bamba

HanaHanaAlena Mornštajnová

Jedna z mála kníh, ktorá sa zaoberá ľuďmi po návrate z koncentračných táborov. Teda tým ako radostne ich privítalo okolie /arizátori zvlášť nadšene/ a čo dobré si pre nich nachystal nasledujúci socializmus napríklad v podobe týfusu.

27.01.2020

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Neviem, čo by som robila na mieste hrdinov a som rada, že na ich mieste nie som. Ale nie som ten typ, čo odpúšťa!
Chce to od autora riadne gule a žalúdok niečo takéto napísať.

30.09.2016

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Už som na túto tému čítala dosť kníh a táto robí z vyhladzovacieho tábora miesto, kde sa dá celkom v pohode prežiť. Myslím, že tí čo zomreli, ako aj tí čo prežili, majú na to celkom iné spomienky a iný názor.

21.08.2020

Kúzelné upratovanie - Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniuKúzelné upratovanie - Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniuMarie Kondo

vždy keď tam bola zmienka o uprataní kníh a ich vytriedení, bol dodatok - netýka sa to spisovateľov a k vyhadzovaniu fotiek - obávam sa, že ako potomok fotografa a spisovateľky, nevyhodím ani knihy ani fotky. Nech žije bordel!
Mimochodom, ako môžete kladne hodnotiť knihu, ktorá hovorí o tom, že máte knihy nemilosrdne vyhadzovať a že sa knihy majú deliť o miesto na poličke s topánkami!

30.01.2016

Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslíStojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslíJonas Jonasson

asi by som dala jednu hviezdičku dolu za skloňovanie Júlia - ale zato môže autor iba čiastočne.Tie ostatné reálie a nereálie stoja na svojich atomových nožičkách za všetky hviezdičky! Obohacuje to nielen urán.

25.12.2018

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 letNový tajný deník Hendrika Groena, 85 letHendrik Groen

Ak sa niekomu zdá, že je tento denník smutný, treba navštíviť domov dôchodcov na bývalom území nejakého socialistického štátu. Tu má dôchodca nárok na skúter až keď nie je v stave ho ovládať a keď sa s ním nikam nemôže dostať. Máloktorý z domovov má výťah, žiadny mikrobus a o výletoch... A tiež sa nik nepýta dôchodcu, či zje večeru - miska zemiakov plávajúca v masti a hore posypaná rozdrveným žltým liekom.

05.04.2019

Gulag: historieGulag: historieAnne Applebaum

vynikajúci analýza ekonomického prínosu gulagov. pre ruskú ekonomiku. A tiež dopad gulagov na rozdelené rodiny, na vzťah oddelených detí s rodičmi po rokoch.

17.02.2016

Pod basovým kľúčomPod basovým kľúčomBibiana Wallnerová

50 roky Československo - mať 18 tesne pred maturitou a ocitnúť sa v base....Hrdinke zastrelia sestru, zavrú zvyšok rodiny a potom aby sa mohla dorozumieť so svojou mamou, naučí časť basy morzeovku. V base sedí s mníškami, anjelíčkarkami, zlodejkami, vrahyňami ale aj ďalšími politickými väzňami, dokonca aj so svojou budúcou svokrou. A po návrate z basy nemá kde bývať, bojuje o to, aby prepustili jej matku a roky usiluje o to, aby mohla odmaturovať.

Málokedy sú 50 roky opísané s takým nadhľadom a so zmyslom pre humor. Aj pre tých, ktorí majú pocit, že nám zase až tak zle nebolo...

23.02.2016

Africká královnaAfrická královnaCecil Louis Troughton Smith

Málokedy je aj kniha a aj film super a nezávisle na sebe.

03.10.2018

Tajný denník Hendrika GroenaTajný denník Hendrika GroenaHendrik Groen

Kráľovsky sa bavím. Nie som dôchodca, ale navštevovala som domov dôchodcov v Bratislave intenzívne a invazívne. Nosila som napriek zákazom banány, varené zemiaky a kyslé mlieko niekam, kam sa nič nosiť nesmelo. Starí ľudia smeli umrieť a bolo fajn ak predtým schudli a pili minimálne. Ono to bude asi tým, že nie je štát ako štát.

25.03.2019

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Prišlo mi to pritiahnuté za vlasy síce iba v jednom bode, ale ten bol dosť zásadný. Na druhej strane v Rusku udávanie bolo celkom bežné a asi aj u nás. Na Hanu to nemá. Ale je to lepšie než "tiché roky".

23.01.2020

RychlopalbaRychlopalbaŠtěpán Kopřiva

nie som odborník na detektívky, nerada ich pozerám a málokedy čítam. Ale tu som sa kráľovsky bavila.

20.07.2020

Stručná historie téměř všehoStručná historie téměř všehoBill Bryson

nádherná história objavov a objaviteľov, boj o prvenstvo a k tomu spústa zaujímavých informácií.

24.02.2016

KrysáciKrysáciJiří Žáček

Mne učarovala aj korešpondencia medzi ilustrátorom a autorom knihy. Odskákal si to samozrejme Ludvík. Kto iný. A že je laboratórny potkan z Prahy ?

19.05.2018

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

a to ma hokej nebaví...

21.09.2018

Nemusí být vždycky kaviárNemusí být vždycky kaviárJohannes Mario Simmel

Recepty beriem ako reklamu vo filme - dôvod pretočiť stranu a ísť ďalej. Za recepty určite o hviezdičku menej. Nepáči sa mi kríženie dobrej špionážnej knihy s priemernou kuchárkou.

25.08.2019

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Z môjho pohľadu neskutočne rozvláčne. Mínusoval to prítomný čas - slovenský preklad. Jedna zo slabších Backmanoviek. Asi najviac sa mi páčila jedna max. dve scény so psychologičkou. Jednu hviezdu naviac dávam v nádeji, že originál, alebo preklad český sú na tom lepšie, než slovenský. Mám pomerne vlažný vzťah k postávajúcim sebevrahom na moste.

08.07.2020

GottlandGottlandMariusz Szczygieł

Potešilo ma to nesmierne. A to som vychovávala deti medzi gottwaldovými bagandžatami. Myslím, že podobný model topánok má Štefánik. Neviem aké mal poltopánky stalin, ale Baťa do toho asi veľmi hovoriť nesmel.

04.09.2020

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

páči sa mi z autorových najviac. Možno preto, že som stopovala a stopujem vždy, keď to okolnosti vyžadujú, alebo mi trochu ide o život. Oceňujem najmä drobné historické zastavenia.

16.10.2020

Vlak sirôtVlak sirôtPam Jenoff

Krásna kniha, chytila za srdce, stojí za prečítanie a posunutie ďalej..

Atlantida holíčských ŽidůAtlantida holíčských ŽidůHeinz Jakob Tauber

nádherná kniha o tom, kam sa podeli susedia, kamaráti a známi z Holíča.To je vždy tak trochu iba na okraj na záver každého príbehu.

23.02.2016

DůmDůmBill Bryson

Páči sa mi Brysonov zmysel pre logiku, fakty a zmysel pre humor.V takejto trojkombinácii to býva málokedy.

13.04.2016

Naše dítěNaše dítěMiroslava Klímová-Fügnerová

z môjho pohľadu príšerná kniha - dieťa držte za sklenenými dverami a pozorujte ho občas cez okienko....Našťastie som mala ešte aj inú literatúru a dosť ma naučili naše mačky. V prírode žiadna matka nenechá svoje mláďa plakať - mohol by ho zožrať okoloidúci.Ako recesia možno ujde, ale nikdy by som na základe tejto knihy nevychovávala svoje vlastné deti.

27.12.2016odpad!

Příběhy skutečné odvahyPříběhy skutečné odvahyB. Grylls (pseudonym)

Ja to hodnotím z pohľadu na svoju rodinu. Tiež tam mám dosť nie vždy až tak veľmi dobrovoľných hrdinov. Oceňujem výber - nie všetkých hrdinov som poznala a následnú poviedkovú stručnosť. V mojej rodine dosť pomohlo k prežitiu - bás!, že stará mama vedela dobre šiť. Ale toto sa v tabuľke hrdinstiev asi ťažko umiestni a zaradí.

12.08.2020

Brumlíčkove rozprávkyBrumlíčkove rozprávkyKrista Bendová

neodolateľný medveď, ktorý vyčistí lekárničku od macomycínu, macospacolínu a macylpirynu a nie nie zaspať.

04.02.2016

Výchova kojence v rodiněVýchova kojence v rodiněJaroslav Koch

vynikajúca kniha s obrázkami - cvičenie s dieťaťom v jednotlivých týždňoch po narodení. Jeho psycho-motorický vývoj v jednotlivých mesiacoch, pričom sa to dá postupne čítať. Je to svojim spôsobom bedeker pri výchove už ďalších generácií a požičiavam túto knihu ďalej.

27.12.2016

Nežijeme věčně. Medicína a poslední věci člověkaNežijeme věčně. Medicína a poslední věci člověkaAtul Gawande

Výborne napísané k veci, ale asi to ťažko môže čítať niekto, komu sa odmeriava čas medzi jednotlivými chemoterapiami. Skôr je to pre jeho príbuzných a pre ľudí 15+. Človek si uvedomuje akých chýb sa dopustil aj s vedomím, že to už napraviť nejde. Po nejakom čase - 120 strán sa už text opakuje.

09.07.2018

Rozpovie ti táto knižka, koho zjedla MikimyškaRozpovie ti táto knižka, koho zjedla MikimyškaKrista Bendová

Krásne básničky o vyhladovanej myši v hračkárstve. Koniec je tiež dobrý. Dá sa to čítať aj pred večerou.

14.07.2018

Picassova sladká pomstaPicassova sladká pomstaEphraim Kishon

pekná ekonomická analýza moderného umenia - aj s cenami a s obrázkami. Hocičo, ale určite nie od hocikoho. Mimochodom výtvarníci a odborníci cez umenie tejto knihe na chuť nedokážu prísť.

27.08.2018

Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount EverestuVzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount EverestuB. Grylls (pseudonym)

Myslím, že som najviac ocenila pravdivosť a pocit, že Everest nie je o dobytí. Nie som horolezec, ale naozaj sa to veľmi dobre číta niekde v kresle a bez hrubých rukavíc. Ocenila som vysvetľovanie pohybu medzi jednotlivými výškovými tábormi a popisom ich vybavenia.

16.09.2020