babicka_amalka Online babicka_amalka komentáře u knih

Tajemství modrého skarabea Tajemství modrého skarabea Rebecca Michéle

tak víc než dobrodružný historický román to byla červená knihovna - ale jako oddechovka na nějaké to odpoledne to šlo;

28.06.2023 3 z 5

Velmi anglická vražda Velmi anglická vražda Verity Bright

počátek další povedené série - poklidné, zábavné, tradiční (už vyšlo 15 dílů, tak jsem neodolala a 10 si jich pořídila, než něco přeloží i naši ;-) );
bavila jsem se a při čtení si krásně odpočinula :-)

26.06.2023 4 z 5

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

na to, jak oslavné recenze provázely vydání Trujkuntu, jsem očekávala něco úžasného, převratného, objevného;
půjdu proti proudu zdejších hodnocení, ale mně to připadalo jako naprosto tuctová záležitost, která mě nijak nepřesvědčila a nenavnadila k přečtení dalších dílů;

15.06.2023 3 z 5

Hrad mrtvých Hrad mrtvých Jan Bauer

tak to bylo opravdu slabé - nejdřív se to táhlo jako med, a pak to skončilo jako jazz ;-)
je to už několikátá kniha pana Bauera, ale k srdci mi opravdu jako autor nepřirostl;
holt "Mnoho je povolaných, ale málo vyvolených"...

25.05.2023 2 z 5

Paní Merkelová a vražda na zámku Paní Merkelová a vražda na zámku David Safier

taková to byla blbost! ale bavila jsem se při čtení královsky: napsáno s laskavým nadhledem a nadsázkou, celkem vtipné, plné jemných narážek na lidi i události (i když Němci si to asi vychutnají ještě víc, protože přeci jen ne vše jsme stačili z doby její vlády u nás zaznamenat);
už mám doma druhý díl v originále a na podzim má vyjít třetí (jsem zvědavá, jestli vyjdou i u nás);
a dokonce podle 1. dílu byl natočen film;
příjemná oddechovka na odpoledne;

22.05.2023 4 z 5

Případy královského soudce Případy královského soudce Richard Dostál

Tak tohle bylo skutečně utrpení! Ani ne tak kvůli příběhu - i když byl dost nevěrohodný a přestřelený (ale takových je!).
Jakékoli potěšení z četby naprosto zničila autorem nezvládnutá čeština (ani se mi snad nechce věřit, že autor je Čech): p. Dostál používá až nepřiměřeně mnoho přechodníků (což by normálně nebylo "nic proti ničemu") - ale používá je bohužel cca v 99% špatně a pokud je někdy použit správný tvar, je to zjevně jen náhodou. K tomu spousta dalších hrubek (zejména ve shodě podmětu s přísudkem), neobratných slovních spojení - prostě bída, bída, bída. Nechápu, jak někdo, kdo se živí psaním, může takhle zacházet s jazykem! A ještě víc nechápu, jak tohle může projít nakladatelstvím a být vydáno. To jsou redaktoři nakladatelství tak neschopní?
Kdyby to nebylo tak krátké, patrně by nedočteno letělo do popelnice, protože ani do knihobudky bych to s ohledem na další čtenáře nedala.
Škoda, další promarněná šance.

17.05.2023 2 z 5

V obležení V obležení Lenka Vašíčková

pěkně napsáno, velmi dobře se čte; snad se bude stejně líbit i dětem :-)

12.05.2023 4 z 5

Lincolnův mýtus Lincolnův mýtus Steve Berry

pro mě jedna z těch slabších - ale je to dáno patrně námětem: mormoni jsou mi tak vzdálení, že ani zajímavosti kolem ústavy a doby jejího vzniku to tentokrát nedokázaly vyvážit ;-)

12.05.2023 3 z 5

Prokletí hradu Mydlovar Prokletí hradu Mydlovar Martina Novotná

tak tohle se moc nepovedlo... příběhy s Tadeášem z Příhraz se ještě číst daly, tohle je ale nudné, nevěrohodné, jazyk neodpovídá postavám ani době....prostě napsat aspoň slušný historický příběh, stejně jako historickou detektivku, chce přeci jen víc literárních schopností, než kterými disponuje tato autorka;

29.04.2023 2 z 5

Ghetto ve stínu zločinu Ghetto ve stínu zločinu Zdeněk Grmolec

Velká splácanina... a velké zklamání! Spousta skutečných historických a všeobecně známých faktů a popisů tehdejších reálií, osudů tehdejších významných i méně významných osob, to vše "okořeněno" několika židovskými anekdotami a popisem židovských zvyků. Pospojováno pak násilně rádoby detektivním pátráním po pachatelích několika vražd.
Pan Grmolec věru není zručným spisovatelem - nuda, křečovitost.... velmi jsem se musela přemáhat, abych těch pár stránek (naštěstí) nepříliš rozsáhlé knihy vůbec dokázala dočíst. Bohužel to není moje první negativní zkušenost s autorem. ale holt člověk je někdy nepoučitelný a stále doufá, že "tentokrát to snad bude lepší". Nebylo. Škoda, mělo to slušný potenciál, který však byl i tentokrát promarněn.
Ty dvě hvězdy jsou za pěknou obálku.

23.04.2023 2 z 5

Svědectví oběšence Svědectví oběšence Ann Granger

povedená série - těším se vždycky na každý další díl a nebývám zklamaná;
poklidné, příběhy vroubeny popisem dobových reálií (což je vítaná nadstavba), mám je ráda;

23.04.2023 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

špatné to nebylo, ale: přehnaně ambiciózní, sebestředná a ufňukaná Espingová je mi čím dál protivnější a mnohdy jsem měla chuť ji pořádně praštit, aby se vzpamatovala... bohužel to nebylo možné ;-)

22.04.2023 4 z 5

Smrt si nevybírá Smrt si nevybírá Ambrose Parry

četlo se výborně, už se vrhám na další díl ;-)
kniha je nejen zábavná, ale je v ní i mnoho přidané hodnoty ve formě historických údajů a poměrů ve společnosti či vědě; doporučuji;
je až neuvěřitelné, jak strašné poměry panovaly ve zdravotnictví v Evropě ještě v 19. století - zejména v porovnání s tím, jak daleko byly poznatky medicínské i hygienické už ve starověku - ve starém Egyptě, v arabském světě, židovské medicíně...proti tomu vládl v Evropě 19. st. hluboký středověk (na druhou stranu dnes tam spadl svět arabský, a o to je to smutnější);

06.04.2023 4 z 5

Vražda v kryptě Vražda v kryptě Irina Shapiro

Uspokojilo zcela moji potřebu četby klasické poklidné detektivky z Anglie 19. století. Je tam vše, co k ní patří.
A vypadá to na začátek nové slibné série (v originálu už vyšlo příběhu této dvojice 11!), tak jsem zvědavá, jestli naši budou pokračovat... Pro jistotu jsem si celou řadu vyjma poslední opatřila už teď v originále, kdyby to u nás náhodou nevyšlo a opět skončili :-)
podle posledních zpráv má 2. díl vyjít v září ;-)

28.03.2023 5 z 5

Cestující Cestující Ulrich Alexander Boschwitz

Vynikající kniha! Mrazivé čtení se skvěle vykreslenými postavami a atmosférou doby a s až schizofrenním uvažováním hlavního hrdiny, který je rozpolcen ve svých úvahách o lidech i dění kolem něj - chvíli doufá a věří v lepší vlastnosti známých i neznámých, chvíli propadá naprosté beznaději.
Doporučuji, knih popisujících atmosféru té doby není mnoho.

26.03.2023 5 z 5

Zrádné loviště Zrádné loviště Dana Stabenow

dobré to bylo :-)

25.03.2023 4 z 5

Z kamene a z vápna Z kamene a z vápna Martin Nesměrák

dost mě zaskočilo, že se děj vrátil místy i před 1. díl nebo do stejného času; a navíc tenhle díl měl strašně pomalý rozjezd - nenadchl mě;

19.03.2023 3 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

tak nevím - mívala jsem detektivky s Bergmanem docela ráda, ale poslední tři mě dost zklamaly; série má dle mě sestupnou tendenci v kvalitě a záživnosti;

17.03.2023 3 z 5

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

po přečtení prvního dílu se mi do dalšího moc nechtělo - nenadchl mě;
přesto jsem se do něj pustila a musím konstatovat, že chyba to rozhodně nebyla - byl mnohem lepší, než ten první :-)
takže jsem neodolala a sehnala si i díl třetí, který u nás bohužel nevyšel (název lze přeložit jako Strážci knihovny - The Keepers of the Library, a vyšel v r. 2013); a už jsem docela zvědavá, kam se příběh dál posune;

11.03.2023 4 z 5

Vyplavená smrt Vyplavená smrt Tomáš Klimek

no, dvě (maximálně) hvězdy za snahu - ale je to bída, bída, bída...

02.03.2023 2 z 5