Basti06 Basti06 komentáře u knih

Deník Deník Chuck Palahniuk

podle me asi nejlepsi Palahniukova knizka. Vzdor sokujicim zvratum pevne drzi romanovou formu a svou bezbrehou fantazii drzi pevne na uzde a ona jeho proze slouzi. U mnoha jeho romanu tomu byva spis naopak...

07.10.2015

Sobota Sobota Ian McEwan

Rozhodne nejslabsi knizka, kterou jsem od McEvana cetl. Vydrzel jsem do konce jen z ucty k autorovi.

25.09.2015 2 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

vyborna oddychova cetba. dej ani styl vypraveni neni treba hodnotit.
prectete si to. vsichni. treba se dozvite neco noveho :)

11.08.2015

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Krasne vystaveny pribeh Romea a Julie moderni doby. Tuhle knizku nemuze nikdo pod tricet pochopit, rikam ja :)

11.05.2015 4 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

Jedna z nejkrasnejsich a nejpusobivejsich knih, co jsem kdyz cetl. Barnes se vypisuje ze sveho smutku aniz by pouzival jakakoliv klise. Kazde slovo, kazda fraze je naprosto uveritelne a prozaicky krasne.

11.05.2015 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Klasicky a krasne vystaveny roman. Mezi pokusy napsat "knihu o jednom dni" velice vycniva nad prumer a to presto, ze je od zacatku jasne, jak to dopadne.
Velice zenske, velice smutne a velice francouzske pohlazeni pro dusi milovnika beletrie.

09.04.2015 4 z 5

Černí psi Černí psi Ian McEwan

Poctiva beletrie McEvana. Mistrne stavene rodinne vzahy a problemy.

25.03.2015 4 z 5

Dívka se zlatými kalhotkami Dívka se zlatými kalhotkami Juan Marsé

Zaručeně nejslabší a především nejzmatenější kniha, kterou jsem od Marseho cetl. Kniha je v nekterych vetach natolik spatne "čtivá", ze jsem si az musel klast otazku, jestli neni na vině překladatel. Samozrejme ho neobvinuji, nicmene napadlo me to.

23.03.2015 2 z 5

Teplá Praha: Průvodce po queer historii hlavního města 1380–2000 Teplá Praha: Průvodce po queer historii hlavního města 1380–2000 Jan Seidl

kniha si zaslouzi oceneni a dobre hodnoceni zejmena pro dokumentarni hodnotu.

26.01.2015

Měsíc nad řekou Tejo Měsíc nad řekou Tejo Igor Malijevský

Diky poslednim peti povidkam jsem musel prehodnotit svuj skepticky nazor na soucasnou ceskou beletrii. Jen tak dal...

26.01.2015 4 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Cele pojeti knihy mi pripominalo do absurdna prodluzovany "film o filmu"... Nekonecne dovysvetlovani predesle knihy Prokleti, vycpavane dost umelou vatou. U Palahniuka jsme ne absurdity zvykli, ale vzdycky byly vyvazene velice inteligentnim humorem a postrehy a davaly svym zpusobem smysl. Zde se dej obcas "logicky" rozpada a kniha je stezi uveritelna i na Palahniukovy pomery.
I pres nekolik vybornych a ostrych postrehu ci moralnich apelu, pro me zatim nejvetsi zklamani od tohoto autora.

26.01.2015 2 z 5

Zbývá jen hluk Zbývá jen hluk Alex Ross

Velice doporucuji vsem, kteri se zajimaji o hudbu 20. stoleti. Kniha je psana natolik poutave, ze zaujme akademiky i laiky (samozrejme ne uplne laiky, jista mira znalosti klasicke hudby je zapotrebi).

22.01.2015 5 z 5

Hrad Hrad Jennifer Egan

U cteni tohoto romanu me nekolikrat napadlo, zda autorka mela pri jeho psani jasnou predstavu a uceleny koncept o myslence, strukture a pribehu. I kdyz se v knize najdou velice prijemne momenty, jako celek pusobi nevyrovnane. Jakoby se autorka nechala tu a tam unaset surrealitou a nonsensovou poetikou, coz ji ale prilis neprospelo. Srovnani s Kafkovym Zamkem je dost scestne.

22.01.2015 2 z 5

Chlípnice Chlípnice Michał Witkowski

kdyz opomenu chvilemi vtipne a chvilemi dost horke liceni osudu postav... v celku sviznem az zmatenem tempu, na knize je fascinujici, jak se Witkowskemu (mozna mimodek) podarilo zachytit, jak se starsi generace spatne vyrovnavaji za zmenami po zmene systemu. Takovou porevolucni sociologickou sondu v zabavne literature se zadnemu z nasich spisovalu vystavit nepodarilo.

20.08.2014 4 z 5

Vrahova hygiena Vrahova hygiena Amélie Nothomb

cteni pro pozitek ze cteni. trochu me zklamal konec, ale mistrovske liceni konverzace v teto knize je opravdovou lahudkou

19.08.2014 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

souhlasim, ze z daneho tematu slo vytezit trosicku vic, nicmene jsou tam momenty, ktere jsou az prekvapive silne. navic je cele liceni dost obstojne napsane, zejmena zacatek knihy, kdy jeste neni tusit "o co jde" a kniha pulsuje zvlastnim erotickym napetim. ke konci ma sklon sklouznout ke clishe "jak je tu na zemi krasne", ale nastesti nezapadne do kyce a konci tak, jak koncit musi... Nejsem ctenar sci-fi martanske literatury a kdybych vedel, ze kniha toto tema ma, nekoupil bych si ji. Tim vic me prijemne prekvapila.

15.07.2014 4 z 5

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

temer nikdy nectu soucasne ceske autory, protoze mi to prijde ztrata casu. ke koupi teto knihy me presvedcilo pak kamaradu. po precteni prvnich dvou povidek jsem si rikal, ze to byla skoda penez, postupem casu jsem ale zmenil nazor. cim vice se blizime soucasnosti, tim jsem tyto chronologicke povidky vyzralejsi a lepsi. Halkova sila je bezesporu ve staveni dialogu svych "luzrovskych" postavicek v prazskych realiich. s licenim deju a popisu uz je to horsi. Nakonec jsem rad, ze jsem si knizku koupil, ale mou nevoli k soucasne ceske beletrii nezlomila.

11.07.2014 4 z 5

Pohádka Pohádka Jonas T. Bengtsson

Velice poutave cteni. Kniha se cte rychle, ale neni nikterak povrchni. jazykova i myslenkova brilantnost. Jen jsem se trochu nemohl zbavit dojmu, ze druhou cast knihy psal jiny clovek nezli prvni. Ne, ze by byla horsi nebo lepsi, ale byl to dost jiny styl. Doporucuji...

09.06.2014 4 z 5

Dobré ráno, Harri Dobré ráno, Harri Stephen Kelman

Docetl jsem to do pulky a pak jsem to vzdal. Je to takovy dost slaby odvar Foerovy knihy Priserne nahlas a k nevire blizko. Vypraveni pribehu z destske stranky, naivita a nevinnost v hrubem svete bohuzel dost brzy omrzi a zivotni radoby-moudra zni jako dost lacina klise.
Celkem zavidim uzivateli Christo, ze ji koupil v levnych knihach za 19,-. Ja za ni dal bohuzel plnou cenu v Neoluxoru.

30.05.2014 1 z 5

Doplavat domů Doplavat domů Deborah Levy

podle recenzi a ohlasu jsem cekal trochu vic. je to nekde napul mezi zasnenou epikou a dejovym romanem. chtelo to bud vic zastirat a mlzit az do poesie, nebo rozvest dej do opravdoveho romanu... aniz bych chtel byt sexista, myslim, ze to je velmi zenska kniha, urcena predevsim zenskemu publiku.

21.05.2014 2 z 5