arnikasam arnikasam komentáře u knih

Doktoři Doktoři Erich Segal

Četla jsem ji v roce 1992, to jsem zrovna studovala medicínu. Jedna věta z prologu mi navždy utkvěla v paměti:
"Na světě jsou tisíce nemocí, ale lékařská věda zná empirickou léčbu jen šestadvaceti z nich. Zbytek.... jsou pouhé dohady."
Hrozně mě to tenkrát dostalo. Přemýšlela jsem, jestli má vůbec smysl studovat dál; přepadla mě obrovská bezmoc.

27.09.2019 5 z 5

Anatomie člověka Anatomie člověka Adolfo Cassan

Moc hezky ilustrovaná, vhodná pro studenty středních i základních škol.

25.09.2019 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Už je to spoustu let - mé první setkání s Terrym Pratchettem. Tuto knihu mi doporučil brácha. Moc se mi tenkrát líbila. Pak jsem přečetla spoustu dalších dílů, ale Barva kouzel je jen jedna. Poprvé je holt poprvé.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Úžasně přeložené či spíše přepsané do češtiny! Skvělá hra se slovy. Máme opravdu nádherný, barvitý jazyk. Klobouk dolů před panem Přidalem.
Sehnala jsem tuto knihu i v originále - zatím jsem ji nečetla, ale myslím si, že ten českou verzi nepředčí.

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Úžasná knížka mého dětství, velmi čtivě napsaná, krásně ilustrovaná. Jemný milý humor.

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Když jsem byla malá, moc se mi tato kniha líbila. Tak moc, že jsem si ji tenkrát (skoro před 30 lety) nakonec koupila ze svého kapesného.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Stará klasika. Čas od času se k ní vracím.

24.09.2019 5 z 5

Pinocchiova dobrodružství / Le avventure di Pinocchio Pinocchiova dobrodružství / Le avventure di Pinocchio Valeria de Tommaso

Už jsem málem zapomněla, o čem tento příběh byl. Po letech jsem si tuto knížku s chutí přečetla, dostala jsem ji jako dárek. Sama bych si ji nekoupila, pro výuku jazyků není úplně ideální - je tam spousta slovíček, která člověk skoro nikdy nepoužije. Raději bych, kdyby jako dvojjazyčné knížky vycházely nějaké s příběhy z běžného každodenního života.

24.09.2019 4 z 5

Starověké báje a pověsti Starověké báje a pověsti Rudolf Mertlík

Knihu jsem četla několikrát jako malá, v dospělosti jsem se k ní párkrát vrátila. Líbilo se mi, že tam jsou nejen staré řecké, ale i staré římské báje. Navždy mi v hlavě utkvěla Filémón a Baucis.

Malované počasí Malované počasí Ondřej Sekora

Moc hezká knížka, četla jsem ji mnohokrát jako malá. Krásně je v ní vše jednoduše vysvětleno, aby to pochopily i malé děti. Stále ji mám doma, schovám si ji pro vnoučata.

24.09.2019 5 z 5

Harry Potter 1–4 (box) – První čtyři roky v Bradavicích Harry Potter 1–4 (box) – První čtyři roky v Bradavicích J. K. Rowling (p)

Knihy jsem četla v roce 2004. Hrozně moc se mi líbily, přečetla jsem je tzv. jedním dechem - za 5 dní jsem zvládla všechny 4 díly. Od té doby už jsem je přelouskala několikrát a moje děti také.

Petr, Ida a miminko Petr, Ida a miminko Grethe Fagerström

Knihu jsem si koupila, když jsem měla malé děti, abych se připravila na jejich zvídavé otázky ohledně sexu. Velmi dobře je tam dětem vše vysvětleno formou komiksu. Nakonec jsem jim knihu zbaběle podstrčila, ať si ji přečtou samy. Myslím, že byla nejlepší z těch, které se mi na toto téma kdy dostaly do ruky.

23.09.2019 5 z 5

Prevítem snadno a rychle / How to be a Little Sod Prevítem snadno a rychle / How to be a Little Sod Simon Brett

Super knížka. Půjčila mi ji kamarádka, když jsem čekala první miminko. Pobavila mě a také trošku připravila na to, co mě s malým miminkem čeká. Opravdu doporučuji. Po letech jsem si ji přečetla i v bilingvní podobě, ale v češtině je daleko hezčí, taková barvitější.

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

Jako dítě jsem ji četla několikrát, moc se mi líbila.