Arianachan Arianachan komentáře u knih

Strasti vánočních svátků Strasti vánočních svátků Lenka Hnátová

Kdybych neměla tolik práce, knihu bych přečetla během dne, čte se totiž naprosto skvěle. Příběh je zajímavý, příjemně ubíhá a čtenář otáčí stránku za stránkou, aby zjistil, co bude dál, a pak je najednou konec. Což mi bylo až líto, že už to skončilo. Naštěstí autorka napsala pokračování, do kterého se ráda pustím.

Charaktery postav jsou velmi dobře zpracované a zajímavé, některé jsem si opravdu oblíbila. Hlavně tedy hlavního hrdinu a jeho úžasný zeleninový slovník. Za tento nápad autorce tleskám, je to originální, svěží, zábavné, za mě prostě top. Asi se taky naučím takhle krásně nadávat. :-)

Ráda bych dala 5 hvězd, protože příběh si je rozhodně zaslouží, ale bohužel musím strhnout pár bodů kvůli dost nepovedené korektuře. Kéž by šlo dát 4,5 hvězdy, ale nejde, takže 4. :-( Každopádně se ale moc těším na pokračování a knihu doporučuji všemi deseti!

18.04.2024 4 z 5

Kate v záři reflektorů Kate v záři reflektorů Becky Albertalli

Milý příběh ze střední školy. Je pravda, že jsem po přečtení anotace čekala víc, protože příběh měl rozhodně potenciál pro větší drama, ale nevadí. Bylo to takové laskavé pohlazení po duši. Ideální oddechovka třeba na léto k vodě.

29.03.2024 5 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Moc se mi líbil autorův styl psaní, je prostě úžasný. Co bych vytkla bylo až moc odkazů na časopisy, modelky apod., většinou jsem se vůbec nechytala, ale nevadí. Příběh byl citlivě napsaný, krásný, dojemný. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

22.02.2024 5 z 5

Zimní slib Zimní slib Rosie Goodwin

Na to, jak pozvolně děj plynul, byl na mě konec dost uspěchaný. Těšila jsem se na nějaký vývoj vztahu Opal a Matthewa, ale nic takového. Škoda. Jinak je ale kniha opravdu krásná.

04.10.2022 4 z 5

Mosazné město Mosazné město Shannon. A. Chakraborty

Skvělá kniha. Po dlouhé době fantasy, jež není založena na anglosaské nebo slovanské mytologii. Moc jsem si to užila a už teď se těším na pokračování.

04.10.2022 5 z 5

Hra na vraždu Hra na vraždu Rachel Abbott

Docela fajn kniha, ačkoli děj byl celkem předvídatelný, žádné překvapení se v podstatě nekonalo. A rovněž by to chtělo lepší korekturu, ačkoli oproti jiným knihám těch chyb nebylo zase tolik. Příběh mě ale docela bavil, dobře se to četlo, jako oddechové čtení určitě doporučuji.

24.10.2021 4 z 5

Jídlo pro radost: Proč jíme to, co jíme, a nejíme to, co nejíme Jídlo pro radost: Proč jíme to, co jíme, a nejíme to, co nejíme Eva Ferrarová

Velmi zajímavá kniha, najde se v ní spousta informací a námětů k zamyšlení.

04.08.2021 3 z 5

Rozplétání Rozplétání Lucie Hrochová

Moc hezky se to čte, je to zajímavé a nápadité. Předčilo to mé očekávání.

04.08.2021 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Skvělá kniha, předčila mé očekávání. Skvěle se čte, je napínavá, zajímavé postavy. Byla jsem nadšená.

04.08.2021 5 z 5

Hledám tátu, zn. spěchá Hledám tátu, zn. spěchá Kristýna Křupková

Mně se knížka hrozně líbila, obzvlášť první část. Roztomilá Justýna a její věčná nedorozumění mě velmi bavila a příjemně pohladila na duši. Druhá část už byla slabší, ale všichni stárneme. Nebyla špatná, jen prostě jiná. Jako celek je ale kniha super oddechovka, k níž se budu ráda vracet.

02.06.2021 4 z 5

Lexikon kouzel pro děti i dospělé Lexikon kouzel pro děti i dospělé Kamila Van de Venter

Moc hezká knížka s krásnými ilustracemi. Škoda, že nebyla v době, kdy jsem byla malá, s bráškou bychom si s pokusy vyhráli. Kouzlení nás hodně bavilo.

27.04.2021 5 z 5

Řádky z lásky Řádky z lásky Iva Vašková

Moc krásná kniha plná básní a nádherných ilustrací. Všechny básně navíc obsahují určité poselství.

16.04.2021 5 z 5

Rododendron: Za horizontem osudu Rododendron: Za horizontem osudu Pavla Pavlíčková Kovaříková

Poutavý příběh ze života. Knížka je útlejší, pořád se v ní něco děje, moc hezky se to čte. Navíc je příběh nabitý emocemi, všechny životní kotrmelce jsem s postavami prožívala. Držím palce všem aktérům, aby už bylo všechno zlé navždy za nimi.

16.04.2021 5 z 5

Rytíř, který nechtěl bojovat Rytíř, který nechtěl bojovat Helen Docherty

JHvezda - děkuji za Váš názor, mrzí mě, že si myslíte, že jde o podprůměrný překlad. Doporučila bych Vám ale hodnotit překlad až poté, co si přečtete originál. On se totiž ani originál přesně nerýmuje, básně nemusí být vždy např. ABAB, existuje i formát jako ABAC, který je užit zde. Můj překlad se dokonce místy rýmuje více než originál. Neříkám, že by to nešlo udělat lépe, možná ano, ale dělala jsem, co jsem mohla. Ono překládat báseň je strašně těžké, když do ní musíte vecpat co nejvíc z originálu a ještě navíc tak, aby se to zrýmovalo. Přiznávám, že jsem doposud neměla s překladem poezie žádnou zkušenost, takže to někdo jiný třeba zvládne udělat lépe. Vámi zmiňované "podivné rýmy" ale jako rýmy nikdy zamýšleny nebyly. Jako příklad uvádím sloku z originálu (vaše noviny-nebyl):

They'd seen a lovely advert
In their favourite magazine.
A dragon needed taming!
Leo wasn't very keen.

Toliko k tomu, proč se to v češtině všude nerýmuje. Nejsem úplně blbá, jen se držím originálu. Že místy trochu pokulhává rytmus uznávám, jak říkám, do té doby jsem s překladem poezie neměla žádnou zkušenost.

01.02.2021 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Neuvěřitelně skvělá kniha. Anotace příběh absolutně nevystihuje. Po jejím přečtení jsem měla dojem, že kniha bude jakousi humornou romancí plnou vtipných až trochu trapných situací. A jelikož se každý občas potřebujeme zasmát, koupila jsem si ji v očekávání příjemné jednohubky, která neurazí, ale ani nijak nenadchne. Nemohla jsem se ovšem víc mýlit.

Kniha zpracovává téma velmi realisticky a citlivě. A otevírá rovněž řadu dílčích témat k zamyšlení.

Co musím vyzdvihnout, je spousta zajímavých informací z historie, co jsem se díky knize dozvěděla. A citace z dopisů různých známých osobností byly neuvěřitelné a obdivuji autorku, že si dala tu práci všechny tyto pasáže najít.

S tím souvisí i druhý bod, strašně se mi líbilo, že jsou v knize použity e-maily, komunikace z chatu, novinové články, tweety apod. Velmi to knihu oživuje.

Příběh samotný je originální, postavy sympatické hluboce propracované. Miluju je, vážně! Vždycky jsem měla ráda komplikované vztahy a tenhle je tak komplikovaný, že víc už snad ani nejde. Dokážete si snad představit vztah, který by musel čelit většímu počtu překážek? Při čtení jsem se smála i brečela jako blázen a opravdu ze srdce se modlila, aby všechno dobře dopadlo. Už teď se těším na rereading. Ačkoli je pravda, že už před dočtením jsem si některé scény tak oblíbila, že je musím číst pořád znovu a znovu. Jsem závislá! :-D

Autorka se v knize samozřejmě nevyhnula ani sexuálním scénám, ale vypořádala se s nimi brilantně. Většina "akce" probíhá v náznacích, přesto že se nedočkáte prakticky žádných explicitních popisů, jsou dané scény ohromně vzrušující. Klobouk dolů.

Mám ke knize jen dvě miniaturní drobné výtky, a to je Alexovy na mě občas příliš vulgární výrazy, ale to se dá v pohodě přejít. Ten druhý je o něco závažnější, jelikož z mého pohledu vztah Zahry a Shaana prostě nefunguje. Netušíme, kdy se ti dva potkali a kdy se scházejí. Zahra je pravá ruka prezidentky a naplno se věnuje kampani, pokud vím, tak se nepíše, že by měla někdy dovolenou (pokud ano, pak jen jednou). A Shaan jako princův komorník by měl být prakticky stále po ruce Henrymu, takže kdy se ti dva vídají? Oznámení o jejich zasnoubení mi přišlo dost nečekané a spíše účelově vykonstruované. Ale to je jen drobnost. A v tom famózním zbytku se to dá v pohodě přejít.

Mimochodem, dozvěděla jsme se, že se chystá filmové zpracování, a ač se trochu obávám výsledku, stejně se nesmírně těším. A než se ho dočkám, budu zatím slintat nad fanouškovskými ilustracemi na pinterestu. :-)

02.01.2021 5 z 5

Nebylové Nebylové Petr Bazger

Kniha je velmi zajímavá a jsem ráda, že jsem měla to štěstí si ji přečíst. Povídky čtu jen výjimečně a vím, že ač to tak možná nevypadá, jde o velmi složitý literární žánr. Autor je však zvládl bravurně. Navíc se každá svým způsobem týká cestování, které je mi velmi blízké. Autor mi ve svých povídkách představil hned několik míst, kam bych se ráda podívala. Děkuji za inspiraci! Charaktery postav buduje precizně a s citem. Rozhodně jde o knihu, která si zaslouží pozornost.

18.11.2020 4 z 5

Zloději labutí Zloději labutí Elizabeth Kostova

Začátek knihy mě nadchnul, toužila jsem odhalit příčinu Robertova konání, ale pak mě to trochu zklamalo. Za to ovšem nemohla kniha, ale moje špatné očekávání. Jelikož jsem si úplně zamilovala autorčinu Historičku, očekávala jsem, že i Zloději labutí budou ve stejném stylu, konkrétně že i zde půjde o nějaké tajemno. Jelikož mi začalo být dost brzo jasné, kdo je ona tajmená žena z Robertových obrazů, přemýšlela jsem, odkud ji může znát, a vymýšlela různé fantaskní teorie - třeba cestování časem, nic z toho se ale nesplnilo. Místo toho se kniha věnuje především Robertově tvorbě a jeho vztahům se ženami. Ty jsou mistrně podané, autorka dokáže během pár kapitol vyvolat pocit, že jste s postavami žili roky, od seznámení se až k jejich rozchodu, a absolutně nic nepůsobí uspěchaně nebo nerealisticky. Po psychologické stránce jsou postavy také brilantně napsané. Velké plus jsou také nádherné a barvité popisy. Bohužel Robert - možná to byl účel, by velmi brzy začal být docela nesympatický, takže jsem si říkala, co na něm ty ženské viděly. Marlow mě taky extra neoslovil, byl pro mě takový nemystný, neslaný. Nejvíc z celé knihy miluji Beatrice de Clerval a její příběh zakázané lásky. Ten mě oslovil natolik, že bych si ráda přečetla knihu jenom o ní. Určitě by z toho bylo i skvělé kostýmní drama, kdyby chtěl někdo natočit pěkný historický film :-) Bohužel Beatrice dostala v celé knize docela málo prostoru. Jako celek se mi kniha líbila, poslední kapitoly, kdy jsem se smířila s tím, že jde o úplně jiný příběh, než jsem očekávala, jsem už hltala s nadšením. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, protože kdybych předem věděla, o co půjde, že většina prostoru se týká jen analýzy vztahů a duševního rozpoložení jednoho malíře, asi bych po ní nesáhla. Myslím však, že pokud od knihy nebudete očekávat druhou Historičku, určitě Vás bude bavit. Původně jsem uvažovala jen o třeba hvězdičkách, protože jsem s příběhem docela dlouho bojovala, ale za Beatrice musím hvězdičku přidat, ta si moje srdce získala okamžitě a už napořád :-)

18.07.2020 4 z 5

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

Četla jsem ji už před lety, ale chystám se ji přečíst znovu. Ta kniha je nádherná a některé scény se mi doslova vryly do srdce. Třeba scéna, kdy musela Grace Sama dostat do vany s horkou vodou, aby se zahřál, bouračka v autě... Ty scény byly tak neuvěřitelně procítěně napsané! Skvělý příběh.

04.05.2020 5 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Mně se kniha strašně líbila. A dokonce mě dokázala minimálně dvakrát velmi překvapit, když se ukázalo, že jsou věci jinak, než jsem si původně myslela. Jasně, hodně věcí je v knize předvídatelných, ale upřímně, ve které knize ne? Za mě jedna z nejlepších YA knih, co jsem četla.

10.04.2020 5 z 5

Šestá hlídka Šestá hlídka Sergej Lukjaněnko

Skvělé jako vždy, ale předchozí díly mám radši.

11.03.2020 3 z 5