Bee Bee komentáře u knih

Hodnota krve Hodnota krve Lusy Adams (p)

Na pokračování jsem se opravdu těšila a musím říct, že rozhodně nejsem zklamaná. Takhle příjemnou urban fantasy už jsem dlouho nečetla, a ani jich už moc (kvalitních) nevychází. Nebudu zacházet tak daleko a srovnávat s těmi top sériemi typu Kate Danielsové, ale už se to tam pomalu blíží. Dějově mě to dost bavilo, má to takový ten klasický vývoj, který mě v knihách fakt bere, líbí se mi příšery, které nám autorka servíruje v poměrně štědrých porcích a celá tahle parta mě moc baví. Nejsilnější stránkou příběhu jsou ale podle mého dvě věci: smysl pro humor a vztah Alex k jedné konkrétní postavě, na kterém je tenhle díl vybudovaný. Moc, ale opravdu, opravdu moc mě baví ty hlášky, co v knize padají. Je to hrozné klišé, ale pobavilo mě to a do těchto příběhů to tak nějak patří.
Co se týče postav... Autorka výborně pracuje s Alex a jejími "nápadníky". Dokáže tam probudit skvělou chemii a má to bezvadnou jiskru. Ale abych jen neopěvovala, připadá mi, že neumí psát ženské postavy. Ať už Mikayla, Selina nebo třeba Moira mají obrovský potenciál, se kterým si autorka ještě tak úplně neporadila, takže zůstal nevyužitý. Ale s chlapama to šlape na výbornou. A mám na mysli hlavně jednoho konkrétního, který mě bavil mooc a těším se, co bude dál.
Za mě Hodnota krve rozhodně stojí za přečtení.

10.03.2021 5 z 5

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

Dnes jsem dočetla nové - editované - vydání knihy a musim říct, že jsem fakt milé překvapená. Už původní verzi jsem hodnotila plným počtem a teď bych nejradši ještě přidala. Oproti původní verzi jsem měla pocit, že čtu úplně jinou knihu, a to myslím v pozitivním smyslu slova. Děj je propracovanější, postavy ještě vymakanější a funguje mezi nimi skvělá dynamika. A některý hlášky mě rozesmívají ještě teď, několik hodin po dočtení.
Co se děje týče, nemám co vytknout. Nemohla jsem se odtrhnout a přečteno jsem měla za jedno odpoledne. Další díly nedočkavě vyhlížím.

21.05.2020

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Čekala jsem, že se mi kniha bude líbit, protože mám ráda autorčiny knihy všeobecně, ale překvapilo mě, jak moc mě to vlastně bavilo a mile překvapilo. Pojetí skákání mezi dimenzemi je tu fakt bezva, hlavní hrdinka mě baví a ostatní postavy taky. Trochu jsem se bála, abychom nesklouzli do nějakého stereotypu, nebo ještě hůř - klišé, ale nestalo se tak. Dokonce se musím přiznat, že jsem udělala něco, co už dlouho ne, v půlce knihy jsem nakoukla na poslední stránku, abych se ujistila, že mě konec moc nenaštve. A nenaštval, na další díl se těším a celkově jsem se u knihy výborně bavila.

16.05.2019 5 z 5

Hate List Hate List Jennifer Brown

Původně jsem chtěla dát hvězdy čtyři, ale nakonec se mi kniha rozležela a začala jsem vidět i nějaké ty mouchy.
Hate List ukazuje, kam až může zajít šikana a opět vykresluje typicky predátorské prostředí americké střední. Tady už bohužel se špatným koncem a čtenář dostane náhled do mysli jednoho z obviňovaných.
V některých situacích jde autorka opravdu do hloubky, až mě to překvapilo a opravdu silně to ve mně zarezonovalo, ale některé postavy jsou nedotažené a nejdou tak úplně do hloubky, jak by bylo potřeba. Konec jako vystřižený z amerického středoškolského filmu se mnou moc nehl, protože mi do celkové atmosféry knihy moc nezapadal.

16.05.2019 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Tak tohle byla naprostá bomba. Potom, jak skončilo Šest vran, jsem se nemohla dočkat Kazovy satisfakce. Trochu jsem se toho obávala, protože první díl byl úžasný hlavně co se atmosféry a postav týče. Tahle série prostě stojí na postavách a ty jsou naprosto, ale opravdu naprosto, úžasné. Skvěle spolu fungují, neustále se o nich dozvídáte nové věci a nejde si je nezamilovat. Autorka tu zároveň dokázala udržet tu bezvadnou atmosféru Ketterdamského podsvětí, která na mě zapůsobila už v prvním díle a to je prostě bomba. Dějově mě to neskutečně bavilo, hlavně tedy Kazovo plánování a to, jak se celá situace vyvíjela. Nezažila jsem ani chvíli nudy a nejlepší na tom je, že ačkoliv konec byl fakt luxusní, tak těch top momentů tam bylo mnohem víc. Autorka si to nešetří jen na úplný konec knihy, ale dostáváme to pěkně po dávkách. Za mě jedna z nejlepších knih letoška.

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nemůžu uvěřit, že jsem s přečtením téhle knihy tak otálela, mám ji už neskutečně dlouho. Tohle je jeden z mála případů, kdy ani nevím, jak komentář seskládat, aby dával smysl. Hodně na mě zapůsobil celý děj a všechny postavy, a ačkoliv je to náročnější četba, určitě doporučuji.

Kdybychom se neviděli Kdybychom se neviděli Cynthia Hand

Kniha mi sedla už anotací a trochu jsem se obávala, aby mě to moc nezklamalo. Musím ale říct, že mě autorka opravdu hodně překvapila. Obrovský podíl na tom má zajímavá hlavní postava, se kterou autorka výborně pracuje. Je to hodně citlivě psané a opravdu jsem to Lex věřila. Zároveň tomu nechybí trochu toho milostného dramatu, ale ne moc a nestává se to středobodem celého příběhu, což by byla ohromná škoda. Líbí se mi, jak Lex celou situaci zpracovává a snaží se pochopit, proč se stalo to, co se stalo. Opravdu silný příběh, a dobře zpracovaný.

Aspoň trochu normální Aspoň trochu normální Trish Doller

Kniha mě bohužel moc nenadchla. Dokonce jsem si v půlce uvědomila, že už jsem se ji jednou pokoušela číst. Tentokrát jsem dočetla. Sedla mi námětem, ale chybí tomu určitá propracovanost. Za mě se opět jedná o knihu s mladými protagonisty s osudy třicátníků - dokonce i psychologie postav mi prostě neseděla na pomalu ještě puberťáky. Tenhle pocit mívám bohužel často u tohohle žánru a vždy mi to celou knihu pokazí. Radši bych tedy četla o dospělých jedincích, kteří budou v propracovanějším příběhu. Za mě tedy příběhová linie dost pokulhává a postavám jsem to bohužel nevěřila.

25.07.2018 2 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Tohle už je taková klasika, která ale neomrzí. Skvělá oddechovka, postavy spolu fungují skvěle, líbí se mi, jak je Autumn zmítána všemi těmi očekáváními od ostatních, i to, jak se postupně vyvíjí. Za mě super.

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Musím tomu přiznat zajímavý námět, a taky mě dost bavilo, komu všemu dopisy směřovala. Ale tohle je bohužel zrovna ten případ, kdy je anotace knihy mnohem lepší než samotný děj. Určitě je to příjemná oddechovka, ale čekala jsem víc.

25.07.2018 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Ke komentáři k téhle knize se už nutím od chvíle, kdy kniha vyšla. Četla jsem v originále ihned po dočtení druhého dílu, protože ty "Maasovské" konce by člověka zabily.. Pak jsem to znovu četla, jakmile to vyšlo v češtině. A musím říct, že mě kniha prostě uchvátila. Každý díl je svým způsobem jiný, jsou jiné i postavy a tím, jak čtenáři přibývají informace, se mění i náhled na věc - alespoň tedy u mě.
Já se neskutečně těšila, co bude Feyre vyvádět na Jarním dvoře a absolutně mě to nezklamalo. Její proměna je tady už fakt fest znát - rozhodně oproti prvnímu dílu - a chvílemi je tady opravdu brutální.
Po návratu zpět jsem už jsem byla nadšením bez sebe. Druhý díl byl takový románek, ale tady už se chystáme do bitvy, sledujeme vyjednávání mezi vladaři, uzavírání všemožných dohod. Naprosto, ale fakt naprosto, žeru "monstra" v téhle sérii - ať už Tkadlenu, Řezbáře, Suriela, nebo další - nechte se překvapit, ale fakt jsou boží. Autorka pracuje s postavami bezvadně, nikdy mě nepřestávají bavit a člověk to prostě prožívá s nimi.
Jasně, dalo by se argumentovat, že už je to překombinované a neskutečné, ale můj názor je, že čtu o vílách v zemi, která ani neexistuje, takže nějaké zakotvení v realitě mi je víceméně šumák a nechávám se bavit. Za mě tedy čtení rozhodně stálo za to a vracím se k ní pravidelně.

25.04.2018 5 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Tento týden je nespíš týdnem náročné četby (pokud vás Nocte bude brát, určitě doporučuji Uvnitř mé hlavy od F. Zappia). Nevím proč, ale čekala jsem nějakou dystopii z jiné planety. Samotná anotace mi připadá jako zoufalá snaha nalákat čtenáře, přitom kniha to nemá zapotřebí, je skvělá.
Těžko o tom budu psát, protože nechci nikomu nic vyspoilerovat, ale už od začátku čtení víte, že se děje něco podivného a můj mozek pracoval s tolika možnými variacemi podivností, že jsem se nakonec i trefila. Ale celou dobu mě to dohánělo k šílenství a přemýšlela jsem, co se to tam sakra děje.
Když to přišlo, zlomilo mi to srdce i přes to, že jsem to čekala. Práce s postavami, atmosféra, děj, vše to směřuje k rozlousknutí toho velkého tajemství a ve všem se to odráží. Určitě to byla zajímavá četba, která ale skončila naprosto neukončeně (pokud se to tak dá vůbec říct), až mi to přišlo jako další snaha si prostě udržet čtenáře. Neumím si představit, o čem budou další dva díly, ale brzy to snad zjistím. Za mě to určitě stojí za přečtení, hodně mě to zasáhlo, ačkoliv nejsem schopná zatím všechny ty pocity pojmenovat.

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Musím už v úvodu říct, že pro mě to byla trochu náročnější četba, ale naprosto, naprosto perfektní. Od začátku, až do konce. Většinou dokážu v knihách tak nějak odhadnout, co se stane, a valná většina "šokujících" odhalení mě fakt nešokuje, ale tady si člověk není jistý ničím. Opravdu.
Je to nejspíš i stylem psaní, kdy se autorka zmíní o něčem naprosto šíleném a hlavní postava to bere za normální jev, což vás nutí uvažovat, co všechno je skutečné a co není. Je to chaotické a postavám se těžko dostanete na kobylku, ale to právě ještě víc dokresluje celou atmosféru knihy.
Co mě trochu zaráželo, byl přístup Alexiných rodičů, a to považuji za dost nedotažené, ale výsledný dojem to určitě nekazí. Pro mě něco nového, konec si nejspíš umím vysvětlit pěti různými způsoby, takže paráda.

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Na tenhle žánr opravdu musím mít náladu, a zrovna mi to skvěle vyšlo, že jsem autorku objevila právě v tomhle období. Po Fangirl a Nedej se, což jsou obě takové sladké knihy, jsem rozečetla Eleanor a Parka a určitě mě to nezklamalo. Ačkoliv je to zase trochu něco jiného. Oproti Fangirl je tu taková těžší, dusivější atmosféra a není tu moc prostoru pro radostný smích. Eleanor to rozhodně nemá jednoduché a Park zase proplouvá životem bez povšimnutí, dokud vedle sebe nezačnou sedět ve školním autobusu. To dá vzniknout nejprve prapodivnému přátelství a poté i vztahu, který také nebude jednoduchý, protože každý si musí ujasnit, jak to s ním vlastně je. Parkova neviditelnost je po boku Eleanor fuč a ona se stává terčem vtipů všech široko daleko. Nehledě na její situaci doma.
Vím, že autorka umí perfektně a humorně pracovat s postavami, ale v téhle knize je poněkud těžší se k hrdinům dostat nějak do hloubky (jsem přesvědčená, že to tak je schválně, pro udržení atmosféry), ale trochu mi to chvílemi vadilo. Jinak pro mě byli sympatičtí a samozřejmě jsem jim fandila. Děj mě pohltil, nedokázala jsem se odtrhnout a musela jsem to přečíst na jeden zátah. A samotný závěr byl perfektní. Ačkoliv mě osobně úplně neuspokojil, mám ráda uzavřené konce.

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Ani jsem nečekala, že mě to bude až tak bavit. Mně se líbily už úryvky ve Fangirl, takže jsem se do toho pustila okamžitě. Trošku jsem v tom měla zmatky, protože navazujeme na děj tam, kde by měl být (snad) sedmý díl, takže skáčeme rovnýma nohama do už hotového světa, kterému nerozumíme. Jasně, zlí jazykové budou srovnávat s Harry Potterem.. Já říkám: No a co? Je to fanfikce k fikci z knihy, a je parádní :)
Srovnání s HP jsem se v hlavě neubránila ani já, a pokaždé, když se objevila zmínka o něčem moderním (mobil, elektřina, apod.), chvíli jsem v šoku zírala a nechápala, protože jsem zvyklá na lucerny, lumos a psaní brkem :) Svět mágů mě bavil, i když si myslím, že kniha není o perfektním ději nebo rozsáhlém světě, ale hlavně o postavách. A ty mě nadchly. Zatímco Simon je takový trošku ňoumes (což je u hrdiny příjemná změna), Baz to vše vynahrazuje. Baz je prostě boží. Fakt jsem se u knihy nasmála (díky Bazovi. A jo, Baz mě fakt nadchnul. Jak jistě vidíte, protože jsem ho právě zmínila po čtvrté ve dvou větách). Zkrátka a dobře, bylo to skvělé (a sladké).

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Moje první zkušenost s touto autorkou a rozhodně mě nezklamala! Po dočtení Simona Spiera jsem tomuto žánru znovu přišla na chuť a tohle bylo přesně v takovém duchu, v jakém jsem potřebovala. Navíc mi to bylo blízko tématem, takže jsem půl knihy nostalgicky vzdychala a vzpomínala na různé fan fiction blogy, což bylo hrozně fajn. Autorka pracuje s postavami bezvadně, líbí se mi úryvky z knih a povídek o Simonovi, chemie mezi postavami, zkrátka a dobře - všechno. Jediné, co mi trochu nešlo na rozum, bylo Wrenino chování a poté ta změna, to bylo trošku divný.
Jinak za mě úžasně milá kniha, která se čte úplně sama. A super knižní kořen :)

23.02.2018 5 z 5

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

Tahle kniha, vlastně celá tahle série, je tak rozsáhlá a tak plná informací, postav, příběhů a osudů, že ani nevím, co mám do komentáře napsat. Je pravda, že jsem si před závěrečným dílem přečetla oba předchozí díly (bylo to jako vracet se ke starým přátelům, nic jsem i po té době nezapomněla, a to o něčem svědčí), a proto pro mě bylo Město zrcadel zpočátku náročné. Jako čtenáři máme tendenci tíhnout ke svým oblíbeným postavám a tady vám tak trochu proklouzávají mezi prsty, prakticky od prvního dílu až do konce - ať už jsou to skoky časem, nebo nemilosrdná smrt ve spárech viráků...
Co se týče děje, byl tu už takový typický pomalý rozjezd, ale ještě pomalejší, než jsme asi zvyklí. Jenže to už mě měl autor úplně zaháčkovanou a bavilo mě to stejně. Neskutečně mě tu baví to sledování osudů postav, jejich vývoj, vývoj samotného lidstva... Opět tu dostaneme i další část příběhu z minulosti. Na Nulu jsem se opravdu těšila a chvíli jsem se obávala, že mě zklame, ale opak byl pravdou. Cronin se umí postavou zabývat tak dopodrobna a mapovat její psychologii, že si vás nakonec získá každý. I ten záporák.
Od poloviny knihy se toho událo tolik, že jsem nestačila valit bulvy a rozhodně to nenudilo. Konec (čti: posledních dvě stě stran) pro mě byl přímo srdcervoucí, protože v téhle knize nemůžete lpět na nikom a na ničem. Samotné zakončení bylo takové hořkosladké. (a budu se opakovat - srdcervoucí). Neumím si představit lepší konec, i když pořád tak nějak bažím po dalších informacích. Myslím, že to je přesně ten pocit, který ve vás má perfektní série zanechat.. Já se k Přechodu budu vracet asi často, je to pro mě mistrovský kousek.

16.02.2018 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Kniha mě anotací vůbec nezaujala, protože podle ní to má být samé drama, vydírání a celkově něco, na co teď absolutně nemám nervy. Ale viděla jsem trailer na filmovou adaptaci a tak nějak mě to zaujalo a pustila jsem se do toho.
Pokud tedy dáte na anotaci, téhle nevěřte, protože taková kniha vůbec není. Místo zbytečného nerváku zažijete fakt příjemnou četbu se skvělými postavami. Nejblíže se seznámíte se samotným Simonem a jeho mailovou spřízněnou duší. Bavily mě různé geekovské narážky v celé knize a humorem mi to bylo opravdu blízko. Autorka si vybrala poměrně citlivé téma, které zvládla na jedničku a myslím, že zaválela se všemi postavami, dokonce i ten hlavní záporák vlastně vůbec není záporák, a to se mi na tom líbilo. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu knihu od Greena, ale bez smrti, nemocí a těch komplikovaných postav. Po dočtení mi na tváři zůstal úsměv a tak to mám ráda :)

25.01.2018 5 z 5

Specialistka Specialistka Stephenie Meyer

Já fakt netušila, co si o tom myslet, když jsem knížku rozečítala. Řekla jsem si, že to prostě přelouskám aspoň z nostalgie. O to větší to bylo překvapení, když jsem se přistihla, že se nemůžu odtrhnout. Rozjezd knihy je takový pomalejší, potom přijde chvilka podivnosti a nakonec tomu přijdete na chuť. Je k podivu, že autorka takhle dokáže přeskakovat z jednoho tématu na další a funguje to (alespoň pro mě). Dějově mě to dost bavilo, akci střídají scény, kdy se zdánlivě nic neděje, ale nejsou nesnesitelné a nevlečou se, mě připadaly zajímavé. Pro mě je tedy rozhodně špičková práce autorčin Hostitel a tohle je o něco málo slabší. *spoiler* když už mluvím o tom Hostiteli, nemohla jsem si pomoct a vztahy mezi postavami mi tu trochu připomínaly trojici Kyle-Wanda-Ian, ale to nepovažuju za chybu *konec spoileru*. Abych nepěla jen samou chválu, samozřejmě jsou tu i chvíle, kdy mi postavy připadaly nerealistické, naivní nebo z jiné galaxie, ale je to kniha a pokud jsem ochotná číst jiné série o jaguárodlacích nebo mimozemšťanech, tak co :)

04.01.2018 5 z 5

Magie spojuje Magie spojuje Ilona Andrews

Mně už prostě nenapadá, co napsat, protože každý díl vychválím takovým způsobem, že na další už mi nezbývají slova. Asi se tedy uchýlím k opakování - tahle autorská dvojka je na mojí příčce oblíbených autorů hodně, opravdu hodně vysoko. Tahle knižní realita mě prostě baví, protože je to něco jiného a když už čekáte, že nejde vymyslet další nestvůra, ejhle, najednou se objevuje a požírá Atlantu. Jako bonus konečně vrcholí zápletka s Rolandem, na kterou čtenáři čekají prakticky od začátku série, takže je to opravdová lahůdka. Co se týče postav, nemůžu nic vytknout, já je prostě všechny miluju, hlavně tedy Kate s Curranem, kteří spolu výborně fungují. Ačkoliv mi připadá, že tentokrát nedostali ostatní tolik prostoru, je to perfektní. Teď už zase čekání na další díl.

04.01.2018 5 z 5