Archie Archie komentáře u knih

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

Inu, je pravdou, ze pribeh je misty trochu slatanina (takove orci VKV), nicmene stale skvele funguje ta kombinace mensiho fantasy, ktere se neodehrava napric peti kontinenty a neni vypraveno deseti hrdiny, drsnych Souzenych, ve kterych se prohaneji spinavi, vulgarni a utrpeni odevzdani poloorci na obrovskych sviních. Pribeh navic smeruje k velkemu konfliktu s Hispartou a zkratka - zase jsem si rad na Vozmrdovi zajezdil, nekolikrat se zasmal poloorcimu humoru, nechal si poodkryt dalsi kousky mytologie a mezidruhove sexuality. Tohle se neda neoblibit. Byt ano, prvni dil byl udernejsi.

17.10.2021 4 z 5

Lvi z Al-Rassanu Lvi z Al-Rassanu Guy Gavriel Kay

Jak tohle popsat. Lvi maji vsechno - kniha je remeslne skvele zvladnuta, prostredi vykresleno barvite, atmosfera temer kouzelna, postavy zajimave, zabavne vystavene, vyborne odvypravene. Mozna mi ne uplne sedlo tempo, mozna misty styl, kdy je vse popisovano co do detailu, zemepisnych a politickych realii jako historicky roman (byt se jedna spis nez o fantasy o alt. historii).. Kazdopadne vyborna kniha, ale na 5 hvezd jsem se do cteni tolik netesil. Pri pokusu o objektivni hodnoceni me zadny zapor nenapada.

24.09.2021 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Sakra, kdybych necetl (o dost novejsi) Inferium od Bureše, asi by se mi Asfalt libil vic. Bohuzel, obe knihy maji podobne tema, Inferium je ale kratsi, udernejsi, a mnohem vtipnejsi.

24.09.2021 3 z 5

Prokletý trůn Prokletý trůn Sharon Kay Penman

Zacatek me chytil, pritazlive stredoveke zasazeni (divoky Wales, dvorni pletichy, dobove zvyky, nevrazivost mezi narody..), sympaticke postavy. Je ale pravdou, ze v druhe polovine me prilisny duraz na love story trochu zmahal, nicmene v uplnem zaveru vse hezky vygradovalo a je jasne proc spisovatelka postavy budovala jak budovala. Takze rad budu pokracovat.

09.09.2021 4 z 5

Impérium Impérium Robert Harris

A pak ze neni politika nebo pravnicina zabava. V podani Harrise, Cicerona, Pompeia, Crassa a dalsi vybrane spolecnosti, to plati v mire vrchovate. Skvele dialogy, realie Rima, bez hluchych mist a tahlych pasazi. Skvela cetba.

26.08.2021 5 z 5

Král Conan Král Conan Robert Ervin Howard

Hezky soubor. Conam mozna dnes nezaujme vypravenim ani super propracovanym charakterem postav, v cem ale stale naprosto exceluje je budovani uveritelneho fantasy sveta a ve vykresleni podmanivych scen (princezna Akivasha v hrobce, bubny pri potemnele rece, kvetina z pekla...), ktere jsou zkratka kouzelne zatuchle, vonici prastarou civilizaci a krutym svetem Conana. Takze porad naprosto platne doporuceni.

14.08.2021 4 z 5

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

Vtahujici, uzasne odvypraveny hrdinsky epos. A slovo odvypraveny bych podtrhl, protoze v tom je nejvetsi sila knihy, ktera krasne balancuje mezi popisem legendarni bitvy, spartanskou filosofii a osobnim pribehem hrdinu. Vse v naprosto povznasejici (jiste zidealizovane) atmosfere. Jeden z nejlepsich historickych romanu jake jsem kdy cetl.

28.07.2021 5 z 5

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

Meh. A vlastne nevim co k tomu dodat. Dejove linie (i casove) preskakuji kazdou kapitolu, postavy nevedou dialogy ale prakticky neustale se navzajem "hláškují", vsechno je rychle, akcni - a vsechno mi bylo uplne jedno. Jiste kouzlo se tomu v te roztekanosti uprit neda, noir zavan je prijemny, ale na 300 stranach na me bylo te epilepsie prilis.

06.07.2021 2 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Fantasy radost jak řemen. Jasne, neni to kdovijak hluboke, pribeh neni zadne divoce rozvijejici se drama, ale mam dojem ze o tom to neni. King dokaze totiz vykreslit svet Warhammeru tak, aby kazdy milovnik zatuchlych mohyl, mrtvolne zelene zare, nocnich sabatů, nekonecnych jeskyní, netopyru s hlavickami rozkosnych detatek, vlkodlačích kleteb.. a... uh.. tak uz je to jasne? Felix a Gotrek jsou navic zabavni spolecnici, tudiz nelze nedoporucit.

25.06.2021 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

I pres nektere tahle, popisne pasaze, nemuzu tehle klasice ubirat. V ramci "solaristiky" totiz zazni spousta fascinujicich myslenek (at uz o lidstvu, bohu, zkoumani vesmiru, kontaktu s naprosto odlisnou formou zivota, vztazich), kniha ma zvlastni, misty temer transcendentní, misty az hororovou atmosferu a predevsim samotna premisa kontaktu (nebudu spoilerovat, zajimave je hlavne to skrze CO komunikace probiha) s necim naprosto cizim, cinu knihu vyjmecnou.

21.05.2021 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Vzdelani doplneno. Opravdova Vesmirna odysea, basen. Uzasna uvodni myslenka a spousta dalsich napadu posleze vyuzitych v zanru scifi. Clovek pri putovani k Saturnu, pri objevu monolitu i samotnem pravekem uvodu, citi fascinaci i posvatnou hruzu - vesmirnou romantiku i bazen. Snad uz bez dalsiho komentare.

11.05.2021 4 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Teprve po docteni mi postupne dochazelo, o jak genialni dilo se jedna. Pointa samotne Navstevy, pritomnost Pásma a zvlastnich ukazu popsanych "stalkerskou" hantyrkou. Neustala pudova neprijemnost v kontrastu cloveka s necim CIZIM. Silny, metaforicky, otevreny zaver. Bez zbytecneho dovysvetlovani, na 140 stranach, s ježibabím rosolem.

05.05.2021 5 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Nevim kam Merglovou stylem psani zaradit, protoze to vlastne neni takove to super-klasicke, pomale fantasy ala Feist, ale pritom z toho sala takove to ciste, staromilske cosi, kdy citite praskat krb, vuni dreva a pavucinu ve vlasech. Charaktery jsou navic stejne tak paradne rozkrocene mezi archetypem (kladas, ukecanek svudnik) a uveritelnou, moderne pojatou postavou s nejakym pribehem a vyvojem. Noc zázraků a podivností. Mozna preci jen trochu slabsi nez prvni dil, ale porad si Merglova dokaze drzet vysokou latku ve sve vlastni podobe zanru.

29.04.2021 4 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Inu, nedocetl jsem. Bures byl v Inferiu mnohem vtipnejsi a sofistikovanejsi, Kulhanek ma zase vetsi smysl pro akci a Kotleta to umi radne okorenit sexem. Tohle mi prislo jako takovy random pekelny bizar, trocha od vseho.

29.04.2021 2 z 5

Černí jestřábi Černí jestřábi David Wragg

Uvodem si me Wragg vcelku omotal, ale pak to zapadlo do hodne generickeho fantasy o genericke zoldnerske skupine. Nema to silne postavy, neni ani treskute vtipne a nema to ani ostre hrany (at uz v podobe sexu, nasili, pribehu, dramatu..). Neurazi, ctive to je, ale do mesta rozhodne zadny novy serif nedorazil.

16.04.2021 3 z 5

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

Fuh. Co k tomu vlastne rict. Brutalne to utoci na prvni signalni (groteskni erotika, prehnane nasili), zaroven je to plne podivnych filosofickych uvah, zvlastnich slovnich novotvaru, postavy jsou vzajemne se vrazdici abominace a v dobre polovine textu jsem si rikal, jestli jsem blbec a nechapu smysl cteneho a nebo jestli to vubec nejaky smysl ma. Kazdopadne slusny, podle me zbytecne dlouhy (ci spise repetivni) bizar. Mozna docenim casem.. a nebo uz nikdy neotevru.

16.04.2021 3 z 5

Hříchy říše Hříchy říše Brian McClellan

Dlouhé jak tyden pred vyplatou a nektere pasaze mi prisli trochu nadbytecne. Jenze, je to opravdu sakra poctive odvypravene a McCellan me porad nutil byt zvedavy co bude dal. Pavucina postav a jejich vztahu je prehledne rozvrzena, pribeh odhalovan postupne, nechybí dramaticke konverzace, epicky bitvy, kvalitni zaporaci a jakasi kolonialni atmosfera michla s francouzskou revoluci. Inu, nejspis se do Fatrásty jeste vratim a to hned dvakrát, byt to (zatim) neni moje osobni fantasy top.

01.04.2021 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Vzhledem k bombastickym recenzim knihy, mirne zklamani. Film mel uzasnou dinosauri poetiku (vim, hudba dela mnoho), kniha je zase vice napechovana zajimavymi informacemi a myslenkami. Jinak je to ale, stejne jako film, atmosfericky dinosauri survival. Coz mi tentokrat ve filmove forme prislo o neco zazivnejsi. Byt svou roli sehrala detska nostalgie.

07.03.2021 3 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Pro krale Artuse a legendy kolem Kamelotu mam slabost, byt v podani Cornwella je to klasicky v mene magicke, mene pohadkove, ale spise popularne historicke forme. Dalsi ctivy Cornwell, nic vystiznejsiho me nenapada.

07.03.2021 4 z 5

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Upirska klasika starsi nez Drakula. A slovo klasika tu sedi jako.. viko od rakve. Venkovske panstvi, cerny kocar, krasna upirka, jemne sexualni podtext. Stale v pohode ctiva povidka, i 150 let po vydani.

07.03.2021 4 z 5