Atheal

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Už dlouho mě žádná kniha takhle nedojala. Překrásný jazyk plný kouzelných slovních obratů - kdo by to čekal v příběhu z nacistického Německa, který navíc vypráví Smrt? A i když to bylo často na slzy a od začátku víte, že konec nebude nijak veselý, stejně to není nijak depresivní čtení, ba právě naopak. Tomu říkám umění.

17.10.2016

Krušné hory - Nejkrásnější turistické trasyKrušné hory - Nejkrásnější turistické trasyStanislav Wieser

Vzhledem k roku vydání je knížka poměrně neaktuální. Za těch 10 let se mnoho turistických tras v Krušných horách změnilo a kdybychom s sebou neměli mapu, neustále bychom bloudili. Hodně mi vadilo také to, že na mapách obsažených v knize nejsou vyznačeny turistické trasy, pouze navrhovaná trasa výletu - pro přesnou orientaci jsou tedy dost nedostatečné.

15.11.2015

PustinyPustinyStephen King

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale od kapitoly Klíč a růže to byla jedna velká jízda. Ocha bych chtěla mít doma :-)

15.10.2015

PádPádSimon Mawer

Myslím, že mám v sobě tu stejnou šílenou (sebevražednou?) lásku k horám jako Jamie a zřejmě i jako Simon Mawer, protože si neumím představit, že by tak bravurně popsal něco, co sám nezažil. Ta kniha samozřejmě není jen o horách a horolezectví, je o lásce, tajemstvích, strachu a rizicích, která na sebe bereme den co den. Nicméně právě propojením těchto témat s dobýváním těch mlčenlivých majestátních krásek mě naprosto uchvátila.

25.09.2015

Čarovný lesČarovný lesJohanna Basford

Nádhera, nádhera, nádhera.

21.09.2015

TrpaslíciTrpaslíciMarkus Heitz

Kdyby mi bylo 14, asi bych byla nadšená. Takhle mi knížka přišla neuvěřitelně naivní, charaktery povrchní, dialogy nerealistické... Některé části mi přišly vyloženě k smíchu (plnení úkolů při volbě velkokrále). Musela jsem hodně přeskakovat, abych Trpaslíky vůbec byla schopná dočíst.

15.08.2015

Tři vyvoleníTři vyvoleníStephen King

Zatímco z Pistolníka jsem byla trochu na rozpacích, druhý díl Temné věže mě velice příjemně překvapil. Dokonce bych řekla, že je to nejlepší kniha, jakou jsem od Kinga četla. Pokud se zbytek ságy ponese ve stejném duchu, tak se opravdu mám na co těšit.

03.08.2015

Stvoření temnotyStvoření temnotyS. Erikson (pseudonym)

Od té doby, co jsem dočetla Malazskou knihu padlých, mi všechny knížky přišly tak nějak jednoduché, obyčejné a nudné. Stvoření temnoty konečně uhasilo můj absťák po pořádně tlusté bichli se záplavou postav, chaosem a věčným filozofováním. Přiznávám, chyběli mi Malažané, ale i tak to bylo skvělé a čekání na další díl bude zatraceně dlouhé.

18.07.2015

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Moje první knížka od Nesba a zatím velké zklamání, prokousat se jí mi trvalo asi 2 měsíce, teprve posledních pár desítek stran mě bavilo. Velká část děje mi přišla tak nějak zbytečná, australské bajky už mě ke konci dost otravovaly. Beru ale na vědomí, že je to autorova zřejmě nejslabší kniha, takže mu dám určitě ještě šanci napravit si reputaci.

26.06.2015

Úvod do etopedieÚvod do etopedieVěra Vojtová

Povinná výbava všech brněnských studentů etopedie, na rozdíl od mnoha jiných učebnic je tato poměrně čtivá a především přehledná.

30.03.2015

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Ani nedokážu popsat nadšení, které se mě zmocnilo, když se objevila zpráva, že Sapkowski píše další příběh o Geraltovi. Šťastnější bych byla asi jen kdyby Christopher Tolkien v tatínkově domě našel tajnou skříňku se čtvrtým dílem Pána Prstenů. Spolu s nadšením samozřejmě přišly i obavy: uplynula spousta let, co když už to nebude jako dřív? Co když už to Sapkowski neumí? Co když...? Hned po první stránce ale bylo jasné, že obavy byly zbytečné. Ano, pravda, chyběly mi Yennefer a Ciri, mohlo by být více filozofování a vtipu, mohlo by... ale kruci, nečekala jsem 14 let, abych kritizovala. Geralt je zpátky! A je to jako kdyby nikdy neodešel.

25.11.2014

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Nechápu, kde tahle knížka nabrala tak vysoké hodnocení. Kromě toho, že se postavy chovají naprosto nelogicky, jsou navíc tak nesympatické a protivné, že bych je nejradši všechny profackovala. Příběh je zbytečně protahovaný, skok do minulosti nudný a nezajímavý. Původně jsem dala dvě hvězdičky, ale potom, co jsem napsala komentář, mi došlo, že netuším za co.

14.09.2014

Alpy - velký turistický průvodceAlpy - velký turistický průvodcekolektiv autorů

Vynikající knížka plná podrobně popsaných tras v celých Alpách. U každé trasy naleznete informace o obtížnosti, doporučené vybavení, délku (v hodinách i km), podrobný popis trasy (včetně možností k přespání a občerstvení), mapku a krásné fotografie. Součástí knihy je i cestovní atlas a CD, ze kterého si můžete vytisknout mapy. Víc si nadšený alpinista ani nemůže přát.

23.08.2014

Abarat: Absolutní půlnocAbarat: Absolutní půlnocClive Barker

První dva díly byly skvělé, ale tenhle... Jakoby Barkerovi najednou došly nápady. Postavy se občas chovají dost nelogicky, Gazzu asi nikdo nemá rád, spousta událostí je zbytečně hnaná dopředu, některé věci vůbec nedávají smysl. I tak je ale Abarat stále kouzelnou a originální knihou s ilustracemi, jež berou dech. Snad budou další díly stejně kvalitní jako ty předchozí.

13.06.2014

Dračice a mazánekDračice a mazánekT. L. Hayden (pseudonym)

Vždy, když čtu některý z Toreyiných příběhů, mám chuť někomu nakopat zadek za to, že se můžou dít takové věci. A zároveň tiše žasnu a učím se, jak se dá dětská duše, která je rozbitá na tisíc kousků a zadupaná hluboko do země, pomalu a citlivě zase poskládat dohromady.

30.05.2014

SebrankaSebrankaT. L. Hayden (pseudonym)

Zase jednou jsem Toreyinu knížku přečetla na jeden zátah a zase jednou mě dojala k slzám. Kéž by na každé škole byl speciální pedagog dávající do své práce tolik nadšení a oddanosti jako tahle báječná Američanka.

20.05.2014

Školní speciální pedagogŠkolní speciální pedagogAnna Kucharská

Čtivá a velice aktuální kniha plná příkladů z praxe a dojmů začínajících i zkušených speciálních pedagogů. Při přípravě na můj vlastní vstup do praxe mi velmi pomohla.

01.03.2014

Nesoustředěné a neklidné dítě ve školeNesoustředěné a neklidné dítě ve školeSandra F. Riefová

Vydání, které jsem četla, bylo z roku 1999, některé informace tedy byly zastaralé a nepřesné. I tak je to ale velice přínosná kniha pro každého, kdo se setkává s dětmi s ADHD nebo jinými poruchami pozornosti. Vyniká především tím, že je v ní značná část věnovaná praxi a konkrétním postupům, jak s těmito dětmi pracovat

01.03.2014

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

Bohužel patřím k těm, kteří onen úžasný zvrat odhalili již po pár stranách. Celou první půlku knihy jsem tedy doufala, že to nebude tak, jak si myslím, a že mě autorka posadí na zadek stejně jako ostatní. Neposadila. Ta kniha není špatně napsaná, ale když znáte pointu, tak se vtipu nezasmějete.

17.02.2014

Chromý bůhChromý bůhS. Erikson (pseudonym)

Malazskou knihu padlých jsem začala číst na začátku dubna 2013 a dočetla ji v únoru 2014. Nestane se vám často, že s jedním příběhem strávíte téměř rok života. A když pak otočíte poslední stránku, nemůžete se ubránit jisté nostalgii. Šumař, Rychlej Ben, Kalam, Ganoes Paran, Icarium, Brys, Korlat, Lostara, Karsa a další a další... Nebylo to s nimi vždycky snadné a občas to chtělo přečíst pár set stran nebo i několik dílů, aby je člověk začal mít rád, aby o ně začal mít strach a aby pochopil, o co jim vlastně jde. Kruppe, Stínupán, Mael, Kotilion, Laseen.... postavy záhadné a nevyzpytatelné až do samého konce. A v neposlední řadě Tavore, ta nevýrazná obyčejná žena, která stála od začátku do konce stranou a přesto ve středu všeho. Ústřední postava, která je čtenáři vzdálena, jak jen je to možné a do jejíž mysli nám bylo dovoleno se dostat jen na kratičký okamžik. A přesto ve vás zůstane. Ona, Paliči mostů, Lovci kostí, bohové a bohyně, ascendenty a duchové. Erikson skutečně stvořil něco neuvěřitelného. Snad budu mít ještě někdy rok času, abych si tuhle úžasnou ságu přečetla znova.

11.02.2014

Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všemPán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všemEric Bronson

Jelikož se jedná o sbirku esejů od různých autorů, jsou některé lepší a některé horší. Trochu mi vadilo, že se autoři mezi sebou asi moc nedohodli a velice často se věnují naprosto totožným částem Pána Prstenů. Chápu, že na určité okamžiky v příběhu se dá pohlížet z různých úhlů, ale když už potřetí čtete naprosto stejnou citaci, trochu vás to otravuje. K tomu bych ještě připojila poznámku o tom, že jsem v životě nečetla knihu s tak obrovským množstvím překlepů - na některých stránkách jsou hned tři najednou. Navíc si překladatelka občas není úplně jistá pohlavím některých hrdinů a tam, kde to z anglické verze plně nevyplývá, ho občas změní. Nejistota se netýká jenom postav, ale i míst: Železný pas jednou přeloží jako Železný pas, v dalších případech ponechá anglickou verzi Isengard, Helmův žleb přejmenuje na Helmova vrata apod. Tak nevím, když mám překládat knihu zabývající se jedním z nejslavnějších příběhů všech dob, neměla bych si tento příběh nejdřív přečíst, seznámit se s ním a respektovat všeobecně uznávaný český překlad jmen a názvů? Neustálé opravování chyb čtení této knihy opravdu kazí.

23.01.2014

Dyskalkulie a další specifické poruchy učení v matematiceDyskalkulie a další specifické poruchy učení v matematiceRůžena Blažková

Trochu mi vadilo, že autorka u všech příkladů neuvádí správné výsledky. Jedná se sice o základy matematiky, ale když člověk už pár let nepočítal se zlomky nebo rovnicemi, chvíli trvá, než se rozpomene, jak se to dělá.

04.01.2014

Prach snůPrach snůS. Erikson (pseudonym)

Tak tomuhle říkám brutální úvod k závěrečnému dílu jedný vynikající ságy. Že Erikson ty závěry umí, to ví každej, kdo dočetl až sem, ale tentokrát, tentokrát je to opravdu EPICKÝ v pravym slova smyslu. Skoro mám strach začít číst Chromého boha, protože... Co když tam všichni umřou?

21.12.2013

Daň pro ohařeDaň pro ohařeS. Erikson (pseudonym)

Erikson filozofující. O smrti, o životě, o pravdě a lži, o válce a míru, o hladu, o bolesti, o manželství, o všem, co si dokážete představit. Ne, že by mu to nešlo, ale po nějaké době ve vás něco začne ječet: "Pro mistra Kápě, už se na to vykašli a vraž někomu meč do mozku!" A on to díkybohu udělá. Nebo spíš bohužel?

26.11.2013

Vichr smrtiVichr smrtiS. Erikson (pseudonym)

Poprvé se sejdou téměř všichni hlavní hrdinové v jedné knize a díky tomu je to pořádnej nářez. Tak se začtěte a buďte svědky toho, jak se Karsa Orlong připravuje na souboj s císařem, který nemůže zemřít, buďte svědky toho, jak Icarium konečně najde místo, které tak dlouho hledal, buďte svědky nečekaných setkání starých přátel a především buďte svědky postupu malazských mariňáků Lederskou říší, postupu, který měl proběhnout beze svědků.

22.10.2013

Albánie - turistický průvodceAlbánie - turistický průvodceGillian Gloyer

Pokud se chystáte do Albánie, rozhodně se nespoléhejte na tuto knihu. Během našeho dvoutýdenního poznávání této země, jsme v průvodci objevili tolik chyb, nepřesností a vyložených blbostí, že jsme měli sto chutí ho obřadně spálit. Bohužel byl půjčený.

02.10.2013

Lovci kostíLovci kostíS. Erikson (pseudonym)

Pokud vás při čtení předchozích dílů pronásledovaly otázky a příliš mnoho věcí nedávalo smysl, Lovci kostí přinášejí odpovědi, po kterých jste tolik toužili. Jako kdyby obracení jednotlivých stránek provázelo tiché "cvak, cvak", jak jednotlivé dílky puzzlí dopadají na svá místa. A občas jsou to místa, která se vám vůbec nebudou líbit. Ale tak už to u dobrých knih bývá, že jejich čtení trochu bolí... Další vynikající díl.

13.09.2013

Půlnoční vlnyPůlnoční vlnyS. Erikson (pseudonym)

S tímto dílem se vrátil můj klasický eriksonovský problém: záplava nových postav a nových míst a mezi nima pěknej zmatek. Tři bratři a další tři, ne počkat, čtyři bratři, někde úplně jinde. S těma prvníma třema nemaj nic společnýho. Nebo maj? Jeden z hlavních hrdinů je Trull Sengar, toho znám. Takže je to retrospektivní díl, protože Trull je s rodinou a má se fajn. Nebo ne? Co ale ty narážky na císaře Kellanveda jako by byl po smrti už pěknejch pár desetiletí? Takže to neni retrospektiva? Cože? Linie Bugga a Tehola je fajn, Konývka je nejlepší zombie všech dob, ale nějak to nestačí na záchranu tohohle dílu. Tak třeba zase příště.

24.08.2013

Albánie - Kráska se špatnou pověstíAlbánie - Kráska se špatnou pověstíPetr Horký

Ta kniha je napsaná pěkně, čtivě, o tom žádná. Pokud ji ale chcete číst jako přípravu na cestu do Albánie, pak vám moc nepomůže. Autoři zde hloubají nad ženami, smrtí i alkoholem a na samotné cestování po Albánii jim moc stránek nezbývá. Nejpřínosnější jsou nakonec krásné barevné i černobílé fotografie z dob minulých i ze současnosti.

23.08.2013

Návrat králeNávrat králeJ. R. R. Tolkien

Nikdy nezapomenu, jak jsem ve svých dvanácti letech celá ubrečená zaklapla tu modrou knížku s blýskátky na obálce a sama sobě tiše oznámila: "Tak jsem to dočetla." A pak mi bylo hrozně smutno... Od té doby jsem přečetla spoustu knih. Některé hrozné, jiné dobré a další naprosto vynikající. Mnohé z nich by kritikové označili za hodnotnější a přínosnější než Tolkienovo dílo. Ale koho zajímají kritikové, že? Protože my, kteří jsme srdcem i duší propadli Středozemi, my víme...

16.08.2013