arthera arthera komentáře u knih

Putování pro nic za nic aneb na kole i v mačkách v pohodě i sračkách Putování pro nic za nic aneb na kole i v mačkách v pohodě i sračkách Pavel Knebl

Skvělý cestopis! Ojedinělé bezdomovecké putování na kolech za pár šupů, tolik inspiraceK tomu napsáno vtipně, s nadhledem a upřímnou sebe-srandou.
Kapitola “primitivní ekologie je jako příjemná tečka, se kterou souzním. Víc takových lidí.

20.01.2024 5 z 5

Stoikův průvodce pro každý den Stoikův průvodce pro každý den Ryan Holiday

Čtu každé ráno příslušnou kapitolu a někdy i trochu víc Je to spíš taková cvičebnice k rannímu zamyšlení a mám pocit, že mi vystačí i na víc let :-D

29.10.2023 5 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Super kniha, která mi opravdu srozumitelně vysvětlila, jak dojde ke stárnutí organismu a například i k tomu, že člověk onemocní rakovinou.
Na druhou stranu autor má tendence uvažovat hodně černobíle a vyzdvihovat určité své názory (půst, vegetariánská strava), přičemž sám v první části knihy ukazuje, že se na stárnutí podílí velké množství faktorů, které my vlastně nemůžeme ovlivnit tak, jak si myslíme :-)

Jinak souhlasím s kometářem uživatele kirmakX6on, níže.

29.10.2023

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Super česká detektivka, kde si každý najde to své. V mém případě se jedná o vnitřní monology postav, které jsou svým způsobem často hlubší než by člověk čekal.
Děj je hezky zamotaný, s prvky románu, hodně čtivé a atmosférické.

Jediné výtky mám vůči nepřesnostem, protože mám paměť na “blbosti. V jedné chvíli Julie spěchala, protože měla hodinu času do aukce, přičemž ještě stihla zajít ke kuchaři, promluvit s ním, a pak vystoupit o zastávku dříve, protože měla do aukce ještě hodinu a půl času :-). Asi cestování časem
Podobně s kuchařemna jedné stránce zavalitý a o desítky stran štíhlý. Asi dobrá dieta

29.10.2023 4 z 5

Domov zmiznutých hodín Domov zmiznutých hodín Katarína Tholtová

Kniha od této slovenské autorky mě příjemně překvapila. Prolínají se v ní dva světy; jeden románový a jeden až surrealistický. Oba mají společný silný emocionální apel na čtenáře-ať už soucítíme s Laurou, kterou ovládá její manžel a alkohol, nebo s Laurou, která se propadá víc a víc do beznaděje pavučin snů.
Mě osobně románová část bavila hodně a ráda si od autorky přečtu další knihu. Na druhou stranu ona snová část knihy působila neotřele, a i když se mi hůře četla, měla velký dopad na dojem z celé knihy.

29.10.2023 5 z 5

Deník jóga matky Deník jóga matky Šárka Vojáčková Konečná

Od knížky jsem nic neočekávala a dostala jsem hodně! Děkuji a doporučuji (nejen) všem přátelům jógy, ale i lidem, co se rádi zamýšlí nad svým životem a reakcemi na něj.

30.09.2022 5 z 5

Snadná cesta k životu bez dluhů Snadná cesta k životu bez dluhů Allen Carr

O Allenovi Carrovi jsem se dočetla z jiných sebezlepšujících knih a i když nemám dluhy, nějak mi zvědavost nedala. Zajímalo mě, co se skrývá za principem jeho “easyway”.
Kniha je srozumitelná, čtivá, byť ten správný rozjezd nastane až v polovině.
Dočteme se zde i o minimalismu a reorganizaci hodnot-něco, co by si člověk v dnešní době měl připomínat častěji.
Určitě doporučuji pokud máte dluhy, nebo se chcete naučit zacházet s penězi.

06.08.2022 5 z 5

Nástroje titánů Nástroje titánů Timothy Ferriss

Skvělá a inspirativní kniha. Přestože to je pořádná bichle, tak čtení odsýpá. Nechám si v knihovně a hodlám se k ní vracet. Jediné “mínus” je, že v knize je spousta odkazů na filmy, knihy, věci atp., takže jsem často odbíhala k internetu si dozjišťovávat informace pro lepší kontext.

09.05.2022

Klub ranních vítězů Klub ranních vítězů Robin S. Sharma

Už po prvních deseti stranách jsem si říkala, že to je snad nejhorší pokus o beletrii, jaký jsem kdy četla. Dá se to přežít jen díky seberozvojovým poučkám (nic nového, jen shrnutí z jiných knih). Nejvíc cringe bylo to, jak se snažil popsat charakter postavy větami typu: “hlasitě si odříhnul”. Bylo to v celé knize asi 10x. Hm, tak díky Robine. Ostatním bych doporučovala věnovat svůj drahocenný čas knize “Zázračné ráno”, která je o tom stejném, ale lépe napsaná a ne tak hloupě ukecaná.

10.04.2022 odpad!

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha se mi moc líbila nejen příběhem, ale i slovomalbou. Těším se, až si od autorky přečtu další knihy, protože píše moc dobře.

28.12.2021 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Zabrousila jsem do komentářů, protože sama mám z knihy dosti rozporuplné pocity. Přijde mi to takový odvar ze skvělých knih H. M. Körnerové, navíc i svým způsobem vykradené, ale ne na takové stylistické a jazykové úrovni. V knize se často některé věci dokola opakují (asi 50x jak byla jedna z hrdinek hubená, vyhublá atp.). Také rytmus příběhu byl zvláštní, o některých hrdinech jakoby psáno den po dni a ojiných skoky o 10 let. Často jsem nechápala význam některých vět, jakoby byly vytržené z kontextu a chvíli jsem se ztratila. Nevím. Ale jsem ráda, že si ostatní čtenáři knihu užili.

14.12.2021

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Přečteno během dvou dnů Velice čtivý román, oddychového typu. U čtení jsem si odpočinula, nic intelektuálního, na druhou stranu tam moc romantiky člověk nenajde…

17.11.2021 4 z 5

Hygge - Tajemství spokojeného života Hygge - Tajemství spokojeného života Louisa Thomsen Brits

Jedna myšlenka neustále omílaná dokola. Druhá hvězda je za tu krásnou obálku a pěkné fotografie, které zabírají půlku knihy.

17.11.2021 1 z 5

Rozhovory o umění Rozhovory o umění Aristide Maillol

Skvělá kniha o (pro mě) méně známém sochaři. I když jsem malíř, tak je čtivá i pro malíře nebo teoretiky umění a estetiky. Maillol byl velmi sečtělý a přemýšlivý člověk a jeho náhled na tvorbu je obohacující.
Navíc udržuje balanc mezi modernou a tradicí a to je to, co některým umělcům chybí.
Rozhodně se k ní budu vracet!

01.05.2021 5 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Hele, mě to fakt bavilo! Na to, že je to vztahový román, které moc nemusím, protože většinou cílí na jiný typ žen než jsem já. Dobře napsané, uvěřitelné charaktery postav, dobrá psychologie a gradace. Přečteno na jeden zátah mluví taky za vše-víkendová/prázdninová oddychovka.

31.01.2021 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Super knížka, skvělé rady...ale pane-knižní-bože, kdo mu dělal redaktora? Je to psané stylem páté přes deváté, chvíli rekordy, chvíli rady, pak zase rodina, návody, filosofie. Což je škoda a knize to ubírá na čtivosti.

29.01.2021

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Tuhle knihu bych bez váhání zařadila jako (s)T(r)OP seberozvojové literatury. Je čtivá, je motivující a srozumitelně objasní kde většina lidí dělá chyby při budování zvyků a jak tyto problémy překonat. Metody uvedené v knize fungují a to jsem člověk, který už celkem v tvorbě návyků umí chodit. Doporučuji celým svým mozkem ;-)

24.10.2020 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Já vám nevím. Čím dál víc překombinované a těžce uvěřitelné. Osobnosti aktérů plytké a už mě nebaví podvacáté číst stejně opsanými výrazy dokola, jaká je Saga kočka. I když mám Keplery ráda, tak u tohoto hodnotím průměr.

13.10.2020 2 z 5

Vývoj obrazivosti od objektu k interaktivitě - Předpoklady gnozeologické analýzy obrazové stránky nových médií Vývoj obrazivosti od objektu k interaktivitě - Předpoklady gnozeologické analýzy obrazové stránky nových médií Jaroslav Vančát

Náročnější čtení vysokoškolské úrovně a slovní zásoby ;-). Nicméně kdo se tím prokouše, dostane pořádnou intelektuální porci informací na téma obraz, jeho vnímání a tvorba. Nutnost pro lidi od umění a multimédií, když chcete říct na vernisáži i něco jiného než “ líbí se mi barvy a koncept”.

06.06.2020

Běžkyně - Krátký příběh o dlouhém běhu Běžkyně - Krátký příběh o dlouhém běhu Lizzy Hawker

Jak tu téměř všichni uvádějí: první půlka super, druhá půlka změť na sebe nenavazujících ezo myšlenek, z nich většinu známe od Eckharta :-)
Přijde mi, že ji k psaní někdo donutil, a je to z té knihy dost znát.

06.06.2020 2 z 5