Archie

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Ve ctvrtek vecer jsem koupil a v sobotu rano docetl. Nemohl jsem se odtrhnout. Karika v Trhline netvori horor v nejakem brutalnim, ducharskem pojeti, v zasade ani nejde o popis nejake primo dotirajici plizive hruzy - prim tu hraje dunive ticho pohori Tribec, zatazena obloha, spatna predtucha vecera, les a predevsim nejistota v tom, cemu vlastne akteri celi. Krajina, ktera primo nesrsi prvoplanovou hruzou, presto vzbuzuje (pro nasince predevsim) povedomy strach a nejistotu. Zaver knihy navic nesklouzl k nejakemu tradicnimu hororovemu vyjevu a celou interpretaci vkusne ponechava na ctenari a nechava tak dej rezonovat. Jdu si pro dalsiho Kariku. Rano, nerad bych totiz potkal svetluzku.

13.10.2018

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Naprosto fascinujici dilo. Jednak funkcni jako vyprava do jednoho stredovekeho klastera v horach, se skvele vykreslenym genius loci a mrazivym zaverem, jednak jako sonda do doby zmitane vecnym sporem mezi svetskou moci a cirkvi, mezi jednou odnozi cirkve s dalsi, inkvizici a tmarstvim. Dilo pak funguje i jako detektivni mozaika, filozoficke pojednani o vedeni, vede, logice, extremismu a fungovani moci. O vrstevnatosti dila toho byly nakonenec popsany stohy. Obohacujici.

18.05.2020

Piknik u cestyPiknik u cestyArkadij Strugackij

Teprve po docteni mi postupne dochazelo, o jak genialni dilo se jedna. Pointa samotne Navstevy, pritomnost Pásma a zvlastnich ukazu popsanych "stalkerskou" hantyrkou. Neustala pudova neprijemnost v kontrastu cloveka s necim CIZIM. Silny, metaforicky, otevreny zaver. Bez zbytecneho dovysvetlovani, na 140 stranach, s ježibabím rosolem.

05.05.2021

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Z dnesniho pohledu Trifidi preci jen trosku zestarli. Ne snad, ze by snad kniha nebyla ctiva, ale po zaplave ruznych katastrofickych filmu, knih a her, uz zkratka nepusobi tak intenzivne. Jinak je to ale hezky odvypravena vec s originalne pojatou apokalypsou, okorenena navic nezvyklym nepritelem - ozivlou kvetinou trifidem. Pokud vam na zahrade zacne podivne sustit plevel, je mozna na pul cesty k vasemu sezrani.

18.06.2019

NarrenturmNarrenturmAndrzej Sapkowski

Sapkowski je proste pan spisovatel. Na prvni pohled slozita kniha plna dobovych realii, hemzici se Jany z Rejmanova, Bořky z Valprechtic v desítkách variant, přesto však čtivější, než spousta řádově jednodušší literatury. Stejně jako v Zaklínačovi, Sapkowski svůj svět plní obrovským množstvím zdánlivě zbytečných, avšak zábavných a s mistrným nadhledem i humorem podaných detailů. Neuvěřitelná imerze, geniální humor, nečernobílé charaktery, špína a krutost temného období dějin, špetka kouzelně pojatého fantasy a řada památných výjevů. Čarodějný sabat, mučení inkvizice, úchylný vlkodlak znásilňovač, náboženský fanatismus, člověk člověku vlkem, trocha toho smilnění a chudák bratr Barnabáš. Opakuji se - geniální.

11.10.2018

Quo vadis?Quo vadis?Henryk Sienkiewicz

Nadherny, veliky pribeh, v tom skutecnem slova smyslu. Sienkiewiczův jazyk je genialni a vtahujici. Stranky primo vyzaruji auru zlomu dejin. Atmosferou pak kniha primo sala. Temer biblicky pusobici pozar Rima, zhovadila dekadence cisare Nera, vzestup krestanstvi hlasany po nocnich hrbitovech, dojemny pribeh lasky Vinicia a Lygie, dechberouci, zazracne pusobici zaver v cirku, arbitr elegance, milovnik krasy a mistr ostrovtipu Petronius a jeho brilantni dopis Rudobradému. Quo vadis, Domine?

25.10.2019

Měsíční zahradyMěsíční zahradyS. Erikson (pseudonym)

Tak tohle jsem po 200 strankach vzdal. A to jsem se snazil premahat. Po Abercrombiem to ale byla az prilis velka neosobni facka. Prvnich 150 stran opravdu pusobi jako encyklopedicky prepis udalosti zacinajici nekde zprostedka, postavy pronaseji neosobni, odtazite fraze a vubec veskera drama jsem pouze cetl, ale zadne necitil. A kdyz uz se dej zdal prehlednejsi, zjistil jsem, ze me vlastne dalsi udalosti prilis nezajimaji a k zadne z postav nemam absolutne zadny vztah. Mozna muj zrak na Mesicnich zahradach nekdy v budoucnost preci jen znovu spocine, obavam se ale, ze svuj cas radeji venuji autorum s osobnejsim a intimnejsim stylem psani. Prozatim, pokud fantasy - zlaty Martin, Abercrombie, Sapkowski, Rothfuss ci Sanderson. Slozity svet a propracovana mytologie nenahradi to, co mam na knihach nejradeji - emoce.

12.03.2017

HyperionHyperionDan Simmons

Po chladne Dune jsem dostal facku z budoucnosti, ktera me opet donutila zanr milovat. Simmons stvoril uchvatne, vrstevnate dilo, plne myslenkoveho prediva, utopie, antiutopie, lidskych strachu, te vecne rozervanosti lidske duse - zaroven vsak pro geeka naprosto uspokojive, s komplexnim vesmirem budoucnosti, mytologii, rezonujicim nazvoslovim a dostatecne intimnim pribehem vsech 6 hrdinu. Nevim jaky pribeh se mi libil vic? Desivy teologicky cestopis s kruciformy? Devcatko starnouci po zpatku? Trocha cyberpunku? Fascinujici cesta morem travy. Za Stirem, bohem, usmirenim, smrti, pokanim, vesmirnou valkou, budoucnosti. Kolosalni.

22.09.2018

Enderova hraEnderova hraOrson Scott Card

Genialni. Ctive vypraveni vycviku ve vesmirne akademii, strhujici akcni sekvence, myslenkove podhoubi, vytecny zaporak (zaporaci), propracovane charaktery, a predevsim - uzasne provedena pointa, ktera mi vyrazila dech. Jedna z nejlepsich knih, jake jsem v zanru cetl.

02.01.2019

Noční klub - díl prvníNoční klub - díl prvníJiří Kulhánek

Co je to Nocni klub? Vezmete videoherni Uncharted, pridejte k tomu cinsky upiry, sexy japonku, piraty, hektolitry krve, podzemni Prahu, katovske remeslo, plno ustrelenych hlav a utrhanych konecit, Thajsko, vyskok z letadla, Marseile, letistni prestrelku, cerny humor a spoustu, spoustu filmovych momentu.. a.. no.. tak tohle je ten legendarni Nocni klub!

15.02.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Na prvni pohled jednodussi cteni, na ten druhy scifi/fantasy tezici prave z uzkeho vztahu sledovane skupinky a krasne popsanych emoci. Sklarska kolonie je popsane uzasne a Stehlikova navic neuspechane davkuje informace a svet bobtna a bobtna do stale zabavnejsich tvaru. Nejvetsi sila knihy ale tkvi v intimnim pojeti postav a postupnem krizenci vztahu uvnitr skupiny. Malokdy je tak cteni nezazivne ci otravne popisne, coz jsem po druhe Bourne zari presne potreboval. Jsem nesmirne zvedavy na druhy dil Ilanova putovani. p.s. Pro hrace videoher - takovy maly cesky Gothic vzdorujici megalomanske TES serii.

08.04.2018

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Bez bestialni brutality, sokujicich pribehovych twistu a sexu. A presto napinava, zvedavost podnecujici, atmosfericka, po certech zabavna, nadcasova kniha. Skutecne - prvni dama detektivky.

07.08.2018

StrachStrachJozef Karika

Kolonka "thriller" neni presna, Strach je jednoznacne horor a zanrove cistsi, nez jsem ocekaval. Coz ale rozhodne neni vytka, naopak - Strach me pohltil snad jeste vic, nezli novejsi autorova Trhlina. Karika si mozna bere trochu vic z Kinga a jeho To, na druhou stranu ale, dava stranou tu nostalgickou retro cast a nezabyva se tolik psychologii postav (byt presto dostatecne), zanrove se mnohem primeji soustredi na stupnujici se desivou atmosferu. Bytovky na kraji lesa se jakoby kazdou strankou scvrkavaji do stale stisnenejsiho prostoru. Strach bobtna, desive vyjevy se prohlubuji a jsou stale brutalnejsi, silenstvi graduje. Karika je navic skvely vypravec a vse si neustale drzi presne tempo. Mytologie Strachu je navic dostatecne zajimava a uplny zaver (jehoz pokazeni se u hororu bojim nejvic) me naplnil blahem. Doufam ze neprijde letos kruta zima.

17.10.2018

Trocha zlé krveTrocha zlé krveJoe Abercrombie

Jedinou nevyhodou Abercrombieho je, ze jakmile vyda knihu ze sveta Prvniho zakonu, dalsi mesic me nebavi cist jinou fantasy literaturu. Nic lepsiho nez Abercrombie v zanru momentalne nevychazi (dokud nevyjde Rothfuss, pak se muzeme bavit znovu). Je to dospele a pritom treskute zabavne a neutahane (opravdu takovy fantasy Tarantino), plne brilantnich dialogu, cynismu, humoru, vytecne akce, sexu, intrik, PRIBEHU! Navic jsme zpet ve svete Prvniho zakonu, coz vsemu dava dalsi rozmer. Bayaz, Glokta, Ardee, Jezal, Tresavec, a dalsi, v podstate kompletne prezivsi puvodni knihy, jsou zpet, a k nim opet genialne vykresleni novacci (Savine!). Prelozte uz dvojku sakra!

16.07.2020

Strážcové VaradínuStrážcové VaradínuJuraj Červenák

Býval by to byl "jen" dobrý historický román s párádním popisem bitevní vřavy. Jenže Červenák to nádherně řízl Sapkowskim (konkrétně je to cítit Husitskou trilogií) a do už tak hustého tavícího kotle pohraničí křesťanské a pohanské civilizace (Osmané) přimíchal jemnou dávku pověr (divoženky, upíři, vlkodlaci), která v atmosféře Sedmihradska a Transilvánie působí neuvěřitelně přitažlivě. Navíc má kapitán Báthory slušnou motivaci ke svému putování, což je pak přímo výtečná kombinace. Snad jen k humoru má (vyjma pasáže s cikány) Sapkowski blíž, jinak je to ale podobná lahůdka.

24.06.2020

Pán ledové zahradyPán ledové zahradyJarosław Grzędowicz

Tak tohle je pekny orisek. Klasicke fantasy ala GoT, krizene s jakousi hororove, existencialni, first contact scifi. Opravdu si zatim netroufam hodnotit celkovy obraz, protoze zatim stale osciluji nekde mezi super-divny-wtf-uzasny. Kazdopadne potencial to ma naprosto sileny, protoze prave ten podivny stret scifi a fantasy, tomu dodava opravdu bizarni, temer desivy, pudovejsi smrnc.

17.11.2020

FajaFajaPetra Stehlíková

Po prvnim dilu, ktery me svym osobnejsim pristupem k fantasy nadchnul, prisel strmy sesup. Knihu jsem sotva docetl. Kde Stehlikova jemne davkovala emoce a roztomile rozvijela postavy, tam se pokousi o jakousi akcni scifi-fantasy michanici. Jakoby nevedela jak s dejem vubec nalozit a pribeh domyslela na koleni. Jeji pojeti scifi anti-utopie je navic krajne neduveryhodne a pusobi az amatersky lacine. Velmi slabe 3. Skoda, pribeh Ilan me v prvnim dile okouzlil. A radeji si jen ten prvni budu pamatovat.

10.04.2018

DraculaDraculaBram Stoker

Skoda, ze neni takovych knih vic. Magicky atmosfericke - desive neuchopitelnym, dekadentnim, pritom tesknive romantickym zpusobem. Predevsim uvodni upirska selanka hrabete s veznenym Jonathanem, skutecne nema ve sve uhrancive stisnenosti chybu. Kdybych - bohuzel - nevidel Coppolova Draculu drive, nezli se mi tahle zatuchla vec dostala do rukou, jednalo by se o jednu z mych absolutne top knih. Kdo pribeh nezna, tomu tedy sakra zavidim. Napetim bych se zrejme zadavil trsem cesneku.

20.08.2018

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Soucasnika bude misty snad az prilis kvetnaty nebo spise vzletny jazyk mozna otravovat, knize se ale rozhodne neda uprit ctivost a predevsim stale aktualni, zrejme vecna myslenka. Strach z pomijivosti, stari, z litosti tesne nad hrobem, bude cloveku zrejme prirozenym spolecnikem na veky. Nejzajimavejsi postavou byl pro mne lord Henry, ktery Doriana ustavicne provokuje, snad projektuje svuj nenaplneny zivot do svadeni mladeho Graye k prozitkum, pritom vsak sam svou mantru nenaplnuje. Zvlastne romanticka, osudova, misty temer hororove atmosfericka, obsahove plna, zaroven sexisticka, az zla kniha. A i zla kniha muze byt vyborna.

12.03.2019

Šedí bastardiŠedí bastardiJonathan French

Komornejsi spinava epika. Dokonce jsem mel z knihy obcas pocit jako pri hrani legendarniho Gothicu. Vyprahla kolonie, vztahy mistnich "kmenu", orkové, podivna bozstva. A nejvetsi sila knihy tkvi prave v tom, ze si ctenar pripada jakoby tamten kopec znal, jakoby v tomhle tabore uz nekolikrat byl a jakoby tu banda jezdců na divočácích mel svym zpusobem rad. Takze az znovu vyjde krvavy mesic, az pulcici pritahnout kosti padleho boha na svou tlejici hromadu a Bastardi vyjedou proti konomrdům na divocacich, chci byt znovu u toho! Spolu s Nadhernou, Blbejma Trokama, Sakem, Vozmrdem a Kanourem!

21.11.2019

InferiumInferiumRoman Bureš

Prvni polovina je genialne vtipna, inteligentni, jizliva, metaforicka, originalni, pekelne zabavna. Opravdu jsem se vlaku nekolikrat rozchechtal. Kdyby kniha zustala v tomhle modu (objevovani Pekla, konverzace, historicke postavy a realie) byla by to naprosto cista stovka. Smerem k zaveru ale bohuzel bizarniho humoru a trefnych hlasek ubyva na ukor akce. Ta je sice povedena, ale za uzasnou prvni polovinou preci jen trochu vlaje. Nicmene, i presto, mam pocit, ze jsem snad necetl nic vtipnejsiho. Ale někteří kluci už snědli klobásy pane...

11.01.2020

Tři mušketýři 1. dílTři mušketýři 1. dílAlexandre Dumas, st.

Jako nejvhodnejsi popis me napada - hezky pribeh. Vtipny, romanticky (nejen co do romancí, postavy mluvi vtipne, s gracii, temer poeticky, heroicky), svizne odvypraveny, dnes jiz legendarni pribeh plny legendrnich podstav. Zabavne i po 150 letech.

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Spíše taková milá vzpomínka, hravé dobrodružství, které však potěší spoustou zaklínačských trademarků. Nechybí erotikou nabité čarodějky, hláškující trpaslíci, intriky u dvora ani spousta piruet a kočičích úskoků. Na druhou stranu, nosnější děj a osobnější přístup k charakterům tomu přeci jen poněkud chybí. Příjemné, neotesané, nikoliv nezapomenutelné čtení. Jako doplňkem k sáze mě ale Sapkowski potěšil.

29.10.2016

ToToStephen King

King ramuje obrazy jako knizni Carpenter. Atmosfera Derry je proste uzasna, stejne tak jako Kingova sonda do psychologie jeho postav, temneho suterenu lidskych charakteru i samotneho mestecka. King navic rozmachly roman mixuje v koktejl nostalgie detstvi, klukovskeho dobrodruzna, lidskeho dramatu, retro-pohlednice z USA a ikonickeho horroru. Presto, To nemohu s klidnym srdcem oznacit za mou srdcovku - Kingovo snad az prilis remeslne dokonale romanopisectvi me nuti knihu obdivovat ve vsech moznych ohledech, lec na cteni samotne jsem se preci jen netesil tak, jako na knihy ve svem osobnim top. Presto, brilantni, ikonicka kniha.

17.04.2017

Hudba tichaHudba tichaPatrick Rothfuss

Kronika Kralovraha je to nejkrasnejsi a nejlepe odvypravene fantasy, jake jsem doposud cetl. Tohle me ale nebavilo. V Kvotheho pribehu je Auri tajemnym a dojemnym zjevenim, jen nezne dokreslujicim rysy sveta nasakleho uzasnym tajemnem. Jeji solova kniha je, ac hrave napsana, nudna a prvoplanova. Auri je az prilis chtene vystavena jako ten nalomeny charakter hodny lasky a soucitu, aniz by nejakou z tech emoci vyvolavala jinak, nezli skrze melancholicke a exaktne smutne/roztomile vyjevy. A to jsem sakra cita. Mno, uz aby tady byla trojka trilogie.

28.06.2017

Cesta králůCesta králůBrandon Sanderson

Zacina tu neco velkolepeho. Sanderson je remeslne perfektni, pevnou rukou davkuje informace, postavy pred ocima nabyvaji na rozmeru, svet na dalsich vrstvach a vypraveni nadherne bobtna do naprosto soudrzneho slepence originalni, vypravne fantasy s bohatou mytologii, detailne vykreslenych postav a vypraveni sponujiciho ctenarovo ocekavani. Veleboure, plavooci, velkoknize Dalinar, Kaladin a mostari, Nepostatny, mocne Strepkordy, prozirava Jasna, predtucha katastrofy, zrada, stesti. Uh. Tohle byla velka fantasy radost. Druha bichle ciha v policce.

12.01.2018

V jako VendetaV jako VendetaAlan Moore

Ukazka toho, ze je komiks svebytnym mediem s vlastnim vyrazovym rejstrikem a unikatnim dopadem na ctenare. V je nadherne, komplexni dilo, ktere snese - co se do podnetu pusobicich na ctenare - srovnani s jakoukoli literaturou. Ta atmosfera obrazu, to myslenkove podhoubi, ta konzistence, s kterou je pribeh davkovan! Chladna totalita, fasismus, Anglie, svoboda, lidskost, anarchie, divadlo, chaos. Pusobive dilo. Anglie vladne.

26.03.2018

Příliš dlouhá swingers partyPříliš dlouhá swingers partyF. Kotleta (pseudonym)

Naha zrzka v temnem lese se sukubou, porno Jabba posety pindoury, africke zombie, spousta bizarnich postavicek a Jaromir Soukup k tomu. Paradni vyjevy. Jedna ci dve povidky nemely takovou energii, ale v te nalozi sexu, akce a magie, se to v pohode ztrati. Tak priste do Maleho Vietnamu.

24.04.2019

Ať vejde ten pravýAť vejde ten pravýJohn Ajvide Lindqvist

Hutna upirina po seversku. Jedine tam snad muze vzniknout socio-drama o osamelosti, sikane a bezutesnosti precizne planovanych sidlist socialistickeho strihu, aby bylo zaroven slusne "eRkovou" upirinou a pribehem o lasce. Vsechno ale funguje na vybornou. Upiri "mytologie" je skvela, nasakla spinou, krvi a necim neprijemnym, pudovym, znepokojivym. Lindqvistovi se navic podarilo z obycejneho sidliste vytvorit neco mysteriozniho. dusneho, se specifickym genius loci. A predevsim funguje samotny pribeh jednotlivych postav, vygradovany naprosto skvelym zaverem. Vzniceni v nemocnici, krev ve snehu, ozivly netvor, sexualita, zvracenost, andel, vana plna krve. Citim pach zeleza.

22.05.2019

Králové WylduKrálové WylduNicholas Eames

Konecne! Po dlouhe dobe fantasy, ktere me vtahlo a chytlo za srdce. Eames presne vyvazil pomer mezi geek-pozitivni fantasy hemzici se az grotesknim obludariem, charaktery ktere budi emoce, dostatecne poutavym pribehem a necekane - temer pratchettovskym humorem. Ze bych se pri cteni fantasy řechtal jak při sitcomu, to si pomatuji naposledy u nekolika scen z Abercrombieho Prvniho zakona. Kniha navic dokaze vzit za srdce, coz zanru take nebyva casto vlastni. Navic bez patosu a s humorem. Ta kniha ma vsechno. Na dalsi dil cekam jako extremne premotivovany minotaurus.

26.06.2019