Azmodan Azmodan komentáře u knih

Mechanik Mechanik Marc Priestley

Obdivovat někoho za to, že devastuje luxusní auta nebo hotelové pokoje mi přijde divné a tahle část knihy mě moc nebavila. Na druhé straně extrémně sugestivní líčení pocitů klečícího mechanika, ke kterému se přiřítí monopost f1, pozor, ještě v době, kdy by to hlukem dokázalo zbourat barák, ne ty dnešní vysavače listí, ani se nehnout a vyměnit kolo...no pecka. A kapitola Alonso vs Hamilton...co dodat, kvůli tomuhle to člověk musí přečíst a to vandalství protrpět... Doporučuji

22.09.2023 5 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Mám moc rád příběhy Katovy dcery a tak, když mě Hrobník nenadchl, řekl jsem si "zajímavé prostředí, přelomová doba, kdy staré ustupovalo novému modernímu" a Vídeň konce 19. století může skýtat spoustu zákoutí. A tak, když jsem se začetl do prvních stran nové knihy a začal se nořit do egyptské záhady, říkal jsem si "to je ale paráda, to je pecka!" Nicméně v půli knihy to ze mě rychle spadlo a zbytek knihy už byl nuda. Nedočetl jsem ani epilog, protože mě to prostě nezajímalo. A dočetl jsem to spíš ze slušnosti, než že by mě zajímalo, jak onoho vraha, kterého jsem si tipl při prvním setkání postav s ním, dopadnou... Za mě obrovské zklamání. Autor rozehrál úžasnou egyptskou hru, která se vyvíjela jako bublina nad hrncem, která náhle splaskla a po ní zůstal jen rozpačitý pocit nad tím, co po té bublině zůstalo. Zklamání a trojku možná ani číst nebudu tak, jak jsem nečetl Mistra, byť Kejklíř úplně špatně nebyl... Snad si autor nevystřílel všechny patrony na hrobníkovy a další Katovka bude opět super zážitek! Tuhle sérii však doporučit rozhodně nemůžu :(

22.09.2023 2 z 5

Bobby Fischer proti českým velmistrům Bobby Fischer proti českým velmistrům Luděk Pachman

Kniha mě moc nebavila. Působilo to na mě jako taková tak klasická snaha si urvat z bestselleru (Fischera) i něco pro sebe a tak kdo Fischera jen koutkem oka zahlédl, ten tam přispěl...
O Fischerovi se člověk nedozví nic a krásné partie jsou i všude jinde...za mě zbytečná kniha, která nicméně musela vzniknout, bez toho by člověk totiž nevěděl, že je zbytečná....

21.08.2023 2 z 5

S benzinem v krvi S benzinem v krvi Willi Weber

Fantastická kniha a to zejména díky osobitému stylu psaní Williho Webera. Až si říkám, že je škoda, že dělal, kromě asi tisíce a jednoho jiných povolání, managera pilota formule 1 a ne spisovatele detektivek.
Co oceňuji zejména je vhled do kariéry Michaela a takové řekl bych "step by step" popsání toho, jak to bylo a zejména jak to začlo. Konečně jsem pochopil ne jen to, jak se někdo stane managerem pilotů F1, ale také, jak se kluk od motokár, kterých bylo je a bude mrak, stane šampionem.

05.02.2023 5 z 5

Nedokončený rukopis Nedokončený rukopis Franck Thilliez

Trošku se bojím, že v tomto případě je pět hvězdiček málo. Úvod této knihy slibuje tu nejstrašnější brutalitu, temnotu a hrůzu, jakou čtenář může zažít. Říkal jsem si "to jo, takových už bylo". Když jsem knihu dočítal, tak jsem si říkal "kurva, co to bylo?!!!". Jestli se vám kniha "Strach" zdála brutální, zde jde autor ještě dál! Navíc na mě příběh působí uvěřitelně, což je o to děsivější.
A ještě jedna poznámka! Takhle ukončit knihu...na to musí mít chlap koule jako plemenej býk!!! Nakopat ho do nich! Respekt...

27.12.2022 5 z 5

Zločin jak ho pamatuju Zločin jak ho pamatuju Josef Klíma

Nevím, takvé "letem světem zložinosti za posledních 30 let". Po shlédnutí pár notoricky známých filmů je na tom člověk +- stejně jako po přečtení této knihy. Chápu, že ambicí této knihy nebylo analyzovat všechny zločiny do hloubky, na druhé straně, kdybych tuto knihu nečetl asi by se nic nestalo. Snad jediné, co ji zachraňuje je její rozsah. 168 stran je opravdu rychlé čtení.
Knihu bych nicméně nedoporučil, i když rozhovory s p. Klímou mě bavily moc!!!

21.04.2021 3 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Vynikající kniha. Obdivuji autorovu schopnost balancovat na hraně mystična, kouzel a čar, pohádky a na straně druhé vědy, poznání a reality. Vždy, když jsem už už myslel, že spoza stromu vyskočí čert, skřítek nebo se stane kouzlo, které něco přičaruje nebo odčaruje se vše logycky a smysluplně vysvětlilo. A to celému příběhu přidalo uvěřitelnost. Příběh sám je poutavý a putování Fausta po Německé říši a části Itálie bylo velmi zajímavé. Byly i okamžiky, kdy jsem si vzpomněl na povídky H.P. Lovecrafta o čarodějnících, černých kocourech a prastarých tajemných rituálech v hlubinách neprostupných bažin a lesů. Jen Faust sebou tahal černého psa a ne kocoura :o)
Knihu vřele doporučuji a už netrpělivě vyhlížím pokračování!

23.03.2021 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Téměř dokonalý detektivní příběh. Super vyšetřování vražd mladých žen a také konflikt Avy a nadřízených. To se mi líbilo. Jen na můj vkus možná trošku moc altruizmu vůči lidem bez domova, narkomanům a prostitutkám. Příliš dojemné líčení dívky, která nabízí sexuální služby pro záchranu nemocného otce. Až jsem chvílemi nabýval dojmu, že ji do náručí neřesti a hříchu hnala samotná škola příliš vysokým školným!
Když pominu tuto část, která někomu jinému může imponovat svou hlubokou lidskostí (na mě to působí spíš jako prvoplánovitý a příliš očividný útok na lidské city) považuji detektivku jako jednu z nejlepších, které jsem měl možnost číst a tak netrpělivě vyhlížím další díl a doufám, že tentokrát již napíši "dokonalá".
Příjemný je také fakt, že před nás příběh staví i jisté morální zamyšlení. Má každý lidský život stejnou cenu? A jak je to s vírou? A je opravdu nutné pomáhat lidem, kteří stojí na okraji společnosti? Pokud člověk chce má opravdu o čem přemýšlet.
Mohu jen doporučit!

28.02.2021 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Na mě příliš mnoho osobních vztahů jednotlivých protagonistů a příliš málo vyšetřování případu. Zachrání to poslední čtvrtina knihy, kde se rozjede jízda jako na tobogánu, člověka vtáhne a vyflusne až na poslední stránce jako nějaký sifon.
A tak i tuto knihu mohu doporučit, i když pro mě zatím nejslabší s celé série.

22.02.2021 5 z 5

Klenoty klasické evropské kuchyně Klenoty klasické evropské kuchyně Roman Vaněk

Když si někdo koupí kuchařku věnovanou klasické evropské kuchyni, nesmí se divit, že se dočte o přípravě humrů a chobotniček. Na druhé straně také o guláších a spoustě dalších dobrot. Kniha si drží vysoký standard všech kuchařek od p. Vaňka. Navíc obsahuje i rady a návody pro začínající. Tedy co je špetka, lžíce a lžička, jak udělat vývar atd... Kniha může funguje i jako samostatná jednotka - lze dobře uvařit i bez jakékoliv další knihy.
Vřele doporučuji i lidem, kteří chobotničkám neholdují. Každý si najde svůj vysněný recept!

02.02.2021

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Zajímavá kniha. Vlastní vražedná zápletka, v okamžiku, kdy se psalo přímo o vrazích byla pro mě příliš přitažená za vlasy. To je ale jediné negativum. Kniha má opět schopnost silně vtáhnout do děje. Děj je zajímavý, propracovaný a celá kniha je velice čtivá. Jako bombónek na závěr dostanete střed povah několika vyšetřovatelů a celkem zajímavý závěr.
Moc pěkné čtení!

29.01.2021 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Vynikající kniha. Doporučuji! Zajímavý hlavní kriminální příběh, absence nesmyslných akčních honiček a zvratů za každou cenu na poslední chvíli jsou věci, které prostě oceňuji. Ze začátku možná trošku kostrbané, ale možná to bylo jen tím skotským prostředím. Nakonec si to sedne a člověk se začte tak, že zapomene na čas a veškeré své okolí. Na mě navíc příběh působil i do jisté míry uvěřitelně a to se mi také líbilo. Jen škoda, že policie téměř do poslední chvíle neměla čeho se chytnout a pak najednou z ničeho nic bojovala s pachatelem.
Ale i přes malé výtky knihu mohu doporučit. Opravdu je vynikající a čte se jedním dechem.

19.01.2021 5 z 5

Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček Roman Vaněk

Kniha je velice kvalitní a drží si vysoký standard svých bratrů a sester - přehlednost, srozumitelnost, jednoduchost, kvalitu fotografií atd. Jen to téma není pro každého. Jitrnice, jelítka, klobásy a domácí pečivo, to není zrovna to, co by jste dělali každý víkend.
Přesto si myslím, že by neměla chybět v žádné knihovničce a to zejména pro své nepopiratelné kvality.
Doporučuji!

06.01.2021

Sladké poklady české a moravské kuchyně Sladké poklady české a moravské kuchyně Roman Vaněk

Kniha by se také mohla jmenovat, jako její sestry a bratři, "Jednoduše a dokonale - sladkosti". A nebylo by co k ní dodat. Prostě "jednoduše a dokonale". Jen tak podvědomě tuším, že zrovna u sladkých pokladů to "jednoduše" úplně nebude pravda...

Jednoduše a dokonale - Kuře Jednoduše a dokonale - Kuře Roman Vaněk

Jednoduše a dokonale, nemůžu napsat nic jiného než co jsem napsal již u knihy, věnované přípravě masa.
Prostě "jednoduše a dokonale".

Jednoduše a dokonale - Maso Jednoduše a dokonale - Maso Roman Vaněk

Jednoduše a dokonale - takto jednoduše a přitom dokonale se dá charakterizovat ve zkratce tato kniha.
Drží si perfektní standardy svých předchůdců a věnuje se konkrétnímu tématu.
Doporučuji

06.01.2021 5 z 5

Poklady klasické české kuchyně aneb Jak to ta babička tenkrát vařila Poklady klasické české kuchyně aneb Jak to ta babička tenkrát vařila Roman Vaněk

Kuchařek je moře a stačí do toho moře sáhnout a náhodně jednu vytáhnout a z pravidla neuděláte chybu. Proč tedy ztrácet čas nějakou další? Odpověď je snadná.
Přehlednost, jednoduchost, srozumitelnost + něco navíc. A to "něco navíc" jsou různé "terminus technikus", kdy p. Vaněk nepředpokládá, že jeho kuchařku čte zkušený kuchtík. V knize najdete "šablonu" jak vypadá snítka, špetka, lžíce a lžička. Kniha je velmi přehledná. Co stránka, to recept s velkou výborně naaranžovanou fotkou na které nic neruší (příbor, ubrus, váza s květinou nebo pestrobarevný talíř).
Dle mě jde tahle kuchařka dál, než ty ostatní, ale ne používáním absurdních surovin či předháněním se v nesmyslných kombinacích či nahrazováním náhražek. Jde dál svou srozumitelností a přehledností. Zřejmě se projevila záliba pana Vańka ve sbírání kuchařek. Pokud by měl člověk, který rád vaří a/nebo jí, mít v knihovničce jednu jedinou kuchařku měla by to být právě tato! Je to základ na vše.
Vřele doporučuji.
Ps.: mám vydání z roku 2020 a je velká škoda, že sem nemohu opsat úvod kiny. Ten totiž mluví za vše! A je lepší než tisíc recenzí.

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Pěkná kniha. Řekl bych jedna ze tří nejlepších z celé série. Začíná velice mrazivě. Zasahuje Kim přímo do srdce a krutě leptá její nervová zakončení. Čtenáře udržuje v napěti. Je trošku jako balíček chipsů. Chcete si vzít jeden, a ještě jeden a už vážně poslední a najedou hrábnete do pytlíku a žádný tam není. A přesně taková je kniha. Ještě jedna strana, ještě jedna kapitola, tak teď už vážně poslední a najednou je konec :o) Kapitoly jsou navíc ukančovány způsobem, který vás skutečně nutí "vzít si ještě jednu chipsu".
Knihu doporučuji i když bych ji nepatrně vytkl, že s tou mrazivou a surovou atmosférou autorka nedokáže pracovat tak mistrovky, jako například Nesbo v knihách Sněhulák a Nůž. Pokud pro vás podmínkou silného zážitu není usedový pláč na konci knihy není tato výtka na škodu. Kniha se čte výborně!

03.01.2021 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Kladu si otázku, proč jsem přečetl všech 9 knih o Kim Stone, když si nedovedu odpovědět na otázku "co na těch příbězích bylo zajímavé". Vlastně nic, všední obyčejné detektivní příběhy. Neurazí, ale nenadchnou. Možná ten první, Němý křik mě nadchl drsnou atmosférou, kterou se zahlodala pod konečky prstů, a pak Pokrevní pouta, což beru jako reparát na knihu "Ďábelské hry", která nebyla vůbec vydařená. Tak si říkám, proč jsem i devátou knihu přečetl jedním dechem. Je to atmosféra. Taková rodinná, maminkovská, vřelá a příjemná atmosféra. Na vraždění lidí není nic hezkého, aby mě někdo nechápal špatně. Jenomže autorka, asi "mamina" píše takovým vřelým a příjemným stylem. Tyhlě knihy mě prostě nechají relaxovat. Zažiji díky nim pár přímených a zajímavých chvil s Kim a jejím týmem a to je patrně hlavní důvod, proč se k této sérii stále s nadšením vracím a proč bych ji doporučil i když nic konkrétního zajímavého mě nenapadá.
A co je výjimečné na tomto konkrétním díle? Je to nezměrné množství nedokončených vět. To jsem nikde jinde neviděl a nezažil. Překvapivě to však není rušivé, bez pochyby je to však neobvyklé.
Tak honem do čtení, ať se můžeme vrhnou na desátou knihu o Kim, která dle úvodních tří kapitol bude zřejmě velice drsná a krutá. Zřejmě to bude třetí kniha o níž budu mluvit jako o něčem, co v čtenáři zanechá nějakou stopu, vzpomínku, pocit...

26.12.2020 5 z 5

Strach Strach Franck Thilliez

Vynikající kniha. Skvělý děsivý a emoce budící příběh, příběh, který nutí k zamyšlení a který nám v jisté fázi položí otázku "jak bych se zachoval já". Ta atmosféra čtenáře přiková do židle a donutí ho knihu přečíst v jednom dlouhém sprintu. Nepustí ho, dokud neotočí poslední stránku. Bohužel však pro čtenáře...tou poslední stránkou to nekončí...
Musím také vyzdvihnout práce překladatele, který odvedl skvělou práci. Nejen že vytvořil velmi dobře čitelný obsah, ale v situacích, které to vyžadovaly se nebál použít i ostřejší slova a tak místo slovíčka "zadek" čtete "prdel" a místo "výkal" čtete "hovno". Dávám palec nahortu také vydavateli, který to pustil.
Práce těchto tří složek pak vytváří naprosto úžasnou knihu, která, nebojím se to říct, strčí do kapsy i spoustu Nesbových děl (a to už je co říct!).
Vřele doporučuji! Jen škoda, že pokračování se dočkáme kdo ví kdy...a ten kdo tuto knihu již dočetl mi dá za pravdu, že to bude čekání trpké a netrpělivé! Snad to nebude další rok...

08.05.2020 5 z 5