beanstk beanstk komentáře u knih

Marky, bony, digitálky: Veksláci v socialistickém Československu Marky, bony, digitálky: Veksláci v socialistickém Československu Adam Havlík

Vyčerpávající, ale zároveň velmi zábavný popis fenoménu veksláctví ze všech možných hledisek. Úplně mne to vrátilo do fronty na bony před tůzem kvůlivá džínům :-).

16.12.2023 5 z 5

U jezera U jezera David James Poissant

Kdo má rád "rodinné zabíjačky", ten si to užije. Během jednoho víkendu u jezera dojde na třinácté komnaty všech zúčastněných. Ačkoli jsou přítomni všichni obvyklí podezřejí, tj. nevěra, alkohlismus, gay problematika, těhotentství, tak je to zpracováno velmi čtivě a uvěřitelně. Mimo výše uvedeného se děj dotkne i univerzitního prostředí, americké politiky, náboženkých otázek, umělecké branže, existenčních starostí...

19.08.2023 5 z 5

Queen: Všechny písně - Příběh každé skladby Queen: Všechny písně - Příběh každé skladby Benoit Clerc

Pro milovníky Queen povinnost, opravdu podrobně rozebrané jednotlivé písně, významné klipy, spolupracovníci atd. Doplněno velkým množstvím méně známých fotografií...

25.07.2023 5 z 5

Divoký obchod Divoký obchod František Čech

Na debut velmi čtivé. Postavy podrobně a uvěřitelně vykreslené, zápletka zajímavá. Těším se na případné další knihy od autora.

01.03.2023 4 z 5

Jules Verne: Závěť výstředníka Jules Verne: Závěť výstředníka Remi Guerin

Mládí popsáno hezky, pak už to bylo takové letem světem. Obrazový doprovod je ovšem skvělý.

01.03.2023 4 z 5

Chata 1879 Chata 1879 Josef König

Nápad skvělý, ale potenciál nepříliš využitý. Z terapie jako také tam nebylo prakticky nic, text by to podle mne povýšilo. Ale i tak, přečteno naráz...

11.05.2022 4 z 5

Příběh Led Zeppelin: Když po Zemi kráčeli obři Příběh Led Zeppelin: Když po Zemi kráčeli obři Mick Wall

Jedna z nejlepších rockových biografií, velmi podrobná, zároveň i čtivá. Jen možná zbytečný důraz na okultní sklony Jimmiho Page :-).

25.04.2022 5 z 5

Prokletí rokenrolu Prokletí rokenrolu Michele Primi

Překvapivě informativní knížka, nejde jen po povrchu. Ideálně si jí nechte v místnůstce a vždy si dejte kapitolu :-)

31.01.2021 5 z 5

Navždy a den Navždy a den Anthony Horowitz

Výrazně slabší než skvělý Modrý diamant. Děj je nevyrovnaný, občas je řešení situací k pousmání. Skvělý je popis účinků heroinu na vědomí JB.

24.01.2021 3 z 5

Čas zrádců: Cambridgeská pětka Čas zrádců: Cambridgeská pětka Hannah Coler

Zajímavé naroubování špionské historky na známy příběh tzv. Pětky z Cambridge. Trochu i v tradici britských akademických románů (Lodge). Celkem invenční, čte se dobře.

30.12.2020 4 z 5

Modrý diamant Modrý diamant Anthony Horowitz

Přidávám se k předřečníkům. Skvělý návrat, výrazně lepší, než Amisův plukovník Sun. (spoiler) I já bych si dovedl představit film, zejména závody na Nurburgringu či finále v New Yorku v metru...

28.06.2020 5 z 5

Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech Éric Vuillard

Čekal jsem sice něco jako "Setkání ve vile u jezera", ale to byla pouze první kapitola ... Nicméně i tak literárně pojatá geneze anšlusus Rakouska. K tématu doporučuji stránku na anglické wiki: "Secret meeting on 20 February 1933".

04.02.2020 5 z 5

Motýlí tyranie Motýlí tyranie Frank Schätzing

Schätzinga mám opravdu rád. Již od slibného debutu Nehlučně, přes skvělou Vzpouru oceánů až k vynikajícímu Limitu. Ovšem už předchozí Breaking News se mi četla ztuha a aktuální knize jsem vůbec nepřišel na chuť. Zmatený děj plný postav, zbytečných odboček a divných motivů ... Zároveň psáno nepříliš čtivým jazykem, ale to bude možná kostrbatým překladem. Na rozdíl od "předřečníků" tedy za mne tentokrát bída...

04.02.2020 2 z 5

Kocovina šumavského léta Kocovina šumavského léta Martin Sichinger

V pohraničí byl konec osmdesátek výrazně ostřejší, tam měli komunisti díky dosídlování mnohem silnější postavení ... zajímavý příběh o hnusné době. Trochu mi připomněl rybí krev od Hajíčka. Doporučuji.

20.12.2019 5 z 5

Plukovník Sun Plukovník Sun Robert Markham (p)

Z mého pohledu se Amis velmi blíží Flemmingovým knihám. Četl jsem to s větší chutí, než některá moderní pokračování...

21.11.2019 4 z 5

Pět hospod, dva bary a jeden noční klub Pět hospod, dva bary a jeden noční klub John Williams

Místo Welshe máme Williamse, místo Edinburghu Cardiff ... ale je to výrazně slabší.

16.10.2019 3 z 5

Kniha o penisu Kniha o penisu Aaron Spitz

I jako čtyřicátník jsem se hodně poučil, zároveň pobavil. Knížku bych doporučil každému chlapci nad patnáct let ... kdy může přesně zjistit, co a jak funguje, co je normální, co je patologické, co je třeba řešit, co může nechat být :-).

10.10.2019 5 z 5

David Bowie - Génius proměn David Bowie - Génius proměn Glynis O'Hara

Zajímavé spíše kvůli fotkám, texty příliš objevné nejsou, do hloubky nejdou. Přiložený dokument na DVD není extratřída, ale vidět se dá ... ovšem zakomponování DVD do desek se vyloženě povedlo.

05.03.2019 4 z 5

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Skvělé povídky, velmi čtivé. Specifika ruské duše i ruského řízení věcí veřejných ... řekl bych, že z této knížky aktuálně vládnoucí věrchuška neměla úplnou radost :-).

29.01.2019 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Souhlasím s předřečníky, kniha je skvělá a opravdu otevírá oči. Ovšem co si z ní vezme Andrej (také jí doporučoval), který je známý svou kreativní prací se statistikou, to je otázka :-)

08.01.2019 5 z 5