babouk1918 babouk1918 komentáře u knih

Báječné dny Báječné dny Raphael Montes

Tahle kniha asi není pro každého. Divný konec pokazil dobrý dojem z počátečního děje. První 2/3 měly hlavu a patu, koncovka zklamala.

15.12.2021 2 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Kniha podle mého gusta. Vyhovovala mi obsahem i stylem psaní. Moc se mi líbila.

15.12.2021 5 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Kniha se mi četla dobře. Nic jsem si od ní nesliboval, neměl jsem žádná očekávání, takže mě docela mile překvapila. Zajímavé zvraty a zajímavě a nevšedně pojatý příběh. Spokojenost.

15.12.2021 4 z 5

Šéf Šéf Vi Keeland

Oddechovka s happyendem. Hezký román z červené knihovny.

18.03.2021 4 z 5

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Páralovy knihy jsou osobité a za "totáče" měly své kouzlo. Velmi originální a nevšední způsob psaní vybočoval ze socialistického stereotypu. Mě se jeho knihy a styl psaní líbí dodnes. Samozřejmě tematicky jsou poplatné době, kdy byly napsány, takže Páral se dnes dostal mimo oblast čtenářského zájmu. Dnešní generace si vůbec neumí představit, jak se žilo za socíku a Páral přitom tuto dobu vystihuje velmi barvitě. Profesionální žena je krásně a čtivě napsaná a vždycky mi vyvolá úsměv na tváři, když se k ní vrátím. Za sebe dávám plný počet hvězd.

01.01.2020 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Klasické nadčasové filosofické dílo, které je stále čtivé. Kniha byla napsána v roce 1890.

24.03.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasová kniha. Nad obsahem je potřeba se zamyslet. Není to žádné odpočinkové čtení. V dnešní fakenews době vůbec neztrácí na aktuálnosti.

24.03.2019 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Originální kniha je perfektní dal bych 5 hvězd. Bohužel český překlad je běs a hrůza, proto jenom 3. Překlad je o jeden stupeň lepší než Google-překladač. Překladatelka jenom učesala výstup z automatického překladače tak, že věty trochu stylisticky upravila, aby tam nebyly pouze infinitivy. Obsahově některé věty nedávají vůbec smysl a význam v anglickém originále je úplně jiný. Češtinářům z téhle angločeštiny stávají vlasy hrůzou. Kniha by si zasloužila profesionální překlad. Je škoda, že se ten správný čas, kdyby se to zaplatilo z prodejů, již propásl. Vydavatel ušetřil na špatném místě, dnes už se nový překlad nevrátí. Nedivím se tomu, že řada hodnotitelů má na knihu negativní názor. Jsem přesvědčen, že řada lidí vnímá tu špatnou češtinu a překlad plný chyb a nepřesností negativně na podvědomé úrovni. Příčinou jsou především diletantsky přeložené pasáže, kde člověku uniká význam a vnímá je jako balast.
Příklad:
Anglický originál:
A McDonald's hamburger box was on the landing, and scattered napkins. A stained cup that had held beans. Dumpster food. Some ropey turds and napkins in the corner.
Český zoufalý oficiální překlad:
Na odpočívadle ležela krabice na hamburgery od McDonalda a povalovaly se tu ubrousky. Špinavý kelímek, ve kterém byly fazole. Náhražka jídla. V rohu šňůrky vyschlých hoven a ubrousky.
***
Můj návrh překladu, který více odpovídá originálu:
Na odpočívadle se válela krabice od hamburgu z McDonalda a pár zmačkaných ubrousků. Špinavý kelímek od kafe. Zůstatek něčího jídla. V rohu hromada hoven s použitými ubrousky.
___
Vyvrcholením tohoto nejhoršího českého překladu všech dob je kapitola 17. Zde paní překladatelka zanáší tolik chyb a nepřesností, oproti originálu, že mám pocit, že to spíš překládal nějaký její student se slovníkem. Tady s četbou českého nesmyslu končím, na to fakt nemám nervy. To není překlad, to je snůška nesmyslů.

17.02.2019 3 z 5

Cesta vlka: Přímka úspěchu Cesta vlka: Přímka úspěchu Jordan Belfort

Velmi zajímavě a poutavě napsaná odborná kniha. Doporučuji všem prodejcům. Obsahuje praktické návody a postupy od skutečného profesionála. Není to standardní učebnice obchodních dovedností, jako většina knížek na českém trhu, které píšou teoretici, často spokojeně žijící v teple vysoké školy a ve světě teoretických pouček, přitom v životě nikdy nic neprodávali.

25.01.2019 5 z 5

Kniha je ukázkou zaslepeného vnímání bipolárního světa. Rusko a Čína je zlo, Amerika a EU je dobro. Příliš z ní ukapává, že autorka pracovala dlouhou dobu pro EU, kde ztratila nadhled a objektivní vidění současného světa. Knihu jsem dočetl s velkým přemáháním do konce.
Co jsem si s knihy odnesl: Za všechno špatné kolem nás může Rusko. Kdo nevolí intelektuální TOP09 je idiot. Kdo neobdivuje dokonalou Evropskou unii, je hňup. Kdo volil Miloše Zemana za prezidenta je deprivant. Kdo si nepřeje imigranty, je zaostalý křupan. Kdokoliv řekne svůj vlastní názor, který není proamerický nebo prounijní, tak je ruský troll nebo agent, přestože možná 80% těchto trollů ani netuší, kde Rusko leží. Sečteno podtrženo: autorka říká, že my Češi jsme v podstatě debílci, kteří nemají svůj vlastní názor, proto jsme dnes zmanipulovaní ruskými tajnými službami. Po té co zemřel Václav Havel, tak ani nemáme žádnou moudrou osobnost. Autorka píše o kritickém myšlení, ale vůbec netuší, co to kritické myšlení znamená. Osobně mi to přijde, jako výcuc bakalářské práce nějakého EU absolventa, kde bylo zadání najít viníka, který může za to, že Evropská unie se potácí na pokraji zhroucení. Knihu vnímám jako tendenční a naprosto neobjektivní. Vzhledem k tomu, že získala řadu pětihvězdičkových ocenění některých čtenářů, tak zřejmě její manipulativní obsah zabral, což je pro mě s podivem. Vyvolává to ve mně otázku, jestli autorka nakonec nemá pravdu, že většina Čechů není schopna objektivně vnímat svět kolem sebe a udělat si vlastní názor. Abych jenom nehaněl, tak musím říci, že kniha obsahuje řadu zajímavých zdrojů pro lidi, kteří chtějí porozumět současnému politickému dění a umějí si zasadit věci do souvislostí. Za sebe dávám dvě hvězdy, kvůli neobjektivnímu a nevyváženému přístupu autorky, protože všechny příklady manipulací jsou jednostranně zaměřené.

22.01.2019 2 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka I/II Osudy dobrého vojáka Švejka I/II Jaroslav Hašek

Švejk je klasika. Asi to nebude kniha úplně pro každého, ale pro mě je to nádherné oddechové čtení. Spousty krásných hlášek. Nádherně vykreslené lidské charaktery.

02.04.2018 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl Jaroslav Hašek

02.04.2018 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Knihu jsem se snažil dočíst do konce, ale drhlo to. Nebavila mě. Jako celek ji hodnotím negativně. Podotýkám, že nejsem sympatizant AB. Autorova osobní zaujatost vůči AB ukapává z každé stránky. Je to snůška vygúglených informací s velmi neobjektivním jednostranným hodnocením. Nedozvěděl jsem se nic nového, všechny informace jsou známé a jsou veřejně dostupné na netu. Působila na mě jako brečení ublíženého a nedoceněného redaktora, který kolem sebe kope a hledá viníka za své životní trable. Za všechno zlo na tomto světě může jen a pouze AB. Jenže svět není černobílý. Autorovi chybí nadhled. Nejslabší kniha z Kmentovy dílny.

02.04.2018 odpad!

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Kniha se mi líbila. Bylo to krásné oddechové počtení. Prvorepublikový sloh a Jirotkův styl zůstal zachován. Před autorem Miroslavem Mackem smekám klobouk. Pokračování mělo úroveň a ke knize se určitě zase někdy vrátím.

04.02.2018 4 z 5

Klub zabijáků Klub zabijáků Paul Finch

Příjemná a čtivě napsaná detektivka, hlavní hrdina je neohrožený Rambo, kterému se nikdy nic nestane a všechno nebezpečí přečká. Mám rád knihy s happyendem, takže pokud máte rádi, když dobro zvítězí nad zlem, tak si určitě přijdete na svý.

04.02.2018 4 z 5