Babo Babo komentáře u knih

A život šel dál. Kališníci versus katolíci.
Nekonečné boje , ale také obyčejné životy potomků Prokopa.
Různé osudy, různé charaktery. Kniha plyne, stejně jako čas a epopej mě stále baví.

22.04.2024 4 z 5

Tak jako každá revoluce i tato dopadla stejně jako každá jiná. Dobrá myšlenka, touha po určité rovnováze a nakonec potoky krve, násilí a smrti.
Kniha snažící se být nestranná ukazuje, že nic není černobílé a i když jsme v době socialismu byli přesvědčováni o oprávněnosti bojů Jana Žižky , tak najednou se tyto události jeví v poněkud jiném světle.
Díky za každou knihu, která nestraní žádné straně.

05.03.2024 5 z 5

Když jsem po Přemyslovské epopeji začala číst Husitskou epopej, byla jsem nejdřív zklamaná. Myslela jsem, že se bude dál děj odehrávat na hradech a ono ne. Sestoupili jsme do podhradí a tak mi chvíli trvalo než jsem se začetla.
Nakonec jsem ale spokojená. Pan Vondruška je výborný vypravěč .
Jako bonus beru jeho, podle mě ne náhodou, píšící kroniku kališníka a katolíka.
Mohl tak nenásilnou formou ukázat, že i když mají lidé různé názory, mohou spolu vycházet. Nesmí ovšem chybět dobrá vůle na obou stranách.
Další věc, co si odnáším je potvrzení, že lidé se nemění napříč stoletími.
Za vznešené myšlenky skrývají touhu po moci, neštítí se pravdu překrucovat , svoje oponenty nejen pomlouvají, ale jsou odhodlaní zničit je třeba na hranici.
Jdu na druhý díl a jsem zvědavá, jak se budou osudy jednotlivých postav vyvíjet.

21.02.2024 4 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

Dočteno a teď jen aby něco uvízlo v hlavě. Snad jen vědomí, že i český stát a jeho panovníci byli osobnosti.
Líbil se mi styl psaní, věcný bez zbytečného romantizování této doby. Romantická určitě nebyla, naopak byla plná intrik a bojů.

07.02.2024 5 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Baví mě číst o naší dávné historii. Začínám se orientovat v historických postavách.
Nedělám si ale iluze, že mi to dlouho vydrží.
Pan Vondruška píše čtivě a to mě baví. Dějepis by měl být vyučován pomocí beletrie, samozřejmě s doplněním, co je historická pravda a co fantazie autora.
Jdu na 3. díl.

07.01.2024 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Kniha psaná čtivě a to je asi důležité. Kdo by chtěl jen suchopárná čísla.
Od pana Vondrušky jsem zatím nic nečetla,ale teď to napravím a doufám, že mi v hlavě uvízne aspoň něco z naší dávné historie.

22.12.2023 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Chtěla jsem napsat, jak poklidně děj plyne, kniha je psaná obyčejným jazykem, nehraje si na velké umění.
Ale ten konec mi doslova vyrazil dech a myslím, že na tento příběh hned tak nezapomenu.

07.12.2023 5 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Začátek knihy se mi líbil moc. Říkala jsem si,že víc než detektivka je to kniha,ve které se seznámím s reáliemi ,postupně mě ale nadšení opouštělo a nakonec pochybuju, že bych pokračovala v této sérii.

25.11.2023 3 z 5

Popel popelu Popel popelu Tami Hoag

Kniha se dobře četla,měla spád a ten konec byl tak zašmodrchaný, že bych chtěla znát někoho, kdo uhodl pachatele. Já tedy ne.
Jednu hvězdičku ubírám kvůli, podle mě, zbytečných osobních problémů vyšetřovatele . Pátrala jsem po zrůdě a rozervaná srdce Kate a Johna Quinna mě spíš zdržovala. Tak se jim omlouvám. :-)))

04.11.2023 4 z 5

Poslední píseň Poslední píseň Nicholas Sparks

Byla to moje první kniha od Sparkse. Nevím,kdo určuje, že jde o knihu pro ženy. V tomto případě zřejmě někdo, že si představuje ženy zamrzlé někdy v 17. Pro mě takový dívčí romám, které jsem před mnoha destiletími četla moc ráda.
Takže odkládám .

30.10.2023

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Tak dočteno . Sedím a přemýšlím,co napsat,co jsem to vlastně četla. Ani na chvíli mě nenapadlo,že bych knihu odložila, ale výsledek? Já nevím.
Příběh kluka, který se dostal k vzácnému obrazu při výbuchu v muzeu a pro mě z nepochopitelných důvodů nešel na policii, aby jej odevzdal, ale místo toho se několik let trápil a děsil, že by na to někdo přišel a on skončil ve vězení . Nemyslím, že pro něj byl obraz vzpomínkou na matku, která v muzeu zemřela.
Problémy s otcem , smrt milované matky, nešťastná láska k Pippě, přátelství s excentrickým Borisem a přátelství s laskavým a poctivým Hobiem. To vše tam bylo .
Tak jako v Tajné historii i zde tekl alkohol proudem a přidaly se drogy,rozervanost hlavního hrdiny a konec ?
Jakoby napumpovaný balón pomalu splaskl s tichým syčením.
Někdo tady píše o posledních 30stranách, jako o něčem vyjímečném a já čekala a čekala a pro mě opět nic. Dokonce a nemám to ve zvyku,jsem poslední stránky přeskákala až k Poděkování.
Přes vše, co jsem napsala nelituji,že jsem knihu četla, mám dojem, že forma psaní je u Donny Tartt víc než příběh sám.

29.10.2023 4 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Knihu jsem dočetla a marně přemýšlím,jak ji uchopit. Naštěstí jsem si přečetla komentář Trudoše a myslím,že to přesně vystihl. To jsem si oddychla,už nemusím nic vymýšlet.:-)))

18.10.2023 4 z 5

Zdravím tě, temnoto Zdravím tě, temnoto Sandra Brown

Už je to několik let,co jsem něco četla od Sandry Brownové a i když jsem nezapomněla,že se mi vždy její knihy líbily,tak jsem mile překvapená,že je tomu stále tak.
Kniha se dobře čte, autorka udržuje čtenáře až do poslední chvíle v napětí a nejistotě. Určitě doporučuji.

07.10.2023 5 z 5

1813: Válečný požár 1813: Válečný požár Sabine Ebert

Autorka věnovala spoustu času studiu historických pramenů, pro mě nakonec bylo největším překvapením zjištění, jak lehce člověk zjišťuje,že stačí znát data různých bitev a vůbec,aspoň já ne, nepřemýšlí,co vše se za těmito daty skrývá. Obrovské utrpení civilního obyvatelstva, utrpení tisíců mužů bojujících za panovníky, kteří jsou pro ně jen materiál pro získání větší moci , většího území, které chtějí ovládat.
Pohnutky válčících "vládců" se nemění,ale tato apokalypsa je naprosto nepředstavitelná.
Proto pro mě nejsou důležité historické postavy,ale ti obyčejní lidé,kteří museli projít takovým peklem,jaké popisuje Sabine Ebert.

14.09.2023 4 z 5

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

Knížku jsem přečetla bez problémů,ale s pocitem , že se autor snaží být za každou cenu originální s vymýšlením charakterů kriminalistů a myslím, že to není potřeba.
Zápletka taky nic moc, takže u mě za 3.

28.08.2023 3 z 5

Ranhojička Ranhojička Ricarda Jordan (p)

Za první část bych dala 5*, za druhou 3*,tak dávám 4*.
Líbil se mi popis morové epidemie i věrohodné zachycení pronásledování židů.
Čekala jsem víc problémů s praktikováním léčení u Lucie a linka zamilované vévodkyně a zraněného rytíře mi přišla tak nějak navíc.

16.08.2023 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Nebyla to moje první kniha o utrpení lidí v gulagu,ale tato byla jiná. její konečné vyznění nebylo nijak dramatické,spíš jako život prvních osídlenců v pusté Sibiři.
To snad i ten život před životem na Sibiři byl v tomto případě horší.
Ani ten velitel nebyl úplně nelidský. Zřejmě u autorky zafungovala autocenzura.
V každém případě je kniha zajímavá, dobře se čte a tak doporučuji.

08.08.2023 5 z 5

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Vcelku příjemné čtení :-) Konec se mi zdál trochu přitažený za vlasy,pro mě je dost nepříjemná představa,že mě někdo sleduje. Únos a hrozba smrti už byla tak nějak navíc.
Ale kniha se čte dobře,tak když si někdo chce pošimrat nervy,je to to pravé ořechové.

16.07.2023 4 z 5

Bohyně pomsty Bohyně pomsty Jackie Collins

Ani tento díl nebyl špatný, ale myslím, že stačilo.

09.07.2023 3 z 5

Lucky Lucky Jackie Collins

I druhý díl mě bavil. Oddychové, ale ne nudné čtení.-

15.06.2023 4 z 5