babyboar babyboar komentáře u knih

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Místy průhledné a předvídatelné, ale opět dojáček jako "Než jsem tě poznala". Moyesová je čtivé (spíše) babské čtení. :)

31.08.2016 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Super oddechovka na dovolenou, nebo na čtení v MHD. Krátké příběhy se dobře čtou a proplétají se jeden s druhým. Knihu ocení čtenáři Viewegha, Monyové nebo třeba Hartla. Mně osobně se ovšem Hartl líbíl více.

22.08.2016 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčka je kniha s velmi vysokým hodnocením nejen od českých čtenářů, což mě též přimělo po ní sáhnout. Jedná se o knihu vskutku čtivou, ovšem americkou autorku nezapře. Tolik " omáčky" a milostných cukrbliků by nikoho jiného nenapadlo. Možná kdyby vyšlo Minčino vyprávění samostatně, bylo by to lepší. Stačí se podívat jak útlou knihou je Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou a je v ní úplně vše, včetně hlubokého zarytí se pod kůži čtenáři. To Vypravěčce trochu chybí. Finta s krevní skupinou je příliš okatá, stejně jako blízkost Minky a postav z její minulosti, o vztazích Sage nemluvě. Dávám plus za další knihu, která světu připomeneme zvěrstva 2. světové války a podobné činy v dalších konfliktech, stejně tak jako otázku viny a odpuštění.

15.08.2016 4 z 5

Zdivočelá země Zdivočelá země Jiří Stránský

Touhle knížkou jsem se prokousávala strašně dlouho, mockrát už jsem se ji chtěla zbvit, ale jsem "dočítací" typ. Tahle kniha určitě měla být napsaná,jedná se o zásadní období našich dějin, které je často opomíjeno ve stínu předchozích a následných událostí. Jen to mohlo být o kapku čtivěji napsané... a teď se v klidu můžu mrknout na seriál.

03.08.2016

Zápisky začínající řidičky Zápisky začínající řidičky Barbora Šustrová

Jako člověka, který se celý život odhodlává jít do autoškoly, mne tahle knížka pobavila a opět ve mně začala hlodat myšlenka to zkusit. Na blog fajn postřehy, do literatury tomu ještě dost chybí.

08.06.2016 3 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Moderní bajka, která přinutí k smíchu i k zamyšlení. Svižné čtení nejen na léto od známého amerického herce.

04.06.2016 4 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Po dlouhé době jsem se zase dostala ke čtení foglarovky a nadšení ze čtení bylo téměř stejné jako v pubertě.

30.05.2016 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Velmi zajímavý příběh na zajímavé téma. O Lilly Elbe jsem neměla ani ponětí a přestože byl příběh upraven do čtenářsky atraktivnějšího autorského obrazu, přinesla kniha i odkazy na skutečné události. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

30.05.2016 5 z 5

Tak špatné, abych dala tři hvězdičky, to není a ta čtvrtá je především za konec. Krásná obálka je výborný marketingový tah. Na knize je vidět, že původně vyšla jako blog na pokračování. Kapitoly jsou krátké a přesto je na konci každé něco, co přesvědčí čtenáře o pokračování ve čtení. Hrdinka ani její kouření mě v příběhu neobtěžovalo, ale k srdci mi tedy také nepřirostla ani ona, ani Edward. Sympatické mi nakonec byly spíše vedlejší postavy.

16.05.2016 4 z 5

Klárka a 11 babiček Klárka a 11 babiček Olga Černá

Povedená knížka pro děti, kterou zvládne i méně zkušený čtenář, ale pobaví se u ní i dospělý (např. náznakem lehké politické satiry :-). Knížka je malá, takže neodradí, je krásně zpracovaná graficky formou dopisů a nápodoby rukopisu, kreseb a pohlednic. Během čtení poznáme různé typy současných žen a jejich povah a kromě šťastného konce nás čeká i něco málo z temných sil.

08.05.2016 5 z 5

Tymiánové dopisy Tymiánové dopisy Eve Makis

Kniha mne zaujala tématem, ale bohužel mne poněku zklamalo její zpracování a o chybách v překladu a překlepech nemluvě. Oparvdu si překladatelka myslí, že někdo pojídá kalamáře? Proč se kniha jmenuje Tymiánové dopisy, když v celé knize není o tymiánu ani prd, zatímco leitmotivem celé knihy je krabička na koření. Zprvu jsem se do knihy ani nemohla začíst a mám takový dojem, že i zde bude na vině překlad. Ovšem s Gabrielovým vyprávěním se to zlepšilo. Konec byl teda pořádnej prvoplánovej doják, ale málem i mně slza ukápla.

07.05.2016 4 z 5

Třicítka na krku Třicítka na krku Julie Tilsnerova

Knížku jsem si půjčila z recese před nadcházejícím jubileem. Protože vyšla v 90. letech, čekala jsem samé "dobré" rady o tom, jak je nutné se okamžitě vdát a nechat se oplodnit, protože jinak jste absolutně out a měly byste se zabít. Naštěstí již tehdy měla tato americká novinářka dostatek nadhledu a smyslu pro humor. I když v závěru knihy zazní podobné poselství, je rozhodně nenásilné. V současnosti asi už není třicítka pro ženy strašákem, ale spíše začátkem skutečné dospělosti, což ovšem nebrání zůstat sama sebou. Kniha není návodem na život, ale je to vtipné upozornění na to, že co Evropa objevuje v posledním desetiletí, Amerika už dávno ví.

07.05.2016 4 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Kvítek to není, no. :-( Ale jako příjemné připomenutí té atmosféry je to taky fajn. Některé povídky se mi líbily více (ty s Sugar), některé méně. Opěvovaná závěrečná mě zaujala spíše souvislostmi s Kvítkem než historickými událostmi. Asi kdybych Kvítek nečetla, neměla by pro mne kniha to správné kouzlo. Nejraději bych si teď Kvítek přečetla znovu! :-)

22.04.2016 4 z 5

Mary Poppinsová Mary Poppinsová Pamela Lyndon Travers

Zaslouženě patří mezi klasiku! Krásný moderní pohádkový příběh pro malé i velké čtenáře.

18.04.2016 5 z 5

Slunečnice Slunečnice Klára Mandausová

Dávám čtyři hvězdičky, protože tři dávám daleko horším knihám. Potřebovala jsem oraz od nebeletristického čtení, takže svůj účel to splnilo. Palec nahoru za to, že se nejedná o ženskou četbu s cukrovým koncem a navíc se čtenář sem tam i zasmál.

13.04.2016 4 z 5

Z deníku ajťáka Z deníku ajťáka Lukáš Pavlásek

Zprvu jsem se smála docela hodně, pak už o něco méně. Velmi oddechové čtivo pro každého, kdo měl kdy co do činění s nějakým "ajťákem". Ačkoli vtipy jsou velmi jednoduché a toho skutečně ajťáckého humoru je tam jako šafránu. IT Crowd to fakt není.

08.03.2016 4 z 5

Deník praštěný ségry a šílenýho bráchy - Konečně českej deník! :–) Deník praštěný ségry a šílenýho bráchy - Konečně českej deník! :–) Oldřiška Ciprová

Knížka, která se veze na vlně popularity Malého poseroutky a Mimoňky. Trochu mám pocit, že autorka přichází už "s křížkem po funuse", ale čekala jsem, že to bude horší. Kromě prvoplánového nadávání a mírného sprosťačení se v knize objevuje další oblíbený dětský motiv, totiž zvířátko. Zde jde konkrétně o pejska a tak se malým čtenářům připomene, že zvíře není jen hračka, ale také velká zodpovědnost. Paní Ciprová by měla zavítat k nám do knihovny o této knize popovídat, tak uvidíme jaké budou reakce cílové skupiny čtenářů...

25.02.2016 3 z 5

Za dveřmi školy Za dveřmi školy Markéta Vignerová

Při čtení mě nejprve napadaly kategorie lidí, kterým by tato kniha nikdy neměla přijít do ruky. 1) děti školou povinné a 2) adepti učitelského povolání a studenti pedagogických fakult. Důvod je jasný. Ti první, aby se z ní nenaučili další lumpárny, ti druzí, aby vůbec ve studiu vytrvali a alespoň někteří šli učit. Naopak knihu by si měli přečíst škarohlídi, kteří tvrdí cosi o tom, jaká je to brnkačka býti kantorem. No a pak po takovéhle knize sáhneme my, sběhlíci od učitelství, kteří si říkáme, jaké je to pěkné, že ta kniha není o nás. Ovšem je tam i pár spásných kapitol, které říkají, že vše není tak temné. Ani v Ostravě.

25.02.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásná kniha o ošklivé době. Na knize mne uchvátil nejen příběh, ale i styl jakým je psána. Vždy, když dočtu takovou knihu, je mi líto nepoučitelnosti lidstva, které se stále dopouští stejných zvěrstev. Hlavní hrdinové nemohou být čtenáři nesympatičtí a to i přes všechno, co se kolem nich děje. Jsou to Hrdinové s velkým H. Kniha si jistě zaslouží ocenění, která ji byla udělena. Možná bych jen příběh ukončila už v roce 1945, byť by to bylo příliš kruté. Rozhodně nejlepší čtení letos!

11.02.2016 5 z 5

A nakonec Vánoce A nakonec Vánoce Petr Šabach