antonin0999 antonin0999 komentáře u knih

Kirké Kirké Madeline Miller

Ahoj Kirké, promiň, že to říkám tak napřímo, ale ty seš prostě božskej Robinson na Aiaie. Ajajaj! Škoda, že my smrtelníci nemáme tisíce let na to, abychom se vybrečeli jaký jsme bídáci, ale víš, ani ti nezávidím, že ses mohla tolikrát spálit. Toho, kdo pálí, nepálí.
Vím, že bys neocenila, kdybych se ti klaněl, ale máš mý slovo, že bych to ani nikdy neudělal. Čas, společně strávenej byla spíš nuda. Tomu věř. Ale kdyby mi měl někdo uvařit bylinkovej čaj, ukážu na tebe. Asi k tomu rozvláčnýmu dlouhýmu životu v lesklým obalu jednoduše patří.

PS: Chtěl bych ocenit ten nápad napsat o tý vaší řeckobájný době knihu. S originalitou se tvoje postava potkala. To zas jo.

23.11.2019 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Sapkowského svět opět není černobílý a nabízí nám novou porci zajímavých, plastických postav, které mají nejrůznější pochopitelné motivy. V tomto díle je trochu více politiky, postavy samotné se v tom lehce ztrácí, což je pěkně realistické. Nejpropracovanější částí tohoto dílu je cestování Ciri pouští. Je zde ovšem méně Geralta, a to je vždycky škoda. Plus přidávám za zajímavou skupinku Potkanů a hlavně za všechny dialogy, které se vedou v hospodě. Jsou tak živé, že má člověk pocit, že člověk sedí hned vedle postav z knížky a žadoní o svůj příděl piva.

07.11.2019 4 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Po zhlédnutí první řady seriálu přišlo čtení prvního dílu komiksové série a myslím, že je to v tomto případě špatné pořadí. Čtenář chtě nechtě srovnává a je jasné, že seriál a komiks pracují s trochu jinými prostředky jak zaujmout - což, když už člověk nějaký děj zná, je znát.
Živí mrtví jsou pro mě zajímaví tím, že podle mě nepřináší mnoho inovací, postavy mi nepřipadají nijak zvlášť zajímavé - jsou prostě průměrné. Kresba mě také příliš neoslnila. Ale přesto mám ohromnou chuť pokračovat, jít si zítra pro další díl, poznat autorův úmysl a vyšší smysl jeho tvorby.
Tajemné, nevyřčené a budoucnost otevřená - to je totiž vzrušující.

29.10.2019 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Ahoj, Jussi, jo, napsal jsi dvě zajímavé krátké povídky - ačkoliv jsou chvilkami přitažené na vlasy, dostaly díky tomu takovou tu speciální pikantní příchuť. Jen toho čtenářského žrádla mohlo být trochu víc - uvařil jsi sotva jednohubku.

28.10.2019 3 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Noc. Noční můra. Strach promáčený sněhem. Zatmění bolavých těl a duší. Necitelné tepání (do) tisíců srdcí. Elie Wiesel je stručný a výstižný. Dokázal se oprostit od některých detailů, což mu možná i v samotném utrpení zachránilo život. Bolestná, byť ne uplakaná, zpověď.

22.10.2019 4 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Kouzelná Elantris je krásná a jednoduchá. Předehra ke složitějším fantasy dílům. Princ a princezna. Politikaření i pohádkově zasněná atmosféra.
V knize je nenásilnou formou patrná kritika církví, rasismu i politických režimů. Na vrchol staví jednotlivce a jeho úmysly se společností. Sandersonův styl vyprávění i dialogů je založen na srozumitelnosti - možná i z toho důvodu jsou postavy lehce černobílé a někdy předvídatelnější než bychom čekali.

21.10.2019 4 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Milá (nevím, jestli tohle oslovení zrovna oceníš) Lisbeth, milý Mikaeli,

vypadá to, že vás nadobro ztrácím ze čtenářského dohledu. A ač se mi zdá, že jste v posledním díle šli už na hranu svých možností a nevím, jestli vám to vyprávění mám úplně věřit, budete mi moc chybět. Stali jste se osobnostmi, které zasáhly svými činy celý svět a já věřím, že na vás může být Stieg pyšný. Nyní je na čase, abyste si odpočinuli, ale budu se hodně divit, jestli to dokážete. Věřím, že se najde někdo, kdo vás pořádně nasere.

Adjö hjältar

Antonín

06.10.2019 3 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Vandrovcova krev by se dala podávat rovnou jako pálenka. Takový ďábelský krvesaj. Měl jsem však od této knihy větší očekávání. Humor se mi zdál docela předvídatelný a mockrát jsem se nezasmál. Příjemné jsou našemu kraji příbuzné reálie. Některé povídky mi dělalo problém dočíst - ne však proto, že by byly rebelské, ale spíše dějově nudné. Jako kdyby autor sázel na postavy tak charakterově ploché, jak si představuje vyžilé alkoholiky. Ti však nejsou pro čtenáře tou nejlepší společností.

15.09.2019 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Ahoj Marku, díky za skvělý čas, který jsme spolu strávili na Marsu. No, vlastně jsem jen takový stalker, co rád četl tvý deníkový záznamy. Občas jsem si u nich i pustil disco, snad tě to nepohoršuje. Přiznám se, že někdy jsem nerozuměl všem těm technickým záležitostem, o kterých jsi mluvil. Bál jsem se o tebe jak prase, ale i ty sis určitě kolikrát myslel, že už seš nadobro v hajzlu, viď?
PS: Brambory taky nesnáším...

15.08.2019 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Pokud by se měřilo IQ dle počtu snoubenců, měla by Lenú našlápnuto ke genialitě.
Popis neapolské společnosti a životního stylu tehdejší doby byl příjemným zážitkem - některé prožitky, byť jistě autentické nebyly příliš čtenářsky zajímavé - podobně jako se hledaly hlavní postavy - jako by se hledala i sama autorka.
Závěr knihy však gradoval a ponechal mě v pokušení pokračovat a nepociťovat vůči postavám lhostejnost.
Čtení doporučuji citlivým čtenářům, kteří se dokáží vcítit i do naivnějších postav a rádi poznávají svět (i s historickými souvislostmi).

13.08.2019 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Fantasy s lidskými postavami. Umí být protivné, mají své kladné i záporné stránky, každá je charakteristická takovým způsobem, že v dialozích Sapkowski ani nemusí psát, kdo má repliku na svědomí. Úžasný styl a svět, kterému čtenář postupně přichází na kloub. Autor na nás netlačí a my víme, že se dočkáme.

15.07.2019 5 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

Tentokrát mi příliš nesedl humor, sny mi ani nepřipadaly moc drsné. Nedokázal jsem k příběhu přilnout i postavy šly trochu mimo mě. Přesto je to solidní část série a děj v podzemním bunkru měl celkem spád. Zápletka dávala smysl.
Celkově je to složité, protože Jiří Pavlovský nastavil laťku hodně vysoko a přiblížit se jí, je náročné, navíc začínám být postavami už lehce přesycený, tak věřím, že v dalších dílech nastane nějaké osvěžení.

29.06.2019 3 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

Překvapivě skvělý nápad, který nebyl úplně dotažen a knížka obsahuje poměrně dost nelogičností.
Jenže tu planetu si zamilujete, protože je to parádně nechutný unikát, ze kterého se snad ani nechcete dostat zpátky na podlahu (rozuměj planetu Zemi).

25.06.2019 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

S Geraltem se opiješ, zamiluješ, zabiješ pár příšer, pár lidských příšer, chvílemi blouzníš, kouzlíš - a hlavně se jako čtenář nesmírně bavíš.
Pestré postavy jejichž motivům chování čtenář rozumí. Je složité rozlišit dobro a zlo a autor se o to ani nesnaží. Snaží o barvité popisy a zábavné dialogy, a to mu jde velmi dobře a nenásilně.
Až se mi z toho chvěje medailon. Marigold o tom může napsat baladu.

18.06.2019 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Kamélie jsou květiny, které nemají žádnou specifickou vůni, dokud nepřičichneme k této knize. Jsou naivní, vzácně krásné a přes svou moc oslnit, prakticky bezmocné. Je složité hodnotit romance, ale v případě Dumase ml. je nutné přiznat emoční zásah.

11.06.2019 4 z 5

Čerň a stříbro Čerň a stříbro Paolo Giordano

Čerň a stříbro mi dávají dohromady takovou tmavou šeď. Útlá novela se klouže po povrchu a pocitově intimních chvílích jednoho páru a jejich blízké osoby, hospodyně, paní A. Čtenář nemá čas postavy poznat, ale má pocit, že charaktery samotné to mezi sebou nemají o nic jednodušší. Není to odpočinková knížka, na to je její téma příliš dusivé, na druhou stranu nejde ani na dřeň lidského bytí, a tak zůstává někde na pomezí. Někde mezi černí a stříbrem.

08.06.2019 3 z 5

Jsme jako oni Jsme jako oni Martin Šimečka

Pěkně vedený rozhovor. Nezakoupil jsem si knihu s tím, že budu souhlasit, ale proto, abych si rozšířil obzory. To se podařilo. Mladí novináři vedli M. M. Šimečku jako zkušení mazáci. Samotnému respondentovi jsem však nedokázal ve všech bodech uvěřit - za nejpovedenější považuji část, kde porovnává českou a slovenskou mentalitu v závislosti na přírodě, kde se země nachází. Slabší jsou chvíle, kdy nazývá jiné lidi dementy a prosťáčky. Toho by se mohl "intelektuál" označující sám sebe za liberála pro příště vyvarovat.
Kvituji předmluvu Saši Uhlové.

03.06.2019 3 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Příjemná oddechovka, lehce parodický nádech, jako kdyby s nadsázkou vedená kritika souboru fantasy klišátek. Zajímavé je, že funguje i epický příběh, postavy jsou lidské a putování baví, ačkoliv je vyprávění na můj vkus někdy až příliš natahované. Bitvy nepřekvapí, mají rovněž spíše vyvolat úsměv na tváři. Pobaví podle mne fanoušky humoru Terryho Pratchetta.
Lépe by mi seděl stručnější formát, ke konci jsem se už do čtení musel malinko nutit a zůstávám v rozpacích - na kolik to byla parodie a na kolik to bylo míněno vážně. Každopádně zajímavý mix a pokud se na náš trh dostane i další autorova kniha, bude mít místo v mé knihovně předem rezervované.

02.06.2019 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Myslím, že v Podpraze jsou místo krys potkani. Škvíra musí být někde na Andělu u synagogy.

Hravě a přesvědčivě putujeme s roztomilou a netradiční hlavní postavou skrz nový (ne zrovna překrásný) svět. Občas se usmějeme (jindy víc a chvílemi vůbec) a víme (ačkoliv nevíme co), že to dopadne dobře.

Příjemná oddechovka s nádechem klasiky, po které znovu nesáhnu, ale nikdy ji nezapomenu. Nápad na svět je úžasný, nedivím se množství zpracování. K charekterům jsem si takový vztah nevytvořil, ale bylo mi s nimi celkem fajn. Sympatičtí náhodní kolemjdoucí.

19.05.2019 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Knihu jsem velmi pravděpodobně četl vzhůru nohama, a to přesně do strany 42. Konečně jsem zjistil to, co jsem si již dávno myslel, že Darwinova evoluční teorie je již za zenitem. S knihou však obecně nesouhlasím, myslím, že myši už dávno nehrají prim, vývojově je předběhla dvě zvířata - vychytralý nepřítel holub domácí a pes mops, který vůbec není mops, ale nosorožec bez nosu vržený do smršťovačky.
Doporučená filmová verze: Smrt stopařek - to pokud opravdu chcete najít Srdce ze zlata.

13.05.2019 4 z 5