnil, a hledá alternativu - tomu tuhle knihu doporučím všemi deseti. Má Vás namotivovat a nabudit, a to opravdu splňuje.

31.08.2022

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Knihy podobného stylu mne vždycky dostanou. Čtu, čtu a čtu a najednou 500 stránek fuč. Už když jsem četla Už mě vidíš, věděla jsem, že jednou půjdu do dalších dílů této série. Mám pocit, že um Sharon J.Bolton graduje. Téma žen jako oběti, nejprve jako Rozparovač, posléze motiv záhadných sebevražd. Co nás čeká ve třetím díle? Nechám se překvapit. Milostná zápletka na spadnutí, tak uvidíme jak se to vyvine :).

27.08.2022 5 z 5

Cesta ven ze šíleného světa Cesta ven ze šíleného světa Jan Menděl

Tuhle knihu mám v knihovně už dva roky. Teď jsem po ní hrábla, a ne kvůli kauze, která teď díky autorovi probíhala sociálními sítěmi. Upřímně jsem nečekala, že je autor buď tak náboženský založen, nebo přečetl mnoho knih o buddhismu. Slovo Bůh se vyskytuje na každých deseti centimetrech čtverečních, a pokud se po slově Bůh máte tendenci osypat, tak tuhle knihu nedokážete dočíst. Ovšem, pokud si pohráváte s filosofii stoicismu, myšlenkami budhismu, hinduismu a taoismu - bude pro Vás kniha v pár momentech i přínosem. Na mě tahle kniha působila trochu dogmaticky, i když autor sám v několika částech knihy upozorňuje, že to takto nemyslí.

Cesta ven ze šíleného světa je jediná: práce na sobě samém...

25.08.2022 3 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Po přečtení Historie včel jsem si brousila zuby na Modrou. Ovšem v tomto případě, mě zpracování tak zajímavého námětu, neoslovilo. Čekala jsem víc, větší drama asi :).

Přece jen z mého úhlu pohledu - bez vody, to s námi bude ještě horší, jako bez včel. I když, kdo je schopen určit, co je horší - hlad, žízeň? Jen je fascinující, že tahle science fiction je daleko blíž pravdě budoucí, než si mnozí z nás dokáží připustit.

25.08.2022 3 z 5

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Traumatizovaná společnost. V těle se odráží vše, sčítání i odečítání, násobení i dělení. :)

Z mého úhlu pohledu je problém dnešního fungování společnosti v počítání s tím, že na vyřešení všech "zdravotních" problémů hledáme kouzelnou pilulku, která vše vyřeší za nás. Hlavně co nejpohodlněji a nejrychleji.

Nejsmutnější na tom asi je, že i z řad odborníků, si tento fakt nechce stále připustit. Co v tom je?

Hledání škatulky pro každého s "problémem". Proč zjednodušujeme něco tak komplexně složitého?

Budeme muset ještě ujít pořádný kus cesty, než společnost akceptuje trauma jako vážný problém, který se nevyřeší - lusknutím prstů.

15.08.2022 4 z 5