bagger95 bagger95 komentáře u knih

Vojenské omyly druhé světové války Vojenské omyly druhé světové války Kenneth Macksey

Docela zajímavě pojaté. Autor se snaží vybírat zásadní chyby v rámci jednotlivých tažení a zasazovat je do kontextu (jak operativního, tak i v rámci doktríny daného státu). Najde se celá řada zajímavých poznámek či postřehů, které nejsou v rámci WW2 mainstreamu úplně profláknuté, což je fajn, protože člověk nemá pocit, že by četl to, co už tak nějak všeobecně ví (v rámci základních obecných znalostí).

Často jsem měl ale problém s udržením se v obraze (tažení v severní Africe je skvělým případem), kde se přece jen objevuje řada málo známých jmen a názvů. K většině kapitolám je přiložená mapka, ale jsem moc velká lama na to, abych s ní dokázal držet krok s textem. S tím se váže, že text není úplně přístupný, pokud byste neměli základní obecný přehled o tom, jak válka probíhala. Autor neopakuje milionkrát vydané dějiny WW2, ale přímo zasazuje do konkrétních událostí. Je to doplňkový materiál, nikoliv výčet pro první seznámení se s tím, jaké byly zásadní bitvy v rámci WW2. Pokud víte, že nějaké takové bitvy byly, máte jen trochu tušení o jménech atd., pak už má smysl tohle číst.

V některých případech je podle mě výběr klíčových chyb také lehce diskutabilní – jejich volba mohla být více odůvodněná. Autor mohl víckrát zdůraznit, že to je jen jeho názor, dát přece jen trochu více najevo, že uznává, že v některých případech byl neúspěch operace spíše smůlou více faktorů. Nicméně tenhle pocit mám jen u některých kapitol.

31.05.2020 2 z 5

Poslední rozkaz Poslední rozkaz Timothy Zahn

Zcela nenarocny cteni, pohodicka pred spanim, pri dojizdeni atd., da se kdykoliv zaklapnout. Ale uprimne, kdyby to nebylo ze sveta SW, asi bych to nedocital, pribehove to uplne odvar neni.

07.12.2019 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Tahle kniha ma podle me zcela jasnej presah i do soucasnosti. Navic se z ni nestava eroticko-historicky roman, coz ocenuju. Nevtirave klade ctenari na posouzeni ruzne otazky: valka, mir, rozum a trpelivost proti lacinemu hrdinstvi a jinym formam hlouposti. Jsem spis citlivka, jo, docela me to pohltilo.
Hvezdu dolu za pribehovou zamotanost: Ibn Ezra casto unika neprizni osudu jen diky shode mnoha nahod a okolnosti, coz je OK jednou, dvakrat, ale po dvouste strance uz to pusobi trochu moc "pribehove". Nektere dialogy byly take spis vycpavkou a pusobily na me spis tak, ze je dej sam o sobe potreboval.
Feuchtwanger ale vychazel z dobovych pramenu, a pokud ty nelzou, Zidovka z Toleda je pro me o to cennejsi polozkou v narvane knihovne.

18.01.2018 4 z 5

Blízko a přece tak daleko Blízko a přece tak daleko Juliana Sokolová

Tohle cteni, ja vubec nevim, co na to vlastne rict. Na zacatku si rikate, ze to bude jen hromada "rad za vsechny prachy" , jak se ale procitate dal, je to stale silnejsi a silnejsi. Vetsinou jsem se ztotoznoval s popisem cloveka s aktivnimi vztahovymi problemy. Sedel jsem v knihovne a brecel jsem, jak jsem z toho byl zdrceny. Autori tam popisou doslova vase chovani, vase pocity, to, co se vam honi v hlave. Je to neskutecne osvobozujici, protoze az do precteni knihy jste si mysleli, ze jste jediny clovek na svete, co to tak ma, zaroven je to ale jednim slovem hrozne. Samozrejme predpokladam, ze ctenari budou tuhle knizku cist po rozchodu, kdy bude bolest ze ztraty partnera porad hodne velka.

Kniha je dobre clenena. Zhruba prvni polovina je venovana vypraveni klientu o jejich problemech ve vztazich. Autori na tom a demonstruji, jak co je a neni v poradku. Druha cast knizky je o hlubsim popisu jednotlivych roli (aktivni a pasivni problemy ve vztazich). Funguje to nasledovne: napred vsechno poradne popsat (casto bez hodnoceni), a spis az zaverem knihy prijdou nejaka doporuceni. Knizka obsahuje i nekolik "dotazniku", na nez mate sami sobe odpovedet, a ktere vam umozni najit v nekterych vecech souvislosti.

Dorazila me vsak posledni cast, nazvana proste "dodatek". Po precteni teto casti jsem jako "aktivni problemovec" nejak ztratil veskere nadeje, ze se z toho nekdy dostanu (jak ze stesku, tak z opakovani mych chyb). Pripada mi, ze autori daleko vic "radi" tem pasivnim, coz nemyslim nijak zavistive, spis me to uplne polozilo, protoze sam nevidim zadne rozumne vychodisko ci vysledek, co vlastne dal. To ale po jednom ci dvou dnech odezni, a pak ziskate schopnost si dane pasaze projit znovu a s nadhledem.

Co jsem chtel timhle romanem rict? Je to neskutecne cteni. Ale pripravte se na to, ze to je darda. Polozi vas to, rozebere do posledni maticky. A bude to sakra moc bolet. Take si uvedomite, ze tady neni zadna cesta zpatky. Pokud si uvedomujete, ze mate /nejake/ problemy se vztahy, jakmile se rozhodnete precist tuhle knizku, vydavate se na cestu, ze ktere neni cesty zpet, maximalne to muzete vsechno poprit. A jedna vec je jasna: pochopite, o co jde, a muzete hledat adekvatni pomoc!!!

17.09.2017 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nedočetl jsem. V němčině je to velmi náročné čtení se spoustou slangových a nespisovných výrazů, divnou stavbou věc atd. Málo pokročilým bych tuhle knížku určitě nedoporučil. Špatné mi to ale - z toho, kam jsem se prokousal - nepřišlo.

02.09.2017

Škoda Favorit vyjíždí Škoda Favorit vyjíždí Otakar Gregora

Netechnicke pasaze jsou docela zajimave, nakonec nepusobi ani moc tendencne. Dnes je az usmevne, v jakych superlativech je v teto publikaci Facko popisovane, na druhou stranu to byl pro tuzemsky prumysl opravdu veliky krok vpred. Osobne bych ocenil jeste daleko vic zajimavosti z pozadi vyvoje, v tomhle smeru jsou napr. rozhovory s sefkonstrukterem Hrdlickou daleko poutavejsi.

15.08.2017 3 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Tohle bylo dobré čtení. Začátek knihy byl celkem nezajímavý, ztrácel jsem se v množství postav i v názvech světů. Kniha začne nabírat tempo až od chvíle, kdy se Plagueis setká se svým učněm, a to neztrácí až do konce. Zakončení je přesně očekávané, ale velmi dobře našroubované do Epizody 1. Oproti Tarkinovi, jehož story napsal stejný autor, je to úplně jiná - vyšší - liga.
Rozhodně ale nesouhlasím s recenzí uživatele Rillian. Řád Jedi udělal mnoho kroků, které se zdaleka neukázaly úplně šťastné, kniha je toho důkazem, tyhle věci ale nelze posuzovat retrospektivně a mimo kontext. Sithové sice v knize poskytli mnoho argumentů, proč nejsou ti "zlí", v širším pojetí ale nevidím jediný důvod, proč by Sithové neměli být jednoznačně těmi špatnými. Na to pozor.

16.05.2017 4 z 5

Ohnivá píseň Ohnivá píseň William Nicholson

Postavy trochu vyrostly, a s nimi je o neco dospelejsi i pribeh. Dobre zakonceni trilogie, nenudil jsem se. Libil se mi napad ala pukliny v zemi. :)

26.04.2017 4 z 5

Žít a nechat zemřít Žít a nechat zemřít Ian Fleming

Parádní bondovka, s předchozím Casino Royale se nedá vůbec srovnat. Děj má tempo, přicházejí nové postavy, zajímavé lokace, dobré finále.

15.04.2017 5 z 5

Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Herbert George Wells

Povidky v prvni polovine me oslovily jen castecne. Nektere byly zajimave od zacatku do konce, misty i vtipne, u jinych jsem se ale trochu ztracel. Vnimam je jen jako bonus.

Valka svetu me uchvatila. Otrkance mozna prilis neoslovi, ja ale nedovedu moc pochopit, ze tohle nekdo napsal na konci 19. stoleti. Je to napinave, nechybi tomu spad, dej se vyviji. Skvele se to kloubi s lidstvim jako takovym, neni to knizka jen o invazi, popisu boju, mimozemskych strojich. Ano, chybi tomu nejaky hlubsi vyvoj postav, dialogy jsou dost vecne, vse je podrizeno deji, podle me to ale nema chybu.

Pri cteni si obstarejte mapku okoli Londyna, jak koneckoncu autori nabadaji v dodatku knihy. Je s podivem, ze ji Albatros neotiskl, napr. na vnitrni stranu desek. Asi se bolsevik bal, aby tuhle knizku nekupovali jen zdrhajici obcane na Zapad:))

27.03.2017 5 z 5

Diamanty jsou věčné Diamanty jsou věčné Ian Fleming

Nevybocuje z mezi serie, subjektivne mi ale prisla docela malo dobrodruzna. Boj s americkym gangem neni tak zajimavy jako nektere dily z Asie ci o potyckach s KGB. Hlavni zaporak take neni zrovna zadny Blofeld.
Ozvlastnujici je prostredi konskych dostihu a kratka cast z paluby Queen Elizabeth.

04.03.2017 3 z 5

Ilustrovaná historie letectví (Iljušin Il-28 / Vickers Wellington / Marcel Bloch MB-200) Ilustrovaná historie letectví (Iljušin Il-28 / Vickers Wellington / Marcel Bloch MB-200) Jan Krumbach

Vynikající. V textu je zmíněno velké množství informací, vše je ale podáno srozumitelně. Obsah tak balancuje na pomezí populárně naučného a lehce odborného textu. Spousta historických souvislostí, informace jsou již vzhledem k roku vydání navíc oproštěny od propagandistických nesmyslů. Autoři si museli o dané problematice napřed "něco" zjistit a je to hodně znát.

21.12.2016 5 z 5

Kosmonaut Kosmonaut Katri Lipson

Misty to na me bylo cele trochu zamotane, v deji jsem se zorientoval az nekde v polovine. Nebyl to uplne muj salek kavy.

17.12.2016 2 z 5

Velký šéf Velký šéf Ed McBain

Kriminalni pribeh, tentokrat z pohledu obycejneho, ctizadostiveho, a manipulativniho kluka. Cte se dobre, ale neni to nic objevneho.

13.12.2016 3 z 5

Otroci Panství Otroci Panství William Nicholson

Oproti prvnímu dílu vyzrálejší, ale pořád prostě dost dětské... Příběhu by neuškodil trochu větší rozsah a zejména nějaká lepší práce s postavami. Ty postrádají nějaké hlubší rozvedení a většina dialogů se tak odehrává na úrovni "on řekl to a ona odpověděla ono". Tak se vedle sebe doslova mlátí až dětinské pasáže s částmi, kde autor moc hezky pracuje se slovy a rozvádí hluboce pocity postav (např. taneční scény). Hezké, ale z tématu šlo vyždímat ještě mnohem, mnohem víc. Už třeba historie Pěvců, Manthů...

05.12.2016 3 z 5

Tarkin Tarkin James Luceno

Nějak mě to celé nezaujalo. U takové postavy, jako je Tarkin, kde je neskutečné množství prostoru pro větší rozepsání jeho života bych čekal něco víc. Ať už trochu více politiky, více situací, kterými prošel, či více informací o tom, co všechno je "moffův denní chléb". Zápletku z této knížky bych spíš čekal v příběhu věnovanému nějakému geniálnímu námezdnímu lovci, ne jedné z nejdůležitějších postav Impéria.

30.10.2016 2 z 5

Partneři a rozchody Partneři a rozchody Jeroným Klimeš

Myslel jsem si, že rozumím kde čemu, no a ono nic. Psychologický problém na tuhle "problematiku" je mnohem složitější a jde do hloubky víc, než by člověka napadlo. Doporučuji číst pomalu (a některé části i víckrát), aby jste všechno vstřebali, stojí to za to...

15.10.2016 4 z 5

Stíhací letadla 1939-45 / Velká Británie - Německo Stíhací letadla 1939-45 / Velká Británie - Německo Zbyněk Válka

Od této knížky nelze očekávat víc než prostý nástin a úvod do problematiky. Autor vykládá informace o jednotlivých typech strojů v souvislostech, což začátečníkovi udělá základní představu o časové chronologii a technologickém vývoji (tenhle typ vznikl jako reakce na jiný typ nepřítele atd.). Sem tam se dozvíte i nějaké zajímavosti, které nejsou obecně úplně známé, takže autor musel čerpat z dostatku materiálů, tady bych ale ocenil informace o zdrojích informací. Čte se to ale dobře a pro nováčka to rozhodně není špatná volba.

02.10.2016

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako malej jsem to poslouchal namluvený na CD, takže místy jsem se vracel do dětský postýlky :D Zvláštně na mě působily některý části, který mi jako malýmu nedávaly skoro žádnej smysl (např. liška). Za takových 5 let to na mě ale určitě promluví ještě jinak.

29.09.2016 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Myslel jsem si, že Remarque je mistr zákopů a nic jiného, takže jsem byl hodně překvapený. Co se míry "klišé" a romantičnosti týče, knížka pravděpodobně nevybočuje nijak zvlášť z řady podobných děl. Snad ale proto, že tenhle žánr nečtu příliš často, a snad i proto, že na mě hodně silně zapůsobila osmá kapitola, dávám full house.

05.09.2016 5 z 5