Atuin Atuin komentáře u knih

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Musím smutně konstatovat že Nabokovo texty ve své kompkexitě nestárnou úplně dobře. Nejlépe z toho vychází díla která psal ve své mateřštině, vse ostatní ztrácí pel. Je to divné. Toto je sice krátké ale má to charakterové vady uplně stejné jako treba Ada aneb žár. což je tlustopis. Mystifakece slovy se uplně vždy koná a dokoná a vydrží. Tady u mě nevydržela.

26.03.2024

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Mám přečtené v polském překladu dva díly sérii. Prvnímu ČK jsem nemilosrdně napálila 2 * ale po druhém díle kdy hodnotím sérii to maličko poupravím na takové 3,25..
Asi mě chytla nějaká dračí mánie a všude kde je drak/ draci to má body navíc. Jinak v rámci žánru YA zase úplnou žadnou slávu nečekejte, příjemně se to čte a zabaví to. Chce to správnou náladu a důvod pro všechny kteří nejsou cílová skupina. Jen nevíte kolik to má mít dílu ??

26.03.2024 3 z 5

Signály z vesmíru Signály z vesmíru Vladimír Babula

sharik má pravdu, jisté je že člověk to prostě navnímá jinak než autor chtěl. Ani to dokonce nemám autorovi v rámci kontextu doby za zlé ( tolik ) .
Zaujaly mě pěkné, nebo líbivé ilustrace, které podrthovali celou tu atmosferu knihy. Neurazilo mě to natolik abych si nepřečetla druhý díl. V dětství jsem to neobjevila a dětskou knihu nebo knihu pro mládež mi to evokovalo.

24.03.2024

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Pro mě jeden z nejvíce strhující a emotivně zasahující příběh z Beleriandu ..

17.03.2024 5 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Excelentní.

17.03.2024 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

S knihou zásadní problém nemám, nedostatky vsak vidím. Přebujelost postav, která mi přijde zbytecná, působí to jako by si autorka nedokázala zapamatovat proč tam ty před tím dávala a aby mohla pokračovat nasázela raději další.
Za každou cenu vše nezvykle jmenovat a některé názvy nejsou příliš zdařilé, ale rozumím že tady prostě musí přijít dobrý moment a nápad. Ovšem někdy není nutné za každou cenu vymýšlet nová slova, protože to nemusí ladit do větných uskupení. Třeba hvězdopravec je pěkné slovo a snad každé nemusí naznačovat že jde o fiktivní svět to čtenář zcela určitě a sám pochopí.
Autorka umí psát, jako že opravdu vládne jazykem skvěle a tak tím brilantně zakryje další stopy nedostatků. Ale jako příjemné čtení je to skvělá volba. Podobnou knihu jsem četla od polské autorky ( duoligii) a tam mě taky vše bavilo zejména proto že autorka umí dost dobře psát. Tady je to podobné, ne li stejné... Člověku to něco připomíná, v něčem je to zajímavé a hlavně je to české takže něco mezi 3 až 4 * ale jakékoliv číslo v tom rozhraní zvolíte je za mně plné a jelikož jsem si rovnou pořídila celou sérii těším se na další díl

Douška: veškeré připomínky na sérii, takové ty kamínky v botě nechávám v dojmech pi prvním díle. Druhý si maximálně užívám.

09.03.2024 4 z 5

Čokoládová krev Čokoládová krev Radka Denemarková

K takové knize se vůbec nedá psát komentář. Jsem strasně ráda že je to výsledek české autorky, to je úplná krása. Zvláštní poděkování právě jí. Nenechte si tento vlak minout. Něco vás může míjet ale do něčeho je nutno vstoupit.

29.02.2024 5 z 5

Poslední pokušení Poslední pokušení Nikos Kazantzakis

Kniha mě překvapila v mnoha směrech . Příjímám autorův žargon a jeho vyznění mě v ničem neuráží, naopak jsou tam místa vzácně přesná, nesoucí odkaz autorova vlastního života a lidství obecně. V tomto směru se jistý nadhled vyplatil, autor dokázal uvěřitelnými slovy popsat neuvěřitelné věci. Lidské srdce je plné propastí a nedozírných jeskyní. Kazantzakis mě tvrdě překvapil, jeho stopa ve mě zůstává. Navíc jsem se v medailonku ( silně dobově podbarvaném) o autorovi dozvěděla, že pobýval jen malý kousek ( a krátký čas) od mého rodiště a domova. Taková aura s knihou udělá vždy divy.
Film jsem neviděla ale chystám.
Knihu doporučuji všem zájemcům o originální, inteligentní a deep vyprávění.
Autor nechává na každém jak o všem budeme přemýšlet a počítá že každý cítí jinak.
Jde o poslední titul, který se objevil na indexe zakazáným knih stejně jako například Jana z Arku od Anatola France.

Douška: film jsem viděla a hodnotím maxmimálním počtem hvězd, drobné úpravy nezaškodily ( například konec, kde byl v roli obviňovatele pouze jediný z jeho přátel, kdeto v knize se při posledním pokušení od něj " odtrhnou" všichni" )

21.02.2024 5 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Úžasný zážitek. Pěkný prokreslený svět, rozsvícený skvělými nápady a nápaditou atmosférou, výborný pozorovací i vyprávěcí dar. Nepopiratelně kniha která vás odnese daleko a zároveň vám přijde v mnohém blízká.

15.02.2024 5 z 5

Dny v knihkupectví Morisaki Dny v knihkupectví Morisaki Satoši Jagisawa

Japonskou literaturu srovnávám a hodnotím jen v rámci japonské literatury a zjišťuji že se do naší překladové literatury dostávájí jen ty slabší kousky, mnoho opravdu dobrých je opomíjeno. Tato kniha není vyloženě špatná ale strašně plochá a v brzku na ní zapomenete, což z celou řadou jinych japonských knih napříč časem nemám.

14.02.2024 2 z 5

Pravěká Praha Pravěká Praha Michal Lutovský

Užasná kniha, sice pozor na její rozsah, velikost a tíhu, ale vše se to oplatí...

11.02.2024 5 z 5

Rychlostní zbraň Rychlostní zbraň Megan E. O'Keefe

Aleš Drobek je extrémně dobrý překladatel a já jsem ochotna připustit že část hodnocení patří vyloženě jemu, ale samotná kniha byť poskládaná do několika časových ( lokálních) perspektiv drží pěkně pohromadě a a ta porce stran je prostě nezbytností.
Ano je to korektní, je to současné, ale he to sakra dobré a nesmírně se těším na další díly, má to slušné tempo a přesvědčivé postavy. Space opery je sakra málo..

10.02.2024 5 z 5

Ostrov tajemství Ostrov tajemství Patricia Wilson

Tedy koho napadl tak nekompromisní malý font to musel být někdo kdo má dojem že si u papírové knihy lze zvětšit písmo nebo kdo si knihy představuje jako vystavěné kusy v régale a nic víc. Dost to srazí jinak poměrně sympatické, byť vlažnější hodnocení

09.02.2024

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Poměrně dlouho jsem nad další autorovo knihou váhala, nebyla to a možná stále není to láska na první dobrou. Je to pomerne komplikovanější. Další romám má velmi svěží hrdiny, dioalogy i námět, člověk nemá pocit že čte něco originálního ale je to protkáno zajímavým nevtíravým sentimentem, který vás natěší na dalsí knihu od autora. Je skvělé že co kniha to jiné charaktery a zabarvení.

09.02.2024 4 z 5

Smutek Belgie Smutek Belgie Hugo Claus

Kniha mě překvapila tím jak je lehká - myšleno - snadná do ruky a velice mě překvapil font který se nesmírně dobře čte.Sama kniha komentář nepotřebuje není to novinka, předpokládám že po ní sáhne je ten koho zajímá . V posledmí době mám obecně štěstí na dlouhé hnihy, které jsou čtivé a i skrz nelehkost témat utíkají, ke knize se chystám v brzku vrátit.

08.02.2024 4 z 5

Dítě v pravý čas Dítě v pravý čas Ian McEwan

To je dost nesnadno hodnitelná a obecně snad i komentovatelná kniha, budu si ji muset možná přečíst ještě jednou, ovšem nejsem si jistá jestli na to komplexně najdu sílu. Je to velmi působivé a položené do všech možných zákoutí lidského života, je to komorní a velice hluboké. Konec mě maličko zmátl až překvapil, ale možná byl ten závan zapotřebí....
Ian vám na malém prostoru sdělí poměrně dost, je to nebezbečně pravdivé v místech, které by člověk nejraději neslyšel, neviděl....

07.02.2024 4 z 5

Dlouhý okvětní plátek moře Dlouhý okvětní plátek moře Isabel Allende

Isabel Allende to umí určitě lépe, určitě to dokáže s větším podbarvením a zájmem o téma a prostředí o němž píše, dokonce i postavy umí vyšrafovat lépe. Kniha velmi šustí papírem, ze všech scenérii se stávají stíny. Autorčin rukopis zde není vůbec znát.... monotónní sesuv bez sebemenší snahy vtáhnout čtenáře někam dál. Nehodnotim... Nevím jak, kdyby to bylo od jiného výrobce tak bych se osmělila na 3* , ale takto vůbec nemám ponětí...

12.01.2024

Amsterodamské vigilie Amsterodamské vigilie Lenka Horňáková-Civade

Výborný počin. Každou další knihou jsem přesvedčena že autorka ví co chce a jak to chce říct a také to říká. Jsem přesvědčena že už se u autorky nemohu splést. Dokázala přesvědčivě napodopit nurt nizozemské literarury a zaroven zustat verná celému konceptu v širšim kontextu a nadhledu.

11.01.2024 5 z 5

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Není nad to začít rok s tou sérii, zopakovat si všechny její vrcholy a v posledních dvou dílech možná i malá opravdu jen slabá zaváhaní, které lze příčist na vrub tomu že mezi napsáním 2001 a 3001 uplynul autorovi nemalý čas a musel se obracet na jiné čtenáře. Přesto váhající Clarke je něco co lidské oko nemusí ani zaznamenat :-).
Člověk se má kam s jistotou obrátit když si chce něco opravdu skvělého přečíst.

10.01.2024 5 z 5

Hodiny Hodiny Ian McEwan

Excelentní, já jsem je knize neměla výhrady už ani loni když jsem ji pevně četla v polském překladu a chvíli se zdálo že se ke knize nebudu mít důvod jen tak vracet, pak se ale objevila u nás v knihovně a já neodolala a jsem unešená, tedy v tom slova smyslu jakým autor unést dokáže, po knize Stroje jako já ( která pro mě osobně byla maličko zklamáním) je to znovu vstup na tu pevnou - nepevnou- půdu, která v jeho podání tak báječně plyne a dlouho doznívá, nakonec mi kniha přistane i na poličce a upřímně nechápu že tam neskončila automaticky s vydáním...

08.01.2024 5 z 5