antonin0999 antonin0999 komentáře u knih

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Keplerům se nedá upřít jedna schopnost. Mají skvěle zmáknutý styl. Stránky jsem hltal jako maliny. Kniha sama o sobě dokáže čtenáře vlastně zhypnotizovat tak, že může přehlédnout poměrně dost chyb týkajících se logiky chování postav - některé jsou však tak zásadní, že by nepomohlo ani přimhouření všech očí.

08.05.2019 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Myslím, že kontroverze, které ohledně tohoto díla panují, jsou pochopitelné. Máj je libozvučný a pěkně plyne. Nabízí čtenáři stručný náhled tragické situace a nezatěžuje ho detaily. Nicméně nedokážu se zbavit dojmu, že klouže hodně (až příliš) po povrchu, pro spoustu čtenářů je navzdory tomu obtížně pochopitelný. Dílo je napsáno energicky, entuziasticky, mladistvě. Ve své době bylo jistě inovativní záležitostí, ale Mácha si bohužel popularity příliš neužil a jeho tragický osud možná podpořil posmrtný kult májovské romantické poezie.

Za nejobrazotvornější a nejkreativnější část považuji Intermezzo I.

01.05.2019 2 z 5

Vzorný syn Vzorný syn Čong Judžong

Tato kniha jednoznačně potěší všechny, kteří chtějí číst něco neobvyklého. Vzorný syn má ruce od krve. A čtenář se ocitá v jeho hlavě. Není to vždy úplně příjemné čtení, ale je to zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat.
Jihokorejský styl rozhodně není z marcipánu.

30.04.2019 4 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Nejsložitější věc, kterou jsem kdy sestavil bylo nějaké lego v deseti letech a postel z IKEA, abych se měl kde vyspat. Po přečtení Erebu mířím do nejbližšího obchodu s modely a mám obrovskou touhu tuto loď sestavit a vystavit si ji, ačkoliv to bude neporovnatelně složitější. A proč?
Příběh lodi zpracovaný Michaelem Palinem mě naprosto pohltil. Upřímné zápisky námořníků, detaily plavby, kdy se téměř dotýkáte velryb a pracujete s omrzlinami na rukou. Dozvíte se vše z paluby i zákulisí. Závěr knihy a putování lodí je mrazivé. Doslova. Oceňuji i skvělé "foto"ilustrace, mapy a především skvělý překlad Martiny Šímové.
Klobouk dolů.
Posádky a strůjci Erebu a Terroru otevřely obzory lidstvu a tato kniha je otevírá čtenářům.

29.04.2019 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Styl psaní Petera Maye a jeho Hebridy - to je kombinace, která je takřka nepřekonatelná. Ano, dokázal bych si představit lepší vyvrcholení příběhu, ale v rámci žánru je celá tato kniha stále nadprůměr.
Nostalgická střední část je krásná. Paradoxně bych řekl, že Mayova nejsilnější stránka je vylíčení milostného příběhu. Láká. K pakomárům a do rašeliny. K majákům.
Pravdou je, že k některým postavám se autor zachoval poměrně nevybíravě.

26.04.2019 4 z 5

Lužinova obrana Lužinova obrana Vladimir Nabokov

Každá partie je jiná. Lužinova obrana je smutným příběhem o utíkání před realitou. O králi, kterému je šachovnice malá i obrovská zároveň. Nabokov rozehrál psychologii smyslů a postav, které nejsou dobrými společníky ani samy sobě.

07.04.2019 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tento díl nezastihl postavy z oddělení Q v nejlepší formě. Asad se s velbloudy opakuje tolik, že ho, a to jako svého oblíbence, mám sto chutí vyslat na poušť i se všemi těmi dromedáry.
S Carlem je tentokrát vyloženě nuda. Rose mě zase nepotěšila svým vkusem...
Nicméně není to tak zlé. Vypravěčský styl je stále takový, na jaký jsme zvyklí a do jisté míry celou situaci zachránil Marco, William Stark a negoušové. Kodaň ve své temné stránce připomíná tajemná a špinavá zákoutí Prahy.
Kdybych tímto případem začal, asi bych v dalších nepokračoval, ale jako fanouška mě od pokračování neodradil.

04.04.2019 3 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Robokat se netváří (většinou je nejradši, když se netváří vůbec) jako sympatický společník, ale ačkoliv je stvořením stoprocentně racionálním (žádný roboerot), je s ním zábava. Autorka stvořila velice živou bytost a svět, kde se místo snění pouštějí seriály - a kde se hlavně neustále něco děje a příběh se posouvá plnou palbou vpřed.
Sympatický začátek série, která v zahraničí obdržela nejedno prestižní ocenění.

10.03.2019 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Těším se na planetu Eden. Nyxia obstojí, protože je dobře napsána. Autor ví, pro koho píše a je si vědom toho, že neobjevil Ameriku. Proto stvořil dílo, které je čtivé, nese poselství a obsahuje oblíbené prvky young-adult literatury.
Chutný, lehký salát s oblíbenými ingrediencemi. Tak kdy bude ten přídavek?

05.03.2019 4 z 5

Jak se budují značky Jak se budují značky Byron Sharp

Nemůžu popřít, že kniha rozvíjí kritické myšlení, ale na můj vkus se příliš točí kolem jedné myšlenky a používá poměrně staré výzkumy a cituje zastaralé materiály.

01.03.2019 3 z 5

Malý hrdina Malý hrdina Nicola Kinnear

Příjemná jednohubka pro malé čtenáře, kteří se bojí světa. Našel jsem si v ní i něco pro sebe a své strachy z létání. Pěkné ilustrace příběh hezky doplňují. Líbí se mi, že byl za hlavní postavu zvolen králíček, ti jsou totiž skutečně největší strašpytlíčci.

27.02.2019 4 z 5

Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho Jan Stocklassa

Tato kniha je literaturou faktu, kterou by milovala Lisbeth Salanderová. Mnoho jmen. Hodně myšlenkových postupů. Ale i adrenalin – o kterém si můžete být jistí, že byl opravdový.

27.02.2019 5 z 5

Intuitivní marketing pro 21. století Intuitivní marketing pro 21. století Miloš Toman

Poutavě napsaná kniha, ze které jsem se bohužel nedozvěděl příliš nového. Podobných marketingových a self-help business titulů vychází poměrně dost a Intuitivní marketing z řady bohužel nijak nevybočuje. Líbily se mi pěkné příklady a vypravěčský styl.

17.02.2019 3 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Murakamiho pero umí vytvořit pocit staženého žaludku. Tak jako když člověk ztratil nebo ztrácí ženu. V tu chvíli je jedno, jestli u toho hraje výtahová hudba nebo The Black Eyed Peas. Ale pro každou další chvíli to bude důležité.
Jako kočka, která se nevrátí kvůli hadům.
Jako dívka, kterou unesli námořníci.
To prázdno je skutečné.

02.02.2019 4 z 5

Soumrak západního liberalismu Soumrak západního liberalismu Edward Luce

Čtivá, ozdrojovaná kniha, která nabízí podstatné informace pro světorozhled. Část nabízející souvislosti světové geopolitiky a analýzu stavu demokracie a příčin úpadku/soumraku "západního" liberalismu hodnotím jako výbornou.
Ke konci této práce se autor pokouší i o nějakou vizi mezinárodních vztahů, kde varovný prst akceptuji, ale věřím, že situace bude probíhat poklidněji.
Doporučuji všem, které zajímá historie USA, Donald Trump, Čína, ale i důvody, proč se ve světě stává neliberální demokracie populární.

23.01.2019 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Filozofie. Psychologie. Sarkasmus. Horor. Drogy. Schizofrenie. Zločin. Láska. Bratrství. Humři. Pistole. Pláž. Smutek. Naděje. Roland. 3. Věž.

Postavy se topí jako sportovci v kyselině mléčné. A víte co? Vždy je prostor ujít nějakých těch pár metrů navíc. Blíž. K cíli. Frodo to měl proti Rolandovi snadný. To je jasný. Facka klepetama.

15.01.2019 5 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Murakami vrství povídky na plátno. Na plátno poničené zemětřesením a načichlé sarinem. Podivuhodná fantazie zatěžkaná nepěknou předtuchou a skrýváním reality pod kobercem kulturních zvyklostí.
Ať už za katastrofy v našich životech můžeme sami nebo někdo jiný, v důležitých chvílích se musíme s těžkostmi vypořádat teď a tady a nelze počítat s podanou rukou.
Samota v hlavní roli. Pokud první povídky nezaujmou, pokračujte dál, obraz se dokreslí a doslov přidělá rám.

06.01.2019 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Komu se líbil "Pan Mercedes", měl by číst dál. Potká se znovu se starým sympaťákem Billem a jeho parťáky. Tváří v tvář šílenci.
A kdopak se nám to probudil v nemocnici? Je jeho hlava doopravdy tak pochroumaná?
Mistr King se začíná někdy trochu opakovat, ale není to lidské? Alespoň si své poznámky nenechává pro sebe jako "pan Rothstein"...

01.01.2019 4 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Ve Wildově dramatu se snoubí romantická komedie s nádechem thrilleru. Napětí, které vytvořil, by člověk nejen rád viděl v divadle, ale snad si jej i zahrál. V každém je trocha dobra a trocha zla a je jen na nás, na čí stranu se přidáme.
Neházejte mincí a tento skvost si přečtěte!

30.12.2018 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Kolik marlínů modrých jsme již potkali při putování našimi životy? Řekl bych, že čím víc, tím lépe. Santiago prožil silný příběh. Hrál na moři sám se sebou páku a pan Hemingway na jeho příkladu ukázal vlastnosti, které hodnotí jako ctnostné či lidské.
Právě ty největší úspěchy bývají zaznamenány po dlouhém, vyčerpávajícím a osamělém boji. Pro mnohé asi není snadné se těmito stránkami prokousat, ale pak se ptám, kde jinde se naučí trpělivost než na tomto zářném příkladu.

18.12.2018 4 z 5