ave55

HanaHanaAlena Mornštajnová

Děkuji Vám, paní Mornštajnová. Připomenutí do dnešní doby, kdy si to ani neumíme představit. Čtěte o tom lidé a nezapomínejme na útrapy za 2. světové války, které se děly našim rodičům a prarodičům.

21.07.2017

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Hodnotím knihu. Za 5*. Ale stále nechápu, proč se o 59letém chlápkovi píše jako o dědulovi. Můj 71letý "dědula, stařík" či jak chcete, jezdí skoro denně na kole, v zimě na běžkách, lyžuje, běhá s vnuky po horách.

29.08.2019

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Přestože je to už pár dnů, co jsem knihu přečetla, stále myslím na hrdiny knihy, jak asi dopadli a kam se poděli. Dlouho ve mně kniha zůstane. Pět hvězd je málo.

01.11.2016

Sophiina volbaSophiina volbaWilliam Styron

Knihu jsem četla poprvé asi před 25 lety. Bylo to v době, kdy ještě nebylo mnoho knih napsáno o holocaustu, odboji za 2. světové války, o zvěrstvech na lidech, hlavně v Polsku, pobaltských zemích, u nás či jinde v Evropě. Ovlivnilo mne také to, že jsem měla děti v přibližném věku dětí Sophie. Podruhé jsem se ke knize vrátila před nedávnem a začínám srovnávat. Ano, děj mne už tak nezaujal (myslím tím děj po válce). Ale ta hlavní myšlenka, která by měla z této knihy vzejít, je právě ta Sophiina volba. A toto žádná "omáčka" poté neovlivní. Stále u mne 5*.

04.05.2017

Vánoční překvapeníVánoční překvapeníDaisy Bell

Půjčila jsem v knihovně pro vnučku na prázdniny, ale užily jsme si ten milý příběh obě.

06.07.2021

Co neodvál ani časCo neodvál ani časH. M. Körnerová (pseudonym)

To je zajímavé, že u některých knih mám problém "přelouskat" 300 stran. A zde jsem více než 500 stran přečetla "jedním dechem". Dobře se to četlo.

07.12.2018

Mazl tovMazl tovMargot Vanderstraeten

Tuto knihu jsem si půjčila v době pandemie kvůli zavřeným knihovnám od sousedky. Přečetla jsem mnoho knih o holokaustu, avšak ještě nikdy jsem se nezaměřila na život Židů po 2. světové válce. I když je to jen střípek z jejich rodinného života, mnoho zajímavého jsem se dozvěděla. Moc doporučuji k přečtení.

02.11.2020

Pohřbeni zaživaPohřbeni zaživaDominik Dán

Zajímalo by mě, které vemeno knihu přeložilo. Zvlášť vydařené jsou dialogy - směs slovensko-slezsko-moravsko-brněnsko-český mišmaš. To celou knihu "pohřbilo zaživa". Jinak Dán opět dobrý.

16.06.2021

Ostrov EntryOstrov EntryPeter May

Za pomalejší rozjezd strhávám jednu hvězdu. Ale pak už to byla stará dobrá jízda s Mayem.

20.04.2020

Dál nechoď!Dál nechoď!Václav Křivanec

Za mne velmi podařená detektivka. Ale protože žiji na opačné straně republiky, tak mi vadil v dialozích pražský dialekt, který navíc někdy byl, někdy ne...

24.11.2021

Dcery strážce majákuDcery strážce majákuJean E. Pendziwol

Nádherně napsaný příběh. Dojemný. Napínavý. Krásně popsaná příroda a život správců majáku. Určitě jedna z knih, která ve mně dlouho zůstane.

29.10.2017

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Pan Hartl se asi domnívá, že většina čtenářů jsou sinologové, takže některé dialogy u Pavla jsou v čínštině. Naštěstí jsme národ "domýšlivců", takže si je můžeme domyslet.

14.03.2019

Protančit se životemProtančit se životemViola Kučerová

Pohlazení pana Chlopčíka se linulo celou knihou. Naše rodina měla tu čest oba poznat při tanečních našich dětí a dcera k nim chodila do taneční školy. Paní Brigita se věnovala dospívajícím děvčatům, které ji za to braly jako kamarádku. Jsem ráda, že paní Kučerová kladla nevtíravé otázky. Hezké to bylo.

08.12.2021

50 odstínů hantecu50 odstínů hantecuH. Ž. Hlaváček (pseudonym)

Jsem rodilá Ostravačka, křtěná špinavou Odrou. Tak jak Ostravaci maju kratke zobaky a su hrdi na staru ostravštinu, tak Brňáci na svůj hantec. Mnohá slova jsem si v uvedeném slovníku našla jako podobná, hlavně slova pocházející z němčiny. A tady asi podobnost končí. Děkuji milému autorovi za tuto knihu. Už jsem stačila vyzkoušet některé vtipné recepty. Budu se ke knize vracet.

03.12.2017

Panský dům a jeho dceryPanský dům a jeho dceryAnne Jacobs

Trochu jiný náhled na 1. světovou válku, tentokrát očima opačné strany - Němců. V každém případě je každá válka hrozná ze strany jakéhokoliv obyčejného, ale i bohatšího lidu.

15.10.2018

Když zpívají cvrčciKdyž zpívají cvrčciCharles Martin

Pokud hodnotím knihu, tedy za 5*. Musím však podotknout, aniž bych chtěla znevažovat náš zdravotní systém, že v českém zdravotnictví také nejde vše jak bychom si přáli. V Americe si holčička vydělává na operaci prodejem limonády, v Česku sbíráme hromadně víčka z limonád pro nemocné děti.

15.02.2019

Krásny omylKrásny omylVi Keeland

Tak jsem oprášila slovenštinu a šla do toho. Celkem vtipné a osoby sympatické.

08.03.2020

Sestra LunySestra LunyLucinda Riley

Až na ten konec. To bylo jako četba pro děti prvního stupně základní školy.

25.01.2021

Kéž bych ti to dokázala říctKéž bych ti to dokázala říctHannah Beckerman

Sice jsem dočetla, ale jen díky tomu, že jsou knihovny zavřeny a mé zásoby se tenčí.

30.01.2021

Miluju tě... i s natáčkamaMiluju tě... i s natáčkamaAlena Jakoubková

Vyhlašuji osobní embargo na knihy Jakoubkové. Ženská, která píše o dětech jako o harantech, si můj čas nezaslouží. A její hláška "ach jo" je už trapná.

15.02.2021odpad!

Nakresli mi vítrNakresli mi vítrEva Urbaníková

Za čtivost pro autorku tři hvězdičky, ale hlavní hrdinka na facku.

01.07.2021

Anděl smrtiAnděl smrtiRichard Sklář

Drsné jako Ostrava sama. Nářečí mě jako rodilého Ostravaka pohladilo po duši, to pan Sklář umí. Zase něco jiného než "vokno, milej, blbej atd.". Ovšem příběh surový, syrový a přehnaně neskutečný. Ale vzhledem ke krátkým kapitolám a umění vyprávět se to dobře četlo.

26.06.2017

Píseň zítřkaPíseň zítřkaAlice Peterson

O této nevyléčitelné chorobě už bylo napsáno mnoho, ale v knize Píseň zítřka je popsán běžný život takto nemocných srozumitelně i pro laika. Hlavně v deníku její maminky. Pustila jsem si její písně, moc pěkně zpívala. Dojemná kniha.

22.11.2018

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

A tak nějak tam žijí dodnes...

17.01.2019

Babička drsňačkaBabička drsňačkaDavid Walliams

Tak mě mí 4 vnuci přemluvili, abych dala knize 5 hvězd, což tak činím. Napřed jsem jim to půjčila v knihovně jako audioknihu na cestu do Rakouska na lyže, pak si to postupně přečetli ještě v knižní podobě. Vnuky mám ve věku 7, 10 , 12 a 13 let. Ta sedmiletá to sice poslouchala, ale asi ji to moc neoslovilo, ale ti starší se u toho chechtali. Samozřejmě jsem to aspoň letem světem otestovala na sobě, ať jsem v obraze. No, tak jo teda. 5*

16.03.2020

Poslední polibekPoslední polibekAdriana Macháčová

Jsem jedna z mála čtenářů, kteří si i u detektivky přečtou, kdo je vrah. Můžete si teď ťukat na čelo, prostě to tak mám u každé knihy. I noviny čtu odzadu. Paní spisovatelka mi to zde usnadnila, známe vraha od začátku.

12.06.2020

Darovanému manželovi na zuby nekoukejDarovanému manželovi na zuby nekoukejAlena Jakoubková

Příjemná oddechová kniha. Jen se mi od paní spisovatelky nelíbí, že o dětech zásadně píše jako o harantech. Jak z úst chlapů, tak z úst jejich vlastních matek. :-(

12.10.2020

Hledám manžela…děti vítányHledám manžela…děti vítányAlena Jakoubková

"Ach jo!" Když už jsem tuto hlášku četla po 34., tak už mi bylo trapně. Strhávám jednu hvězdu.

20.11.2020

Hranice nevinnostiHranice nevinnostiAbbi Glines

To byla taková romantická blbost, že si musím přečíst i druhý díl.

14.03.2021

TichoTichoSára Saudková

Vyhovuje mi styl psaní paní Sáry, i když hlavní hrdinka je dost divoká a asi nereálná. Tato série se dobře čte. Pěkně to ubíhalo.

03.04.2021