baji42

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Opuštěný ostrov a rafinovaný vrah. Jedna z nejlepších detektivek vůbec. Doporučuji a s radostí dávám pět hvězdiček.

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Přestože sci-fi příliš nevyhledávám, tato dnes již klasická kniha mě již 2x nadchla.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Velmi dobře napsaná kniha, která vás určitě zasáhne.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Klenot české poezie.

MájMájKarel Hynek Mácha

Nádherná klasika

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Jeden z klenotů české literatury. Poláčkův jemný a inteligentní humor miluji.

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Velmi chmurná a depresivní kniha. Nicméně je zde i mnoho odkazů pro dnešní dobu. Je tu zřetelně vidět, co se může stát, když se věc, která by šla přejít mávnutím ruky nafoukne do obludně obřích rozměrů, jejichž ničivá síla se nedá zastavit...

MalevilMalevilRobert Merle

Velmi dobře napsaná kniha na mnohokrát zpracovávané téma. Tady jde ale o jedno z nejlepších zpracování podobného nápadu.

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Legrační knížka se dočkala i zdařilé filmové podoby.

Dášeňka čili Život štěněteDášeňka čili Život štěněteKarel Čapek

Roztomilá nestárnoucí knížka.

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Útlá knížka, která ve vás dlouho zůstane.

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Krásné, ale ne moc radostné čtení.

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Klasika, do které se mi příliš nechtělo, ale nakonec musím říct, že jsem byla nadšená. Z dnešního pohledu by si kniha zasloužila asi méně popisných pasáží a svižnější tempo, ale když uvážím, kdy byla napsána, musím dát plný počet bodů.

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

V poslední době hodně exponovaný titul, jehož zviditelnění měla na svědomí i výborná filmová podoba. K plnému počtu hvězd mi tam ale přece jen něco scházelo.

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Patrně nejznámější česká kniha.

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Tento díl z celé trilogie se mi líbil nejvíc.

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetMika Waltari

Za dob mého mládí bylo téměř povinností přečíst tuto nádhernou knihu.

Láska je jen slovoLáska je jen slovoJohannes Mario Simmel

Krásná kniha od mistra poutavého čtení. Myslím, že pokud by téma zpracoval někdo jiný, trochu by balancoval na hraně sladkobolných béčkových příběhů. Simmel ale dokáže i takovou věc napsat se vkusem.

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Napínavý příběh se známým belgickým detektivem.

Komu zvoní hranaKomu zvoní hranaErnest Hemingway

Tahle kniha ve vás zůstane navždy.

Vyhoďme ho z kola venVyhoďme ho z kola venKen Kesey

Dle mého soudu jedna z nejlepších knih vůbec. Notoricky známý příběh, který byl i zfilmován Milošem Formanem. Jack Nicholson byl neskutečný.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Kniha od jedné z našich nejčtenějších spisovatelek. Tato mi přišla z těch, co jsem od ní přečetla, nejslabší. I tak je to ale kvalitní literatura.

Dej mamce pusuDej mamce pusuJoy Fielding

Velmi čtivá a poutavá kniha plná otázek. Autorka dokáže zaujmout a její knihy jsou ty, od kterých se nemůžete odtrhnout.

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Tato kniha mě příliš neoslovila, dokonce jsem měla co dělat, abych ji dočetla. Paní Mornštajnová má lepší.

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Geniální spisovatel, který ve svých knihách předstihl dobu.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Na knihu jsem byla i díky vysokému hodnocení dost zvědavá. Nebylo to špatné, ale asi jsem od toho očekávala přece jen trochu víc. Možná tato kniha více řekne spíše lidem, kteří v tomto drsném kraji žijí a mají k němu svůj vztah.

Jeden za druhýmJeden za druhýmChris Carter

Výborný moderní thriller, Chris Carter je dnes jedním z nejčtenějších spisovatelů a psát rozhodně umí, i když je to na můj vkus občas svou brutalitou na hraně. Ale chápu, že k dnešku to asi patří.

Poslední nadechnutíPoslední nadechnutíVáclav Křivanec

Velmi dobře napsaná, čtivá a napínavá kniha, od které se nelze odtrhnout. Místy je text na můj vkus dost brutální, ale k tomuto žánru to dnes asi patří. V mnohých komentářích se tu píše, že tahle česká detektivka snese srovnání se zahraničními tituly. Musím souhlasit.

Smrt na NiluSmrt na NiluAgatha Christie

Malé šedé buňky mozkové opět v akci. Tentokrát v exotickém egyptě.

Divá BáraDivá BáraBožena Němcová

Velmi dobrý a na svou dobu i "osvícenecký" příběh, který má stále co říci.