Aya81 Aya81 komentáře u knih

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Některé příběhy byly skvělé, jiné méně, jak už to u povídek bývá. Každopádně fajn doplnění ze světa smrtek.

12.12.2023 5 z 5

Tajemství jeskyně pokladů Tajemství jeskyně pokladů Petr Hugo Šlik

Když se na to dívám dětskýma očima (a pro děti je knížka určená), tak je zábavná, dobrodružná, jednoduše se čte... Pro dospěláka je samozřejmě předvídatelná a příliš stereotypní, ale pro nějaké 8-10 leté děti je to naopak dobře.

04.12.2023 5 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Série mne vtáhla a nepustila. Opravdu jsem už dlouho nehltala stránky tak jako zde. Námět byl zvrácený a odporný. Provedení ale skvělé. Jen tedy konec byl možná trochu moc urychlený. A doufala jsem,že Jeanette pochopí, kdo je doopravdy Sofia. Ne kvůli happyendu, ale aby zapadl i poslední kousek skládačky. Hodnocení je tedy za sérii jako celek.

25.11.2023 5 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Mám problém se od knížky odtrhnout a vrham se na další díl :)

18.11.2023 5 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Hodnocení si asi nechám spíš až po dočtení série, zatím je vše zajímavě rozběhlé. Je to drsné, ale to jsem podle recenzí čekala.

13.11.2023 4 z 5

Zůstanou jen skvrny Zůstanou jen skvrny Ross Jeffery

Děsivé, smutné, pobuřující, depresivní, čtivé... takové osudy by se vůbec neměly stávat. Ale dějí se. 2 zničené mladé životy. Nehezké čtení.

10.11.2023 3 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Kniha mne fakt nadchla. Nemá narozdíl od autorčiny prvotiny hororová místa, zato má skvělou atmosféru a dusné a tíživé pasáže, hlavně ty s popisy řádění živlů. Z příběhu dýchá nadpřirozeno, to ale není to, co vám způsobí svírání v břiše. Zato ta realita toho, co se opravdu na jižní Moravě přihodilo, ta se člověku vloudí do mysli a nepouští se jí. K tomu mistrná práce s jazykem, někdy až neuvěřitelná slovní spojení, květnatost popisů a přirovnání. Ach bože, to je slast. Skoro je autorky škoda na tento knižní žánr, který přece jen není vrcholem spisovatelského nebe. Tak třeba časem zkusí i nějaké dílko s vyšším potenciálem zapsat se mezi budoucí literární klasiku.

07.11.2023 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Moje zamilovaná... četla jsem už potřetí, nyní pro účely Výzvy. Pokaždé v ní krom zajímavého příběhu najdu i spoustu úžasných myšlenek, námětů k přemýšlení a filosofických otázek.

03.11.2023 5 z 5

Temné královny Fennbirnu Temné královny Fennbirnu Kendare Blake

Příjemné doplnění pro ty, kdo četli ságu Temné koruny. Bez znalosti hlavního příběhu by mne to asi nebavilo, ale takto fajn chuťovka. I když na čtivost hlavního příběhu to nemělo, proto hvězda dolů. Škoda, že toho nebylo víc.

17.10.2023 4 z 5

Boj o Krkavec Boj o Krkavec Vít Martin Matějka

Pro mého syna je čtení utrpení, bohužel to nezměnila ani tato kniha, kde teda alespoň prohlásil, že "dobrý, ale furt je to čtení mami". Ale já jsem si knihu přečetla s ním, protože ji měl na referát a já chtěla mít možnost mu s tím trochu pomoct. A mně se kniha líbila, dobrodružná, děj měl spád, nebyla dlouhá, takové novodobé Rychlé šípy. Jen malá výhrada - s ohledem na děti bych volila méně složitých slov a někdy trochu jednodušší stavbu vět (přívlastky shodné x neshodné ap.), to může ty méně nadšené čtenáře odradit. Ale hodnotím skvěle a asi si sama přečtu i další díl :)

13.10.2023 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Výborná kniha, nevím, proč jsem se jí celé ty roky obávala. Výborně popsané svědectví o chování lidském. Reálie beru s rezervou (podle toho co jsem se dočetla ve skutečně historických pramenech, je řada faktů poměrně přiohnutá), popis civilizace bude asi do značné míry také autorem přibarven podle jeho vnímání ve 20. století. Přesto zejména moudra Kaptahova lze považovat za něco, co platilo, platí a platit bude. Lidé se příliš nemění, a až na vnější trendy zůstává jejich podstata stejná. Některé pravdy by se mohly tesat do kamene, rýt do hliněných tabulek, nebo třeba implantovat v čipech pod kůži, prostě zůstanou neměnné co lidstvo je lidstvem.

09.10.2023 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Asi nejlepší "Holeovka". I když, to si říkám vždycky... Napětí, důmyslná zápletka, ledová atmosféra. Vrah byl mým tipem takřka od začátku, spíš pocitově, než že by k němu vedly stopy. Ale i tak jsem čekala, zda se mé tušení potvrdí a jak se vše rozuzlí.

09.09.2023 5 z 5

V rozkvětu V rozkvětu Kristina Haidingerová

Tohle mi prostě nekáplo do noty. Musím uznat, fantazii autorka má, vykreslení zahrady bylo barvité, ale nějak mi to celé přišlo jako napatlání jedné myšlenky přes druhou. Víc barev, víc bizarností, víc šokování, plynutí volných asociací s totálně sjetým kormidelníkem. Hlavní hrdinka tak trošku kravka. Třeba příště.

01.09.2023 2 z 5

Stanovište 1. - Apokalypsa je len začiatok... Stanovište 1. - Apokalypsa je len začiatok... Dmitry Glukhovsky

Líbilo se mi moc. I když mi někdy nedával smysl chování některých postav. Bylo to napínavé a jsem zvědavá na pokračování. Autor je na postapo machr.

23.08.2023 5 z 5

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Tohle mne nijak neuchvátilo. Přišlo mi to trochu, s prominutím, jako slátanina. Ne úplně špatné téma, ale příliš amatérsky zpracované. Jazyk se držel jakési "slušňácké" úrovně, která se ale k příběhu a postavám vůbec nehodila. Dějové linie se sice vzájemně proplétaly, ale moc k sobě neladily, některé vůbec nechápu, proč v knize byly. Některé se ani neuzavřely, a jen prázdně vyšuměly. Plus za krásné prostředí Šumavy, za hezky vykreslené postavy. Beru to jako dílo mladé autorky a kdybych mohla autorce něco doporučit, tak aby se víc odvázala a nedržela se slohu snaživé studentky.

16.08.2023 2 z 5

Všechny mé lásky Všechny mé lásky Stanislav Rudolf

Román mne moc neoslovil. Je to ale asi spíš žánrem, než že by byl špatně napsaný. Pojednává o poměrně "běžných" životních starostech v rodině manželů středního věku, se dvěma dospělými dětmi. Příběh, který se v nejrůznějších obměnách děje v každé druhé rodině - váznoucí komunikace ve vztahu, občasné napětí mezi rodiči a dětmi, péče o příbuzné se zdravotním hendikepem, problémy v praci.. vše podané čtivou formou.

12.08.2023 3 z 5

Klasztor / Návrat Klasztor / Návrat Petr Sagitarius

Bezva detektivní příběhy, reálné kauzy i průběh vyšetřování, sympatické postavy vyšetřovatelů. Žádný překombinovaný thriller, žádné superschopnosti a la Policie Las Vegas a podobných, kde člověk fakt průběhu vyšetřování nevěří. Oceňuji vtipnost dialogů a místní nářečí. Těším se na další.

07.08.2023 4 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Knížka byla takový průměr. Rozplétání historie a vztahů v malé obci, zejména těch, točících se okolo trochu strašidelně působícího starého domu. K tomu řešení osobních problémů hlavní hrdinky. Nic moc zajímavého příběh nepřinesl, žádný velký literární zázrak se nekonal. Ale vcelku příjemné čtení.

06.08.2023 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Kniha není prvoplánový horor, kde se bojíte od začátku do konce nebo kde na vás vyskakují příšery nebo maniaci se zbraní. Je to mnohem spíš sonda do lidského nitra, kam až nás žal a šílenství bolesti dokážou zahnat. I když s přispěním tajemného zla, které sídlí v prastarých posvátných místech. Celou dobu říkáte hlavnímu hrdinovi, ať to nedělá, že to logicky nedopadne dobře, ale kde vládnou emoce a zlomené srdce, rozum jde stranou. Smutný příběh, kde celou dobu přemýšlíte, jestli byste se zvládli zachovat jinak.

28.07.2023 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Kniha nabitá informacemi, ale i dojimavým příběhem. Autor má dar jednoduše a s lehkostí popsat odborné téma. Zároveň příběh nepostrádá břitký humor a nadsázku.

22.07.2023 4 z 5