BarkaS BarkaS komentáře u knih

Laskavé pohádky víly Laskonky Laskavé pohádky víly Laskonky Romana Suchá

Krásné ilustrace a milé příběhy, které pomůžou dětem a možná i dospělým k (vzájemnému) pochopení a orientovat se v některých situacích.

29.03.2024 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Pan Boček má bezesporu výborné pozorovací schopnosti a je opravdu vtipný, mně ale prostě to anekdotní epizodní vyprávění obecně moc nevyhovuje. A taky mě dost rozčilují stereotypní vzorce chování. Ale to není věc pana Bočka, ale moje. Série je bezesporu dobrá, jen mě zas tak neuchvátila. Jako audioknihu si ji ale ráda poslechnu. Kubařová je prostě báječná, byť zní jako když má permanentně rýmu.

28.03.2024 3 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

(SPOILER) Skvělý námět, který by mohl fungovat, kdyby hlavní hrdinové neměli IQ houpacích koníčků. Omlouvám se všem, které tato kniha okouzlila, ale když se nad tím zamyslíte, tak vám to jako fakt přijde ok? Hlavní hrdinka neustále své dva objekty označuje za muže, ale všichni se chovají jako čtrnáctiletí. Emocionálního nářezu jsem se nedočkala. Spíše velkého zklamání.

28.03.2024 2 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Ale jo. Vrány a Král mě bavily asi o trochu víc, ale Bardugo umí každou hru rozehrát velmi slušně. Trvalo mi, než jsem se začetla, zorientovala se a smířila se s hlavní hrdinkou - smažkou. A nakonec jsem nelitovala. Galaxy jsem si nakonec celkem oblíbila, byť mi všichni ostatní dělali větší radost.

02.03.2024 4 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

(SPOILER) „Kam to jdeš?
„Vzít si něco na sebe, Sternová. Chlap se může producírovat bez kalhot jen chvíli, pak si začne připadat jako úchyl."
Mám jisté výhrady, ale jako celek mě to baví a zajímá mě, co bude dál. Galaxy má svoje mouchy, ale Darlington a další jsou prostě skvělí. Hodně mě potěšila i upírská linka a už se těším na příští střet s Linusem.

02.03.2024 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Je to takové epizodní vyprávění, proto mi dal Vypravěč časově celkem zabrat. Spoustu věcí jsem měla potřebu si pustit a podívat se, o co přesně šlo (např. videa o Davově závislosti na kafi, špatný psychický stav Kurta při natáčení jednoho pořadu, Davův pád z pódia během koncertu). Je to šílenec, génius, pracant, šašek, má ADHD a určitě i nějakou další poruchu (asi z toho hulení, ale “kokain, kokain si radši nikdy nedal). Hodně jsem se nasmála, byť jsem možná čekala víc historek z koncertních šňůr, chtěla jsem se dozvědět víc o rodině. Tyhle záležitosti ale padly za oběť seznamům lidí, které Dava na jeho cestě inspirovali, bez toho bych se zas, do určité míry, obešla, ale jen do určité. V knize je třeba naprosto skvělá fotka, jak Dave obdivně zírá na Paula McCartyho, nebo historka ze setkání s Eltonem Johnem (královnou rokenrollu - z týhle “přezdívky padám smíchy).

20.01.2024 4 z 5

Na rozkaz krále Na rozkaz krále Ljuba Štíplová

Konečně znovu vyšlo pod malým brněnským nakladatelstvím Orbis litera. Super!

21.12.2023 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

(SPOILER) Přiznám se, že jsem trochu překvapená velmi pozitivními recenzemi na tuto knihu. Není to úplně špatné, ale prostě jen trochu plytké. Všechny problémy se vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku. A teď spoiler: Jako pardon, ale když vás někdo zmlátí tak, že skončíte v nemocnici, budete se s ním pak kámošit, ať už z jakýchkoli pohnutek? Opravdu násilnický člověk může tak snadno prohlédnout? Proč nedošlo raději k prohlédnutí knihkupcovy dcery? A nedozvěděli jsme se více o jejím komplikovaném vztahu s Knihonošem? Mohla bych pokračovat, že by to vydalo na celou knihu Prostě to bylo plytké, nemůžu si pomoct.

31.10.2023 3 z 5

Polibky v New Yorku Polibky v New Yorku Anne-Sophie Jouhanneau

Je to příjemné čtení především pro ty ženy a dívky, které milují Francii, New York a vaření (nebo aspoň restaurace). Hlavní hrdinka je svou naivitou a zabedněností někdy trochu otravná, jak už to ostatně v romantických knihách bývá. Příběh je ale hezky napsaný, pěkně odsýpá a rozhodně nenudí.

11.10.2023 4 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Není to nejzásadnejší masterpiece, který jsem kdy četla, a mám pocit, že se autor tak trochu potácel mezi hroby, pardon, žánry. Navzdory tomu to bylo slušné čtení ve stylu kingovek, které se přes velmi pomalý rozjezd a hodně podrobností dostalo do svižného tempa. S hlavním hrdinou jsem cítila spíš pocity beznaděje a smutku než strach z ghúla. Protože zrůdnosti, které napáchá člověk člověku, jsou mnohem horší. Jen mě mrzí, že jsem se nedozvěděli víc o budoucnosti některých jiných “přeživších”. Tam bych skoro viděla ještě další nevyužitý potenciál, byť rozumím autorovu záměru.

04.10.2023 3 z 5

Útěk do Říma Útěk do Říma Sarah Adams

Velmi milá záležitost, na které si dala autorka, ale i překladatelka (hurá!) záležet. Je to milé, nezatěžující a vysoce nepravděpodobné. Doporučuji!

08.09.2023 4 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Docela mě bavila ta čarodějná linka, humor taky přiměřenej, prostě Rachel Hawkins, jak ji známe. Ani jednomu se ale bohužel nedostalo víc prostoru, a to na úkor sexuálních výjevů, bez kterých bych se a) klidně obešla a b) kterým ale naprosto chyběla atmosféra, chemie i koule. Jednu hvězdičku přidávám za velmi realistického mluvícího kocoura, kterej mohl naopak klidně dostat prostoru víc.

18.08.2023 3 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Mohlo by se to jmenovat Ze zbabělého lháře hrdinou. Hodně mě namlsal slibný úvod a pak se to všechno nadšení nějak vytratilo. Problém je asi v tom, že Brin při psaní honil příliš mnoho zajíců, takže se to nakonec celé trochu rozplizlo. Kdyby to zůstalo u příběhu pošťáka a jeho putování postapokalyptickými dědinami, asi bych to ocenila víc. Každopádně stojí za přečtení.

12.08.2023 3 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Tohle byl po dlouhé době svižný thriller se slušnou zápletkou a kupodivu i s hodně překvapivým vyústěním, jelikož jsem se zcela výjimečně nechala nachytat stejně jako hlavní hrdinka. Co je ale trapas, a už jsem to tu psala, je český překlad. Občas se stane, že člověk najde v knize hrubku, překlep, vyšinutí z větné vazby. Ale tohle. Naposledy se mi něco podobného stalo u knihy Druidská brána. Tehdy super příběh rušila naprostá absence korektora. Tentokrát to byl snad Google překladač, kdo knihu překládal (a myslím, že korektor je v tomto případě v tom nevinně, to překladatel, ale asi bych mu to i jako korektor opravovala a přepisovala, protože sem tam je v knize věta/slovo přeložena/o doslovně, bez citu pro český jazyk).

02.08.2023 4 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Je to celkem svižná záležitost. Koupě nelituju! Jen škoda toho místy drhnoucího překladu, který mě rušil. Např. on the same page se rozhodně nerovná na stejné stránce, ale aspoň na stejné straně. Mnohem lepší by bylo na jedné lodi. Podobných momentů, kdy jsem vyloženě cítila původní znění, bylo víc. Škoda..

25.07.2023 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Oba dva hlavní hrdinové jsou takoví naivkové, ale i tak je to velmi milé letní čtení. Hvězdička dolů za uspěchaný konec.

17.07.2023 3 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Hlavní hrdinka zvláště zpočátku nesympatická, naštěstí se ale srovná, moc hezky vykreslená je její ilustrátorská/malířská činnost. Jedna vyloženě zábavná pasáž, jinak jde o předvídatelný příběh, ale milý, ostatně, jak jsme u autorky zvyklé ;).

14.07.2023 3 z 5

Flotila zatracených Flotila zatracených J.S. Dewes

Uvědomila jsem si, že u knížky často čekám, jak která situace skončí, abych si potvrdila, že můj odhad je správný. :D Tady se to moc často nedělo, prostě jsem si užila prostou radost z toho, že se pořád něco děje. Hrdinové jsou zábavní, pořád se něco děje. Prostě pecka.

20.06.2023 4 z 5

Den, kdy jsem zmizela Den, kdy jsem zmizela Brandi Reeds

Za týden si nebudu pamatovat, že jsem to četla. Hlavního padoucha jsem odhalila asi v půlce knihy. Není to vyloženě průšvih, prostě je to jen průměrný thriller, který jsem už četla stokrát (akorát měl trochu jiný obsah ;)).

14.06.2023 3 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Tohle byla slušná jízda po hraně vesmíru (Rozhraní). Hlavní překvapení jsem sice odhalila s předstihem, ale i tak jsem velmi spokojeným čtenářem. Hlavní hrdinka mi trochu připomínala Honor Harringtonovou a hrdina je něco mezi MacGyverem a Peterem Quillem (jen z královského rodu), takže jsem chvílema měla pocit deja vú, ale stejně to byla pecka. Těším se na pokračování, laťka je celkem vysoko.

27.05.2023 4 z 5