Atisa Online Atisa komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tato kniha se čte skoro sama. Rozhovory se severokorejskými uprchlíky jsou nesmírně zajímavé. Toto je moje druhá kniha od Niny Špitálníkové, takže trošičku povědomí jsem už měla, ale přesto jsem se dozvěděla spoustu nových zajímavých i šokujících informací.

07.04.2024 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Byla to moje první kniha o Severní Koreji, rozhodně ne poslední. Popis života v pracovním táboře byl opravdu děsivý. Až si člověk říká, jak je to vlastně v dnešním světě možné, pokud to tak opravdu je. Knihu jsem četla jedním dechem. Je to určitě příběh k zamyšlení. Rezonovala se mnou témata jako svoboda či indoktrinace. Svět není černobílý, a to ani svět severokorejských uprchlíků. Určitě si přečtu i další knihy od Niny Špitálníkové, abych se o této zemi dozvěděla více.

11.03.2024 5 z 5

Rubáš pro arcibiskupa Rubáš pro arcibiskupa Peter Tremayne (p)

Tato kniha rozhodně nebyla špatná. Velmi se mi líbilo, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí ze života ve středověkém Římě. Romány z církevního prostředí mám také ráda. Náznak romantické linky taky super. Při čtení jsem si pohrávala s myšlenkou, že dám pět hvězdiček. Bohužel mě zklamala podobnost detektivní zápletky s prvním dílem, hlavně to vyvrcholení děje, ve kterém figuruje sestra Fidelma a následně i odhalování pachatele. Dávám tedy čtyři hvězdičky. Určitě mám v plánu ve čtení série pokračovat. Doufám, že další díly budou více originální.

06.03.2024 4 z 5

Pan Pip Pan Pip Lloyd Jones

Toto byla zvláštní kniha. Zvolila jsem si ji ke čtení, protože jsem v nedávné době přečetla Dickensův román Nadějné vyhlídky a chtěla jsem se na něj podívat zase z jiného úhlu pohledu. Zaujalo mě, jak si žáci Nadějné vyhlídky oblíbili, jak se ztotožnili s postavami. Knížku napsal novozélandský autor, takže se musíme připravit, že knížka je jiná, než jsme zvyklí. Je to zajímavý pohled na život v Oceánii. Kniha byla také dost krutá. Příliš jsem nepochopila některá zásadní jednání pana Watse. Závěrečná část, kdy vypravěčka dohledává souvislosti z jejího předchozího života na ostrově, mi tam jaksi nesedí. Jsem ráda, že kniha má i doslov, díky němu jsem mohla zjistit, co autor knihou chtěl říct.

01.03.2024 3 z 5

Jak se žije v semináři Jak se žije v semináři Tomáš Kutil

Je to určitě zajímavá knížka. Rozšířila mi obzory ohledně toho, jak jsou dnešní kněží v seminářích formovaní. Běžní lidé mají možná předsudky, že formace je zastaralá, ale tato knížka ukazuje úplný opak. Je to vlastně takový velmi propracovaný a promyšlený program pro "výchovu" nových kněží. Nad tím jsem dost žasla. Jednu hvězdičku ubírám některým se opakujícím částem, ačkoli jsou řečeny od různých lidí. A pak také občas mi chyběla větší konkrétnost či zkušenosti přímo seminaristů. Každopádně pro rozšíření obzorů je tako kniha výborná.

11.02.2024 4 z 5

Kdyby lásky neměl: Vyprávění ze života Antonína Cyrila Stojana Kdyby lásky neměl: Vyprávění ze života Antonína Cyrila Stojana Marie Holková

Útlá knížečka, o které jsem věděla, ale asi bych si ji nebýt čtenářské výzvy nepřečetla. Jsou to prostá vyprávění z života Antonína Cyrila Stojana. Kdyby byli všichni takoví jako on, bylo by Boží království na zemi - takto se to v knížce píše. Líbilo se mi, že ačkoli byl arcibiskup, poslanec, senátor, stejně zůstal prostým lidem blízký - šel pěšky místo, aby jel autem apod. Tohle si myslím, že je cesta i pro církevní představitele dneška.

04.02.2024 5 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Tato kniha mi tedy dala zabrat. Četla jsem ji tři týdny a mnohokrát uvažovala, jestli ji nemám odložit. Ale vytrvala jsem. V první polovině románu mi přišlo, že se toho děje docela málo. Teprve ve druhé polovině se děj konečně více rozjíždí, ke konci to bylo dokonce i trochu dobrodružné. Příběh mi přišel takový i trochu snový, paní Havishamová byla dost zvláštní. A musím bohužel přiznat, že u některých zásadních zvratů jsem úplně přesně nepochopila mechanismus, jak se staly. Pipa mi bylo na konci líto. Kniha jako celek se mi docela líbila.

02.02.2024 4 z 5

Rozhřešení vraždou Rozhřešení vraždou Peter Tremayne (p)

Od této knížky jsem měla vyšší očekávání, než jaká skutečně byla. Ze začátku mi přišlo, že se celý děj točí jen kolem církevní politiky, což mě příliš nebavilo. Poté se děj rozjel. Asi jsem více toužila po reáliích té doby. Sice tam jsou, ale ne příliš. Dozvěděla jsem se však nějaké nové informace z dané doby a místa, což je pro mě ta přidaná hodnota, kvůli které jsem knihu četla. Chybělo mi dovysvětlení, proč se v knihu objevuje drobná zápletka se žlutým morem. Nicméně ráda si někdy v budoucnu přečtu i další díly.

10.01.2024 4 z 5

Dědeček v růžových kalhotách Dědeček v růžových kalhotách Lucie Hášová Truhelková

Opravdu toto chceme učit naše děti? "Dědeček neměl rád lidi a lidi neměli rádi jeho." Byl dědeček v životě šťastný? Chtěli bychom s takovým člověkem žít? S člověkem, který se k nám chová špatně a nic nám nevysvětlí? Chyběla mi tam komunikace a láska ke svým blízkým. Podle mě je dost nebezpečné ospravedlňovat takové jednání tím, že je to ekologické. Nakonec podle stejného principu můžeme i lidi zabíjet ve jménu ekologie. Hodnotím jako odpad. Pokud dětem číst, tak jedině s vysvětlováním.

09.01.2024 odpad!

O srdíčku O srdíčku Susanne Margreiter-McQuie

Tato knížečka mě velmi zaujala. Je to krásné vysvětlení podstaty křesťanství. Určitě doporučuji pro děti i dospělé, kteří mají zkreslený pohled na to, o čem je křesťanství.

07.01.2024 5 z 5

O Zázraku Vánoc - Jak se malý myšák spřátelil s papežem O Zázraku Vánoc - Jak se malý myšák spřátelil s papežem Stefano Gorla

Jednoduchý příběh, poselství Vánoc srozumitelné i dětem. Mě osobně zaujal vznik tradice stavění betlémů.

31.12.2023 5 z 5

Kuřák Bible Kuřák Bible Wilhelm Buntz

Hodně silná kniha. Co vše může způsobit nedostatek lásky. Četla jsem se zatajeným dechem. A takových lidí jsou plné věznice. Je to ohromné svědectví, jak Boží slovo dokáže člověka proměnit a že Bůh nezatracuje ani toho největšího hříšníka. Přečetla jsem během pár dnů a určitě budu nad knihou ještě přemýšlet. Určitě doporučuji.

28.12.2023 5 z 5

Vánoční povídky Vánoční povídky Charles Dickens

Vánoční koleda se mi líbila. Kdysi jsem už viděla film, takže pro mě příběh nebyl úplně novinkou. Z této povídky si odnáším to, že v každém člověku je dobro a může se změnit, takže není dobré nikoho odsuzovat. Druhá povídka pro mě byla oříšek. Bylo těžké se při čtení soustředit na děj, příliš jsem se v něm neorientovala. Celkově nevím, co si z této povídky odnést.

24.12.2023 3 z 5

Advent ve starém domě Advent ve starém domě Hana Pinknerová

Tato knížka se krásně hodí jako adventní kalendář pro ženy. Vydržela jsem to a opravdu si každý den přečetla jednu kapitolku. Určitě to není kniha pro každého. Věřím, že spoustě lidí by příběhy přišly příliš obyčejné. Ale obsahují hlubší myšlenky. Líbil se mi přístup Alice k životu - k manželovi, dětem i sousedům. Přišlo mi i sympatické, že otázka víry byla zmiňovaná jen v náznacích, takže knížka může být vhodná i pro čtenářky, které toto nevyhledávají. Konec byl takový dost pohádkový, ale proč ne? Pro mě to byla inspirující kniha.

24.12.2023 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Moje první kniha od pana Vondrušky. Začátek se rozjížděl dost pomalu. Nebo spíše první případ mě moc nebavil. Zato druhý z klášterního prostředí mě bavil o dost více. Dokonce mě to nalákalo přečíst si i jiné historické romány z podobného prostředí od jiných autorů. Na této knize mě zaujalo, že jsem alespoň trošku nahlédla pod pokličku tehdejšího života rytířů a překvapily mě hlubší věty úplně na závěr knihy. Ještě nevím, jestli ve čtení této série budu pokračovat. Pokud by další části měly být podobné detektivní příběhy z podobného prostředí, přijde mi, že už by mi to nemělo co dát. Ale myslím, že ze zvědavosti ještě alespoň jednu knihu dám.

12.12.2023 4 z 5

Svatý Martin – rytíř milosrdenství Svatý Martin – rytíř milosrdenství Wilhelm Hünermann

První část knížky byla pro mě opravdu zajímavá. Dozvěděla jsem se spoustu pro mě nových informací z tehdejšího života církve. Spory v církvi byly a budou. V mnohém se mi díky této knížce osvětlilo tzv. nicejské vyznání víry. Druhá část knížky, kdy se Martin již vydává na cestu za svým duchovním povoláním, pro mě byla nudnější. Do čtení jsem se musela docela nutit. Určitě byl život sv. Martina v ledasčem inspirující a dozvěděla jsem se o něm spoustu věcí, ale už se docela podobal jiným světcům. Je také zajímavé, že scéna s darováním kusu svého pláště chudákovi, která je se sv. Martinem spojována, vlastně v jeho životě hrála naprosto okrajovou roli. A hlavně, takových podobným skutků milosrdenství on za svůj život vykonal nespočet.

28.11.2023 4 z 5

Les, čtyři otázky, život a já Les, čtyři otázky, život a já Tessa Randau

Tato kratičká kniha se mi četla úplně sama. Určitě doporučuji všem uhoněným matkám malých dětí, které ještě k tomu chodí do práce. Mně ty čtyři otázky sedly, ačkoli život mi úplně nezměnily. Na zamyšlení nad svým životem je to kniha dobrá.

14.11.2023 5 z 5

To je Izrael To je Izrael Miroslav Šašek

Kniha je moc hezky zpracovaná, obrázky, pár vět textu. Četla jsem ji, jako by byla napsaná v uvedeném roce 2017. Vůbec mi ale nesedělo, proč autor píše, že Staré jeruzalémské město je součástí Jordánska. Jak zběsilá jsem si k tomu hledala na internetu nějaké info. Až později mi došlo, že kniha byla původně napsaná v 60. letech 20. století a pak mi to už bylo jasné. Myslím, že kniha je trochu matoucí, obzvláště pro malé čtenáře. Nevíme, co je současnost, co minulost, ačkoli úplně na konci jsou poznámky s vysvětlením, jaký je Izrael dnes. Podle mě jsou však neúplné.

12.11.2023 4 z 5

Kříž jako strom života Kříž jako strom života Kateřina Lachmanová

Hezké shrnutí, co znamená kříž - jedna špatná zpráva a pět dobrých zpráv. Líbilo se mi, že autorka docela často citovala z různých zajímavých knížek. Některé mě zaujaly tolik, že bych si je někdy chtěla přečíst. Asi v knížce nebylo úplně něco, co by mi po přečtení změnilo život, ale i tak dávám pět hvězdiček.

11.11.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Tato kniha kompletuje mou letošní čtenářskou výzvu. Kniha o boji za lidská práva. Líbilo se mi, že boj za lidská práva v ní vlastně byl podaný jen tak lehce. Elizabeth bojuje za práva žen kvůli svým životním okolnostem. Není prvoplánově bojovnice za lidská práva, ale vědkyně - chemička. Příběh samotný mě tolik nezaujal. Nejvíce se mi líbila "postava" Šesti - třiceti. Myslím, že by z knihy mohla vzniknout dobrá filmová komedie, možná lepší než samotná kniha, která má potenciál vtipnosti, ale člověk se příliš nesměje.

06.11.2023 4 z 5