Bauriska Bauriska komentáře u knih

Dan Horyna - Přežil jsem sám sebe Dan Horyna - Přežil jsem sám sebe Radka Červinková

Velmi zajímavé, poučné a motivující čtení. Kniha mě osobně zajímala především kvůli psychologickým výkladům u každé kapitoly.

06.05.2020 3 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Jako první jsem kdysi viděla film. Přišel mi smutný, ale když jsem ho dokoukala, už sem se jím nezabývala. Nyní, o pár let a dvě děti později jsem se pustila do knihy. A ta se mnou zacloumala pořádně. Je úžasné, kolik citů, emocí a dilemat dokáže autorka vtěsnat do jednoho příběhu.

Ale i když už uběhlo pár dní od dočtení, stále nejsem schopna napsat nějaký smysluplný komentář. Je to těžký příběh, morálně těžký.

02.05.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Nebylo to veselé čtení. Celou dobu jsem cítila vztek. Vztek na bratry - zmetky a slabochy , vztek na otce za věci, které by se nikdy stávat neměly. A snad vůbec největší vztek jsem měla na matku. Téhle rodině se mělo nafackovat.
Měla jsem ale vztek i na Sisi. Za to, že nebyla silnější. Za to, že když už udělala krok dopředu, o dva se vrátila zpátky. A za to, že mi připomněla, že i já někdy dokážu dělat taková slabošská rozhodnutí nerozhodnutí a nemám ji vlastně co soudit. ( Tím se s ní ale nesrovnávám doslova, v mém případě by šlo o malichernější věci, ale stejně.. )

Do lidské mysli zkrátka nevidíme. Ale je děsivé, co všechno se může skrývat za naleštěným zevnějškem, že.

14.04.2020 4 z 5

Anna Anna Jostein Gaarder

Možná by nebylo od věci, aby si to ti z mladší generace přečetli a alespoň na chvíli se nad tím zamysleli. Pohled na ekologii současnou i možnou budoucí podává autor čtivě, jednoduše, trefně.

Klidně bych takové knihy dávala jako povinnou četbu. Jsou aktuální a potřebné.

05.04.2020 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Nebylo to špatné čtení :) Líbil se mi pozvolný průběh, autorka se nesnažila ( alespoň podle mého názoru) nás hned ze začátku násilně strašit, příběh probíhal velmi přirozeně. I přesto jsem se bála, ale já se taky bojím všeho. Nehledě na to, že nikdy nedokážu pochopit, jak se někdo nebojí nastěhovat do velikánského, zvláštního domu na samotě, o kterém navíc kolují strašidelné historky. Kdybych do této doby neutekla, tak po informaci o tragédii, která se v domě stala, bych zdrhala rychleji než Usain Bolt. Hlavní hrdinka byla evidentně mnohem nebojácnější.
V druhé polovině se to rozjelo. Ale tady mě strach nakonec opustil. Neustále jsem si při čtení říkala, že dít se to mně, umřela bych hrůzou. Ale když to čtu, přijde mi to spíše jako hororová komedie. Což mi nakonec potvrdilo poslední pár vět v knize.

Byl to takový průměrný, oddechový horůrek.

01.04.2020 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Autorku jsem si velmi oblíbila a toto je pro mě zatím nejlepší příběh. Líbí se, že si vybírá poměrně náročná témata, ale předkládá je velmi čtivě, otevřeně, se spoustu emocí. Je poznat, že si příběhy studuje a věnuje jim spoustu času a úsilí.

Teď už ke knize.
Kdybych ji měla popsat jednou jedinou větou, řekla bych, že mi projela skrz naskrz tělem, hlavou i duší.

Je to příběh, který by tě mohl donutit brečet, vztekat se, soucítit, diskutovat. Vidíme ho z pohledu všech zúčastněných osob. Vidíme na nich lepší i horší stránky.
Tahle kniha je protkána rasismem skrz naskrz, ale nutno říct, že oboustranně. Tohle není bílý proti černým. Je to i naopak. Od fašistického otce se to dalo čekat. Ale velký podíl na tom má i Ruth. Ale o tom si musí obrázek udělat každý sám.

30.03.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Dala bych plný počet hvězd za velmi mrazivý, čtivý příběh. Kdybych ovšem neznala Kingův Řbitov zvířátek. Pro mě ten příběh nebyl inspirován Kingem, byl sprostě okopírován. Jako když lajdák ze školy najde referát na internetu, okopíruje ho, vymění pár drobností a vydává ho za svůj.

22.03.2020 2 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Parádní :) Tohle čtení mě bavilo od začátku do konce. Byť určeno angličanovi, aby lépe poznal naši zemi, i já si v tom našla své. Ať už pár nově nabytých vědomostí, nebo chvilky příjemné nostalgie. Pobavila jsem se nad naším národem a dozvěděla se mnoho nového o národu anglickém. A to vše s vtipem a nadsázkou.

A proboha, jsem jediná, kdo má teď chuť vyzkoušet borůvky v rohlíku nebo pořádně očesnekovanou topinku se silnou vrstvou medu?

11.03.2020 5 z 5

Na plechárně / Sladký čtvrtek Na plechárně / Sladký čtvrtek John Steinbeck

Pokud bych měla hodnotit knihy zvlášť, upřednostnila bych Sladký čtvrtek. Na plechárně došlo k milému seznámení s prostředím, postavami a příjemnou atmosférou. Ale až ve Sladkém čtvrtku jsem se mohla pohroužit do příběhu. Raději bych knihy hodnotila jako celek. Bylo to moc příjemné čtení. Opravdové. Často moudré.

Čas strávený s Mackem a ostatními stál za to :)

08.03.2020 3 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

Jedna hvězdička z úcty k autorovi a druhá pro krásný obal.
Ale jinak mi ta kniha vůbec nesedla. Čtivá byla, to ano. To je ostatně jedna z autorových předností. Ale vlastně vůbec nechápu její smysl. Zpracování knihy slabé.
Z psychologického hlediska jsou zajímavé důvody, proč se hlavní hrdina vydává na pohřby cizích lidí. Líbilo by se hlubší zpracování a kniha by byla skvělá. Místo toho jsem se dočkala jen spousty lingvistických výkladů.
Ale co mě iritovalo ze všeho nejvíce, byl Pelle jako samostatně myslící bytost. Přes to jsem se nedokázala přenést.

26.02.2020 2 z 5

Obchodník Obchodník Joseph O'Connor

Tak jako mi dlouho trvalo se rozhodnout, jaké hodnocení dám, tak jsem potřebovala i čas na hodnocení slovní. Během čtení se mi střídaly emoce, stejně jako názory na tuto knihu.
Nakonec musím říct, že to byl výborný psychologický román. Ukázal nám, že nic není černobílé. Poukázal na lidské chyby, následky zoufalství, placení účtů za všechna naše rozhodnutí. Ani žádná z postav v tomto románu nebyla pouze černobílá. Nakonec se lidskost objevila tam, kde bych ji nečekala. Přese všechno, co se tam událo, mě hlavní dvojice společně chytla za srdce. A konec jsem téměř obrečela.

19.02.2020 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Příběh byl jednoduše a čtivě napsán. Bylo příjemné a napínavé to číst. Toužila jsem znát všechna tajemství dívky s pomeranči. Příběh byl dost jednoduchý. To by mi nevadilo, ale chybělo mi tam to filosofování. To tam tak jen lehce profukovalo..

Kniha je primárně určena spíše mladistvým. S tím bych ale úplně nesouhlasila. Mladá postava Georga, ano. dopis od dávno zemřelého otce, také fajn. Ale způsob zpracování mi nepřijde pro mladistvé dost poutavé. Pro dívky možná. Ale možná se taky pletu. Filosofie bylo na můj vkus málo.

Když to shrnu, milá knížka, ale od Gaardera jsem čekala trošku více.

13.02.2020 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Autorka má vážně dar vyprávět příběhy. Vybírá si nelehká témata, ale přednese je tak čtivě, lidsky. Příběh byl velmi obsáhlý, přece jen zmapovat život tří generací musí být náročné.
Trochu jsem se ztrácela v postavách, u vyprávění jedné rodiny jsem těžce vzpomínala, co bylo u druhé rodiny. Nakonec se mi to ale vždy uspokojivě spojilo.

Autorčiny knihy bych doporučila jako povinnou četbu. Snad až od ní se podrobně dozvídám, jak to v naší ( ne zas tak dávné) historii bylo. Pro mě nepředstavitelné. Vždycky si budeme stěžovat na dobu, která je právě teď, ale když jsem to četla, byla jsem zhnusená a zároveň vděčná, že jsem tuto dobu nezažila.

09.02.2020 4 z 5

Jak být dobrý Jak být dobrý Nick Hornby

Nejsem si jistá, co si mám o té knize myslet. Hornbyho čtivý styl se mi líbí, i v tomto případě se to četlo skoro samo. Ale asi jsem nepochopila pointu celého příběhu. Přišlo mi to jako ženský román o krizi v manželství sprsknutý se sci-fi příběhem s motivačně filosofickými prvky. A rozhodně knihu neshledávám jako humornou.

Postavy sami o sobě byly docela zajímavé. I když DobroDěj mi lezl na nervy - zachraňoval by svět, ale nevadilo mu zničit rodinu. Byl to sobec, i když si o sobě myslel opak.
Svět není černobílý. Nepobavila jsem se, ale zamýšlela se.

27.01.2020 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Uff.. tak tenhle příběh mi dal zabrat. Ani nevím, jestli se mi u nějaké jiné knihy vystřídalo tolik emocí. Byla jsem zprvu krapet nedůvěřivá k nepříjemnému muži jménem Ove a k lehce nucenému humoru autora. To ale rychle přešlo. Začal se mi zamlouvat autorův styl, přistihla jsem se, že se často pobaveně usmívám. Pak přišel hlasitý smích střídaný s dojemným pousmáním. Poslední třetinu knihy už jsem byla v slzách a nakonec jsem se bála číst dál, protože jsem měla strach ze špatného konce.

Kniha je krásná, vtipná i dojemná. Morous Ove byl nakonec fantastický a jeho vzpomínky na svou velkou lásku byly .. no zkrátka dojemné :) Dlouho jsem se na knihu těšila a teď je mi líto, že už ji mám přečtenou.

22.01.2020 5 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Jako někdo, kdo je nezpochybnitelně a na věky věků zamilovaný do seriálu Přátelé, jsem tu knihu okamžitě chtěla vlastnit. Na druhou stranu, jako někdo, kdo si čte předem ostatní názory, jsem měla strach, že budu zklamaná. No.. rozhodně zklamaná nejsem.
Souhlasím s většinou, že bych si přála číst o hercích, zákulisí, vtipných či dojemných historkách. O to v téhle knize bohužel nejde. Je o tom, jak seriál vznikal, jak bylo náročné ho udržet, co představoval pro veřejnost. Přesto jsem ho hltala, kdykoliv to šlo. Bylo to, jako bych byla přátelům blízko. Stejně tak, jako když si je pustím. Možná skoro blíže, protože jsem je poznala zase více do hloubky.

Je zajímavé vědět, že seriál málem nevznikl. Protože seriál o šestici, která pořád jen krafe u kafe není moc lákavý. A i když to nakonec vyšlo a seriál se těšil abnormální oblibě, stejně byl jako na minovém poli. My vidíme krásný a oddechový sitcom, ale za tím vším je ohromný kus práce a kuráže. Asi o to více si seriálu vážím.

Pro mě jsou Přátelé balzám na duši. A tato kniha byla také.

10.01.2020 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Kniha je všude vychvalovaná a já jakožto obdivovatelka krásně ilustrovaných dětských knížek jsem si ji moc přála. Ilustrace jsou skutečně nádherné. Příběh začal slibně filosoficky. Dokonce mě napadla jistá podoba s Malým prince ( ne příběhem, ale tím, že na první pohled dětský příběh by mohl skrývat moudra života), ale to byl jen první nádech. Pak bych najednou konec knihy a mě došlo, že ten nadějný potenciál, který kniha měla, byl bez pardonu promrhán.

06.01.2020 3 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Grinche milujeme. Je naše vánoční povinnost :) Nicméně knížka byla dost zrychlená a zjednodušená, oproti milované filmové podobě.

03.01.2020 3 z 5

Moje nejkrásnější vánoční knížka Moje nejkrásnější vánoční knížka Dagmar Košková

Milá vánoční knížka, syn byl nadšený a i já se dozvěděla pár zajímavostí.

03.01.2020 3 z 5

Vzpomínky na nebe Vzpomínky na nebe Wayne W. Dyer

Kniha byla zajímavá. Věřím na reinkarnaci, na nebe i na anděly. Věřím i, že děti jsou k těmto věcem mnohem citlivější. Přesto mi to moc nesedlo. Kniha je rozdělena do osmi kapitol. A v každé kapitole se příběhy opakují pořád dokola. Docela se mi líbily příběhy andělské a o neviditelných přátelích. Co mi naopak nesedlo vůbec, bylo povídání o Bohu. Což jsou dvě třetiny knihy.

Čekala jsem od knihy tajemno, nebe, anděly, filosofii.. Ale existující Bůh jako jasné světlo, to pro mě není.

19.11.2019 2 z 5