Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Vražedná léčba a zakončení celé trilogie. Člověk by čekal vyvrcholení celého příběhu. To dostane, ale pro mě byl ten konec nějaký překombinovaný. První díl byl super, druhý díl mě taky bavil (až na konec, který mi moc neseděl). Bohužel třetí díl mi přišel z celé série nejslabší.
Celý příběh se zaměřuje na vyřešení hlavního problému. Lidé jsou nakaženi erupcí (později se dozvídáme, že virus je uměle vytvořený a vypuštěný mezi lidi) a mění se v nemyslící zombie, kteří nepohrdnou lidským masem. ZLOSIN se snaží z posledních přeživších získat lék, oni to však vidí jinak. Chtějí být už volní a s celým vyléčením lidstva nechtějí nic mít. Nejhorší ale je, že ne všichni Placeři jsou imunní a tak dochází k otázce, co jsou ochotni obětovat proto, abych zachránili svého kamaráda. V závěru dochází ke konečně konfrontaci se ZLOSINEM a vypadá to na happy end. Získají ale naši hrdinové opravdu svou svobodu?
Jsem určitě ráda, že jsem se k této sérii dostala. Ale musím uznat, že filmová verze se mi asi líbila více. Nějak mi dávala víc smysl. Určitě ale nelituji, že jsem si příběh i přečetla.

20.04.2024 3 z 5

Encyklopedie hororového filmu Encyklopedie hororového filmu Petr Cífka

Naprosto úžasné shrnutí všech velkých i malých hororů. Když jsem knihou listovala a četla pro mě zajímavé pasáže, tak jsem si říkala: "Bude tam někde tenhle nebo tenhle film?" ... a byl! Filmy (a vlastně i trochu seriály) jsou zde rozděleny podle témat, např. upírské horory, monster horory, zombie, sci-fi horor, slashery a další. Takže si každý hned najde část, která ho nejvíce zajímá. Je to encyklopedie, takže je kniha samozřejmě bohatě doplněna fotkami. Na konci knihy najdete různé přehledy jako nejznámější "scream queens", masek zabijáků, zbraní nebo nejznámějších hororových postav nebo režisérů a herců, kteří se proslavili především v tomto žánru. Za sebe nemám knize co vytknout.

12.04.2024 5 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Pokračování série Labyrint se od té filmové verze liší ještě mnohem víc než první díl. Potom, co Placeři uprchli z labyrintu, se cítí v bezpečí. Uprchli Zlosinu a myslí si, že teď už budou mít klid. Ovšem vše, co se kolem nich děje, je opět další zkouškou. Nyní ale mají jinou motivaci tyto zkoušky podstoupit. Zlosin je nakazil nemocí, po které se lidé zblázní a stávají se z nich raplové. Mají dojít do bezpečného útočiště, kde jim podají lék. Ovšem cesta tam vede přes Spáleniště, místo sežehlé sluncem a plné raplů. Nikdo neví, čemu všemu věřit. A i ti nejbližší můžou být zrádci.

Druhá kniha Zkouška: Spáleniště mě opravdu překvapila svým dějem. Filmy mám hodně ráda a ten první celkem kopíroval děj knihy. Nebo alespoň ty základní a hlavní zvraty tam byly. Druhý film si z knihy nevzal skoro nic. A to je fajn, protože alespoň můžu být překvapená. Knihu hodnotím opět 4*, protože je to opravdu velmi čtivé a baví mě to. Ale pořád to není něco, na co bych po zavření knihy musela pořád myslet.

25.03.2024 4 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

(SPOILER) ZLOSIN JE DOBRÝ!

Prvně bych chtěla říct, že jsem po knize (sérii) šáhla kvůli tomu, že jsem dříve viděla filmy, které mám hodně ráda. Dávám je pro mě na stejnou úroveň jako Hunger Games. Je to vlastně skoro stejný žánr. O to dost mě překvapilo, jak se knižní Labyrint liší od toho filmového.

Hlavní postavou je Thomas, který se jednou probudí v kleci, která ho vyveze na hodně zvláštní místo ohraničené vysokými zdmi. Toto místo, Plac, obývá skupina chlapců, kteří zde pracují, obdělávají půdu nebo vybíhají ven do labyrintu a hledají cestu ven. Thomas se pomalu seznamuje s místním životem, ale něco mu na tom všem nehraje. Kdo je sem zavřel? Za jakým účelem? Proč se v noci labyrint hemží strojovitými monstry? Vše se ale změní ve chvíli, kdy na Plac dorazí první a poslední dívka Teresa. Ta mezi stavy vědomí a bezvědomí všem sdělí jedinou informaci: Všechno se změní. A od té chvíle se dá vše do pohybu a konec se blíží.

Příběh je určitě velmi čtivý. Jazyk je přizpůsoben cílové skupině čtenářů, což jsou mladiství. Nečekejte nic převratného. Prostě skupina mladých lidí bojuje o svůj život ve zvláštním prostředí. Další knihy ze série si určitě přečtu. Minimálně proto, že chci vědět, jak moc se budou i další díly lišit od filmů.

10.03.2024 4 z 5

Krví a železem Krví a železem Peter Gibbons

Nová kniha s vikingskou tématikou? "Jasně, sem s ní.", řekla jsem si. Co by tu mohlo být špatně? No, bohužel se na tam našlo.

Hlavní postavou je mladý viking Hundr, který se chce stát slavným bojovníkem. Přidá se proto k posádce lodi jarla Einara a společně s ním vyrazí do války. Slavný Ragnar Lothbrok byl mrtev a jeho synové se chtějí pomstít. Nynější král Ivar Bezkostý shromáždí v Anglii armádu a chystají se dobít město Yorvik. Postupně poznáváme další postavy - Stena (nyní křesťan, který dříve bojoval po boku Ragnara), valkýry (silné Odinovy bojovnice), Hakona Ivarssona (neschopného Ivarova syna) nebo Saoirsu (irskou princeznu). Cesta k úspěchu se zdá být pro Hundra jasná, je velmi dobře vytrénován k boji, je rychlý a obratný. Sám Ivar mu daruje několik stříbrných náramků za odměnu za jeho služby. Pak do toho ale vstoupí láska a intriky a vše se pokazí.

Děj není nijak složitý. U postav je jasně dané, kdo je ten hodný nebo zlý. Hlavně postava Hakona je tu vykreslena tak, že toho zmetka opravdu nemáte rádi a doufáte, že mu někdo konečně zatne sekeru do hlavy. Co mi však na knize vadilo nejvíce, bylo to, že se tu stále opakovaly určité myšlenky. Pořád jsme museli číst, jak se Hundr chce stát slavným válečníkem, jak je někdo podrazák, jak se bude muset udělat tohle a tamto. Jako kdyby měl autor pocit, že čtenář má velmi špatnou paměť a nestačilo mu to říct jen jednou. Styl psaní mě taky moc nenadchnul. Přišlo mi to takové trochu amatérské. A korunu tomu dodaly chyby v textu (chybějící písmenka, dvě slova spojená v jedno apod.). Ještě nedokáži říct, zda se budu chtít pouštět do pokračování. Určitě jsem četla mnohem lepší knihy s vikingskou tématikou.

24.02.2024 3 z 5

Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Hallie Rubenhold

Kniha vás vtáhne do prostředí viktoriánského Londýna, jeho třpytu, ale hlavně do zapadlých temných uliček, kterými se plouží lidí bez domova a ožralové. Ulice lemované noclehárnami a chudobinci, které jsou posledním útočištěm chudáků. Ženy v této době to nemají moc jednoduché. Buď se dobře vdají a pak budou rodit děti jako na běžícím pásu. Ovšem nesmí nikdy dojít k tomu, aby je jejich manžel opustil nebo zemřel. Protože pak se dostávají do pozice úplně jiné sorty žen. Žen, které musí prodávat své tělo, aby si vůbec mohly zaplatit střechu nad hlavou nebo trochu jídla. Život v této době a prostředí není vůbec jednoduchý. A navíc se teď v ulicích Whitechapelu prochází vrah, který se do historie zapsal jako Jack Rozparovač. Ale tahle kniha není o něm. Je o pěti ženách, které se staly jeho obětmi a o tom, jaký byl jejich život, který je přivedl do situace, že se uprostřed noci musely potulovat Londýnem.

Jak moc věřit všemu, co je zde napsáno, nedokážu říct. Pro mě byl tento náhled do života lidí konce 19. století v Londýně velmi zajímavý. A stále jsem si během čtení opakovala, jak ráda žiji v době, jaké žiji. Každá doba má svoje pro a proti. Ale pořád bych si radši vybrala žít v 21. století :D Autorka téma knihy staví na tom, že chce vyvrátit, že ne všechny oběti byly prostitutkami. Ale dokumentace z této doby určitě nejsou kompletní a nelze jim na 100% věřit. Jediné, co lze o těchto ženách říct, je, že měly ve svém životě hodně velkou smůlu a bohužel se potkaly s někým, kdo si na nich vybil nějaký svůj problém. Ať už své tělo prodávaly nebo ne, určitě si ale nezasloužily zemřít na hnusné zaplivané ulici.

11.02.2024 4 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

(SPOILER) S tzv. bachmanovkami to mám jako na houpačce. Buď se mi líbí hodně (Blaze, Běh o život, Dlouhý pochod) nebo se mám opravdu velký problém se do nich začíst (Strážci zákona, Zhubni). Srovnáno se zemí se bude řadit bohužel do té druhé skupiny. Co je však jisté, že od Richarda Bachmana nedostanete žádný happyend.
Hlavní postavou je Bart Dawes, který se musí vystěhovat ze svého domu, protože tím místem povede silnice. Stavba neovlivní pouze jeho bydlení, ale také práci v prádelně, kterou čeká úplně stejný osud. A to demolice ve prospěch stavby. Bart se však svého života nechce vzdát bez boje. Z úřednickou byrokracií se rozhodne vypořádat po svém a to i za cenu toho, že silnice stejně stát bude.
Sledujeme zde příběh totální rozkladu jednoho muže, kterému není lhostejné, že si úřady s obyvateli města vytírají zadek. Kniha nemá žádný velký děj. Spíše se tu dostáváme do hlavy člověka, který rezignoval na svůj život, ale ještě na závěr chce předvést velké představení, aby upozornil na praktiky vlivných. A to je právě můj problém s knihou. Osobně moc nevyhledávám příběhy, které se odehrávají především v hlavě hlavního hrdiny. Jednoduše mě to moc nebaví. Ale i tak byla kniha celkem čtivá a naštěstí ne moc dlouhá, proto jsem byla schopna ji dočíst (ač jsem některé odstavce přeskakovala).

28.01.2024 3 z 5

Geostorky Geostorky Petr Brož

Často narážím u svých žáků na základní škole na to, že geologie není moc atraktivní obor a mé snažení jim ji zajímavě představit pak přichází vniveč. Od teď jim budu doporučovat tuto knihu :D
V knize najdete velké množství příběhů lidí, do jejichž života nějakým způsobem zasáhly geologické procesy. A ač jsem více či méně s geologií seznámena, tak hodně příběhů bylo pro mě novinkou a některé mě donutily dohledat si více podrobností či fotky nebo videa. Kapitoly jsou krátké a jasně napsané, takže se nemusíte bát, že byste textu třeba nerozuměli. Není to odborná publikace pro studenty geologie. Ale kniha, která se snaží "běžným" lidem (protože geology považuji občas za ne úplně normální :D ) ukázat, co se kolem nás děje, a že i nepatrná chybná rozhodnutí můžou vést k závažným život ohrožujícím důsledků.

13.01.2024 5 z 5

Exorcista Exorcista William P. Blatty

Film "Exorcista" patří mezi mé nejoblíbenější horory. Sice je už na něm znát rok výroby, ale děj a hlavně hudba jsou pro mě nezapomenutelné. Proto když jsem zjistila, že dojde k novému vydání knihy, bylo jasné, že si ji budu chtít přečíst.
Děj do detailu popisovat nebudu, protože jsem si jistá, že ten, kdo si tuhle knihu přečte, film většinou zná. Spíš bych se věnovala tomu, čím se kniha od filmu liší. A hlavní rozdíl vidím v tom, že se valnou část knihy soustředíme na to, zda Regan pouze netrpí nějakou duševní poruchou. Samotný exorcismus a to, že je Regan posedlá démonem, hraje hlavní roli až skoro v závěru knihy. Proto pokud si chcete knihu přečíst pouze kvůli popisům posedlosti, budete možná trochu zklamáni, protože ty se objevují až někdy v polovině knihy.
Filmu dávám bez váhání 5*, kniha dostane 4*. A to z prostého důvodu. Chvilku mi trvalo zvyknout si na způsob vyprávění (er-forma) a neskutečně mě štvala postava detektiva. Knihu bych ale určitě doporučila fanouškům nejen filmu, ale hororu obecně.

30.12.2023 4 z 5

Pod kudlu! Pod kudlu! Arnold Van de Laar

Kniha z lékařského prostředí, kterou pochopí i naprostý laik. Autor zde dokázal chytlavým způsobem popsat základy chirurgie a na zajímavých případech z historie vysvětit, jak jednotlivé operace probíhaly dříve a jak je tomu dnes v moderní chirurgii. Hodně mě bavilo číst o tom, jaké to bylo dříve. A ještě více mě to utvrdilo v tom, že jsem opravdu šťastná, že žiji v současnosti a nemusím podstupovat operace bez anestézie, a že operaci a následné pooperační komplikace v dnešní době pacient spíše přežije.
Knihu bych doporučila nejen pro studenty medicíny, ale i lidem, kteří se rádi dozvídají nové věci. Já jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací o tom, jak lidské tělo funguje a jaké nemoci mohou člověka postihnout.

16.12.2023 5 z 5

Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Ann Rule

Tak tohle mi dalo hodně zabrat. Ne jen kvůli tématu knihy, ale také kvůli táhlému vyprávění. Gary Ridgway je sériový vrah, který má kontě úctyhodných 49 vražd (za ty je odsouzen). Tím se umístil na předních příčkách vrahů v závislosti na počtu obětí. Zajímavé na jeho příběhu je, že dokázal přes 20 let unikat spravedlnosti a byl dopaden až roky poté, kdy hlavně v 80. letech vyhledával prostitutky a škrtil je.
Kniha hodně rozebírá policejní činnost a obsahuje opravdu spoustu jmen vyšetřovatelů. Dále jsou zde rozepsány životní příběhy některých jeho obětí, abychom si pod jmény dokázaly představit i lidské bytosti. Můžeme také trochu nahlédnout do dětství i pozdějšího života Ridgwaye.
Pro mě byla kniha trochu oříšek. Některé pasáže pro mě byly zbytečně zdlouhavé a klidně bych je vynechala, protože k tématu nepřinesly nic zásadního. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se jí prokousala. Z vydaných True Crime knih ji zatím řadím na poslední místo (1. Bundy, 2. Ramirez, 3. Ridgway). Uvidím, jak se pořadí změní po přečtení o masakru Columbine.

10.12.2023 3 z 5

Nikdykde (komiks) Nikdykde (komiks) Mike Carey

Po tomto komiksu jsem pokukovala nějakou dobu. Knižní předlohu mám už přečtenou a děj jsem trochu pozapomněla. Komiks byl pro mě příjemné osvěžení. Je samozřejmé, že v komiksu není děj tak detailní a jde se po hlavních událostech. Některé postavy jsem si představovala jinak, některé se shodovaly s mnou původní představou.
Někdy bych chtěla vlézt Gaimanovi do hlavy. Protože co on dokáže vymyslet... Podlondýn a jeho obyvatelé je naprosto brilantní. Určitě bych si ráda přečetla nějaké další příběhy z tohoto světa.

23.11.2023 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

(SPOILER) Knížka, na kterou jsme čekali opravdu dlouho. A teď je konečně tady. Stálo to za to čekání? Tak 50/50.

Příběh vypráví o městečku Taker's Mills, ve kterém řádí vlkodlak. Každý měsíc padne za oběť obyvatel městečka a netvorem může být úplně kdokoliv. Jako jediný jeho útok přežije Marty, chlapec na vozíčku, který dokáže vlkodlaka i zranit. I díky tomuto zranění nakonec odhalí jeho identitu. Ale co teď? Přijde Marty na to, jak se s netvorem vypořádat, až si pro něj znova přijde?

Cyklus vlkodlaka je příběh, který přečtete za jeden večer. Kapitoly popisují jednotlivé měsíce v roce a jsou opravdu kraťoučké. Nejdřív jsem chtěla dát 3*, ale o jednu jsem to zvýšila a to jen čistě za ilustrace, které knihu doprovází. Protože ty jsou opravdu skvělé a krásně doplňují děj. Ten je sám o sobě trochu strohý. King tady dost ubral na své popisnosti, což ale zase může někomu vyhovovat. Doporučila bych tuto knihu někomu, kdo od Kinga nic nečetl? To ne. Je to spíše chuťovka pro fanoušky, kteří nutně potřebují Cyklus vlkodlaka ve své knihovně.

11.11.2023 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Severka a další návrat do Severní Koreje z pera Niny Špitálníkové. Tentokrát sledujeme příběh dívky, která ve své domovině patřila do vysoce postavené rodiny. Proto nevnímala tu hrůzu, která se kolem ní děje. Vesele si udávala ostatní za naprosté kraviny a vůbec ji nezajímalo, že některým podepsala rozsudek smrti. Protože takhle se to prostě v Severní Koreji dělá a pokud se chcete mít alespoň trochu lépe, musíte vše plnit nejlépe na 150 %. Pak ale dostane povolení vycestovat studovat do Číny. A v tuto chvíli se jí úplně změní život. Její otec totiž zařídí, aby místo do Číny, odjela do jižní Koreje. Ona to zpočátku vůbec nechápe a nechce to přijmout. Přece jen doma byla někdo a tady je jen jedna z mnoha. Domů se už ale vrátit nemůže a tak se bude muset vypořádat s novým životem.

Za "nejhroznější" část považuji tu, kde se popisuje život v koncentračním táboře. Nechápu, jak se tohle může v dnešní době ještě někde dít. Kniha je opět velmi zajímavá. Ač pokud máte přečtené dřívější knihy autorky, tak vám asi nic nového nesdělí. I tak určitě stojí za přečtení.

10.11.2023 5 z 5

Démonologové: Ďábel v Connecticutu Démonologové: Ďábel v Connecticutu Gerald Brittle

A máme tu zase Eda a Lorraine Warrenovi a tentokrát s případem, který byl (podle nich) ten nejtěžší. Setkáváme se tu s rodinou Glatzelových, kteří si prochází peklem. Jejich syna Davida mučí neznámé ďábelské entity a tím terorizují i zbylé obyvatele domu. Všichni se musí mít na pozoru, protože nikdy neví, odkud něco přilétne nebo dokonce nedojde k fyzickému útoku. Poprosí o po moc Warrenovi a církev. Církev se tu ukazuje jako neschopná instituce, hlavně všechno ututlat. Proto se případu ujímají nezkušení kněží. Jak tohle může asi dopadnout? Pro Davida nakonec dobře. Ale odnese to jiný člen rodiny, který bude později odsouzen za vraždu.

Celý příběh se samozřejmě dočkal i filmového zpracování. Ze začátku se mi kniha líbila, ale jak jsem otáčela stránky, děj začal být zbytečně natahovaný. Asi záleží na vás, jestli něčemu takovému budete chtít věřit. Já se většinou přikláním na stranu těch, co věří. Ale bohužel tato kniha mě o pravdivosti případu moc nepřesvědčila. Po přečtení jsem si dohledávala nějaké informace, jak se k tomu staví hlavní aktéři. Ti se ve většině případů od knihy distancovali. Otázkou je však proč. Jestli kniha jejich příběh přikrášluje, aby byl zajímavější, nebo jestli nechtějí vzpomínat na toto temné období jejich životů. Ani fotografický materiál na konci knihy není nijak přesvědčivý. Asi u tohoto případu zůstanu spíš u toho, že to je hezký podklad pro horor, ale pravdu v tom asi moc nehledejte.

28.10.2023 2 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Dokážete si představit, že by ze světa zmizely kočky? Nebo něco jiného, co běžně používáte, např. telefon nebo hodiny? Hlavní hrdina to taky nedokázal. Až do chvíle, kdy mu diagnostikovali nádor na mozku a zbývá mu jen málo času. V tu chvíli se u něj doma zjeví Ďábel a předloží mu nabídku- "Za každou věc, kterou necháš zmizet z tohoto světa, ti prodloužím život o den." Krásná nabídka, že? Člověk by dokázal vyjmenovat hned několik věcí, které by nechal zmizet. Háček je v tom, že o tom, co zmizí, rozhoduje sám Ďábel. Náš hrdina s Ďáblem nějakou chvíli tuhle hru hraje, až do chvíle, kdy je mi řečeno, že další věc, která musí zmizet, jsou kočky. Dokáže náš hrdina s tímto souhlasit? Vždyť sám sdílí svůj život s kocourem, který mu do života vnáší jen štěstí.
Příběh je o zamyšlení, co vše jsme schopni obětovat v čase největší nouze. Hlavní postava tak rekapituluje svůj život a zamýšlí se nad tím, co je v životě vlastně důležité. Kniha mě v určitým pasážích rozplakala, protože sama kočku vlastním a nedokážu si představit, že by ze dne na den jen tak zmizela. Příběh je to krátký, ale některé určitě zasáhne u srdce.

09.10.2023 4 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Poslední dobou mě baví objevovat historii asijských zemí, která u nás není moc známá. Ať už je to Korea, Japonsko nebo teď Vietnam, tak všechny příběhy byly neskutečně zajímavé.
Tato kniha líčí osud jedné vietnamské rodiny po několik generací. Hladomor, pozemková reforma a vzestup komunistické moci, válka ve Vietnamu a následující obnova státu, to vše je v knize obsaženo. Příběh je vyprávěn pohledem dvou žen- mladé dívky Huong a její babičky. Obzvláště vyprávění babičky o japonské okupaci a o tom, jak je z jejich vesnice vyhnali kvůli pozemkové reformě, kdy oni byli "zlí" statkáři a ona musela se svými dětmi žebrat o kus jídla a plahočit se stovky kilometrů do Hanoje, bylo hodně silné.

Pro mě bylo ale trochu rušivé, že časově se skákalo z jednoho období tam a zpět a děj nešel chronologicky. Měla bych jinak trochu ucelenější obraz o vietnamských dějinách. Takhle jsem si vždy musela vybavit, na jakou část se zrovna navazuje. Ale příběh je to velmi zajímavý a kniha za přečtení rozhodně stojí.

05.10.2023 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Krásný příběh o dospívání, který chytne za srdíčko. A aby to nebylo takové obyčejné, a to by nebyl Gaiman, kdyby bylo, tak je to celé zasazené na hřbitov. Opravdu je to kniha i pro děti? Ano, určitě je. Protože Gaiman umí "ty strašidelné" věci podat tak pohádkově.
Hlavní hrdina Nikdo Owens je vychováván na hřbitově duchy a jeho opatrovníkem je upír. Jak se malé dítě může dostat do takové situace? No, prostě mu záhadný muž jménem Jack vyvraždí rodinu a on jako jediný unikne. A obyvatelům hřbitova se mu zželí. Takhle jednoduše. Nik zde prožívá své dětství. Učí se různým děsivým kouskům, jako je zmizení, unesou ho ghúlové a vyučuje ho vlkodlačice. Ovšem největší nebezpečí nečíhá na hřbitově, ale za jeho zdmi. Muž jménem Jack na něj nezapomněl a rozhodně se pokusí napravit svou chybu a z Nika udělat opravdového obyvatele hřbitova.
Gaiman nám tu opět ukazuje, jakou úžasnou fantazii má. Příběh je místy příjemně mrazivý a velmi čtivý. Obyvatele hřbitova si rychle oblíbíte a budete se těšit na každou další stránku, abyste zjistili, jaké dobrodružství na Nika zase čeká. To, že jsem nedala 5 hvězdiček je jen proto, že jsem od Gaimana četla Oceán na konci cesty, který mě nechal beze slov a Kniha hřbitova je v mých pocitech o trochu níž.

11.09.2023 4 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

(SPOILER) Mia Corverová je čepelí, nelítostných zabijákem Rudé církve, gladiatii a vítězkou Magnii. Má kolem sebe lidi, kterým může věřit. Jediné, co jí v životě chybí, je zabít císaře Scaevu. To však nebude nijak jednoduché. S Miou se setkáváme ve chvíli, kdy unikla po zavraždění kardinála a myslí si, že dostala i Scaveu. Sebou vzala i jeho syna, u kterého ale cítí, že jejím bratrem. A my pomalu s Miou rozplétáme složitou rodinnou situaci. Mia celý svůj život žila v domnění, že celá její rodina je mrtvá. Ale není tomu tak. Nyní ale nemá čas se zabývat Scaveou, protože Rudá církev unesla jejího mentora Mercuria a ona ho musí zachránit. My se tak vydáváme opět na nebezpečnou cestu, kde narazíme na hněv bohů, piráty, krakeny, ale hlavně se konečně dozvíme, odkud pochází Miina moc. Tento díl nám konečně odhalí, jak je to s Temnými a co si bohyně Niah přichystala pro naši vražedkyni. A při této cestě dojde i k bolestivým ztrátám.
Závěrečný díl trilogie o Mie Corverové byl jako na houpačce. Od některých částí se nadalo odtrhnout, některé jsem zase trochu přeskakovala. Ale to neznamená, že mě příběh nebavil. Se zakončením jsem spokojená, i když to bylo takové hořkosladké. Mia je hrdinka, která nejde pro sprosté slovo daleko, je arogantní a neurvalá, ale vy si ji zamilujete. Celou trologii jsem si moc užila.

27.08.2023 4 z 5

Píseň přežití Píseň přežití Paul Tremblay

V několika státech na východě USA se rozšíří virus supervztekliny a my sledujeme osud těhotné Natalie, kterou nakažený člověk pokousal. Natalie vyhledá svou kamarádku Ram, která je doktorkou, a poprosí ji o pomoc. V celé knize se odvíjí příběh, který se děje pouze během několika hodin a my sledujeme boj o Nataliino nenarozené dítě. Obě ženy se musí vypořádat s chaosem, dezinfomacemi a postupující nákazu u Natalie. Do toho na postavy občas zaútočí nakažený kojot nebo člověk. Lidé se sice nemění v zombie, ale kvůli supervzteklině se u nich nemoc projeví už po několika hodinách, jsou agresivní, napadají další lidi a ke konci upadají do kómatu a nakonec umírají.
Kniha se oficiálně řadí mezi horory. Částečně je to určitě pravda. Tempo je takové pomalejší a většinu děje sledujeme, jak se hlavní postavy snaží dostat z bodu A do bodu B. Pouze občas se tu dočkáme nějaké akce. Spíše se tu sází na ten tísnivý pocit, kdy se u vaší milované osoby začíná projevovat smrtelná nemoc a vy ji nemůžete nijak pomoct. Za mě to byl takový průměr. Kniha není nijak dlouhá, takže ji máte přečtenou rychle a to je dobře, protože jinak by se člověk mohl začít nudit.

13.08.2023 3 z 5