Archie Archie komentáře u knih

Rituál Rituál Adam Nevill

První polovina (kniha je na ně rozdělena) byla slušná žánrovka - temný severský prales, zatím neznámý antagonista, pohanská pudovost. Druhá polovina to ale úplně zazdila a nakonec i vyjevení samotného nepřítele stálo úplně za prd a nepřidalo mi na tom vůbec nic děsivého. Takový žánrový mainstream. Karikův Strach je například mnohem lepší varianta.

26.06.2020 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Býval by to byl "jen" dobrý historický román s párádním popisem bitevní vřavy. Jenže Červenák to nádherně řízl Sapkowskim (konkrétně je to cítit Husitskou trilogií) a do už tak hustého tavícího kotle pohraničí křesťanské a pohanské civilizace (Osmané) přimíchal jemnou dávku pověr (divoženky, upíři, vlkodlaci), která v atmosféře Sedmihradska a Transilvánie působí neuvěřitelně přitažlivě. Navíc má kapitán Báthory slušnou motivaci ke svému putování, což je pak přímo výtečná kombinace. Snad jen k humoru má (vyjma pasáže s cikány) Sapkowski blíž, jinak je to ale podobná lahůdka.

24.06.2020 5 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

Sic pekne napsana, hezky odvypravena, ale az prilis ocekavatelne zpracovana vec. Neni to takova ta prepiskla "guilte pleasure" a neni to ani zadna hluboka sonda do historie. Pro nekoho mozna idealni koktejl, pro nekoho trochu nuda.

15.06.2020 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Ach ne, uz zase jsem podlehl hype. Obrovska, nadherne vyvedena bichle, ktera by dle kniznich databazi mela byt pomalu dalsim Panem prstenu.. Ne, to opravdu neni. Svet je propracovany, ale nemel jsem pocit nejake silnejsi imerze. Nesedelo mi nazvoslovi, mytologie mi prisla sic zjevne promyslena, ale v lavine spatne zapomatovatelnych jmen se mi to cele spatne cetlo a mel jsem tendenci zapominat, co se vlastne stalo, kdyz jsem knihu odlozil naposledy. Nejhorsi ovsem byl fakt, ze ve me kniha nijak nevyvolala zajem o postavy, a to je u kazdeho dobreho fantasy pribehu stezejni. Je mi to lito, ale na strane 200 jsem musel odlozit. Proste jsem se na cteni vubec netesil.

11.06.2020 2 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

Predchozi knihou me Merglova dostala, ale Prokleta vez mi tolik nesedla. Nejak jsem se nedokazal dostat k postavam, ktere mi pripadali ponekud genericke a samotny pribeh mi prisel mozna az prilis jednorozmerny a videoherni (dlouhy pruchod dungeonem). Porad se to krasne cte, ma to prijemne fantasy propriety (kontrast brutality a pohadkovosti, carodejna vez, cernokeznik, ozivle mrtvoly.. mlask), jen se mi do toho tentokrat tolik nechtelo. 3-4 hvezdy.

03.06.2020 3 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Historicky tak akorat naucne a zaroven nenarocne zabavne. Jako nejaky serial z produkci HBO nebo Starz. Atmosfera Normandie, Bretane a Flander za stolete valky ze stranek dycha, historicke udalosti jsou popsany barvite (velkolepe bitvy, vztahy slechty, armada) a hlavni hrdina neni zadny svatousek, ale uveritelny chlap, ktery je soucasti sve doby. Rozhodne si casem zajdu pro druhy dil.

25.05.2020 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Naprosto fascinujici dilo. Jednak funkcni jako vyprava do jednoho stredovekeho klastera v horach, se skvele vykreslenym genius loci a mrazivym zaverem, jednak jako sonda do doby zmitane vecnym sporem mezi svetskou moci a cirkvi, mezi jednou odnozi cirkve s dalsi, inkvizici a tmarstvim. Dilo pak funguje i jako detektivni mozaika, filozoficke pojednani o vedeni, vede, logice, extremismu a fungovani moci. O vrstevnatosti dila toho byly nakonenec popsany stohy. Obohacujici.

18.05.2020 5 z 5

Černý arcimág Černý arcimág Brent Weeks

Posledni dobou, nemam na fantasy stastnou ruku. Svetlonos je celkem hypovana serie, me ale prvni kniha k pokracovani urcite nepodnitila. Weeks je celkem zabavny vypravec, jinak me ale nejvic zklamal prave snad ten nejvychvalovanejsi element knihy - system magie a vubec fantasy elementy sveta. Kouzla zalozena na barvach mi prisla straslive nezajimava. Svet neprilis propracovany. A nakonec hrdinove, vyjma jednoho ci dvou, taktez pomerne vsedni. Bez imerze mi to proste nejde.

17.04.2020 2 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Premisa je zabavna - rusalky jako lidi pozirajici kurvy. Co uz mi ale tak zabavne neprislo, bylo jinak klasicke (noir) detektivni pojeti pribehu. Pripadal jsem si jako v bezne nemecke kriminalce, s tim rozdilem, ze partackou toho neprijemneho detektiva neni pes nebo nejaky Paul Rossenberger z Kirchstrasse 7, ale lidozroutska obdoba upira. Zabavne, ale asi jen prvnich 100 stran. Potom me zacala Snegova ztracet.

08.04.2020 3 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Kotleta si asi muze dovolit vydat cokoliv. Tohle byla slabota. Nebylo to vtipné, nebylo to peprné, nebylo to ani dobré scifi/postapo/cyber/punk. Zlatý Kosek a sexuální magie.

03.04.2020 2 z 5

Bitevní mág Bitevní mág Peter A. Flannery

Od dětského fantasy nadšení ve skvěle napsaném úvodu (vyvolávání draka, hezky načrtnuté charaktery a mytologie), až po velké zklamání v druhé polovině knihy. Vše je najednou natahované, nudné jsou bitvy i přípravy na ně, mytologie se stává unylou a generickou, patos se násobí a samotný závěr už opravdu bolí. Kdyby se kniha rozdělila na dvě, hodnotil bych první díl na čtyři hvězdy a druhý na dvě.

26.03.2020 3 z 5

Návrat zabijáka Návrat zabijáka Miroslav Žamboch

Muj druhy Bakly. V zasade se jedna o kratsi derivat predchoziho dilu - Bakly se chte nechte musi zmenit ve vrazdici stroj a o chlup ze vseho vyvazne (a mezitim rozmackava hlavy). Stale zabavne cteni. Idealni, pokud hledate prave takovou zanrovou jednohubku.

28.02.2020 3 z 5

Krev a jed Krev a jed Margaret Lindholm

Klasicke fantasy ala Feist a jeho prvni Mag. Pevnost na upati more, ledovy vitr, hrdina vyrustajici uprostred intrik dvora, vyuka, temer pohadkovy jazyk a velmi ctive nacrtnuty pocatek mnohem vetsiho pribehu. Pokud nehledate dalsiho Zaklinace, je Farseer ve svem zanru prakticky dokonaly, byt opravdu klasicky klasický.

28.02.2020 4 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

Ona by to byla relativne tuctova, nasilna, fantasy detektivka. Gangy zamorena Zona, komplot, hlavni hrdina uprostred deni. A mozna zbytecne komplikovana v privalu jmen a pribehovych twistů. Jenze, Zamboch ma jednak cit pro budovani spinaveho fantasy sveta (necernobile charaktery, ekonomicke motivy, zeny..), predevsim pak skveleho anti-hrdinu Baklyho, na jehoz sirokych ramenou cely pribeh stoji. Namakane monstrum, byvaly gladiator, alkoholik, sebevrah na hrane, lidovy mudrc i primitiv, nasilnik se slabosti pro zeny, v jadru dobrak i psychopat, pragmatik. Tahle hora masa zkratka neni zadny tuctovy prumer.

20.02.2020 4 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Co je to Nocni klub? Vezmete videoherni Uncharted, pridejte k tomu cinsky upiry, sexy japonku, piraty, hektolitry krve, podzemni Prahu, katovske remeslo, plno ustrelenych hlav a utrhanych konecit, Thajsko, vyskok z letadla, Marseile, letistni prestrelku, cerny humor a spoustu, spoustu filmovych momentu.. a.. no.. tak tohle je ten legendarni Nocni klub!

15.02.2020 4 z 5

Společenství čarodějů Společenství čarodějů Trudi Canavan

Na tak opevovane dilo, ponekud genericke fantasy. Cist se to na autopilota urcite da, ale existuje spousta zabavnejcich ci propracovanejsich, jak uz klasickych, tak i modernich fantasy. Dalsi dily jsou pry lepsi cteni, ale bohuzel, na to si casu u knihy cenim az prilis.

07.02.2020 3 z 5

Pán se stříbrným lukem Pán se stříbrným lukem David Gemmell

Zatim rozhodne nejlepsi Gemmell. S citem prokreslene postavy, atmosfera voni mořem a cele je to vystavene presne mezi hrdinsky epos a civilni drama uveritelnych charakteru. Je to hrdinské, ale ne sošné. Epické, ale ne sterilní. Veliky pribeh, s durazem na detail. Mam chut vyplout na Zelené moře a sledovat zapad slunce nad Trojou. Nadhera kniha.

07.02.2020 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Prvni polovina je genialne vtipna, inteligentni, jizliva, metaforicka, originalni, pekelne zabavna. Opravdu jsem se vlaku nekolikrat rozchechtal. Kdyby kniha zustala v tomhle modu (objevovani Pekla, konverzace, historicke postavy a realie) byla by to naprosto cista stovka. Smerem k zaveru ale bohuzel bizarniho humoru a trefnych hlasek ubyva na ukor akce. Ta je sice povedena, ale za uzasnou prvni polovinou preci jen trochu vlaje. Nicmene, i presto, mam pocit, ze jsem snad necetl nic vtipnejsiho. Ale někteří kluci už snědli klobásy pane...

11.01.2020 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

V nekterych ohledech genialne vystavena kniha (zasazeni, atmosfera, pojeti zla, propracovanost charakteru, vrstevnatost deje), presto me znovu, podobne jako u To, zhruba kolem prostredka knihy, zacalo trochu vadit to Kingovo profesionální romanopisectví. Nekdy bych zkratka u Kinga misto dalsich zaletu do minulosti postav a ruznych snovych scen a flashbacků, radeji pritlacil na pilu a nechal se unaset dramatem, pripadne par desitek stran proskrtal. Skvela kniha, jen mam stale ten vztah s mistrem Kingem mirne ambivalentní.

04.01.2020 3 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Prvni dil me prekvapil odklonem od "tradicniho Abercrombieho". A nemuzu rict ze mile, protoze toho Tarantina fantasy jsem si zamiloval a precetl od nej doslova vsechno. Presto jsem knihu relativně s chutí docetl. Druhy dil je opet svizne vypravene epicke fantasy, ale tentokrat jsem se nedokazal na knihu naladit. Do vikingske YA navic zacaly vstupovat fragmenty/ruiny soucasneho sveta ala Mark Lawrence, coz me, v kombinaci s plejadou pomerne generickych postav (na Abercrombieho pomery), donutilo knihu odlozit. Uz aby se Abercrombie vybodl na YA a vratil se nam onen cynicky, hláškující mistr loutkař. Knír se mi třese spravedlivým rozhořčením. p.s. Jako mírně YA fantasy je to pořád nadstandardní četba.

29.12.2019 3 z 5