azraelka azraelka komentáře u knih

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Tahle knížka mě emocionálně vyždímala. Jako by mě něco přejelo.
Líbí se mi, že Pipa není nad věcí a hodně prožívá věci, co se kolem ní. I atmosféra města byla vykreslena skvěle a realisticky. Jediné, co mě štve a nechápu, že poslední díl je rozdělen na dvě knihy.

13.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Tenhle díl mě bavil asi nejvíc z celé série. Mě přijdou fascinujicí Cormoranovy rodinné vztahy, takže jsem byla trochu zklamaná, že se nesetkal se svou nevlastní sestrou. Charlotte a její šílená urputnost a sebestřednost. Mě třeba vůbec nevadí, že s Robin k ničemu nedošlo, já bych spíš byla radši, kdyby byli opravdu dobří přátelé, než aby museli skončit spolu.
Ze zápletky online šikany vytřískala hodně. Pravděpodobně se hodně inspirovala svými zážitky z twitteru. Je fakt, že je divné, že Anomie nenašli podle ip adresy, ale tenkrát to možná ještě nešlo? Musím říct, že je od JK geniální, že píše knížky zpětně, tahle se odehrává v roce 2015, takže může do děje zapojit současné události a nic ji nepřekvapí.
Závěr byl opravdu moc rychlý, ocenila bych aspoň kapitolu navíc.
Pro mě to bylo opravdu realistické, muži, kteří nenávidí ženy, jsou děsiví a bohužel skuteční.

13.03.2024 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

V téhle knize je asi nejvíc vidět, že SJM neumí vytvořit fantasy svět s nějakými pravidly a vlastními prvky.

Tento díle je vlastně o předvánočním období influencera. Co Feyre celou knihu dělá: chodí pomáhat do charity, ale jinak pobíhá po městě ve svetru, legínách, uggách, popíjí horkou čokoládu a domů nosí plné tašky dárků. WTF?!

SJM nevymyslela ani žádné zvláštní vílí jídlo, prostě tam jedí kuřecí stehna se zeleninou a hodně ovoce. Akorát to chutná o moc líp, jelikož to uvařily víly. Aha.

Podle první knihy se děj odehrává přibližně ve středověku. Feyre ani neumí číst, ale ví, co je to žralok, lev, hyena. Jak je to možné, když nežije ani u moře? Chápete co chci říct, SJM používá moderní sousloví a ustálené výrazy "smál se jako hyena", aniž by jí došlo, že to nedává smysl, protože tohle ty postavy nemůžou vědět, ta zvířata žijí v úplně jiné části světa.

To, že se několik set let staré víly chovají jako kdyby jim bylo patnáct, už komentovat nebudu, jelikož to je pravidlo v každé knize SJM.

Může mi prosím někdo vysvětlit, proč, když Rhys je nemocnější vladař ever, má kolem sebe další magií nabité víly, se nemůže sebrat a pomocí magie opravit celé město a znovu postavit zbořené domy? Zní to až úchylně jak je nabitý mocí a ta z něj neustále prýští a on se musí ovládat a pak pomocí magie maximálně zapálí oheň v krbu.

Illyrijci jsou nejhustší a nejdrsnější válečníci, kteří jsou cvičeni již od kolébky (něco jako starověká Sparta) a pak brečej, že jich ve válce hodně padlo a jsou kvůli tomu nasraný. Viděli jste 300? To byli drsný válečníci.

Nesta. Jo, chová se mrcha, ale tak se chovala vždycky a nevím proč by to mělo ještě někoho překvapovat. Navíc, je trapné, jak jí Feyre neustále vnucuje svý kámoše. Je nesmrtelná a nenechá jí ani deset let na to, aby si zvykla na celou situaci. Prostě ji nechte na pokoji a Cassian nejvíc ze všech. Je tak otravnej.

Jinak úchylnost sexu v této knize je na celkem vysokých číslech. Ať už mluvíme o tom, že SPOILER: Rhys a Feyre si to rozdávají ve vzduchu nebo o tom, že Rhys posílá při sexu do hlavy Feyre obrazy toho, jak jí to dělá a pak vyvrcholí při tom, když mu Feyre pošle do mysli obraz jejich budoucího dítěte. KONEC SPOILERU. Tak tohle je tak neuvěřitelně úchylné, že by to asi jen tak někdo nevymyslel.

Rhys nemyslí na nic jiného než na sex s Feyre, jak jí to dělal, kde všude jí to dělal, jak by jí to chtěl dělat, jak jí to bude dělat a jak je skvělé se do ní zabořit (v AJ "bury inside her" takže vlastně zahrabat nebo pohřbít). Ze všech různých recenzních videí mám dojem, že SJM má hodně podivné názvy pro věci kolem sexu, takže do češtiny je to možná přeloženo lepším způsobem než jak to vyzní v AJ.

11.02.2019 1 z 5

Tajemství Tajemství Anna Todd

Tak tohle bych hodnotila vzhledem k vychvalujícím komentářům jako vysoce závadovou "literaturu". Jak si tenhle vztah můžou holky romantizovat a zamilovávat se do Hardina, to mi hlava nebere.
Je naprosto evidentní, že autorka má mizivou slovní zásobu, životní zkušenosti a podprůměrnou inteligenci.
Promluvme si o rádoby romantickém hrdinovi. Celou knihu nám tvrdí, že je Hardin nadprůměrně inteligentní, ale zároveň není schopna nám to ani v jedné scéně předvést. Všichni okolo něj to stále opakují, ale to je všechno. Hardin je naprosto totální sráč, ubožák a psychopat. Všechny muže, kteří se kolem Tessy jenom mihnou, by chtěl ukopat k smrti, ale není mu blbé ji ošmatávat a uspokojovat na veřejném místě (scéna v klubu). Jediné na co neustále myslí, je jak by ji různými způsoby ojel. Jeho psycho stavy, kdy jí neustále volá, a když mu to Tessa ihned nezvedne, tak je z toho na nervy, pak ji vynadá, jak si to mohla dovolit, zakazuje ji s kým se nesmí bavit, kde může pracovat... Ve kterém století se to nacházíme?
Neurvale se chová naprosto ke všem. Za jeho zkažený život můžou všichni okolo. Otec alkoholik, matka, která se mohla udřít k smrti, ale on je takový chudáček, že se z něj stál grázl, a to prosím proti jeho vůli. Ale kdo za to může? No přece oni!!! Chová se jako hovado ke všem lidem na potkání. A nejvíc se těší, až někdo něco podělá a on mu může předhazovat jaký je to idiot anebo děvka.
Pak Tessa. Ta holka nemá žádnou sebeúctu a empatii k nikomu kromě Hardina. Jejich láska je totiž tak velká a nekonečná a tak výjimečnou lásku ještě svět neviděl. (blicí smajlík) Asi padesátkrát řekne, že s ním končí, ale pak stačí, aby si Hardin svlíknul tričko, jí mozek odletí do vesmíru a jediné co z ní padá je: Hardin, svaly, tetování, Tessa chtít sex s Hardinem. Neustále využívá Landona jako vrbu, ale není schopna mu to oplatit. Na problémy jiných lidí nemá čas. Celou knihu se neřeší nic jiného než ten jejich pošahaný vztah. Víte, hrozí nám zombie apokalypsa, ale Tessa s Hardinem mají asi potisící krizi, to je mnohem důležitější. Tesso povídej nám o tom, jak tě láska tvého života nazvala psychopatkou, neustále po tobě chce důkazy, že jsi mu věrná a vlastně můžeš za to, že Hardin má noční můry, že to děláš s jinými chlapama. Ty mrcho.
Občas mi fakt běhal mráz po zádech z toho, jaký je Hardin magor. Skoro jsem čekala, že se k sobě nechají přišít, aby nemuseli být ani na vteřinu bez sebe.

Takže si to shrneme
psaní - ubohé
Hardin - ubožák, sráč, psychopat
Tessa - největší trapka ever

01.02.2019 odpad!

Láska & gelato Láska & gelato Jenna Evans Welch

Na léto ideální knížka, krásná Itálie, zmrzlina a láska.

05.11.2018 4 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Budu se opakovat, ale syn svého otce nezapře.
Stejně jako S. King dokáže J. Hill vtáhnout čtenáře do příběhu, zamilovat si hlavní postavu a vymyslet děsivého zloducha.

15.04.2018 5 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Nádherná knížka.
Čarodějnice Xan každý rok najde v lese odložené dítě z Protektorátu. Postará se o něj a odnese ho přes les do města, kde mu najde novou rodinu. Až se nedokáže vzdát děvčátka, které omylem nakrmila měsíčním světlem.
Vychová ho v bažině se svými dvěma draky, tedy drakem Glerkem a dráčkem Fyrianem.

Knížka je krásně pohádková, magická i napínavá. O zlé čarodějnici i vypočítavých lidech.

15.04.2018 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Na začátek musím říct: Já jsem vám to říkala :D (smrt krále Hybernu)

Jinak tenhle díl byl docela překombinovaný, na scénu nastoupilo množství postav, autorka začala vykrádat pohádky i náboženství: z bible (Mojžíš) moře se rozestoupilo, aby národ mohl projít do bezpečí, předtím šli přes poušť, to bylo WTF, (Trolové) nenechám padnout nikoho z vás :), Labutí jezero...

Celkem mě iritovalo neustálé ukazování vulgárních gest a protáčení očí. Je dětinské a trapné, že bytosti, kterým je 500 let se chovají jako puberťáci, aby je autorka mohla polidštit.

Dost nelogické mi přišlo, že u nich byla tabu homosexualita, když za tak dlouhý život to musel vyzkoušet snad každý, protože dlouhý život znamená nudu a zkoušení věcí, které zatím nevyzkoušel.

Kniha mi přišla celkem dlouhá a strašně se táhla. Feyre je strašně otravná Mařena a Rhys její trapná podržtaška.

Dvůr je jen další fantasy kniha, kde příběh slouží hrdince, aby byla mocná, krásná, a získala muže svého srdce.

15.04.2018 2 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Tahle série má tak krásné obálky.
Autor se mohl více rozepsat o postavách namísto o všech budovách, kolem kterých prošel.

08.02.2018 3 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Naprostá jízda. Člověk se bojí i baví zároveň.
Plus hlavní hrdina má české předky (Zastava), takže mu fandím ještě o trošku víc.

08.02.2018 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Co je na téhle knize tak zábavného?
Fakt jsem tam žádný vtip nenašla. A hrdinku s jejím stěžováním na to, že nemá óčko bych vystřelila na měsíc.

08.02.2018 1 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Celé to dopadlo poněkud jinak, než jsem očekávala a hlavní hrdinka byla fakt únavná.

08.02.2018 3 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Já prostě miluju road-movie.

08.02.2018 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

U knížky jsem se bavila, ale asi ne jak autorka zamýšlela.

Přijde mi, že už jsem tohle četla a ne jednou.
Hrdinka je outsider v lidském světě, ale jakmile přestane být člověkem, je mocnější než všichni ostatní (Bella).
Všichni poskoci vyvoleného jejího srdce jí přijmou mezi sebe a jsou jí oddáni stejně jako jemu, i když jejich vztahy se vytvářely spoustu let (staletí).

Popis doby připomíná středověk, ale víly jsou několik století napřed, když mají porcelánový záchod, oblékají si svetr a v kuchyni mají kuchyňskou linku (z té jsem mrtvá ještě teď).
Hrdinku neustále někdo obléká do skvostných šatů, dělá jí boží účesy a boží make-up, aby byla ještě víc boží. :D

Všichni v knížce za sebou mají neuvěřitelně těžký život, týrání (většinou jejich rodiči) apod., aby mohli být patřičně zranitelní, ale zároveň obdivuhodně silní.

Zároveň se nemusíte bát, že nějaká kladná postava zemře, protože autorka je příliš miluje. Bude je možná mučit a nechá trpět, ale zabít je nedokáže. Na konci třetího dílu se všichni spárují, každý najde svého vyvoleného a Král Hybernu padne rukou Nesty, která na něj zlověstně ukázala, než ji strčili do kotlíku :D Jinak to nevidím.

Linka druh-družka se mi přímo hnusí, je to příliš snadné a autorce nedá žádnou práci obhájit, proč si koho vybrala. Prostě proto, že nakonec by s ním stejně skončila, protože je prostě její druh. A co to jako znamená? Kdo to předurčuje? A to jako poznají jenom chlapi? Jakto, že to nepozná žena? Nechápu.

Dále tu máme návod jak poznat vyvoleného.
1. Bude nadpozemsky krásný a bohatý (stačí mu v podstatě jen mrknout a každá ženská mu skáče šipku do postele)
2. Bude vás neustále urážet a ubližovat vám
3. Získáte si jeho srdce tím, že mu budete jeho urážky oplácet a ukazovat mu prostředníček.
4. Ukáže se, že k tomu, aby se choval jako hajzl měl skryté důvody a ve skutečnosti je to prostě plyšový méďa, který Vás miluje, snese Vám modré z nebe a vyšuká Vám mozek z hlavy.

19.01.2018 3 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Jelikož kdysi jsem četla slash Harry/Draco, tak mě překvapila odvaha autorky, napsat knihu o holce, která píše fanfiction v tomto stylu. Miluju tuhle knížku. Cath je tak moc uzavřená do sebe a svého světa psaní. Její sestra Wren se do života na koleji vrhá po hlavě a bez přemýšlení o následcích. Obě jsou poznamenány tím, že je opustila jejich matka a vychovává je otec, o kterého se musely částečně starat kvůli jeho psychické nemoci, ale i když jsou dvojčata, jsou odlišné a každá svou minulost řeší jinak.
Autorka má nadání psát skvělé dialogy, většinu už někdo citoval, třeba svetrový útok.
Miluju Regan a jejich obědové drbání. Cathin otec byl skvělý, když se měl postavit k situaci s Wren.
Každá postava má co nabídnout. Zkrátka, Fangirl budu číst ještě aspoň stokrát.

02.12.2016 5 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Tahle kniha klame tělem. Čekala jsem klasickou romanci, kdy se do divné holky zamiluje kluk úžasňák, kterého chce každá holka na škole a ono ne.
Klub mi trochu připomněl Johna Greena.
Je fajn, že se tam toho děje mnohem víc, než jenom dialogy hlavního páru, a vztahy v ní nejsou černobílé.
Ale hlavní otázka zní: byla Alex schizofrenička nebo něco jako médium? Jak mohla mít halucinace o lidech, které neznala a ani nevěděla, že existují?

02.12.2016 4 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Čekala jsem dalšího klasického vyšinutého vraha a ono se z toho vyvinulo něco jiného. To bylo skvělé. Jinak ta soukromá linka vyšetřovatelky a její potíže s exmanželem a jejím parťákem, kterého tak trochu chce, mi přišly zbytečné a moc mě nebavily.

02.12.2016 4 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Neskutečný slaďák, u sluníčkového konce jsem jen nevěřícně vrtěla hlavou.

17.08.2016 2 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Rodinná dramata a zapletené vztahy mě zatím stále baví. U šikany jsem měla tušení o zdroji, ale finále dobrý.

17.06.2016 4 z 5

Hrej hráčem Hrej hráčem Emma Hart

Nevyskytla se tam žádná sympatická postava. Všichni se tam chovali jak blbci a soutěžili o největší počet sprostých slov a sexuálních narážek. To se o ničem jiném než o sexu nedokážou bavit? Nikoho asi nepřekvapí, že se oba tajně vsadili o to, že se ten druhý do něj po pár rande zabouchne a pak si dělají scény, když se to dozvědí. U toho jsem se opravdu královsky bavila, i když to mělo být drama, u kterého jsem si měla kousat nehty kvůli tomu, zda uražení zamilovaní dojdou šťastného konce.

17.06.2016 1 z 5