Atom128 Atom128 komentáře u knih

Mezisvět Mezisvět Neil Gaiman

Co na to jen říct? Přemýšlel jsem a přemýšlel. Je to chabá kniha, co budu lhát. Čekal jsem akci, nějaký vzrůšo! Nic se nekonalo. Bylo to nudný, nezáživný, ani jako oddech, prostě nic. Autoři se nám snažili vnuknout představu o každé věci v knize tím, že ji detailně popsali – CHYBA. Když ji popsali do nejmenších detailů, nic jsem z toho neměl, nepředstavil jsem si to, protože jsem nevěděl, co vlastně myslí. U fantasy je podstatné, aby čtenář připojil svou vlastní fantazii, ne aby mu auto/autoři vnukovali po celý děj, jak co má vypadat! Zklamání s trpkou chutí.

29.07.2017 2 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Pro mě nejlepší z těch 4 knih, které jsem přečetl. Pátý díl si nechám, až skončí seriál, neptejte se mě proč... Těšil jsem se na každou kapitolu, bylo tam napětí a postavy se opět rozvíjely do nepatřičných mezí. Je nadmíru fascinující jak G.R.R.Martin dokáže do 800 stran vecpat tolik zvratů a zápletek. Dokázal tam probrat tolik věcí, až mi to přišlo neuvěřitelné a hlava mi to nepobírala, to vám povím. Vím, že většina z vás by se mnou nesouhlasila, ale prostě miluju Cersei... Mé nejoblíbenější postavy jsou ty ženské, protože Martin vytvořil tak perfektní typ ženských postav, že jsem neodolal. V každé literatuře je buď muž slaboch nebo silák, jenomže u žen je to jiné. Většinou jsou buď křehké nebo silné, jako u mužů, ale Martin vytvořil od obojího trochu nebo vzal jen jednu část a znásobil ji na stokrát. Příkladem je Sansa - kdysi naivní děvčátko toužící po obrovské svatbě a krásném princi. Teď? Sen přestal převládat a realita nastoupila na scénu. Ve třetím dílu byla Sansa stále nevyrovnaná a smutná ze vší té ztráty, ale teď dospěla a vyrovnává se se vším lépe, než někteří jiní hrdinové. A Cersei... Cersei je žena, která žije jen pro své děti, protože nemá nic jiného. Je to mrcha, jistě, jenomže na rozdíl od Sansy ona se narodila jako realistka. Jejich realita není pěkná a Cersei se naučila bránit. Tu mrchu zbožňuju a doufám, že tam ještě chvíli pobude.

17.05.2017 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Co na to říct? Z mého pohledu mistrovské dílo - sám píši knihu a můžu potvrdit, že mi dalo zabrat napsat 40 stran, tenhle chlapík dokázal napsat přibližně 1150 stran plných děje! Z toho mám respekt! Ale upřímně: Pokud nejste příliš velký fanda GoT, nečtěte to. Pokud jste a chcete se dozvědět co a jak, jestli je tam něco jinak než v seriálu (například ten konec, ten v seriálu ROZHODNĚ nebyl...) pak to doporučuji. Jenomže když nemáte čas na 1150 stran, nevadí - seriál je stejně lepší, a to ze dvou důvodů: 1) děj je zkrácený a srozumitelnější, 2) nemusíte číst 1150 stran a dozvíte se stejné věci jako v knize (až na konec, jak jsem již řekl). Takže za mě pro ty, co se neodváží, doporučuji jen seriál a vůbec si nelamte hlavu s tím, že jste nečetli knihy - ono je to spíš takový bonus. Jinak kvalitní dílo, postavy k vám mluví a vyvíjejí se neuvěřitelným způsobem. Ale jak sám řekl G.R.R.Martin - v detailech je ďábel a tahle kniha je od hlavy k patě plná malých a velkých ďáblíků, tak pozor na ně. Čeká vás popis prostředí, který jinde nenajdete a historie, která, dovolím si říct, se blíží hustotě Silmarillionu (avšak srovnávat to takřka nelze, co si budeme vykládat, Tolkien je Tolkien a na něj nemá ani tenhle génius...).

17.05.2017

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Mě je těžké rozbrečet, hodně těžké, ale Psímu poslání se nějak podařilo, že jsem bulil u každé druhé kapitoly. Když zemřel Toby to mě mrzelo, ale teprve jsem knihu začínal a k Tobymu jsem si ani nestihl vyvinout vztah. Avšak když umřel Bailey, hořko těžce jsem udržel slzy, aby mě rodina neviděla brečet nad knihou. Nejlepší bylo, že autor nevynechal i tu špatnou stránku lidského chování k pejskům. Je to hnus, ale nebylo to zidealizované a tak to mám nejradši. Celou dobu jsem neměl nejmenší ponětí, co přijde dál (snad jen to, že daná reinkarnace Baileyho umře). Kdesi jsem četl recenzi a daný člověk psal, že přesně věděl, jak to dopadne. Nemám nejmenší ponětí, jak to mohl vědět. Ten konec... To bylo prostě něco jako BUM, tady máš! Horší než rána do slabin. A skončilo to tak, jak každá kniha má. Jednoduchou větou, která ukončí knihu s nějakým smyslem.
Co mě překvapilo hodně bylo zjištění, že je pokračování! Jinými slovy: Objednáno...
Máte rádi psy? Tahle kniha se vám bude líbit. Žijete s psy celý život a milujete je víc než lidi? Tuhle knihu si zamilujete a nikdy ji nedáte z ruky.

26.02.2017 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Nesuď knihu podle obalu, učili mě. Poslechl jsem? Ne! A udělal jsem chybu. Miluju asasíny jak jen nejvíc to jde. Tohle byla první kniha o mladé asasínce, kterou jsem kdy viděl, a myslel jsem si, že to bude úžasný. Jenomže to tak rozhodně nebylo. Rádoby příběh postavený na puberťačce, která se nemůže rozhodnout koho chce a používá místo statusu na facebooku "ostré" řeči. Místo boje používá svoje kecy, které jsou tak nudné, že jsem si chtěl strčit hlavu do trouby. Asasíni jsou cvičení vrazi, ne citlivý holky, který se zamilují do prince! Navíc to má tolik dílů, že jsem přesvědčen, že to autorka jen rozmazává, ale už ji došlo máslo na celý chléb. Pro holky a citlivý kluky, co rádi YA literaturu můžu jen doporučit. My, co máme rádi akci, kvalitní děj a nějakou tu drsnou scénu si radši přečteme lepší knihu a nevyhodíme za to ty prachy.

16.02.2017 odpad!