Aroucaria

VrányVrányPetra Dvořáková

Takhle vtáhnutá do děje jsem dlouho nebyla! Knihu mi půjčila kamarádka. Prý se v tom asi najdu. Jsem úplně rozsekaná z toho podobenství s mým dětstvím... Ale já to naštěstí přežila!

03.03.2021

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Tohle je naprosto perfektní příběh! Má to švih, vtip, je to i dojemné, obdivuhodné a překvapivě si toho bručouna zamilujete, když nejste prodavač :-)

10.12.2017

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Naprosto obrovské překvapení! Úplný thriller!!! Hltala jsem každé slovo a chodila po lese s úplně jiným pohledem. Jen mě to velmi frustrovalo, když vidím tu zkázu v našich lesích, které jsme si, a bohužel stále způsobujeme, sami! Kdy už si přestaneme hrát na polobohy a necháme se těmi stromy, lesy a přírodou vést?!

07.07.2021

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Tohle mě zas emočně rozedralo! Jakoby nestačil Auschwit, musí trpět dál!? Bravurně napsané. Nevzpomínám si na žádnou knihu obdobného stylu. Chvíli jsem na to čučela jak puk, ale po pár stránkách jsem vplula do příběhu, který mě na konci vyplivl dost zdevastavanou. Zuzanin dech se mnou bude dlouho!

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Bravurně uchopené vyprávění, ten tajemný pohled shora, vědět a zároveň nechtít, aby si sáhla. Touha po knize, tu tady známe, dána na rovnítko životu, který byl tak krutý a těžký ... Síla a naděje a sounáležitost k lidství .. Tolik nám to dnes chybí ... Dojímám se i teď, rok poté, co jsem knihu dočetla ...

30.08.2016

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Žít v temnotě a zároveň za války je k ubrečení .. Ale udělat z toho tento prvotřídní příběh je neskutečné. Jen jsem doufala v jiný konec a to mi bylo líto ....

03.09.2016

Rybí krevRybí krevJiří Hájíček

To byla jízda! Vůbec jsem se od toho nemohla odtrhnout! Nádherný styl vyprávění, které postupně houstlo až mi bylo dost ouzko. Vymanit se z "osudu" rodiny, je těžké. Za komančů tuplem! A informace o zničení vesnic kvůli Temelínu bylo pro mě nové a dost mě to bralo i s přihlédnutím, že trávím právě dovolenou kousek od místa činu.

07.07.2020

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Zpočátku jsem měla strach, ale citlivost příběhu otevřeného srdce s hloubkou, kterou přináší jen život a smrt, jsem něžně a dojatě doplula ke konci. A silný zážitek a přemýšlení trvá i nadále.

11.01.2019

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Na první pohled to může vypadat na ztroskotance, ale nakonec člověk zjistí, že jsou velmi chytří, pracovití a nejdou se stádem. Smekám i autorovi, jak si získal důvěru a rozhovory sestavil velmi poutavě. Na takové poustevničení nemám koule a zvládla bych to jen s penězi za zadkem. Takže jestli máte někdo přebytky, číslo účtu pošlu obratem ????

13.07.2020

Měl jsem štěstí na lidiMěl jsem štěstí na lidiJosef Beránek

Knihu jsem dostala jako dárek. Ten pan Vacek musí být ale frajer! Byla jsem unesená jeho odvahou, kuráží a "moderním" stylem promlouvání k nekřesťanskému tvoru, jako jsem já. A protože nemlží křesťanskou rétorikou, jsou jeho slova srozumitelnější a tím pádem i "údernější". A tím se rozhýbou mozkové závity a najednou to začalo šrotovat a zaselo se semínko jiného uvažování a přemýšlení. Kéž by takových lidí bylo víc!

30.11.2016

Kosmonaut z ČechKosmonaut z ČechJaroslav Kalfař

Nemám buňky na fantasy či sci-fi, ale tohle je bravurní skoro filozofický příběh osudů dvou lidí, kteří ač to vůbec nechtěli, tak si vzájemně své životy ovlivnili až až. A k tomu skvělý styl vyprávění.

29.10.2017

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíHaruki Murakami

Tolik jsem ráda chodila tou vysokou trávou do hor a trávila čas v té knihovně. Úplně jak omámená jsem knihu nosila všude s sebou!
Když jsem zjistila, že natočili film, tak se to ve mně pralo - mám, nemám? Věděla jsem, že pokud bude mít film stejného ducha, tak budu "rozsekaná" na několik dnů. Byla jsem!
Jednou v autobuse jsem viděla pohledného mladíka, jak si čte tuto knihu. Hned bych mu dala pusu. Prostě emoční záležitost!

03.09.2016

Deník kastelánaDeník kastelánaJ. Bittner (pseudonym)

Tohle jsem potřebovala. Břitký humor to sekal jak Baťa cvičky a výbuchy smíchu v MHD jsem pohoršovala spolucestující.

31.10.2017

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

Jsem trochu zklamaná. Nemám ráda otevřené konce a tady mě autor ochudil minimálně o dva. Ale odpouštím mu díky vytříbenému jazyku a nonšalanci hraběte, kterého potkat by bylo mým snem!

10.03.2019

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Knihy stojí dost peněz a když už mi byla "naježena", tak jsem jí tedy dočetla. Avšak musím konstatovat, že jednotlivé postavy mě nezasáhly, ani jedna! Takže trudomyslnost a děj mě taky nebral, což už hraničilo s mírnou skepsí a podivné rozuzlení hraničilo s depresí. Rozhodně už jen sepsat těch 400 stran, muselo dát práci! Ale s lítostí oznamuji, že to bylo lepší než ta chřipka, kterou jsem tím zaháněla. Pardon, paní autorko :-)

21.01.2020

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Ten osud byl tak hutnej, že mě to samotnou dost ubíjelo. Ale na druhou stranu mě fascinovaly ty protipóly, které se vlastně skvěle doplňovaly. Konec mi přišel takový vleklý a modlila se, aby byl konec. Naštěstí to byl happyend, tak jsem mohla v klidu usnout.

Četlo se to perfektně, nemám tomu, co vytknout, ale nějak mě to téma dusilo a nemohu si lusknout prsty a říct: "To byl vodvaz".

16.07.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Ohromně zajímavé! Bohužel v době covidové toto téma nerozveselí. Měli těžký život a teď už vím, proč je tento kraj razovitý. Četlo se mi to dobře, osvěžující bylo prokládání nářečím, ale úplně mě děj nestrhl, aby se ze mě stal čtecí maniak... Ale doslov mě dostal, až jsem pořádně vzala mapu a zjistila, že kostel stále stojí! Kdy bude pokračování?

03.11.2020

Porodní bábaPorodní bábaKatja Kettu

Jednoznačně nejvíce živočišná, pudová a až živelná kniha! Umocněno místem a dobou! Neuvěřitelné čtení pro silné nátury. Žádná limča pro emočně ploché jedince. Syrovost a zrůdnost války ruku v ruce se zamilovaností a vyjadřováním tak "jak huba narostla".

05.07.2016

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Léčitelé, bylinkáři ... příroda. Senzačně zpracované, čtivé s ponechanou syrovostí doby. Chuť se vypravit do popisovaných míst a nalézt klid a pryč od současného ruchu a elektroniky (to sedí, jak bych to sem mohla takto napsat, že?)

31.08.2016

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Na začátku jsem se přemlouvala slovy: "ještě tomu dám šanci". Několikrát! Až jsem zjistila, že se mi po Britt-Marie stýská. A představa, že by vygruntovala náš byt, se i líbí natolik, že klidně koupím jedlou sodu na kila!????

20.08.2019

Noc v LisabonuNoc v LisabonuErich Maria Remarque

Náhodné nahlédnutí do seznamu přečtených knih jednoho neznámého, který dal palec mému hodnocení knihy o hledání Eichmanna, jsem zjistila, že z prvního období četby Remarquových knih, mi jich pár vypadlo. Tato je jedna z nich! Tohle je prostě vytříbený styl, perla, která neztrácí na kráse a cennosti. Pozoruji však, že čím jsem starší, tím se mě toto téma dotýká bolestněji....

27.12.2021

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Jako malá = co má ten ušmudlanej kluk s tou liškou a proč je to tak nudný? Dospělá = tolik pravdy srozumitelně a přitom hladíc napsáno :-)

30.08.2016

A proto skáčuA proto skáčuNaoki Higašida

Nevím, jak začít ... Nad každou částí knihy jsem velmi přemýšlela a bylo mi úzko z toho, jak je naše soužití těžké. Nejen pro nás samozvaně normální, ale i pro autisty. A celkem se zde nabízí otázka, kdo z nás je ten normální? A myslím, že dosavadní poznatky o autismu, zde jaksi dostávají na frak! Určitě přelomová kniha, která otvírá nejen oči ale hlavně srdce!

22.09.2016

Sidonie Nádherná a konec střední EvropySidonie Nádherná a konec střední EvropyAlena Wagnerová

Zprvu jsem byla překvapená, že kniha není román. Ale i přesto stylu vyprávění nelze nic vytknout, do děje jste vtaženi úplně stejně. A možná fakt, že je to pravda, celou atmosféru z knihy umocňuje. Těžko mi je po dočtení poslední stránky knihy. Jak cizí si byli lidé od války a stále se to zhoršuje... Není čas na změnu!?

29.06.2017

OsmOsmRadka Třeštíková

Nechci, aby to vyznělo drze, ale takové ploché, prvoplánovité a jednoduché až naivně hloupé, proto se to četlo lehce. Výroky kocoura mě ale celkem bavily

05.09.2017

Dvorní šašciDvorní šašciViktor Fischl

Těžce se mi hledají slova po tak silném příběhu 4 mužů, kteří prošli peklem války paradoxně v roli klaunů. Mám hlavu zavařenou spoustou otázek, na které se dá odpovědět jen "nevím" a "proč". A pastvou pro oko byla krásná čeština!

08.03.2018

ŠántárámŠántárámGregory David Roberts

Dvě třetiny díla mě unášely do indického světa barev, vůní i smradu, svobody i vězení, skryté lásky i identity na vlnách košatého jazyka, který si mě podmanil. Filozofické úvahy na pozadí mafianského byznysu byly neotřelé a naprosto originální popis erotických scén hází laťku vysoko. Avšak s válkou v poslední třetině kouzlo vyprchávalo až jsem měla chvílemi pocit, že někdo v psaní původního autora nahradil.

09.01.2019

Kroky vrahaKroky vrahaMichaela Klevisová

Jsem si říkala, že je čas na nějakou detektivku. Proč ne českou?! Pro mě to byla slabota. Styl poplatný současné době. Jasné, strohé a moderní. Žádné jazykové jiskření a ani zápletka mě nenadchla.

07.04.2019

Zpráva od nebožtíkaZpráva od nebožtíkaJ. Chmielewska (pseudonym)

To bylo skvěle prdlý :-D Takový Louis de Funès v sukni. Jazyk poplatný době překladu, ale dobře vykreslené a v absurdní době covidové zcela žádoucí. Je potřeba se rozveselit. A četlo se to dobře i při roztěkané mysli.

02.03.2021

Zítra je taky denZítra je taky denRudolf Havlík

Výborný!!! Skvělá jízda! Cestování s otřískaným světoběžníkem, který není žádný nafrněnec, má přehled a ví, co je v životě důležité! A že ve středu Evropy jsme nesežrali moudrost světa a podstata života je jinde než v konzumu... Až se stydím, kolik potřebuju nesmyslů!

19.09.2021