babyboar babyboar komentáře u knih

Němčina za školou Němčina za školou Jan Měšťan

Hvězdičky především za nápad. Školák už dávno nejsem, ale věčný začátečník v německém jazyce ano. Díky tomu jsem mohla přečíst "knížku" v němčině a mít dobrý pocit, že většině textu rozumím.

15.01.2019 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Sice jsem si ji nestihla znovu přečíst před Vánocemi, ale i po svátcích zahřeje na duši.

11.01.2019 5 z 5

Vánoční pohlednice Vánoční pohlednice Dilly Court

Romantický zamilovaný příběh s napínavou zápletkou a slaďoučkým happy endem zasazený do Londýna 19. století. To je jasná vánoční oddechovka! Hvězdičku ubírám nikoli autorce, ale překladatelce a českému vydavateli. Překlepy a chyby v překladu jsou místy až do očí bijící.

07.01.2019 4 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

První kniha od Grishama, kterou jsem přečetla. Je mi jasné, že tematicky zcela vybočuje všem ostatním, ale každý rok se ráda naladím na vánoční atmosféru i skrze četbu. Myšlenka knihy se mi velmi líbí. Vánoce jsou čím dál tím více svátkem komerce a postrádají svůj původní význam. Autor v příběhu přehnal vše, co se dalo, jen aby to čtenáři vpálil mezi oči. Trochu mě děsí, zdali ta nadsázka přeci jen není ve skutečnosti o něco menší než se mi zdá, protože z pohledu Evropana jsou americké Vánoce jistě více komerční

03.01.2019 3 z 5

Johana Johana Pavla Horáková

Od knihy jsem čekala mnohem víc. Nápad, že knihu napíšou tři autorky , je zajímavý, ale na knize to není nijak znát. Jako pěkný nápad se jeví i námět, tj. shrnutí událostí posledních 40 let v ČR na životě jedné ženy. Jenže takový nápad nabízí obrovský potenciál! Avšak žádná z autorek jej nevyužila. Čtení je to rychlé a plytké. Škoda.

21.11.2018 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Knížka zdánlivě o ničem. Žádné dramatické zápletky ani napětí jako v té předchozí. Přesto je velmi čtivá a rukopis Třeštíkové nepřehlédnutelný. A protagonistka v mém věku. Líbí se mi poukázání na fenomén kdy mladí lidé odejdou studovat do města a pak mají pocit, že nepatří
ani do města ale ani do své rodné vsi. Zprvu vtipné, pak už méně. Je-li konec dobrý či špatný ať posoudí každý čtenář sám. Dospět se dá i v 33 letech...

14.11.2018 4 z 5

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Tuto knihu jsem si vybrala záměrně, protože se odehrává v místě mého bydliště. K místu mám citový vztah a tak jsem byla zvědavá jak se autorovi podařilo do mě známých reálií zasadit detektivní příběh. Ne vše v knize odpovídá skutečnému místopisu, ale i tak mě velmi bavila. Sympatická mi byla vyšetřovatelka i její mladý kolega, pokud by autor vydal další případ zmiňované policejní dvojky, ráda si ho přečtu.

22.10.2018 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Kdyby to šlo, dám 3,5 hvězdičky. Na rozdíl od Marťana se mi Artemis četla snáz. Tak nějak lépe to "odsejpalo". Jazz byla vtipná, chytrá (někdy až moc) a nebyla jen pozitivní. Ale bylo to vše takové prvoplánové a povrchní, předvídatelné. Vše se vždy povedlo (až na jeden zádrhel, ale bez něj už by to asi bylo opravdu o ničem). Život na Měsíci je super téma a Andy Weir přece psát umí! Škoda, že se mu to nepovedlo ještě o něco lépe. Už vůbec jsem nepochopila jaký mělo smysl zdůrazňovat náboženskou orientaci hlavní hrdinky. Kdyby byla jiného vyznání, odvíjel by se děj jinak?

16.10.2018 3 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Rozhodně nejlepší z celé série, skutečné vyvrcholení těch stovek přečtených stran. Celá série má úžasnou atmosféru a popisuje události druhé poloviny 20. století nejen v Neapoli, ale i ve světě. Nabízí portréty lidí obyčejných i neobyčejných (přičemž kritériem obyčejnosti rozhodně není majetek). Itálie plná vášní, násilí, mafiánů, lásky i nenávisti. Snad jen ten konec jsem čekala jiný. A ač jsou mi obě ty holky/ ženský nesympatický, bude se mi po nich stýskat!

20.08.2018 5 z 5

Autorka se snaží o maximální objektivitu a docela se jí to daří, nejspíš proto, že sama žije v Kanadě. Především poslední stránky knihy jsou skvělým manuálem jak se vyznat v džungli dezinformací.

03.07.2018 4 z 5

Snězte tu žábu! Snězte tu žábu! Brian Tracy

Rady, které určitě nejsou nové, ale není od věci si je připomenout. Začít práci od úkolu, do kterého se nám nejvíc nechce je skvělý nápad. Jen by to ještě chtělo metodu na posílení vůle, aby se k tomu člověk skutečně odhodlal.

19.06.2018 4 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

To by měli rozdávat všem zdarma, nebo by to měla být alespoň povinná školní četba.

12.06.2018 4 z 5

Taxikář Taxikář Jindřich Husička

Téma má jistě potenciál, ale zpracování mnohdy nudilo k smrti. Spisovatelským uměním není poskytnout čtenáři výpis všech drog a pohlavních styků, ale nabídnout mu emoce. Ať už vzrušení, nebo napětí, co přijde dál. Tři hvězdy za nahlédnutí pod pokličku taxikařiny. Ještě, že se přepravuji jinými dopravními prostředky. A po dočtení knihy u nich hodlám i nadále setrvat.

30.05.2018 3 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Na novou knížku Jana Folného jsem se velmi těšila a má očekávání byla naplněna. Baví mě sty jehol psaní. Kniha se mi četla sama, nejraději bych si příběh jednoho víkendu v Londýně přečetla za odpoledne. Jen mít čas. I když ono není v životě kam spěchat, protože je sám o sobě dost krátký. Aspoň, že do té čtyřicítky mám ještě chvíli čas.

22.05.2018 5 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Jednoznačně nejslabší knížka od Třeštíkové. Sice se jedná o její prvotinu, ale jsem ráda, že jsem ji četla až jako poslední, protože jinak bych asi žádnou další nečetla. Objevují se tam prvky typické pro její knihy (zoufalí lidé, tragické osobnosti, extrémní vztahy, sex), příběh je prokládán citáty a básněmi, které se snaží román umístit do sféry hodnotnější literatury, ale příliš se to nedaří a někdy je to až šroubované.

16.05.2018

Hygge - Cesta ke štěstí Hygge - Cesta ke štěstí Marie Tourell Soderberg

Čtení o pohodě jak si ji umí připravit Dánové. Jíst dobré jídlo, posedávat s přáteli, zachumlat se do deky a něco kutit pro radost. Obklopit se serepetičkami. Trochu mě překvapuje, že autorka doporučuje knihu Marie Kondo, když razí opačný trend. Kniha je o tom, jak se nehnát za výsledkem, jak nebýt nejrychlejší, jak nejíst zdravě, jak být v pohodě a cítit se hyggelig. A k tomu pomáhají i pohodou dýchající fotografie.

30.04.2018 3 z 5

Možná trošku slabší než předchozí díly, ale závěr jasně zanechal touhu přečíst i čtvrtý díl.

13.03.2018 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Zprvu mě moc nebavila, protože jsem před ní právě dočetla Osm. Nakonec jsem jí ale zhltala až do konce. Třeštíková mě baví, přestože tato kniha je depresivnější než nedělní večer po dovolené a je v ní více smrti než v leckterém detektivním thrilleru. Třeštíková umí psát o bláznech, o lidech s bizarními osudy, které jsou děsivé hlavně v tom, že bychom mohli podobné postavy znát i z reálného života. V příběhu je napětí i předvídatelnost. Postavy zprvu nesympatické jsou nakonec sympatické a naopak.A na úplně posledních řádcích autorka příběh definitivně zakončuje. Je konec tragický, nebo je to happy end?

20.02.2018 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Rozjezd byl trochu pomalejší, ale nakonec jsem se začetla. Líbilo se mi vyprávění příběhu na různých časových rovinách. Jen se nemohu rozhodnout, kdo z postav mi byl vůbec sympatický. Nejvíce asi dvojčata. Knížku jsem nakonec zhltala až do konce, který mi vůbec nepřišel špatný jako jiným čtenářům. Po průměrných Bábovkách jsem se pustila do Třeštíkové č.3 "To prší moře".

14.02.2018 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami. Kniha rozhodně není žádným závratným literárním dílem. Chvílemi má člověk pocit, že čte následovníka 50 odstínů šedi a některé legislativní fakty také úplně nevypadají reálně (kolaudace domu s nebezpečným schodištěm, mrtvé dítě v náručí matky, o nájemní smlouvě nemluvě). Na druhou stranu forma jakou je kniha napsaná nedovolí čtenáři odložit ji dříve než na konci. Krátké střídající se kapitoly dvou paralelních příběhů udržují čtenáře v napětí. Snad jen škoda, že závěr je takový jaký je. V porovnání s Dívkou ve vlaku a Manželi od vedle je Ta přede mnou rozhodně nejlepší.

02.02.2018 5 z 5