Aya81 Aya81 komentáře u knih

Geostorky Geostorky Petr Brož

Naprosto skvělá kniha, pokud jste na tom jako já. Od školních let mě zajímaly kameny, fascinovaly procesy v zemské kůře a hlavně desková tektonika. Ale všechno jako laika, protože fyzika a chemie.. no, řekněme, že pochopit každý jednotlivý proces mne stálo hodně sil a nějak se mi to ne a ne poskládat dohromady v souvislostech. To byl důvod, proč jsem se vydala úplně jiným, humanitním směrem studia. Na geovědy jsem ale nezanevřela a alespoň jsem hltala informace z časopisů či dokumentů. A teď jsem objevila tuto v pravdě lahůdku! Vše reálné, vysvětleno polopaticky a s příběhem v zádech, v krátké formě storek tak akorát na přečtení při ranní kávě nebo před spaním. Navíc ty překrásné ilustrace! Tahle kniha má jedinou chybu - že těch příběhů není víc... Jsem nadšena!

22.04.2024 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Zajímavý a dobře napsaný příběh. Krásně demonstruje, jak ve složitých životních etapách museli lidé bojovat za vlastní život i způsobem, se kterým se vnitřně neztotožňovali (služba ve wehrmachtu, ošetřování zraněných vojáků nepřítele apod.), za což potom čelili celkem nespravedlivému odsouzení (protože všichni tak rádi zjednodušujeme a pohlížíme na svět černobíle...). Na druhou stranu ale u některých již převážila myšlenka vlastního prospěchu nad lidstvím a shovívavostí k druhým. Kde je ta hranice? A jak snadné je mezi těmito stavy rozlišit?
Hlavní hrdinka mi byla z duše protivná. I když její motivaci k chování v podstatě chápu, na mnoha příkladech se dostala za hranu a jen dokázala, že jí na nikom kromě sebe samé nezáleželo.

08.04.2024 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Další mrazivá a přitom dojemná kniha o těžkých lidských osudech - tentokrát o údělu přesídlenců v předválečné (a posléze i válečné) době v Rusku. Době, která se s těmi, co se neslučovali s tehdejší politikou nemazlila, která nevhodné lidi degradovala na nižší úroveň než zvířata. A přece vítězila touha žít a přežít, vydobýt si život i trochu toho štěstí.

01.04.2024 4 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Zase jedna kniha plná silných příběhů. I když jsou tyto konkrétní smyšlené, vycházejí z historických podkladů a událostí, které v našich dějinách proběhly, a s odlišnostmi se děly. Zpočátku mi trochu trápil styl psaní, ale postupně jsem si zvykla s začal mi k příběhu sedět jak pr.. na hrnec. Hlavní dojem? Bože, vždyť my se nyní máme jak prasata v žitě, a přesto si pořád stěžujeme, že soused má něco lepšího. Ale staré křivdy přežívají přes generace, v našich genech, a kdo může říct, že historie se nebude opakovat?

16.03.2024 5 z 5

Záchrana Záchrana Dmitry Glukhovsky

První díl mne bavil vic. Oceňuji skvěle vymyšlenou zápletku a vyústění, ale trochu hůř se mi četly některé pasáže po stránce výstavby textu. I tak ale opět před autorem smekám.

10.03.2024 4 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Hezky zamotané klubko několika postav, jejichž životy se v pěti dnech v lázeňském městečku osudově protnou. Kdo z toho vytěží šanci na nový život? Čí plány se podaří nebo naopak vezmou za své? Kdo za toto náhodné setkání zaplatí životem? A koho posune úplně jiným směrem? Okamžiky absurdity prolnuté s železnou zákonitostí zákona akce a reakce. Vtip, lehkost, nadhled, drama. To všechno tahle kniha obsahuje.

04.03.2024 4 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Kniha se četla velmi dobře. Život románové rodiny mi bůhví proč připomínal rodiny, které dnes můžeme "obdivovat" v pořadech typu Výměna manželek. Máte z nich svíravý pocit, že nic nefunguje. Z generace na generaci předávaná křivda, negativismus a odevzdanost. Touha nejmladších změnit svůj život, uchopit a žít ho jinak, kterou ale dusí zažité stereotypy. Pavlíně jsem fandila. Přesto, že to vzala radikálně a způsobem, na který i při tom všem neměla právo (a kterým mne velmi, velmi zklamala, protože člověk má právo vydat se vlastní cestou, ale ne přitom zničit cestu těch druhých, byť ji považuje za špatnou), přesto z posledních stránek cítím, že hledané štěstí nenašla a vysněný život byl nakonec také jen jinou formou iluze..

27.02.2024 4 z 5

Ohně: Láska a jiné katastrofy Ohně: Láska a jiné katastrofy Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Moc se mi líbily popisy tektoniky, chování sopek a rovina příběhu se zkoumáním a čekáním na erupci. Naopak ta osobní rovina mne moc nebavila. Paralela katastrofy lásky ke katastrofě přírodní sice vcelku obstojí, ale nějak to nebylo ono. A neseděl mi způsob psaní, v tomto případě mi absence přímé řeči přišla velmi rušivá. Knihou jsem se proto prokousávala poměrně dlouho. Hodnotím na 3hvězdy, jedna navíc za ten laicky vědecký fascinující obsah.

23.02.2024 4 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Chce se mi brečet, chce se mi zvracet, chce se mi křičet, chce se mi tlouct pěstí do zdi.. proč proč proč? Proč se tohle na světě musí dít? Proč musí nevinné děti trpět za hříchy mocných? Proč musí matky dělat zoufalé činy kvůli tomu, že někomu bylo jeho ego a zvrácené ideály milejší než obyčejný lidský život? Že tito (ne)mocní lidé roztočili soukolí hrůzy a nenávisti, kde strach plodí strach a násilí, a to vše vyvržené se násobí, vrací jako bumerang a cestou kosí další a další, vinné i nevinné.. pochopím násilí vzešlé z hladu a zmaru, možná i z pomsty.. ale ne aroganci a bezohlednost těch, jímž je motivací jen jejich pýcha :(

11.02.2024 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Je mi z téhle knížky tak smutno, že o ní snad nedokážu nic napsat. Jen to, že vůbec není podstatný děj, ale to, jak na vývoji hlavní postavy poznáváme, jak nespravedlivý je svět a jaké paradoxy jsou skryty mezi řádky toho, co považujeme za důležité. Spi sladce, malá Algernon...

09.02.2024 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milá, nenáročná kniha povídek. Kočky mám moc ráda, takže s většinou hlavních hrdinů povídek souzním...

07.02.2024 4 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Taková oddechovka, která se rychle četla. Vlastně příběh, který se může snadno stát.

02.02.2024 3 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Zvláštní kniha. Těžko pochopitelná ve svém závěru. Vlastně, spíš - těžko říct, jestli ji pochopíte tak, jak to myslel autor. Minimálně se nad tím pořádně zamyslíte.

02.02.2024 4 z 5

Kdyby se slunce nevrátilo Kdyby se slunce nevrátilo Charles-Ferdinand Ramuz

Obyčejně mi nevadí (naopak) knihy psané složitějším stylem, knihy plné rozvleklých souvětí, popisů, emocí, různých časových rovin a podobně. Ale tohle mi nějak nesedělo. Splétání vět bylo až moc překombinované. Nápad byl také pojat ploše, všechno klouzalo tak nějak po povrchu a kniha nešla pod kůži ani myšlence, ani hlavním hrdinům. Taková kniha, na kterou brzy zapomenu.

29.01.2024 3 z 5

Záhada vily Herbst Záhada vily Herbst Helena Hardenová

Tak neříkám, že by to bylo špatné čtení, ale žádný šlágr. Taková oddychová.... no, ani nevím jaký žánr napsat. Uváděná detektivka bych neřekla. Spíš taková zábavná kniha (alespoň podle stylu psaní tam rozhodně byly ambice o vtipnost) s prvky dobrodružné a detektivní zápletky. Dovedla bych si ji nejlépe představit jako takové čtení, kdy ležíte doma s chřipkou a potřebujete číst něco, u čeho se nemusíte extra soustředit.
Přečteno do čtenářské výzvy, neboť poslední dovolená byla na Fuerteventuře :) Vilu Herbst i některá další zmiňovaná místa jsem navštívila (vilu samozřejmě jen určité vzdálenosti) nebo projížděla, tak to bylo alespoň příjemně vzpomínkové. Akorát jsem teda nepochopila, že pláž Cofete je v knize označena jako Mofete. Ani jsem se nedogooglila, že by i tato varianta byla používaná. Tak jestli je to chyba, u autorky píšící příběhy z Kanárských ostrovů mi to přijde docela smutné.

25.01.2024 3 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Krásná kniha plná emocí, moc jsem si ji užila. Trochu mi to pokazil konec, který byl až moc preslazeny a trochu až nereálné plný šťastných náhod, ale i přes to mne nadchla.

20.01.2024 5 z 5

Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Hallie Rubenhold

Kniha se mi hodnotí těžko. Na jednu stranu je nutné ocenit tu spoustu práce, kterou si autorka dala s hledáním a shromážděním podkladů, to musel být obdivuhodný výkon a opravdu zodpovědný přístup. Na druhou - osudy obětí Jacka Rozparovače jsou opravdu zajímavé, bolestné a poskytují svědectví své doby, ale bylo to za mne takové rozvleklé a dost se opakující, např. u líčení principu u chudobinců, zvyklostí lidí bez domova ap. To mne po pravdě trochu unavovalo a bránilo se do knížky lépe začíst.

11.01.2024 3 z 5

Záblesk Záblesk Agnete Friis

Průměrná detektivka. Na nenáročné čtení po pracovním dni je dobrá.

28.12.2023 3 z 5

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda John Irving

Jak mám ráda Irvinga, tak tahle kniha se mi ale fakt nelíbila. Určitě nedoporučuji jako první setkání s jeho dílem, zbytečně by čtenáře od tohoto skvělého autora odradila.

21.12.2023 2 z 5

Kamarádi ze záhrobí Kamarádi ze záhrobí Iva Gecková

Nápad lepší než provedení, ale trochu vtipu to mělo. Ilustrace povedené.

16.12.2023 3 z 5