Arven2001 Arven2001 komentáře u knih

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Velmi silná kniha. Věrně popisuje osudy a příběhy obyčejných lidí během války. Bravurně napsaná kniha. Do příběhu jsem se naprosto vžila. Jedno oko nezůstalo suché.

18.11.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Příjemná oddychovka. Kniha je čtivá. Vyzdvihla bych přirozenost dialogů. Postavy v knize jsou nedokonalé, vyskytují se trapné momenty i sarkastické promluvy.
Především se mi líbilo postupné poznávání postavy Darcyho. Tušila jsem, že všechno nebude tak, jak se tvrdí, ale přesto jsem byla překvapená vývojem této postavy.

14.08.2022 4 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Velmi povedený vývoj postavy. Z počátku celkem sympatický introvert, zoufalý samotář, který už prostě nechce být sám. V prvních pár kapitolách jsem se s ním i ztotožňovala, a všímala jsem si toho, jak jsou skvěle popsány pocity a myšlenky osamělých lidí. To, co se z něj postupně stávalo, mě při čtení nepřestálo překvapovat. Ženské postavy mi byly obě od začátku velmi nesympatické.

Knihu jsem si koupila kvůli školní eseji na téma samotářů v literatuře, a nelituji, že jsem si, jako jednu z knih, zvolila právě tuto. Čtenář zde najde psychologický vývoj samotáře, popisy posedlosti a jiných psychopatologických jevů.

10.08.2022 4 z 5

Malé ženy (převyprávění) Malé ženy (převyprávění) Jindřiška Smetanová

Až po přečtení jsem zjistila, že se jedná o převyprávění. Je mi úplně líto, že jsem si celou dobu říkala, jak jsou Malé ženy přeceňované, a že nechápu, proč je kniha tak opěvována. Musím si tedy ještě pořídit originál, a přečíst ho. Hodnotit příběh a poselství knihy zde nemá význam.
Přiznávám, že je kniha hodně čtivá, četla se hodně snadno. Taková oddychovka na dovolenou. To jsem ale přesně neočekávala. Bylo ale hodně poznat, že se jedná o zkrácenou verzi. Jednotlivé scény mezi sebou přeskakovaly. Četla jsem o něčem, a na dalším řádku bylo z ničeho nic něco úplně jiného.
Kdybych nebyla na dovolené, zjistila bych si více, a neztrácela bych tím čas. Teď to budu muset číst znovu, v plné verzi...

09.08.2022 1 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Nádherná, nádherná poezie. Strašně moc mě oslovila.

14.02.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Velmi zajímavá kniha, která mě nutí přemýšlet.

13.01.2022 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Moje nejoblíbenější kniha. Mám ce své knihovně 3 různá vydání.
Málo co ve mně vyvolá takové pocity, jako tato kniha. Je skutečně bravůrně napsaná. U některých scén se mi opravdu dělalo špatně.
Navíc mě vždycky nutí přemýšlet. Přemýšlet o společnosti, ale i nad sebou. A to je důvod, proč ji tak miluju.

01.01.2022

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Kniha mě opravdu nadchla. Je to první kniha beat generation, kterou jsem četla. Teď se snažím posbírat všechny knihy beatníků.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Srdcovka. Čtu ji každý rok. Nádherná kniha.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Knihu jsem četla dvakrát a ještě ji číst budu. Výborná kniha plná zajímavých myšlenek. Vždycky mě nutí přemýšlet.

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Knihu jsem si chtěla přečíst proto, že to byla oblíbená kniha Kurta Cobaina. Hrozně mě zaujalo, co taková osobnost asi čte.
Jsem opravdu mile překvapená. Je to velmi dobrá kniha. Nejen příběh je velice zajímavý, především zajímavý je ten kontrast mezi precizností a vznešeností výroby parfémů, a krutostí hlavního hrdiny a prostředí Francie.

31.12.2021 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Nádherná kniha plná citů a zajímavých myšlenek. Doporučila bych ji spíše těm, co mají negativnější pohled na svět nebo už zažili nějaké útrapy. Myslím si, že je to lepší pro porozumění Wertherova vidění světa.

31.12.2021 4 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Jazyk knihy byl dosti složitý, a často jsem nevěděla, co se vlastně děje. Myslím si ale, že to není špatně. Nahý oběd si v budoucnu přečtu ještě jednou, a možná toho příště pochopím víc. Kniha mě hrozně zaujala tím, jak je úplně jiná, než cokoliv, co jsem četla předtím.

31.12.2021

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Upřímně vůbec nechápu, proč je tato knížka tak populární. Nevím, čím je tak významná, že patří mezi maturitní četbu.
Pocity a zmatenost dospívajícího člověka jsou asi vyobrazeny dobře, a proto si kniha našla tolik mladých čtenářů. Nevidím ale, v čem je tato kniha významnější než kterákoliv jiná kniha na stejné téma.
Hlavní hrdina mi šel na nervy tak, jak to žádná jiná literární postava zatím nedokázala.

28.07.2021 2 z 5

Celkově je knížka napsaná dobře. Akorát mi vadí, že se autor víc nezaměřil na Kurtovu smrt. Tento případ si zaslouží mnohem více pozornosti, a zrovna u životopisu bych očekávala, že se taková věc bude řešit.

31.05.2021 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Výborná, geniální kniha. Při každém čtení najdu něco, čeho jsem si předtím nevšimla.
Je to zřejmě jediná kniha, kterou bych doporučila číst naprosto každému. Považuji ji za nejdůležitější dílo literatury.

14.08.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tohle bylo opravdu perfektní. Promyšlená, originální sci-fi kniha, která upoutá svým stylem psaní i příběhem. Bála jsem se, že tomu nebudu rozumět. Jsem v prváku na gymplu a moje znalosti fyziky bohatě postačily. Vše je vysvětlené.

27.01.2019 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

2.díl byl mnohem slabší, než první, což je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Přes to se mi knížka hrozně líbila a opravdu mě bavila.

19.10.2018 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Začátek super, potom to bylo příliš zdlouhavé. Ale líbilo se mi to.

12.10.2018 3 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Příliš přechválená kniha, ale líbila se mi. Dala bych 3,5/5, to nejde, tak dávám 4, protože jsem nečekala ten konec.

08.10.2018