Archie Archie komentáře u knih

Lebky Lebky Brian Staveley

Staveley se po trilogii Netesaneho trunu vraci ve vypsanejsi forme. Lebky nejsou oproti trilogii tak epicke, o to vice se ale soustredeni na vybudovani atmosfery prelidneneho mesta (a jeho historie, diktatury, spaloven) a ricni delty obyvane vsemoznou jedovatou haveti. Telo na tele, orientalni prichut, vzduch nasakly vlhkosti, prastara bozstva, divoke kulty, hadi, pavouci, močály - vse mohutne pomaha dotvaret atmosferu pribehu tociciho se kolem tematu smrti. Staveley pak svuj pribeh stavi predevsim na fungujicich postavach. Pyrre je vyborny pruvodce dejem, jeste zabavnejsi jsou ale vedlejsi postavy (život si vychutnávající, roztomilá Ela, dokonale smířený Kossal). Autor se navíc nebojí přihodit spoustu drobných zamyšlení a životních pravd (či nepravd, jak je libo), což knihu - právě ruku v ruce se zvláštní atmosférou - staví zase o level výš. Tady není o čem.

29.12.2019 5 z 5

Poloviční král Poloviční král Jan Hamouz

Pri pokusu o objektivni hodnoceni nemam vlastne co vytknout. Remeslne to vubec nepusobi jako prvotina, autor umi vypravet pribeh a dat svym postavam treti rozmer, world building pusobi autenticky a fantasy elementy vkusne. Presto, do cteni se mi kazdy den prilis nechtelo a stale jsem se musel k dalsim kapitolam provinile nutit. Ta kniha je preci skvela, tak proc to nejde?! Jakoby tomu snad chybelo neco zivocisnejsiho, zaroven mozna nejake lepidlo mezi linkami pribehu. Mozna jsem mel z knihy pocit neceho remeslne dokonaleho, ale trochu chladneho a strojoveho. Sam nevim. Asi je to s knihou jako s holkou. Muze byt inteligentni, dokonale nastylovana, prakticky bezchybna. Nakonec ji ale behem prvnich dvaceti minut rande porazi vytlemena zrzka, s kterou ten cas proste leti a nepotrebujete analyzovat proc.

28.12.2019 3 z 5

Putovní upíří show Putovní upíří show Richard Laymon

Kniha me bavila sestupnou tendenci. Mel jsem chut na upirsky horurek, ale kupodivu me mnohem vic zaujala prvni (ta táhlejší) polovina knihy, kdy jeste ctenar netusi, o co vlastne pujde a atmosfera je prijemne nostalgicky/hororova ala King. Smerem k zaveru sem se ale musel do cteni cist a zaver samotny na me bohuzel pusobil az trapne.

15.12.2019 2 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Merglova je bohyne. Clanek v Pevnosti navnadil. Klasicke fantasy slibujici obalka mi knihu pote v Luxoru prodala. A od prvni kapitoly jsem se do stylu jakym madam pise zamiloval. Je to opravdu to klasicke fantasy, psane ale lehkym perem, bez vleklych pasazi, s prijemnym citem pro tempo, akci i dialogy. Je to navic velmi vtipne, tak akorat peprné (v tomhle je Merglova spise Sapkowski nez Feist), a predevsim - je to 600 stran vonaveho fantasy. Nocni lesy, pidizvici, rytirske turnaje, krčmy, hrady a pevnosti banditu, prsate selky a hubate senkyrky. Vse v temer pohadkove, poeticke atmosfere. Jestli tohle byla romanova prvotina, pak nevim, jak dobry muze byt autorcin opus magnum.

29.11.2019 5 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Komornejsi spinava epika. Dokonce jsem mel z knihy obcas pocit jako pri hrani legendarniho Gothicu. Vyprahla kolonie, vztahy mistnich "kmenu", orkové, podivna bozstva. A nejvetsi sila knihy tkvi prave v tom, ze si ctenar pripada jakoby tamten kopec znal, jakoby v tomhle tabore uz nekolikrat byl a jakoby tu banda jezdců na divočácích mel svym zpusobem rad. Takze az znovu vyjde krvavy mesic, az pulcici pritahnout kosti padleho boha na svou tlejici hromadu a Bastardi vyjedou proti konomrdům na divocacich, chci byt znovu u toho! Spolu s Nadhernou, Blbejma Trokama, Sakem, Vozmrdem a Kanourem!

21.11.2019 5 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Mam rad Star Wars, ale zrejme nejsem dostatecnym SW geekem proto, abych ocenil az prilis detailni informacni nasup o fungovani korporaci a historii planet universa. Bylo toho na ukor pribehu tolik, az se pro mne kniha stala obtizne ctitelnou a musel jsem ji pomerne brzy odlozit. Bohuzel.

08.11.2019 2 z 5

Cesta do Babylonu Cesta do Babylonu Josiah Bancroft

V koutku duse jsem se bal toho, ze se bude jednat o mirne psycho trip po zvlastnich obyvatelich veze - a presne to jsem bohuzel dostal. Ne, ze by na tom snad bylo neco fundamentalne spatne, ale tak nejak jsem tajne doufal v to, ze se tato videoherni premise nenaplni. Uvod je jinak paradni, stejne tak i sloh, a vubec vsechno je zhruba tam, kde ma byt - jen mi to proste z vyse uvedenych duvodu nesedlo tak, jak jsem dle hypu doufal.

08.11.2019 3 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Krasne napsana kniha, ktera me ale postupne vice a vice nudila svym konstantnim tempem.
Kirke potka vyznamnou postavu recke mytologie, cosi prozije, aby se znovu a znovu vratila k sebepoznani na svem vlastnim ostrove. Feminismus mi neprisel nikterak dotiravy, tempo me ale v druhe polovine uspavalo, byt to rozhodne melo spoustu velmi pusobivych jednotlivosti a kouzelnou atmosferu reckych ostruvku a mori.

04.11.2019 3 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Prvni dil byl guilty pleasure (pro dospeleho ctenare) z prostredi akademie vrahu. Druhy dil je guilty pleasure z prostredi akademie gladiatorů. Jednicka na me ale preci jen pusobila uspokojivejsim dojmem, ac mam prostredi gladiatorskych aren rad. Cim to presne bylo netusim. Mozna prostredim skoly ala Harry Potter, mozna dvojka vice recykluje uz tak neprilis originalni namet, a mozna se to zkratka podarilo v jednicce namichat tak nejak "akorat". Kazdopadne pro fandy zanru/serie, porad velmi zabavne a vdecne cteni.

29.10.2019 3 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Nadherny, veliky pribeh, v tom skutecnem slova smyslu. Sienkiewiczův jazyk je genialni a vtahujici. Stranky primo vyzaruji auru zlomu dejin. Atmosferou pak kniha primo sala. Temer biblicky pusobici pozar Rima, zhovadila dekadence cisare Nera, vzestup krestanstvi hlasany po nocnich hrbitovech, dojemny pribeh lasky Vinicia a Lygie, dechberouci, zazracne pusobici zaver v cirku, arbitr elegance, milovnik krasy a mistr ostrovtipu Petronius a jeho brilantni dopis Rudobradému. Quo vadis, Domine?

25.10.2019 5 z 5

Ostří mrtvého muže Ostří mrtvého muže Luke Scull

Tedy, ze Scull do sve ciste fantasy trilogie prida technologie, jsem neprijal s uplnym nadsenim. Ve fantastice to nemam vubec rad, byt je pravdou, ze autor se temer vzdy drzel na uzde a stale (vyjma situaci s vytahem!!) balancoval nekde na hrane "porad jeste fantasy". Nicmene, ten feeling toho poradneho, spinaveho pribehu plneho vecne nasranych barbaru, mocnych carodeju a demonu, bohuzel v mych oci narusil. Co je ale horsi, nezvladl ukocirovat to, co v prvnich dvou dilech nacal. Oslich mustku a prekombinovanych deus ex machina bylo uz prilis a to nejzajimavejsi ustoupilo linii s invazi "mimozemstanu". Pribeh s magelordy, Bilou pani, Mariusem a spol., mohl byt dostatecne nosny a ve vsech aspektech mi pripadal zajimavejsi. Je to obrovska skoda, protoze prvni dva dily byly jsem si uzil jako maloco. Porad je Trin fascinujici, porad plati ze bych si dalsi pribeh tohoto sileneho svetadilu rad precetl - uz to ale nebyla takova cista parada.

14.10.2019 4 z 5

Meč severu Meč severu Luke Scull

Scull je bůh. Pořád možná není takovým mistrem v hrátkách s charaktery postav jako Abercrombie, ale co do dramatu a stavby světa mu není nic dlužen. Naopak. Druhý díl je vrstevnatější než první, linky se proplétají jedna do druhé a několikrát mi spadla z vystavění scény čelist. V závěru jsem knihu hltal jako dlouho jinou fantasy ne. Zvrácená Bílá paní, téměř hororové výjevy, odporný sir Meredith, epický souboj nad městem, Vlk a Meč severu. Příběh stále kolosálnější, přitom se ale stále pevně držící svých hrdinů. Naprosto boží.

10.10.2019 5 z 5

Mučitelův stín Mučitelův stín Gene Wolfe

Naprosto fantasticky úvod - chladne, cizi, zvlastnim zpusobem krute prostredi, podmaniva kombinace mečů, nekropolí, citadel, špinavě kovového scifi ve stylu Duny, podivných církví a zvyků. V kombinaci s vytříbeným jazykem a snad jakousi církevní terminologií (refektáře, karnifexové..) a tichou jinakostí hrdiny Severiana, na mě Wolfe zapůsobil ohromně. Skutečně jsem se cítil jako v divném snu, vržen do cizího světa bez znalostí o fungování čehokoliv. O to víc mě ale bohužel mrzí, jak na mě kniha působila v druhé polovině. To co jí činilo úžasnou z počátku, se zvrhlo v něco na můj vkus přehnaně podivného, snového a neuchopitelného. Úchvatný svět se začal měnit v až příliš nestabilní hřiště filosofie, bizarních výjevů, divných dialogů a postav. Kde nejsou žádná pravidla, není ani napětí, chybějí emoce a mě to vše podivné začalo být najednou trochu jedno.. V té knize je každopádně něco zvláštního.

07.10.2019 3 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

U Lovecrafta jsem citil u cteni jakousi kosmickou uctu k necemu vetsimu nez jsem sam. Jeho universum je hororove vdecnejsi, fantasknejsi, odlistenejsi. Coz se nakonec da rict i o samotnych povidkach. Barronova hruza je ale mozna neprijemnejsi, psychologictejsi, povedomejsi, mene odlistena, ne tak monumentalni. Povidky civilnejsi, logicky soucasnejsi, niternejsi. Lovecraft me tise fascinoval, Barron se mi neprijemne dostal pod kuzi. Existuji ruzne druhy desu. A Barron jakoby znal neco, co spi nekde za nasi krehkou konstrukci reality.

27.09.2019 4 z 5

Temné bratrstvo Temné bratrstvo Luke Scull

Genialni. Nejprve jsem se, s mirnou neduverou v dalsi "temnou fantasy serii", procital zabavnym, ale pomerne bezne pojatym uvodem. Nasledne jsem si zacal pomalu uzivat propracovane postavy a styl jakym Scull vypravi a rafinovane kombinuje pribehove linky do sebe. Takovy mene vtipny Abercrombie, rikal jsem si. S chuti jsem se ale dilem dale procital a kazdou dalsi kapitolkou ve ma narustalo nadseni. Tolik detailu, tolik ctenarsky vdecneho fantasy prediva! A kdyz jsem knihu nakonec ( a ze to byl rychly konec) docetl, ulevilo se mi. Uvedomil jsem si totiz, ze ma tahle bozi vec jeste dalsi dve pokracovani! Respektozni Salazar, demonicky Saman, krute krasna Bila pani, ne-hrdina Cole, kruty sever, hlaskujici polomag, barbarske duo Kayne/Vlk, temna sila v pozadi, tuna malych pribehu, emocí, postavicek a fantasy zabavy. Next please!

22.09.2019 5 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Nadhera! Knizku jsem neplanovane vzal jen jako takovou vatu do vlaku... a za 3 dny bylo hotovo. Salvatore ma totiz vypravecsky dar a perfektne ovlada prostor. Jako kdyby nic nebylo navic a ja pokazde presne vedel, kde se ktera postava nachazi, jakou ma motivaci a roli v pribehu. Ucebnicove. Kniha navic tezi z krute-pohadkoveho sveta Forgotten Realms (vyrustal jsem na Baldurs Gate a Icewind Dale), nekonecne tmy, skal, gnomů, adamantia, vytecne popsane hierarchie temnych elfů a dalsi podzemni haveti. Necekana fantasy perla. Matrono Zlovůle!!

16.09.2019 5 z 5

Z krve zrozená Z krve zrozená Nathan Long

Warhammer jednohubka, u ktere jsem ale (narozdil od jinych, ktere jsem zatim namatkove cetl) citil misty ono kyzene fantasy nadseni. Zejmena prvni polovina byla totiz skvela. Seznameni s hrabenkou, vabeni krve, hrbitovy a skvele vykreslena upiri horecka v Nulnu. Laskomina pro kazdeho literarniho Renfielda. Zaverecna, ponekud natahovana bitka me uz tolik nevzrusovala. Uplny zaver byl ale opet skvele dramaticky a rozhodne si nenecham ujit dalsi dil. Mam je zabít paní?

15.09.2019 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Ocima dospeleho milovnika fantasy, se mi kniha tezko hodnoti. Jednu chvili nevim, jestli jsou charaktery ploche jak kuchynske prkenko roztomile nebo pitome? Zda je sablonovitost pribehu "chudy chlapec dracim jezdcem" servisem pro milovniky zanru nebo detinskou prehlidkou klise? Zda je svet pohadkovy nebo vykradeny? Tech "zda" je spousta a casto plati obe varianty zaroven. Je to neoriginalni, presto pohadkove kouzelne. Jednoduche ale ctive. Naivni, roztomile i pitome. Pres vsechny vyhrady, me tahle modernejsi, jednodussi varianta klasickych zapadnich fantasy bavila cist a ten barevny, pohadkovy pribeh, jsem si provinile uzival.

08.09.2019 3 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Sanderson a krásna obálka, vysoká hodnocení na internetu i v Pevnosti. Přesto, už na straně 100 jsem se nudil i ve vlaku. Ačkoliv mi byla hlavní hrdinka sympatická, vyprávění svižné, nemohl jsem se zbavit dojmu, že jde o značně jednodušší verzi Endera pro mladé. Vesmírného mumbo jumbo bylo moc a navíc mi veškerá akce přišla jalová a nepropracována, postavy mdlé a motivace číst postupně ubývalo. Na samotné drzé hrdince, zasazení i stylu vyprávění něco je, ale ta vesmírná taškařice kolem se mi do vkusu příliš netrefila.

15.08.2019 3 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Guilty pleasure. Něco mezi Kronikou královraha, Harry Potterem a krvavou YA vztahovkou. Nemá to ryzost a svébytnost těch nejlepších z žánru, ale Kristoff si zřejmě očíhnul cílovou skupinu a moc dobře se naučil, jak si čtenáře zaháčkovat a neustále mu předhazovat zábavné atrakce. Nikdynoc plní svou misi na pomezí YA literatury prakticky dokonale. Atmosféra školy vrahů je přitažlivá, postavy živé a zapamatovatelné, levelování hlavní hrdinky nastavené přiměřeně, svět působí uvěřitelně, nechybí emoce, originálně popsaný sex, akce ani humor. Kopie? No a co! Chci se do akademie vrahů vrátit znovu, i když jsem třicetiletý chlap.

15.08.2019 5 z 5