Attia

Čtivé, fascinující, znepokojivé.
Perfektní!

20.04.2018

Temná hmotaTemná hmotaB. Crouch

Pokud jste skeptičtí k razítku Světový bestseller, v případě Temné hmoty je to oprávněné označení. Bezpochyby význačné dílo má dobře našlápnuto k získání titulu Kniha roku, i když je teprve červen a kdo ví, co nám svět literatury letos ještě přinese. Ode mě si však bez debat zaslouží nejvyšší hodnocení, protože už dlouho jsem nečetla nic tak úžasného, dechberoucího, promyšleného ani napínavého. Temná hmota je zkrátka nej v mnoha ohledech.

03.06.2017

SeznámeníSeznámeníM. Remeňová

Jen jeden jediný komentář? Ke knize mám tolik věcí, co bych ráda napsala, takže se obávám, že jeden komentář mi stačit nemůže. Ve zkratce, to že Osm světů - seznámení spáchala třináctiletá autorka, je poznat. Už na začátku se objevuje první děs - nekonečně dlouhé odstavce bez přímé řeči, kdy se sice dozvíte vše o Lee a její rodině, ale zároveň budete nudou kroutit očima. Pak už se to zlepšovalo, děj byl svižnější (někdy až moc a autorka se rozhodně s vysvětlováním některých důležitých faktů moc nepárala, a tudíž jsem si po většinu času hrála na Sherlocka a pátrala..) Navíc přeskakovala od jednoho tématu k druhému, nejdřív šlo o fantasy, osmisvěťan sem, osmisvěťan tam, jenže pak se to zvrtlo a já nabila dojmu, že si čtu o ženském Jamesi Bondovi, načež jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že to možná budou spíš X - meni. Na závěr se náhle vrátili osmisvěťané.
A právě ta nesoudržnost mi hodně vadila, styl vypravování nebyl zvolen úplně moudře, působil jen další zmatky a pokud chci vyprávět příběh v New Yorku, možná bych o něm mohla i něco vědět...
Za mě jedině jako oddechovka, zajímavé rozšíření obzorů. 50%
Jsem zvědavá na další díl.

03.02.2015

SiloSiloH. Howey

Vrním blahem!
Pan Howey mi připravil velice kvalitní čtenářský zážitek. Konečně postapokalyptická kniha vysoké úrovně. Uchvátilo mě všechno od sila, fungování společnosti, odhalování tajemství až po chování postav a jejich myšlení.

Akorát varuji, že autor píše opravdu realisticky a někomu může Silo připadat i velice ponuré. To vás ovšem nesmí odradit ;)

02.10.2015

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíruAristoteles a Dante odhalují záhady vesmíruB. A. Sáenz

V nakladatelství CooBoo se vyznačují jednou konkrétní věcí. Umí dělat překrásné obálky. Asi vědí, jakou moc mají a jak na čtenáře dokážou zapůsobit.

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru je zvláštní kniha. Zvláštní, ale současně i překrásná. Stejně jako její obálka. Hlavní hrdinové mi neodlučitelně přirostli k srdci. Pokud hledáte jednodušší knihu, která přesto obsahuje mnoho zajímavých slov a frází a dotýká se opravdových problémů, sáhněte po této. Domnívám se však, že ačkoliv na mě působila kladně, na každého dalšího může zapůsobit velice subjektivně. Proto stojí za to dát jít šanci a udělat si svůj názor.

28.02.2016

Všude kolem černý lesVšude kolem černý lesR. Ware

Od začátku se mi líbil hlavně kontrast svatba x vražda a byla jsem zvědavá na celkové zpracování tématu. Autorce se povedlo svůj nápad rozvést do velmi zdařilé podoby! Zvolila si vhodné prostředí a úžasně vykreslila tísnivou a strašidelnou atmosféru temného lesa, z něhož není úniku. Kromě pocitů strachu a nervozity jsem pociťovala i dychtivost... číst stále dál a dál.
Všude kolem černý les se bohužel nevyhnul některým klišé prvkům, které jsou v thrillerech často k vidění, nicméně jejich počet byl redukovaný a navíc vždy zdárně posloužily svému účelu a udělaly knihu lepší. Knize nemám vlastně co vytknout, protože byla čtivá, děsivá a šokující.

10.06.2016

TurnusTurnusH. Howey

K Turnusu říkám hlavně to, že se jedná o postapo na úrovni, dílo jedinečné ve svém žánru, vhodné především pro starší nebo náročnější čtenáře, kteří se nezaleknou ani většího počtu stran a složitějšího konceptu. Pro Turnus je typická především reálnost a dokonale propracované postavy, jejich povahy a duševní složka, taktéž uvěřitelné mezilidské vztahy i samotný systém. Autor i na dvojce odvedl ohromný kus práce, a i když ji musím ohodnotit o trochu hůře než první díl, na závěr této jedinečné trilogie se neskutečně těším.

15.04.2016

Válka s mlokyVálka s mlokyK. Čapek

Nesmírně si vážím každého autora, který prostřednictvím uměleckého díla (v tomto případě knihy) dokáže obrazně a poutavě poukázat na problémy své současnosti a varovat.
Čapek v tom absolutně exceluje.
Jeho talent a um je nezpochybnitelný.

12.12.2018

Velký GatsbyVelký GatsbyF. S. Fitzgerald

Naprosto klasika, příběh, který je vlastně velmi smutný, ačkoliv tragičnost se schovává za pompézní opony, lahve šampaňského, divoké večírky a afektované, leč naprosto falešné chování vyšší společnosti. Ale realita se stejně nakonec prodere navrch a zanechá hořkou pachuť v ústech.

+ Nové vydání Ledy nabízí nádherné doplňující ilustrace.

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeO. Wilde

Obdivuhodné dílo. Pod dramatickým a strhujícím příběhem se skrývá mnoho zásadních myšlenek o smyslu života, významu a roli krásy i vlastního svědomí.
Téma je možná mnohem aktuálnější v dnešní době.

Čekání na GodotaČekání na GodotaS. Beckett

Překvapivě dobré, překvapivě znepokojivé.

20.03.2019

MarťanMarťanA. Weir

Přijde mi nemožné dát knize jiné hodnocení než celých 5 hvězdiček.
Film je sice povedený, ale oproti psané podobě značně vykuchaný.
Královsky jsem se bavila a čtení si užívala.

23.02.2016

Ostrov LhářůOstrov LhářůE. Lockhart (pseudonym)

A když jsem pochopila, rozbrečela jsem se.
Neuvěřitelně úžasná kniha, to hraní si se slovy, variace.
Jedinečná atmosféra, názvy a pojmenování, citáty. A krutá pravda.

Četla jsem jedním dechem.

26.08.2015

První konecPrvní konecL. James

Z Prvního konce jsem si odnesla hlavně rozpačitost. Neskutečně se mi líbil samotný nápad i to, že v knize mohu narazit na nejrůznější časová období z minulosti či i z budoucnosti. Chválím také obálku a nápadité zpracování v podobě nejrůznějších grafických vložek. Avšak nemohu knize upřít naivitu a zmatečnost, povrchnost postav a místy odbitý text s příliš jednoduchými vyústěními. Autorka si vybrala poměrně složité téma, cestování v čase je vždy dost ošemetné, ale poprala se s ním ze všech sil. Navzdory drobným chybičkám se mi knížka četla docela dobře.

28.08.2017

Láska v prachu hvězdLáska v prachu hvězdK. Sutherland

Ze začátku to vypadalo jako jedna z mnoha ohraných lovestory dvou dospívajících hrdinů, z nichž jeden vypadá jako nerd a druhý kulhá, lehce zapáchá a obléká se téměř jako bezdomovec.
Ale pak Láska v prachu hvězd příjemně překvapila! Už dlouho se mi nestalo, že jsem se nemohla odtrhnout od čtení.

08.04.2017

SaturninSaturninZ. Jirotka

Prostě milé.

DivergenciaDivergenciaV. Roth

Taky se vám občas stává, že kniha, která je celosvětovým fenoménem, vám vůbec nesedne? Přesně to se mi stalo u Divergence. Kniha mě přijde podivně rozdělená na dvě části, přičemž část první - výcvik je mnohem obsáhlejší a vlastně nudnější a druhá část - boje o frakce, která se mi zdá důležitější, je strašně krátká a uspěchaná. Jako bychom se dvě třetiny knihy pomalu připravovali na něco, co se najednou odehraje strašně rychle a pak je konec. Autorka nejspíš usoudila, že toho za celou knížku příliš nenapsala a měla potřebu to dohnat v posledních pár stranách. Jistě, kniha měla i své světlé stránky, četla se dobře, ale jinak mě nijak více nezaujala navzdory všeobecnému šílenství. Tris na mě taky příliš nezapůsobila, Čtyřka byl fajn, ale celý ten jejich vztah se mi zdál trochu divný a vyumělkovaný. Taky jsem si nedokázala pořádně představit místa, která autorka v knize popisovala. A těch pět frakcí mi taky moc velký smysl nedává. K dalším dílům jsem se zatím nedostala a nijak po tom ani neprahnu.

Proto dávám Divergenci slabých 70%

10.12.2014

Monument 14Monument 14E. Laybourne

Veliké překvapení pro mě!
Nechtěla jsem knize dávat moc šancí, už jsem přečetla tolik titulů podobného tématu. Přesto nad nimi Monument hravě vynikl. Autorka se totiž nesoustředila jen na akční děj, ale především na vztahy a reakce jednotlivých dětí i jejich postavení a chování ve skupině.
Kniha se mi četla skoro sama, velice chytlavá.

04.12.2016

V pastiV pastiM. Northrop

Vážně pěkná kniha, ale k dokonalosti tomu něco chybělo... Nedá se říct, že by to byl nějaký nervydrásající příběh, kdy hlavní postavy bojují o přežití ze všech sil... Ok, měli to nepohodlné a byli v ohrožení, ale třeba jídla měli vážně dost... Autor nás vždycky navnadil na nějaký vážný problém, ale vlastně z toho pak nic pořádného nebylo. I tak se mi velmi líbila obálka a děj byl určitě pro mě docela originální a závěr se také povedl....

16.10.2014

WiccaWiccaC. Tiernan (pseudonym)

Na mě kniha zapůsobila jako ohromné množství klišé na jednom místě. Marně jsem hledala něco originální, co se nedalo odhadnout. Jen si přečtěte tu anotaci. Nepříliš pěkná a nevýrazná holka, co ještě neměla kluka, se najednou zalíbí tomu nejkrásnějšímu a nejdokonalejšímu klukovi, který mám zlaté oči (protože všichni tihle klišoidní kluci musí mít neobvyklou barvu očí), a zároveň zjistí o sobě, že je úžasně mocná čarodějka...

Morgan mi byla po celou dobu absolutně nesympatická (ale našly se i světlejší chvilky). Ona chudinka totiž vůbec za nic nemohla, vždycky to nějak šikovně vyšlo, že špatní byli jen ti okolo ní, každý jí chtěl strašně uškodit, ale ona měla věrně milujícího ochránce Cala, který ji nehorázně moc miloval a přitom se ona sama popisovala jako nepěkná holka s výrazným nosem a plochým hrudníkem. Ona se mohla na každého zlobit, protože na to přece měla právo! Ale běda, jestli by jí ostatní chtěli jen zkřivit vlásek na hlavě. Pokaždé jsem zarytě fandila "záporákům", i když ti byli předem odsouzeni k záhubě a neúspěchu. Kdokoliv, kdo byl proti naprosto nereálnému vztahu Morgan a Cala, měl u mě plus.

Po celou knihu jsem se marně snažila najít něco, co by mě prostě překvapilo, ale jak jsem četla dál, nastávaly jen další a další velmi "překvapivé" (pochopte ironie) události. Kniha se vlastně sestávala z neustále opakujících se situací, které akorát vyústily v odlišný závěr. To kdybych já sepsala knihu o svém všedním životě, bylo by to možná i zajímavější. Kolikrát v knize bylo popisované Morganino vstávání a následný úprk do školy... A to se to dalo protáhnout skoro na pět set stran.

A konec? To jako fakt. Přišlo mi, jako kdyby někdo zapomněl dopsat poslední kapitolu a epilog. Já se nutím do čtení takových stovek stran a jediný konec, který se mi dostane, je tenhle?! Určitě musí být víc dílů, protože jinak ta kniha není hodna vydání. Ale i kdyby byly další díly, ten konec byl hodně, hodně, hodně moc chabý. Čekáte 450 stran a pak.... velké prd. To mám považovat za rozzuzlení a vyvrcholení knihy? Nemožné. Očekávala jsem něco mnohem napínavější a velkolepějšího, než bylo tohle. Pochybuji o tom, že to měl být konec. Někdo prostě opominul napsat posledních deset stran...

22.11.2014

ChaosChaosR. Ward

Oproti prvnímu dílu rozhodně došlo k zlepšení, více promyšlený děj, více napětí, více zvratů, více rozvinuté charaktery postav a jejich vývoj. Ke konci jem napětím skoro ani nedýchala!

29.12.2015

ElitaElitaK. Cass

Uf.... Zase na pár dní zkažený čtenářský apetit.
Opravdu to je jen plochá romantika! A to bez debat. Celou dobu se vlastně nic závratně důležitého nedělo, Elita je překlenovací díl se vším všudy. Navíc mi drahá America začala neuvěřitelně lézt na nervy tím, jak byla neuvěřitelně vybíravá a nerozhodná. Na jednu stranu chápu, že se ty stránky musely něčím zaplnit, ale číst pořád dokola o tom, jak se America naštvala na Maxona a šla se líbat s Aspenem, načež si uvědomila, že je Maxon vlastně lepší a líbala se s ním... S tím na mě prosím nechoďte.

Doufám, že to haló s rebely k něčemu povede, protože jestli je tam autorka dosadila jen pro zvýšení napětí bez žádného dalšího většího odůvodnění, tak je pro mě mrtvá.

02.10.2015

Oranžová je nová černá - Můj rok v ženské vězniciOranžová je nová černá - Můj rok v ženské vězniciP. Kerman

Kdo se nejdřív koukne na seriál a pak sáhne po knize, ať se nediví, že se mu nebude líbit.

17.04.2017

LežLežC. Taylor

Lež nemohu hodnotit jinak než pozitivně, protože byla čtivá, napínavá, temná a děsivá stejnou měrou. Vyvolala ve mně spoustu pocitů a rozhodně mi nedala spát, dokud jsem se nedostala až na konec. Jedná se o mistrnou ukázku dobře napsaného psychotrihlleru se všemi možnými vychytávkami a lahůdkami, jež tento žánr nabízí.

28.07.2016

PosledníPosledníA. Oliva

Příběh Poslední měl velký potenciál a oceňuji zejména neotřelý způsob zpracování, nicméně až v příliš mnoha směrech je kniha nedotažená nebo nelogická a hlavní postava nepatří zrovna mezi nejsympatičtější jedince s nejpropracovanějších charakterem. Ale jedná se o autorčin debut, takže si myslím, že ve své první knize odvedla solidní práci.

03.05.2017

Možná jednouMožná jednouC. Hoover

Ačkoliv nejsem velkým příznivcem románů a zamilovaných příběhů, Možná jednou mě velmi oslovilo a zaujalo. Nabízí mnohem více než jen milostný trojúhelník a trable s láskou, pojednává také o tom, jaký je život neslyšícího, jaké komplikace i bonusy přináší a že ani hluchota není překážkou k tvoření úžasných věcí jako hudba a skládání písní.

26.08.2017

ArtemisArtemisA. Weir

O knize bych mohla říct dvě slova, která ji dokonale vystihují: Fakt cool. Artemis mě zkrátka bavila jako výtečná, akcí nabitá, ale stále oddechová kniha. Vědecké fakty nejsou na obtíž, nekazí čtení, naopak příběh obohacují a podtrhují. Autorův výtečný, lehce ironický humor se zde naplno projevil.

17.11.2018

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesE. Dempsey

Nelze tvrdit, že byste se při čtení nudili, kniha však rozhodně sedne víc těm, kteří si užívají pozvolné plynutí děje a mnoho bohatých popisových pasáží. Bílou růži, černý les bych také doporučila těm, kteří se zajímají o druhou světovou válku. Já jsem si knihu vybrala zejména pro tento fakt a jsem spokojená, autorce se povedlo perfektně vystihnout atmosféru války, beznaděje a strachu s ní spojené, ale také snahy se vzepřít a neztratit pravé hodnoty. Spisovatelka se šikovně opírala o historická fakta a skutečné osoby, na nichž položila základy děje. Příběh a jeho zápletka jsou extrémně jednoduché a poměrně předvídatelné, některé situace se trochu příčí reálnosti, nicméně kniha stále dokáže nabídnout momenty překvapení a napětí.

19.12.2019

O myších a lidechO myších a lidechJ. Steinbeck

Velice dobrá volba četby k maturitě, strhující vyprávění.

17.11.2018

Vzpomínky na budoucnostVzpomínky na budoucnostE. v. Däniken

Tuhle knihu bych si nikdy nepřečetla, kdybych ji nedostala jako povinnou četbu na referát.... Ale musím říct, že jsem za tuhle knihu byla nakonec ráda... Vždycky mě zajímaly ty alternativní možnosti naší historie, spekulace o nevysvětlitelných úkazech ve starověku.... Prostě záhady doby, kterou vlastně vůbec neznáme... Neříkám, že je to mu dobré věřit, ale určitě stojí za to přečíst si knihu a zvážit Danikenovu teorii.... Něco dává až děsivě smysl. A proč by nás nemohli navštívit v minulosti mimozemšťané? Vážně zajímavá kniha, která mě velmi zaujala, dokonale mi padla a donutila mě zamyslet se...

16.10.2014