Aya81 Aya81 komentáře u knih

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Svižná napínavá detektivka, sympatický detektiv, syrově romantické prostředí. Trochu něco jiného než severská krimi, ale zase ne klasická detektivka. Líbilo se mi.

26.12.2022 4 z 5

Doplavat domů Doplavat domů Deborah Levy

Klasická Odeonka. Text je mnohoznačný, skutečnost se skrývá v pozadí slov. Děj není důležitý tolik, jako atmosféra, emoce, nevyřčené odrazy v zrcadle. Konec je předvídatelný a přece překvapivý.

16.12.2022 4 z 5

Bylo to o malý chloupek lepší než Karanténa. To plus navíc je za mužské a ženské pohledy na jednu věc, tedy za ten nápad. Protože jinak to opět bylo slaboduché, humor školácký, klišé přehnaná do absurdity (ta asi byla cílem). Jestli se někdy budu chovat jako Nataša, prosím, propleskněte mne. Bylo mi za ni za celé ženské pokolení hanba. A prosím Ježíška, ať mi další obdobné pokusy o literaturu nenosí, díky.

12.12.2022 2 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

No.. mně se to fakt nelíbilo. Jak jsem měla ráda blog moderního fotra, tak tohle mi přišlo takové uhozené. Jo, jako kronika covidšíleností to souhlasí, ano, některé vtipy jsou fakt dobré a občas jsem se s chutí zasmála. Ale převládal ve mně pocit trapnosti. Některé legrácky na úrovni našeho vtipkování v rané pubertě, viz třeba záměrné komolení jmen či rádobyvtipná přízviska politiků.. proč? Co je na tom legračního? A to rozhodně nejsem fanda ani jednoho ze jmenovaných politických představitelů, počínaje neschopným (nebo spíš všehoschopným) bývalým premiérem a hradním ztroskotancem konče. Ale, sakra, tohle je už až moc laciné. Ano, laciné, odfláklé a bez nového nápadu. Tak mi to přišlo. Omlouvám se autorovi za kritiku, nedělám si ambice, že bych to snad zvládla líp, ani ze mne nemluví typická lidská vlastnost (závist).. nu, prostě se mi to nelíbilo :)

05.12.2022 1 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Celá série mne moc bavila. Autor měl vše promyšlené, aby v závěru vše sedlo jak když zapadnou všechny dílky puzzle.
Bavily mne úvahy o směřování lidstva, různé pohledy na život a společnost.

28.11.2022 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Nemohla jsem se odtrhnout.. takže, jak jinak, okamžitě skáču na Zvon ;)

14.11.2022 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Parádní příběh z "budoucnosti lidstva". Promyšlený svět, sympatické hlavní postavy, moderní pojetí odvěkého boje dobra a zla, lidskosti a zkaženosti. Těším se na další díly.

06.11.2022 5 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

Napínavé a čtivé zakončení série. Občas trochu náročnější na množství postav, pokud člověk nečte díly hned za sebou, trochu se ztrácí. A tedy, budu se opakovat - asi bych nechtěla být žena v Grónsku a pevně věřím, že popisované rodinné vztahy tam nejsou úplný standard.

26.10.2022 4 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Stejně dobrý jako první díl, i když.. malinko překombinované, zdá se. A tedy, v Grónsku by asi vážně chtěl žít každý (ironie :) )

21.10.2022 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Jako... jupííí! Konečně zase český autor v tomto typu žánru. A dobrý autor! Teda autorka :) Konečně se setkáváme s tajemnem v českých luzích a hájích. A není to jen nějaká slátanina nadupaná vybafujícími přízraky a honičkami po lesích.. Je to kniha, která má obsáhlý děj, příběh, vykreslené charaktery hlavních postav, autorka neopomíjí používat krásný český jazyk, metafory, dlouhé popisy. To, co (soudě podle některých recenzí) jiným kazí dojem z četby, v tom já se rochním. Mám ráda dějové odbočky, popisy, nevadí mi líčení všedních dějů, to všechno dodává příběhu reálnost. Mystično je také uvěřitelné (dá-li se to o mystičnu vůbec říct), slovanské pohanské božstvo, tradice, rituály, vždyť to je naše historie, to je s naším krajem spjato a zapomenuto. Opravdu mne kniha (samozřejmě v rámci žánru, nesrovnávám s literární klasikou) nadchla. Nebála jsem se, ale očekávání ledového strachu je spíš dáno anotací, která zas až tak duchu knihy neodpovídá. Jediné, co mi chybělo, byl nějaký dovětek na závěr. Mystická část příběhu se vlastně uzavřela, ale když už kniha věnovala tolik prostoru i vztahům ve vesnici a pátrání policie, ještě by si vše zasloužilo rozuzlení ne pouze ve světě nadpřirozena, ale i ve světě lidí. Moc by mne zajímalo, jak se s předloženým vysvětlením popasovali vyšetřovatelé (obávám se, že by Petr ještě zažil krušné chvíle a systém by prostě nedokázal zaplnit díry příběhu bez jeho spoluúčasti) a jak by se vše promítlo do vztahů ve vesnici, co si budeme povídat, lidé jsou ... jen lidé.
Každopádně po Kateřině Šardické další nadějná česká autorka, tohle pro mne ještě o pár levelů výše kvůli jazykové zdatnosti a hlubšímu doprovodnému příběhu. Těším se na další tvorbu!

14.10.2022 5 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Moc dobře si mi kniha nečetla. Téma je rozhodně zajímavé, ale upřímně mi vůbec nesedělo to spojení dvou témat - zvětšování prsou a umělé oplodnění dárcovskými spermiemi. Bylo to celé nějaké rozvláčné, a jak to mám ráda např. u Murakamiho, nebo i u jiných autorů, tak tady mne to nudilo. Naopak to pro mne byl zajímavý vhled do japonského prostředí, kultury, smýšlení.

07.10.2022 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha nabízí více úrovní čtenářského zážitku: podle autorky z větší části fiktivní dějovou linku hlavní hrdinky, dějovou linku internovaných řeholnic, která spojuje historické reálie s opět fiktivním osobním příběhem, reálie (byť pro účely příběhu lehce pozměněná) osudu církve v době komunistického "temna" a historické prameny ohledně tzv. vilemínitské hereze. Byť to může na někoho působit jako přehnaný guláš, nemohu jinak než autorku ocenit. Za mne zvládla splést fakta se smyšleným příběhem bravurně. Ano, je to čtení delší a náročnější, vyžaduje určité rozpoložení, ale stojí to za to. Zejména smutek a rozčilení způsobené osudem řeholnic a vůbec duchovních představitelů, těch, kteří berou svou činnost jako poslání (oproti těm, kteří ji chápou jen jako prostředek k dosažení moci), je intenzivním zážitkem.

13.09.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha, která nenechá čtenáře lhostejným. Můj dojem je, že nestavi na literární stránce, ani na příběhu, ale na poselství. Donutí vás přemýšlet. Kolik takových příběhů je kolem nás, a my je nevidíme? Kolikrát se chováme ke svým dětem stejně hloupě, jako Báry matka? Ne, ne že je přímo týráme, ale že po nich něco chceme nebo jim vynadáme, a vlastně se neptáme, proč udělali to a to? Ženeme je od "malování" k "uklízení "... chceme ty poslušné, místo originální. Nechápeme jejich duši ve snaze je vychovat. Ač to není ani zdaleka tak extrémní jako v příběhu Báry, je dobré se nad tím zamyslet...

08.08.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Díl od dílu je to lepší. Zápletka skvělá a Harry mne baví a v tomto dílu mne těšil i svým chováním v osobním životě. Že by dospíval..?

06.08.2022 5 z 5

Místa ve tmě Místa ve tmě Lidmila Kábrtová

Moje druhá Kábrtová a opět příjemné čtení. K zamyšlení, k poučení, ne jen prázdný příběh. Poslední dobou mám opravdu ráda povídky, jen mi mrzí, že mi nezůstanou vzhledem ke své délce v paměti.. a SPOILER bylo mi líto faráře... Tady se ten americký happy end tak nabízel... :D

30.07.2022 4 z 5

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

Výborná "klasická" detektivka. Vlastně tři. Zajímavé a uvěřitelné zápletky, sympatičtí hlavní hrdinové. V ději nejsou hluchá místa a vše je okořeněno klasicky českým (tedy, měla bych možná použít výraz slezským..? ale i já ze západu země mám stejný) humorem a ironií. Prostě to dohromady celé ladilo a od čtení jsem se nemohla odtrhnout.

27.07.2022 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Dobře vystavěná zápletka, svižné tempo, výborné prolínání současnosti s deníkovými zápisky, napínavé.. ale něco mi brání dát 5* Asi ta až přílišná zvrácenost, zbytečná krutost. Vím, že jsou jí lidé schopni, ale není přece nutné stavět knihu na snaze čtenáře co nejvíc šokovat.

22.07.2022 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Tento typ knížek prostě můžu. Opět tíživá atmosféra, stupňující se vnitřní napětí... víc nebudu prozrazovat. Za mne super!

16.07.2022 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Kniha mne neskutečně zasáhla. Bylo mi do breku z osudu většiny postav. Jak se životní cesty dokážou třeba jen maličkostí zamotat.. fikce, ale přece tak reálná. Smekám před schopností autorky absolutně vtáhnout čtenáře do příběhu.

08.07.2022 5 z 5

Konečná stanice Osvětim Konečná stanice Osvětim Eddy De Wind

Strohý styl, věcnost, která je ve vztahu k popisovaným hrůzám až do očí bijící. Je to tím, že jsou to skutečné zápisky autora o skutečně prožitých událostech v Osvětimi. Není to román, který by měl odstup, který by se soustředil na příběh hlavních hrdinů. A to je na knize právě to, co zaujme. Hrůzy není potřeba popisovat košatě a s důrazem na emoce. Ty hrůzy byly totiž skutečné, takže není potřeba šokovat, zaujmout. Je to svědectví neskutečného lidského úpadku, svědectví o tom, jak hluboko můžeme klesnout a co dokážeme provést svým bližním. Záměrně říkám MY, my jako lidstvo, i když určitě zdaleka ne každý by na to dno dokázal spadnout. Ale hrozné je, že nikdy nevíme, kdo všechno ano. A jakmile bude takových více a budou mít svého "vůdce", který dokáže najít "omluvu" nebo dokonce jakousi nutnost pro takové jednání, tragédie se může v různých podobách opakovat. A ono se to děje, na celém světě, jen buďto daleko od nás, nebo v menším rozsahu...
Kéž by takové svědectví už nikdo nemusel napsat....

07.07.2022 5 z 5