Avathar

Začarovaný kruhZačarovaný kruhPavol Gašparovič Hlbina

Tak na moje prekvapenie to vôbec nebolo zlé. Prvý oddiel ma síce iritoval (ťažkopádna, strnulá a priehľadná náboženská poézia líznutá otravným pátosom), ale ďalej sa to celkom výrazne zlepšilo a Hlbina ponúkol aj zaujímavejšie obrazy a dokonca aj funkčnú atmosféru. Dilong je možno hravejší (čo mi sedí predsa len viac), ale v zásade som si aj tu našiel niekoľko fajn kúskov.

Básne SK/CZ 2020Básne SK/CZ 2020Martin Poch

Silný a vyvážený zborník. Za mňa telegraficky takto:
Maroš Bafia - 2*
Martin Poch - 5*
Marek Torčík - 4*
Irena Šťastná - 4*

Podstata riekyPodstata riekyMiroslav Brück

Ja mám Brücka vlastne celkom rád. Väčšina jeho zbierok mi pripadá ako taký jemný nadpriemer, ktorý sa dobre číta a neurazí. A to hovorím ako človek, ktorý nie je cieľovka. Ale aj tak mám pocit, že v kategórii metafyzicky/spirituálne ladenej lyriky je Brück to lepšie, čo sa dá na Slovensku nájsť (čítam ho radšej než napríklad Gavuru či Juroleka). Hoci táto zbierka ma zase až tak neoslovila. Nie je zlá, sú v nej klasické motívy, ktorým sa Brück venuje aj v iných knihách, ale ako celok ma to tentokrát nechalo viac-menej chladným. Čítalo sa to ale príjemne.

Paper BackPaper BackTomáš Straka

No, kedysi, možno v takých 15-tich rokoch, by sa mi to páčilo a prišlo by mi to hrozne "edgy", "punk" a "plné ostrej spoločenskej kritiky". Ale už som z toho zrejme vyrástol a v poézii hľadám iné veci. Toto je len také veľkohubé moralizovanie od autora, ktorý si o sebe zrejme myslí, že je nový Ginsberg či Majakovskij. No, také horúce to nebude. Básne mi prišli adolescentné a rádoby silácke. Tá póza ma nebavila. Je to len také hlasné vybľakovanie, zlepené z bežných klišé, ktoré ale v skutočnosti vlastne nič nehovorí. Keby sa to aspoň nebralo tak strašne vážne...

08.12.2020

Potom koža toho druhéhoPotom koža toho druhéhoWilliam Letford

Hromádka prázdnych banalít, ešte k tomu úplne fádne napísaných.

03.09.2020

Manželská poéziaManželská poéziaVlado Šimek

Príjemne svieži a ironický pohľad na vzťah a všetky jeho radosti aj starosti. Svižné, vtipné a s prehľadom napísané.

22.08.2020

VlnaVlnaJohn Ashbery

Je zaujímavé, ako sa človeku dokáže zmeniť názor na niektoré knihy. Dlhá báseň Vlna bola prvým dielom, ktoré som od Johna Ashberyho prečítal. Vtedy som s poéziou len začínal, takže niet divu, že ma Vlna zmietla ako nič a Ashbery mi nedal šancu. Nejako som sa skrátka nevedel do textu dostať, pripadal mi chladný, odosobnený a až prehnane komplikovaný. Až z odstupom rokov sa mi dostal do rúk český výber z Ashberyho poézie Autoportrét ve vypouklém zrcadle, a to už bolo oveľa príjemnejšie stretnutie (za čo iste mohol aj fakt, že som si v poézii značne rozšíril obzory). K Vlne som sa teda vrátil a konečne som ju dokázal doceniť. A nielen to. Samotný Ashbery sa zaradil medzi mojich najobľúbenejších básnikov. Stále a stále sa do Vlny ponáram a vždy v nej objavím niečo nové. A vždy mi príde rovnako strhujúca (hoci asi nie tým úplne klasickým spôsobom). Je magická, tajomná a veľmi podmanivým spôsobom snová. Jej snovosť však spočíva skôr v práci s jazykom a syntaxou, než v chrlení expresívnych obrazov. Výsledkom je niečo veľmi blízke, ale zároveň neuchopiteľné, hmlisté a tajomné. Krása.

21.08.2020

Píšu nesouvislé básně o diagnóze F.60.3Píšu nesouvislé básně o diagnóze F.60.3Tereza Klenorová

Téma zaujímavá, ale samotné básne na mňa pôsobili ako výpisky z denníčka. Navyše ani nie príliš dobre napísané. Pre autorku básne iste majú svoj význam, ale na mňa z toho nedýchalo vôbec nič. Škoda.

21.08.2020

ProvidenceProvidenceAlan Moore

Monumentálne majstrovské dielo, ktoré je mrazivé, temné, ohromujúco komplexné a veľkolepé. Alan Moore nezostal svojej povesti nič dlžný a vytvoril komiks, ktorý vo mne bude emocionálne rezonovať ešte veľmi, veľmi dlho.

15.12.2019

Nebeský bibendumNebeský bibendumNicolas de Crécy

Užívateľ puml to vo svojom komentári vystihol veľmi presne a De Crécy bude asi moja krvná skupina. Neskutočne surrealistická nálož nápadov, imaginácie, svojského humoru, ale aj určitej melanchólie. Pecka.

02.05.2018

Pohlednice z AuslanduPohlednice z AuslanduLouis Armand

Spomínam si, že Pohlednice z Auslandu som si zakúpil hneď v roku vydania. Po prečítaní dvoch básní som mal dosť. Prišlo mi, že Armandova poézia je nudná, komplikovaná... A zbierka putovala neprečítaná do knižnice.

Až o šesť rokov neskôr (!), keď už som mal čo-to načítané a mnohé moje názory sa zmenili, som ju opäť vytiahol a začítal sa. A okamžite som zistil, že sa mi doma povaľoval skrytý diamant. Úžasne hutné, rozbiehajúce sa do viacerých strán, imaginatívne... Ale skôr asi vhodné pre tých, ktorí toho už z poézie prelúskali viac. Niektoré básne mi pripomenuli môjho obľúbenca Johna Ashberyho (príznačné je, že aj k nemu som si musel hľadať cestu veľmi dlho).

17.03.2017

Červená KarKULKA a jiné básněČervená KarKULKA a jiné básněMilan Koch

Surová, neučesaná, možno verbalistická, ale silná poézia, ktorá si neberie servítky. Autor chrlí verše ako sopka a práve tá neučesanosť dodáva jeho textom istú divokosť.

"Chrčení za Kaliopénu" v sebe nezaprie inšpiráciu beatom a surrealizmom (ako píše kolega, jasný je hlavne vplyv Ginsberga), napriek tomu si Koch zachováva svoj jedinečný štýl.

"Červená KarKULKA" - riekankovitý epos s miestami grotesknou, nonsensovou a halucinačnou obraznosťou. Tragikomická reflexia totality a života v nej. Napriek tomu by skladbe neuškodilo menšie skrátenie. Niekoľko veľmi zaujímavých pasáží, ale aj dosť hlušiny navyše.

"Kvadrofonická báseň pro Egona Bondyho" - podobné ladenie ako "Chrčení za Kaliopénu", do skladby však prenikajú pôsobivo smutné a melancholické tóny.

Ako celok vynikajúca zbierka. Výber HÓRA LÁV z r. 2006 je ale pre zoznámenie sa s Milanom Kochom pravdepodobne vhodnejší. Rozhodne ale Červenú KarKULKU odporúčam každému, koho Kochova svojská poetika zaujala a kto chce hlbšie preskúmať dielo tohto stále nedoceneného prekliateho básnika.

02.10.2016

MaximuM poezieMaximuM poezieYves Bonnefoy

Francúzska poézia je niečo, čo môžem kedykoľvek a kdekoľvek. K antológiám ale pristupujem ostražito, pretože sú strašne kvalitatívne nevyrovnané. Pri tejto knižke sa to našťastie nepotvrdilo. Veľmi vyrovnaná kvalita všetkých príspevkov, kedy aj tie - pre mňa - slabšie (F. Ponge) sú minimálne zaujímavé. Páčilo sa mi, že do antológie bolo zaradených viacero dlhších skladieb. Obrazná, sýta, občas surreálna poézia, ktorá sa nezrieka zmyslovej skutočnosti. Aj tým mi trochu pripomenula niektorých súčasných českých básnikov. Skvelé čítanie.

20.09.2016

Básničky pre domáce paničkyBásničky pre domáce paničkyMirka Ábelová

Dobré, veľmi dobré. Mirka Ábelová sa posúva s každou ďalšou zbierkou. BÁSNIČKY PRE DOMÁCE PANIČKY sú už zvoleným konceptom asi najzovretejšie. Chvíľu mi síce trvalo, než som do zbierky poriadne začítal, ale ako celok som si ju užil. Je jasné, že autorka svoje písanie zlepšuje, básne sú zovretejšie (i keď sem-tam by som predsa nejaký ten verš ešte škrtol), sústredenejšie, nechýba im správna miera angažovanosti, pohrávanie sa s konceptuánou poéziou, vtip a ironická pointa. Na záver ešte musím zmieniť veľmi pekný dizajn knihy (Artforum si opäť dalo záležať) od obálky, väzby až po ilustrácie.

28.07.2016

Rozprávka o mrzkom vtáčikoviRozprávka o mrzkom vtáčikoviWerner Heiduczek

Pôvodne som sa obával, že knižka bude plagiát Andersena. Našťastie sa to nepotvrdilo. Dej je jednoduchý, ale dopĺňaný vskutku milými, ľahko psychedelickými ilustráciami a má bližšie skôr k niektorým mytologickým príbehom. Spokojnosť.

07.06.2016

Orgovánik a husličkyOrgovánik a husličkyJan Wornar

Celkom pekná rozprávka. Škoda tej zbytočnej predvídateľnosti, myslím, že podobný príbeh sa dal vyrozprávať aj na menšom počte stránok. Ilustrácie fajn.

07.06.2016

Vrabec v hrstiVrabec v hrstiIlse Aichinger

Vskutku, pri čítaní týchto svojských próz si nemožno nespomenúť na Kafku. O to viac ma prekvapilo, keď som sa v doslove dočítal, že Aichingerová Kafku skoro vôbec nečíta :). Náročné čtivo, kde ma často vyčerpala poviedka o jednej stránke. Rozrušovanie jazyka, borenie tradičnej schémy poviedkového rozprávania a dej, ktorý treba rozkľúčovať, prípadne si ho rovno domyslieť. Aichingerová to čitateľovi rozhodne neuľahčuje (a je to zámer), jej prózy a poézia sa nemusia zapáčiť hneď na prvú dobrú, ale po uležaní, stále viac a viac dozrievajú. A to si cením. P.S.: Priznávam ale, že prvý výbor KDE BYDLÍM z r. 1966 ma oslovil o ždibec viac, prípadným záujemcom teda (za seba) odporúčam začať ním :)

21.03.2016

Jsem v rozpacíchJsem v rozpacíchS. Černý (pseudonym)

Zaujímavé "strihové" básne. Odbočky zakaždým inam, niekedy aj v rámci jedného verša, miešanie banality s výbojmi imaginácie a vzápätí skočenie do takmer riekankovitej roviny. Ja som si tento mix celkom užil a takéto poetické snaženie je mi skrz-naskrz sympatické. Určite sa k zbierke ešte vrátim. Odporúčam.

12.01.2016

Černé neckyČerné neckyJosef Janda

Opäť veľmi podarená a vtipná zbierka, reznutá nielen surrealizmom, ale aj starým dobrým androšom.

"Taky že jo
- - -

Taky že jo
Valilo se to valilo lesem
z toho kopce dolů
a dělalo to randál
Takový divný zvuky to byly
jako kdyby tam někdo
přišlápnul vocas samotnýmu pánubohu
a ten to nerozdejchal
Taky že jo
Najednou odtamtud vylít nasranej drak
a rozšlápnul nám auto"

05.10.2015

DraculaDraculaBram Stoker

Checht. Pamätám si, ako som si DRACULU kúpil v parádnej väzbe a v neskrátenom vydaní. Ó, aká chyba. Na celej knihe ma bavila vlastne len prvá časť (príbeh Jonathana Harkera), no a zvyšok bol poriadne desivý - v tom najhoršom slova zmysle. Úprimne obdivujem každého, kto si dokázal obľúbiť postavy a kto sa v tej zmesi cukru, romantických vzletných rečí, prekombinovaného deja (ktorý napokon rozsekla jedna dýka, lol) a pátosu dokázal naozaj báť, či aspoň cítiť napätie...

23.09.2015

Schizo #3Schizo #3Ivan Brunetti

Slabšie povahy túto Brunettiho psychopatickú trilógiu asi nezvládnu. Sám som sa miestami - v duchu H. Dagssona - pýtal samého seba "A tomu sa mám smiať?!" Ale smial som sa... :)

19.09.2015

Poetika atakuPoetika atakuMichal Rehúš

Osobne mám radšej staršie Rehúšove básne, ktoré predstavil vo svojom debute, ale aj POETIKA ATAKU stojí za prečítanie. Pokiaľ sa človek orientuje v slovenskej literatúre a má zmysel pre nadhľad, tak sa nad týmito satirickými textami dobre zasmeje (podobne ako pri Šimekovej MODLITBE ZA FELVIDÉK). Stačí to? Niekedy hej. Pobavilo, hoci na viac než jedno prečítanie to nevidím. Na rozdiel od PROGRAMU DEKOMUNIKÁCIE. Ale aj tak spokojnosť.

07.09.2015

Sebevraždy panenSebevraždy panenJeffrey Eugenides

Smutné, nostalgické, dráždivé a hlavne veľmi silné. Magicko-realistický až snový príbeh rodiny Lisbonovcov – a jednej veľkej tragédie. Nie je dôležité, čo sa stane (to ostatne čitateľ vie už po prečítaní názvu), dôležitý je pokus o zrekonštruovanie PREČO sa to stalo. Tento pokus však nemôže byť úspešný. Cítil som sa, akoby som tam bol s tými chlapcami, akoby som s nimi zdieľal ich platonickú lásku k záhadným sestrám a pokúšal sa odhaliť ten rébus. Lenže keď sa vám už zdá, že máte celkový obraz, objavia sa ďalšie a ďalšie prázdne miesta. Celý príbeh akoby sa odohrával v horúčkovitom prelude, akoby to bol prízrak ospalého leta. Neuchopiteľné a zároveň strašne blízke. Plno náznakov, možných teórií, žiadne ľahké odpovede. Každý pokus o výklad vyznieva v kontexte tragédie smiešne a absurdne. Akoby to smerovalo omnoho hlbšie, do hĺbok, do ktorých nenahliadne ani najlepší psychiater. Do samotného vnútra človeka, jeho prežívania v spoločnosti rozkladu, materializmu, odcudzenia a monotónnosti celého života. Netuším čo sa tam stalo a vo svojej podstate je to nezistiteľné. Môžem len povedať, že som bol absolútne pohltený a nedokázal som sa od čítania odtrhnúť. Schátraný dom rodiny Lisbonovcov. Všadeprítomná aura rozkladu na pozadí pastelového „raja“ americkej strednej triedy. A vodnárky rodiace sa a umierajúce v ten istý deň. Asi jedna z najsmutnejších a najdojemnejších kníh, aké som kedy čítal. Dobrú noc, dámy...

13.07.2015

Vtedy v LošonciVtedy v LošonciPeter Balko

Veľmi dobrý debut. Viackrát som si pri čítaní spomenul na Pankovčína, ktorému je aj v závere ďakované. Balko je skvelý rozprávač, jeho kniha sa číta doslova sama, je plná vtipných okamihov, fantaskných zjavení (tie ma osobne bavili najviac, napr. poľovačka na zlaté prasa) a aj akousi smutno-hravou nostalgiou za časmi bláznivého, nevinného detstva. A Kápia je neskutočný badass :)

30.04.2015

Gregerie aneb Co vykřikují věciGregerie aneb Co vykřikují věciRamón Gómez de la Serna

Tá teoretická práca/manifest, ktorá sa vinie celou knihou je fakt dosť nudná a rušivá (aj vďaka podivnému rozloženiu textu), gregerie samotné sú však božské - surreálne aforizmy so všetkým čo k tomu patrí.

18.04.2015

CosmopolisCosmopolisDon DeLillo

Podľa ohlasov som čakal pomerne náročne stráviteľnú knihu, ktorou sa budem dlho prehrýzať. Opak bol pravdou. DeLillov štýl mi veľmi sadol, symbolický (miestami až groteskne snový) príbeh v jednoduchej príbehovej línii presne vystihuje súčasnú dobu a spoločnosť. Veľmi silné a veľmi depresívne.

18.04.2015

Gon #1Gon #1Masashi Tanaka

Kresba je fajn, ale príbehy idú stále podľa rovnakej šablóny. Ku koncu ma to už regulérne nudilo.

12.02.2015

Trinásť pochodujúcich čajníkovTrinásť pochodujúcich čajníkovDaniel Hevier

Hravé, vtipné, nápadité a imaginatívne. Hevier mi dokazuje, že tak ako ma jeho tvorba pre dospelých moc neberie, rozprávky a detské knižky mu idú výborne.

11.02.2015

NullaeNullaePeter Prokopec

Toho mudrovania tam na mňa bolo asi až príliš. Vystavať celú zbierku na instantnej filozofii mi príde trochu málo. Číta sa to síce relatívne dobre, ale vyšumí to ešte skôr, než sa človek dostane na koniec.

20.08.2014

PižďuchovéPižďuchovéVáclav Havel

Rozprávka? Hm, možno. Pre deti? No, neviem. Mám pocit, že túto knižku si viac užijú dospelí. Pod zdanlivo banálnymi, v kolečku sa točiacimi činnosťami Pižďuchov presvitá silné svedectvo o živote v totalitnom štáte. Absurdná satira, zobrazenie prefízlovanosti a podliezačstva, odľuštenosti a neslobody človeka. Jediným východiskom sa tu stáva nonsens a cynický smiech. Kniha mi pripomenula Charmsa, Nápravníka či legendárny Trnkov film RUKA... Podľa mňa veľmi zaujímavá knižka v ktorej je viac než sa zdá. Ale ako decku by mi to zrejme veľa nehovorilo.

17.07.2014