babsi66 babsi66 komentáře u knih

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

V danou chvíli se mi autor přesně trefil od vkusu - příběh je nenáročný, avšak zajímavý s určitým přesahem. Aza coby náctiletá hrdinka, i přes všechny své fobie a úzkosti, není úplně na přes držku a její kámoška Daisy vnáší do příběhu další oživující, byť trochu bláznivé, prvky.
A díky tomu všemu si ve 30 nepřipadám až tak blbě, když čtu young adult :) Jednou za čas to umí pohladit na duši a Green a vykladatelství Yoli je v tomto ohledu jistá záruka.

27.07.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Autor objevil způsob, jak posunout jeden z mnoha příběhů o útlaku různými politickými režimy do nové roviny, a to prostřednictvím architektonické památky v hlavní roli. Za mne mimořádně atraktivní čtení. A to, aniž bych chtěla cokoli zlehčovat či normalizovat, nikoli díky příběhům hlavních postav (kdy podobných osudů najdete v literatuře spoustu), nýbrž právě díky zapojení stavby do příběhu způsobem, jakým to autor provedl.

27.07.2020

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

Knížka spíše pro mladší čtenáře, tudíž jsem k ní i takto přistupovala.

V první řadě jde o pohádkový příběh, čímž omlouvám fakt, že reálií z válečného Krakova v příběhu bylo na můj vkus jako šafránu a když už, tak se jedná o obecně známé věci bez bližších podrobností. Z téhož důvodu omlouvám i skutečnost, že se v knize objevuje několik dobrých nápadů v podobě paralel (Říše panenek - Polsko nebo krysy - nacisti), z nichž se dalo vytěžit mnohem víc, k čemuž bohužel nedošlo. Těžko říct, proč autorka tyto myšlenky více nerozpracovala, příběh by to dle mého posunulo o pár levelů výše. Celkové vyznění knihy se sice blíží Zlodějce knih, nicméně ve srovnání s ní jde o příběh značně méně propracovaný. Co mě ale příjemně překvapilo, byla jazyková stránka textu, protože vzhledem k žánru i cílové skupině čtenářů jsem čekala podstatně jednodušší vyjadřování. V souhrnu to tedy není špatná kniha, ale při čtení je potřeba mít na paměti, že je skutečně mířena na děti a je to na ní znát.

27.07.2020 4 z 5

Stručné a výstižné, bez zbytečných kudrlinek a přitom podané s citem. Je to silný zážitek i v případě, že čtenář nemá vlastní zkušenost s popisovanou situací. V opačném případě si pak připravte k ruce kapesníky.

27.07.2020 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Tajnou historii jsem si po literární stránce náramně užila. Samozřejmě i po té dějové, ale jazyka a stylistika dodávají příběhu ten správný šmrnc. Navzdory rozsahu jde o dílko, které si plyne zdánlivě pomalým tempem, přičemž sem tam na povrch vykoukne něco, co by do takto klidného tempa patřit nemělo a co dává tušit, že to celé bude ještě pořádná jízda.

30.03.2020 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Tato knížka mi dala pořádně zabrat, strašně jsem se v ději ztrácela. Navíc ne všechny pasáže byly pro měn dostatečně záživné, tudíž výsledkem bylo odbíhání myšlenek k úplně jiným věcem, což následné orientaci v ději moc nepomáhalo. Za mne tedy poněkud rozplizlé a pro mou v té době roztěkanou mysl neuchopitelné. Čímž nechci říct, že se jedná o špatnou knihu. Má to pointu, zajímavé charaktery, koneckonců i to prolínání časů a míst má něco do sebe, jen si to budu muset kvůli nedostatku své koncentrace dát znovu.

30.03.2020 3 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Koncentrovaná depka aneb jak se může spokojený život podělat snadno a rychle. Zn.: Nečíst, pokud vám zrovna krachuje podnikání, vztah, rodina, dochází životní úspory nebo vás potkala jiná podobná pohroma. Pocit, že na tom jsou literární postavy hůř, by v tomto případě spíše nepomohl.

30.03.2020 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Ačkoli jsem Kingovy detektivní příběhy vždy měla spíše za ty "horší" z jeho tvorby, Outsider mě velice mile překvapil. Je to King, tak jak ho všichni čtenáři znají, skvělé postavy, zajímavý námět, má to atmosféru a není to dějově přeplácané.

30.03.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Rozjezd vypadal poměrně dobře. Pominu-li, že mi úplně nesedla na můj vkus až příliš jednoduchá stylistika autorky, tak děj celkem odsýpal a vše nasvědčovalo tomu, že by to po zapojení trochy fantazie mohla bejt fajn oddechovka. Bohužel vše pohřbil okamžik, kdy vyjde najevo, cože se to vlastně děje v té tajuplné jámě. A tenhle provar mi četbu otrávil až do konce. Není to ani originální, ani žádný stylistický zázrak. Alespoň jsem díky tomu konečně docenila formátování textu á la knížka pro prvňáčky.

30.03.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Strašně silný příběh. Vlastně kniha obsahuje příběhů několik a všechny mají hodně co do sebe. Sice pro mě bylo z hlediska duševní pohody trochu náročné rochnit se na střídačku v problémech několika lidí (navíc problémech typu, který byste sami řešit nechtěli ani omylem), ale za ten čtenářský zážitek to stojí.

Líbí se mi, jak autor nepopisuje explicitně každý detail, a přesto víte, co se stalo, nebo jak se daná postava cítí.

A přestože nejsem hokejový fanda, těším se strašně na pokračování.

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Po dlouhé době nějaká YA knížka, kterou jsem přečetla. Trochu mě mrzí, že podobně psané romány nevycházely v době, kdy jsem patřila od cílové skupiny. Není to žádný přeslazený románek, který by vám vnucoval, že je hrozně super být gay. Naopak, problematika menšinové sexuální orientace a coming outu je zde podána vkusně a citlivě, nicméně rozhodně ne přes růžový filtr.

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Faber je jednoduše srdcovka a jeden z mála autorů, jehož knížky si kupuji.

I zdánlivě banální příběh umí podat tak, že čtenáře zasáhne. Překvapení dávkuje citlivě s ohledem na celkovou atmosféru děje, postavy před vámi na papíře ožívají a věříte jim každé slovo. Navíc ten jazyk! Škoda jen, že ty novely byly v knize jen dvě.

Žena, po které se slehla zem Žena, po které se slehla zem Lone Theils

Na to, jaký má příběh potenciál, to bylo dost zpatlané. Díry v ději zalepené chabými vysvětleními, kostrbaté dialogy, nepravděpodobné jednání postav (jako fakt když se vám po několikáté smaže mail bez dalšího vás nenapadne, že vás hackli?) Nora Sandová jako hlavní postava je navíc dost nijaká - hrozně plochá, její emoce se mě naprosto nedotkly. No za mě teda nebrat.

03.01.2020 2 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Je to celkem depresivní čtení, ale navzdory tomu (nebo možná právě proto) jsem se od něj nemohla odtrhnout. Ta bolest a zmar hlavní hrdinky z knížky přímo čiší. A i když víte, že se blíží tragédie, tak jste na ni trochu masochisticky vlastně zvědaví. Doporučuji konzumovat s něčím ostřejším k pití.

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Jo, je to dlouhý. Ale nemůžu říct, že bych si neužívala každou stránku a nechápu, že jsem její četbu tak dlouho odkládala. Vše má v ději své místo - každý detail, každá postava, pohnutka, jednání, vše do sebe zapadá jako puzzle a v souhrnu vytváří úctyhodné psychologické drama, z něhož jde chvílemi mráz po zádech.

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Dolores byste asi za kámošku mít nechtěli, nicméně nelze jí upřít schopnost zaujmout a podmanit si čtenáře, který se na konci přistihne, že jí prostě musí fandit. Doporučuji číst bez delších pauz, víc si pak celé to drama užijete.

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Takový ten thriller, který si vezmete, když nechcete nic řešit a jen se nechat vtáhnout do děje a netrpělivě otáčet stránky. Co na tom, že schéma je dost podobné jako u Šelmy a neortodoxní postupy neortodoxního Thea Craye jsou občas přitažené za vlasy, tohle je prostě jízda.

23.10.2019 4 z 5

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky Jean-Michel Guenassia

Na první dobrou má tato kniha velký potenciál stát se hitem s ohledem na množství kontroverzních témat, která zahrnuje. Nevím, jestli je to tím, že podobná témata už dnes ve skutečnosti nejsou tak kontroverzní nebo tím, že přibývá děl, která řeší oblast LGBT, drog, uprchlictví apod., ale mám z knihy pocit, jakoby chtěla koktejlem, který zahrnuje snad všechno možné, vykřičet do světa nějakou hrozně zásadní myšlenku, otevřela pusu a...nic z ní nevyšlo. Takový němý výkřik.

Čte se to dobře, děj je také celkem zajímavý, zvraty v něm oscilují na hranici komedie a tragédie, ale s ohledem na řešená témata bych čekala nějaké jasnější rozuzlení s výraznou pointou. No třeba příště.

23.10.2019 3 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Moje první seznámení s autorkou a určitě ne poslední. Ne zcela obvyklé téma podané tak, že čtenáři zůstává spousta prostoru pro vlastní myšlenky a hodnocení situace.

Kniha nepodsouvá žádné své názory, nesoudí, jen vypráví o změnách ve fungování jedné rodiny v důsledku příchodu chůvy. To čekání, co a proč se stane, je pak o to zajímavější, že se autorka nesnaží aktivně budovat napětí, ono totiž narůstá samo, protože tušíte, že směr, kterým se vztahy v knize ubírají, nebude ten správný.

23.10.2019 4 z 5

Ana Ana Roberto Santiago

Bez diskuze thriller, který si budu pamatovat. A nejen kvůli počtu stran. Ze začátku jsem si říkala, co mne asi čeká a pak nestačila otáčet stránky. Zvraty v ději jsou dávkovány s citem tak, že příběh nepřipomíná jízdu na horské dráze, vše je po celou dobu perfektně uvěřitelné. Dokonce i ten zásadní zvrat na konci je napsaný tak, že nemáte pocit, že to tam autor přilepil skoro násilím, jen aby předvedl své ego, a to je tedy co říct.

Postava Any je výborně vybalancovaná co do neřestí i co do právnických skills, takže nemáte pocit, že jde o superhrdinku, která je závislá na prášcích a alkoholu jen proto, že takový typ vyšetřovatelů zrovna v literatuře frčí. A i ostatní postavy jsou napsané tak, že si je dokážete představit jako lidi z masa a kostí a nejen jako kulisy hlavní hrdinky na papíře.

Přesah děje do sociálních problémů jako je gamblerství a domácí násilí jako bonus a propracované pasáže s argumentací stran sporu u soudu coby bonus druhý.

23.10.2019 5 z 5