Aptronym Aptronym komentáře u knih

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Rychle sipy - ma moralni skola ranneho detstvi. Ne po vzoru pionyru, ale tehle kluku jsem zakladala divci verzi. Nasim nejzaslouzenejsim cinem bylo pomoci opilci na nohy..., ale vlajka byla, hymna taky!

Skoda jen, ze moderni knizni vydani je barevne neautenticke.

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Darovano k vanocum asi 1983. Milovano, ztraceno, snad stastno :-(

26.04.2018 5 z 5

Povidka "Odcizeny dopis" nezda se, ale je dodnes zdrojem filozofickych sporu, dokonce se o jeho interpretaci vydala kniha.

Proměna Proměna Franz Kafka

Klasika a zaslouzena. Naprosto obstoji zub casu.

Malovaná mládež Malovaná mládež František Zýbal

Novejsi vydani casti z knihy "Jdu na slovasko krasne". Ne uplne zdarile provedeni vytvarne, ale jinak krasny vylet do uz skoro neexistujiciho slovackeho sveta a jeho peprneho jazyka.

Jdu na Slovácko krásné Jdu na Slovácko krásné František Zýbal

Krasne.
Pro me citove, toz ten jazyk, toz to slovacko...enom jedno.

Lohovecké děti Lohovecké děti Kamila Sojková

Nadherna utla knizecka, krasna jazykem a lasce k tomuto kraji a kte dobe. Zadna cukrarna - na osudech deti a jejich sveta ukazuje drsny zivot.
Je to skvost - ostuda, ze neni novejsiho vydani.

26.04.2018 5 z 5

Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Vladimír Menšík - Pocta Vladimíru Menšíkovi Slávka Kopecká

Ikaruv pad, to byl herecky vykon!
Hezka kniha i kdyz smutna. Ono to smutne jde ruku v ruce s komickym geniem pana Mensika.
Skoda, velmi brzo odesel.

26.04.2018 5 z 5

Dobře utajené housle / Jablko je vinno Dobře utajené housle / Jablko je vinno Miroslav Horníček

Kdo by nemel rad Hornicka. Ovsem v televizi. Mam dojem, ze jeho osobite kouzlo, jeho srdecne charizma, jeho za pupek popadajici se kulometovy humor se nepreklada idealne do psane formy. Nejak mi proste mezi slovy chybel, nebylo to ono. Velka skoda, ale mozna se na to brzo podivam a zmenim nazor.

26.04.2018 3 z 5

Nahý jsem přišel na svět Nahý jsem přišel na svět David Weiss

Uzasne. Zvlaste slovenske vydani 1985. Perfektni priklad vytvarne a typograficke harmonie s textem.
Neromantizujici, zajimava cesta do hlubin velkeho umelce.

26.04.2018 5 z 5

Ani o dolar víc, ani o dolar míň Ani o dolar víc, ani o dolar míň Jeffrey Archer

Shrnu to. Nemam rada Jeffrey Archera jako politika, cloveka...
ALE tuhle knizku miluju.

26.04.2018 4 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Priznam se, ze jsem byla zklamana. Stejny pocit mam i z jeji poezie. Obavam se, ze jeji postava se stala vhodnym kultovnim artiklem, ale kvalita psani tomu neodpovida.
Je zde nedostatek sebe reflexe, mam takovy dojem az rozmazlenosti autorky, nezralosti a je to celkove jednoplosne. Omlouvam se, je to relativne slavna kniha takze urcite nekomu rezonuje a dava smysl, me bohuzel ne.

26.04.2018 2 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Je obrovska vyhoda miti starsiho bratra. Verneovky byly samozrejmosti a tato moje nejoblibenejsi. Vzpominam jak mne ten svet pohltil, diky taktez nadhernym ilustracim, a kolik naucnych informaci o preziti. Dodnes bych snad nektere uplatnila :-).
Vrchol dobrodruzne fantasticke literatury..., tedy krome Pratchetta, Tolkiena atd.., ale presto ma u mne specialni misto.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Storch a Zdenek Burian jsou nenahraditelni....jsem jednou z deti, ktere navzdy ovlivnili. Krasne to vzpominky.

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Co dodat, jedna z nejkrasnejsich knih meho mladi a ilustrace...

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Cteno ve slovenstine v detstvi, ulovek z rodicovske knihovny. Co dodat...traumaticke vzpominky. S odstupem casu bych asi byla kriticka vuci historickym souvislostem, ale je to historicky roman a tak ma pravo na vlastni obarveni... Urcite nezapomenutelny.
Tehdy jsem to citila jako kritiku brutalni feudalni spolecnosti, dnes bych to analyzovala jako polemicke zamysleni nad povrchni posedlosti s mladosti, krasou...,kdypak se naucime dustojne starnout?

26.04.2018 3 z 5

Newyorská trilogie Newyorská trilogie Paul Auster

Austeruv postmoderni styl je unikatni, bud sedne ci ne. Za dojmem tradicni koncepce detektivky se skryva originalni hlas. Moje krevni skupina.

Zen a umění údržby motocyklu Zen a umění údržby motocyklu Robert Maynard Pirsig

Cetla jsem jako mlady nezkuseny clovek a zdala se mi tato kniha fascinujici. Rozumela jsem i kdyz mozna ne plne pochopila. Asi jako Strucna historie casu od Hawkingse. "Vim o cem jsem cetla, ale nechtejte to vysvetlit :-)) Je naprosto mozne vstrebat kompexni informace tkane timto pribehem, jestli instinktivne a obrazne ci chladnokrevne a vedecky. Zajimavy pokus o sebeanalytiku bez patosu a povysenosti.

26.04.2018 4 z 5

Fragmenty z rozstříleného zápisníku Fragmenty z rozstříleného zápisníku František Karas

Kniha vydana jako propagacni darkova zavodni brozura pri prilezitosti 25. vyroci SNP.
Pracovnik "vdecne" prijimal tento dar za uspesnou praci, za kolektiv, za prekroceni kvot atd...
Presto jsem knihu precetla, tema SNP mne zajima.
Bohuzel dej vyzniva skoro komicky - v skoro kazde kapitole partizani neustale statecne bojuji v pred a nemci pred nimi zbabele utikaji. Skoda, opravdu v historii nezakotvene.
Z pozitivni stranky - kvalitni ilustrace a typografie.

26.04.2018 1 z 5

Pět slovenských novel Pět slovenských novel Alfonz Bednár

Ve sve dobe urcite odvazny vyber materialu, ale ne uplne uspesny, alespon z dnesni perspektivy.
Prvni novela od Alfonze Bednara me zaujala nejvice, zajimave podani valecnych traumat prenesenych do bezneho socialismu budujiciho zivota.

26.04.2018 2 z 5