Azizi Azizi komentáře u knih

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Neuveriteľne silná, desivá, brutálna a surová kniha o tých najväčších zverstvách v Osvienčime opísaných nehorázne nechutným spôsobom. Koho táto téma zaujíma, je to povinné čítanie, ale len pre veľmi silné žalúdky.

16.08.2023 5 z 5

Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí Peter Pppíter Popluhár (p)

Veľké sklamanie. Peťa ako tvorcu videí mám veľmi rada, aj jeho prvá kniha sa mi páčila, ale táto bola veľmi zlá. Čítať len o tom, ako sa niekto opije a zdroguje ma naozaj nebaví. Niektoré veci boli mierne prekvapivé, ale keďže román je len inšpirovaný skutočnými udalosťami, som presvedčená, že práve tie boli vymyslené. Jednu hviezdičku dávam za to, že mám Peťa inak naozaj rada. Ale túto knihu rozhodne neodporúčam.

16.08.2023 1 z 5

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

Pppítra zbožňujem! Sledujem jeho Youtube kanál a je to za mňa spolu s BeWise najlepší ČR/SR youtuber. Milujem jeho geniálny humor, Peter je extrémne kreatívny, nápaditý a precízny. Preto som si musela prečítať aj túto jeho prvú knihu a nesklamala. Šialené historky z cestovania po exotických krajinách sú písané veľmi čtivo a pútavo aj s jeho osobitým humorom.

01.08.2023 4 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Strhujúce čítanie! Skôr než ako literatúra faktu mi to pripadalo, ako na seba nadväzujúce "poviedky" písané podľa skutočných udalostí chronologicky so skutočnými postavali a ich príbehmi. Hlavne prvá asi tretina knihy bola neskutočne pútavá. Všetko to opisovanie zomierajúcich ľudí, ktorí krvácajú, dávia, majú vysokú horúčku... Je to hnus, tento vírus.

31.07.2023 5 z 5

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

Príbeh prekypuje neotrelým absurdným humorom (to ja milujem!), je to šialená jazda, pri ktorej sa rozhodne nebudete nudiť. Mať tak autorovu fantáziu. Postavy sú vtipné, jedinečné a sympatické. Špinavá práce je o niečo určite lepšia, ale komu sa páčila, myslím že sa bude páčiť aj toto. Ale musíte byť tak trochu aj blázni. Pretože nič v tomto románe nie je normálne!

23.07.2023 5 z 5

Východ Modrého měsíce Východ Modrého měsíce Simon R. Green

Och, tak toto naozaj nie, vôbec nechápem tie pozitívne hodnotenia. Pre mňa čítať túto knižku bolo čisté utrpenie. Nuda, žiaden nápad a invencia, humor slabý ako čaj, postavy nezaujímavé, žiadne napätie a zvraty. Veľmi zlé. Dej by mohlo vymyslieť 5 ročné dieťa a výsledok by bol úplne rovnaký.

15.07.2023 odpad!

Doktoři Doktoři Erich Segal

Román sa venuje životu niekoľkých lekárov od ich detstva, štúdia medicíny až po lekársku prax približne do ich štyridsiatky. Nečakajte nejakú obzvlášť veľkú zápletku, vyvrcholenie, napätie či zvraty. Príbeh plynie pomaly a pozvoľna, bez väčších prekvapení. Číta sa dobre až na pár nudnejších pasáží. Neľutujem, že som čítala, ale knihu hodnotím skôr ako taký priemer.

10.05.2023 3 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Sam Elánius na dovolenke a opäť pohltený prácou. Kniha pojednáva o téme otroctva a rasizmu. Číta sa dobre, príbeh je dosť zapamätateľný, no nie je to ani nejaký úžas, skôr taký priemer. Kto s Pratchettom iba začína, určite by som mu neodporúčala zvoliť si túto knihu.

06.05.2023 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Nemám rada detektívky, no Agathu Christie som vždy chcela skúsiť. Ale nezaujalo ma to. Naviac sa mi trochu plietli všetky údaje a postavy a záver bol veľmi rýchly, akoby nedokončený. Asi budem výnimka, ale za mňa nič moc...

01.03.2023 2 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Slabé a nezáživné. Postavy som si vôbec neobľúbila, a to nejak špeciálne ani tú hlavnú. A to som od Kulhánka predtým prečítala 5 kníh a všetky boli skvelé. Noční klub I,II sú jedny z mojich najobľúbenejších kníh vôbec. Myslela som si, že to bude niečo ako pokračovanie Nočného klubu, ach ale ako veľmi som sa mýlila. Noční klub mal všetko, napätie, skvelý humor, zvraty! Tu nebol humor prakticky žiaden. Najviac ma nudila tá cesta do pekla. Tri hviezdičky dávam len za pasáž, kde bol Jan s Karolínou a Fionou. To sa mi páčilo.

03.02.2023 3 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme? Existuje Boh? Ďalší skvelý Brownov román, kde napätie strieda zvedavosť a údiv. Kniha vyzdvihuje ateizmus. Pre mňa je však aj ateizmus iba viera. Lepšie povedané, nevieme dokázať existenciu Boha, ale ani jeho neexistenciu. Vložím sem jednu moju krátku prózu, ktorá sa k tejto knihe podľa mňa veľmi hodí.

Logika a chaos

Na hladine sa kolíše gumená kačička a morský prúd unáša chiméry v ústrety (ne)návratného zániku. Budúcnosť sa vracia v čase. A minulosť predbehla svoju dobu. Vesmír je priveľmi geniálny na to, aby umožnil existenciu náhody a osud je len zidealizovanou predstavou ľudstva. Logika a matematika s absolútnou presnosťou maľuje dokonalý obraz existencie. No len dovtedy, kým maľba sa nezmení v gumenú kačičku. A kačička sa točí vo víre chaosu. Miera neusporiadanosti stúpa...

A čo ak kačičky hrajú domino?

Na úplnom začiatku bol len jediný domino kameň uprostred prázdnej mnohorozmernej križovatky. Kameň mal spadnúť smerom k jednej z ciest. Na výber mal z nekonečného množstva možností a kombinácií. Keď kameň dopadol, spôsobil tým v zápätí domino efekt, ktorý trvá večne a za žiadnych okolností sa nezastaví. A všetko, čo sa vo svete deje, či už na úrovni kozmu alebo kvanta, sa deje ako dôsledok neustále padajúcich kameňov, ktoré majú svoju cestu už dávno dopredu danú. Nie vďaka osudu, nie vďaka náhode...ale vďaka reťazovej reakcii, ktorá funguje výhradne na základe prírodných zákonov.

Ako sa však prvý kameň zjavil a vedel, ktorú cestu si má zvoliť? Mohol spadnúť...len tak?

22.01.2023 5 z 5

Snehuliak Snehuliak Jo Nesbø

Nemám rada detektívky (teda nie tie bežné, bez pridanej hodnoty), no u tejto knihy som spravila výnimku vzhľadom k tomu, aký ošiaľ okolo nej a jej autora vznikol. No ale bola to hrôza, nuda, beznádej, nezaujímaví hrdinovia, pridaná hodnota žiadna. Snáď každou stránkou som chcela to utrpenie konečne ukončiť a čítanie vzdať. Jednu hviezdičku som dala len z veľkej milosti preto, že ľuďom, ktorí milujú detektívky, by sa to možno páčiť mohlo. Moje subjektívne hodnotenie je ale odpad.

26.12.2022 1 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Fotbal, rvačky a motívy zamilovanosti. 3 veci, ktoré naozaj nemusím. Humor a napätie takmer žiaden. Za mňa zatiaľ asi jedna z najslabších Zeměploch. Dve hviezdičky dávam za tie asi dve stránky s Mrakoplašom, na tej jeho omluvenke od mamky som sa naozaj zasmiala.

22.12.2022 2 z 5

Túto knižku som čítala ešte pred niekoľkými rokmi, tak sa k nej nebudem vedieť už tak detailne vyjadriť. V každom prípade, nečakala som od nej veľa, ale prekvapila ma. Určite sa vyrovná ostatným HP knihám. Je v nej napätie, emócie a všetko čo má mať. Ešte by som rada upozornila, že knižku som čítala v angličtine a bolo to úplne v pohode, ani slabší angličtinári sa nemusia báť čítať ju v origináli a cvičiť si tak angličtinu.

22.12.2022 5 z 5

Rozprávky tisíc a jednej noci Rozprávky tisíc a jednej noci neznámý - neuveden

Z tejto knižky mi v pamäti utkveli najmä tie prekrásne čarovné ilustrácie. Nádhera! A samozrejme príbehy, ktoré dýchajú orientom.

10.05.2018 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Ja neviem, z mnou zatiaľ prečítaných autorových kníh, Vládci strachu a Noční klub, sa mi táto zdala asi najslabšia. Ale námet sa mi veľmi páči. Mám rada príbehy, kde je len pár hrdinov, ktorí sa snažia prežiť a pritom sú na to vlastne celkom sami (so svojimi myšlienkami). Kladie sa tak väčší dôraz na psychológiu postáv, ich premýšľanie a uvažovanie. Avšak ako bolo i tu spomínané, tej vojenskej techniky, zbraní a toho všetkého bolo na mňa desne moc. Taktiež ako spomínanej akcie, ale to nie je chyba samotnej knižky a je mi jasné, že to tam patrí, to len ja asi nebudem úplne cieľová skupina. V NK to na mňa však všetko fungovalo perfektne. Hm v každom prípade celý čas som si vravela, že tejto knihe určite nedám 4 hviezdičky, nakoniec mi to však nedalo. Hlavne koniec ma zaujal a som zvedavá čo bude ďalej. Určite neľutujem, stále je to skvelý Kulhánek a som veľmi rada, že mi bol kedysi dávno tento skvelý autor doporučený.

06.09.2017 4 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Pre mňa knihy s Vlahošom sú lepšie ako Hliadka. Bavia ma viac. Vlahoš je jednoducho super postava, ktorá má silnú osobnosť, hĺbku a tiež minulosť. Pošta doslova celá naplnená listami či mincovňa, ktorá začne vyrábať namiesto riadneho kovu a zlata akési napohľad obyčajné papieriky, sú už sami o sebe skvelé námety. Naviac ja som zaťažená na psy, takže prečo by nemohol byť riaditeľom banky jeden malý havko? Nekradne, nepodvádza, neklame, nekalkuluje. Iba veselo víta svojho pána a sem-tam sa hrá (s aj keď trochu neobvyklou) hračkou.

Myslím si však, že ekonomika a peniaze nebola jediná hlavná téma, ktorú autor v príbehu rozoberal. Síce som už knižku čítala dávnejšie, ale zostal v mne zakorenený pocit, že bola dosť aj o psychických problémoch. Prečítala som už takmer všetky z autorových kníh zo Zeměplochy, ale takto výrazne som to ešte nikdy nepociťovala. Od dobre známeho Igora, cez umeleckého génia Výrohoře, Kosmu Opulenta, až po Bílobrada z cechu šaškov a gašparov, ktorý je z nich všetkých snáď paradoxne považovaný za toho "najnormálnejšieho". A isto i ďalšie postavy. V podstate sa v príbehu podľa môjho názoru táto "normálnosť a nenormálnosť" naopak dosť potiera a každá postava je jednoducho tak trochu...svojská :) Ako vždy.

20.08.2017 4 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Veľmi pekná knižka a skvelý nápad takýmto spôsobom spracovať pôvodné texty. Nájde sa tu niekoľko hodnotných budhistických myšlienok a citátov na zamyslenie. Príbehy sú však z väčšej časti naozaj číro rozprávkové, výkaldové a trochu mi chýbala tá jednoduchá údernosť, vtipnosť a absurdita klasických zenových koánov. Veľmi sa mi páčili najmä dovetky k príbehom pod troma hviezdičkami.

Ešte pridávam odkaz na výklad "vznešené osmidílné stezky", ktorá sa v knihe spomína a zopár mojich poznačených úryvkov (tých kratších):

- Zen je záhadný. Jakmile se ho dotkne nějaká myšlenka, zmizí.
- "Třepotání motýlích křídel mění dráhu hvězd," praví zenové rčení.
- Soucit je podle učení zenu nejkratší cesta ke štěstí.
- "Konejte dobro a hledejte svou původní podobu," řekl mistr.
- "Bez odvahy," prohlásil mistr při seššinu, "by byl zen pouhým snem o zenu."
- 4 božské příbytky: velkodušnost, soucit, veselá mysl a duševní vyrovnanost
- Karma je v buddhismu totéž, co zákon o příčině a následcích.
- Kóan je zeď, o kterou se všechny intelektuální úvahy rozbíjejí.

- Sebeobětování, ušlechtilost, trpělivost, dobré srdce a touha sloužit ostatním bez zbytečného rozumování a mudrování, to jsou cenné vlastnosti pro "život v milosti". Někdy však stačí jasnozřivě přijmout skutečnost a vnímat čistou průzračnost okamžiku.

Pokud chcete nějaké podrobnosti, jsou ve větvích citroníku...

13.08.2017 4 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Jedna z najlepších kníh, aké som vôbec kedy čítala! Ale to možno bude aj tým, že ja kombináciu naozaj dobrého humoru a fantasy jednoducho zbožňujem. Prvá tretina knihy mi prišla neskutočne vtipná, ďalšia viac hlboká, možno až mierne psychologicko-filozofická (zjavne výrazne ovplyvnená tým, čo sa v autorovom živote odohrávalo) a posledná tretina čistá priezračná fantasy. Humor však dominoval celej knihe, bez neho by to nešlo. Hlavný hrdina sa v priebehu knihy, aspoň podľa môjho dojmu, vcelku zásadne mení a vyvíja. V každom prípade, ako typická predstaviteľka beta samice, s ním mimoriadne sympatizujem! :D Kniha sa čítala veľmi dobre, chvíľami sa od nej vôbec nedalo odtrhnúť. Osobne k záveru mi prišla slabšia, ale to je podľa mňa skôr vec názoru. Inak príbehu ťažko niečo vyčítať. Vidno, že autor sa s románom pohral a dal si záležať na každom detaile.

04.06.2017 5 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Perfektný vtipný príbeh o novin(k)ách v Ankh-Morporku. Najmä prvá polovica knihy bola skvelá, druhá o niečo slabšia. Mirka Miškechová - Žurnalista

16.04.2017 5 z 5