antonin0999 antonin0999 komentáře u knih

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Položil jsem si otázku. Jak je možné, že toho Fjodor Michajlovič tolik věděl o člověku? Po přečtení jeho životopisu se mi to zdá být jasnější. Nejen, že byli člověk a společnost hlavním předmětem jeho zájmu, ale sám si dost vytrpěl a čerpal tedy i z vlastních zkušeností. Dostojevskij se stal brilantním pozorovatelem a dílo Bratři Karamazovi knihou, která má pro mě zatím ze všech přečtených knih největší hodnotu.
Román plný vášní a úvah. Plný života. Popisy se týkají především člověka a detailů jeho uvažování, které promítá do dialogů. Každý člověk má svoji filosofii a Dostojevskij to ví a chce to čtenáři předat. Otevírá mnoho, do dnešních dob, zajímavých otázek, o kterých stojí za to přemýšlet i diskutovat.
Všechny postavy jsou trochu směšné, ale zároveň velmi vážné. V dialozích je afekt, který vnímám jako záměrný - s cílem odhalit původní, nijak filtrované myšlenky, výkřiky samotného lidského nitra.
Bratři Karamazovi jsou románem mnoha tváří, do kterých je radost pohledět, ač se mísí slzy s úsměvem a možná přijde i horečka. Čtenář musí být připraven.

03.05.2020 5 z 5

Kniha haiku Kniha haiku Jack Kerouac

Právě ve chvílích, kdy Jack Kerouac opouští své milované kočky, ptáčky a "měsíc v různých měsících" a dostává se na zem, je pro mě nejsilnější. Je pro mě mistrem zachycení lidských maličkostí a nálad a akcí, jeho haiku sluší pohyb - jako kdyby stejně jako on měly problém stát na jednom místě.

29.03.2020 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Věž vlaštovky drží předchozí vysoce nastavenou laťku ságy. Nové postavy děj opět trochu okořenily, příběh se nejvíce týká, logicky Ciri - je už trochu znát, že míříme do finiše. Nebudu lhát, už teď vím, že se mi bude po postavách stýskat a před posledním dílem si tak dám alespoň krátkou pauzu.

28.03.2020 5 z 5

Tommy Taylor a falešná identita Tommy Taylor a falešná identita Mike Carey

Oceňuji tento komiks za inovativní přístup - připadá mi zatím, že příběh bude hodně propletený a složitý - možná to sice vede k o něco složitější orientaci, ale na stranu druhou jsem v očekávání inteligentní gradace. Muselo to být velké napětí, přijít s něčím takovým s kůží na trh.
Ilustrace mě sice nijak výrazně nechytla za srdce, ale opět se mi líbí hravost přístupu a nejednotvárnost.
Těším se na vývoj dalších dílů a je mi jasné, že můžu být nadšen, ale i zklamán.

08.03.2020 4 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Ačkoliv orientace v tomto příběhu není pro čtenáře (a obzvlášť pro komiksového začátečníka) nejsnazší, troufnu si říct, že to lehké trápení stojí za to. Příběh se dostane pod kůži a návraty na stránky předchozí skutečně doplní to - co čtenáři nedávalo smysl.
Kresba je velmi zajímavá, emoční a akční - postavy mají výraz, svou minulost (ta se zdá u každého velmi důležitá) a nejisté motivy do budoucnosti. Kniha tak drží člověka v napětí, ačkoliv o prvním svazku by se dalo říct, že je takovým úvodním a seznamovacím.
Zajímavý pohled na minulost USA, který si nebere servítky a jeho hrdinové jsou vším, jen ne dobráky.

29.02.2020 5 z 5

Knížka Slepé skvrny nabízí pohled na společenské problémy očima průzkumů. Způsob jakým pracuje Daniel Prokop s daty mě baví - podpořil některé mé domněnky podloženými argumenty. Doufám, že se kniha dostane k těm, kteří trpí větší mírou zaslepení - myslím, že by si zasloužila podobný (komerční, počet čtenářů) úspěch jako Opuštěná společnost - Erika Taberyho.

24.02.2020 5 z 5

Touha je slepá Touha je slepá Robert Kirkman

Za mě dějově trochu slabší díl. Tentokrát se spíš tak trochu ploužíme mezilidskými vztahy, zásadních akcí je málo a jsou někdy trochu zbytečně natahované. Nová postava je příslibem do dalšího pokračování. Výtvarné zpracování si drží svůj standard.

15.02.2020 3 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Asi budu patřit k menšině, ale ilustrace mě bohužel vůbec nezaujaly. Povídky mi nepřipadají špatné - jsou svižné a mají myšlenku - ten nápad a atmosféru si budu pamatovat. Někdy je i v kratším formátu obsaženo více než v sáhodlouhém románu. Dvojka lepší jedničky. Cítil jsem to prázdno v žaludku, v člověku jako takovém. Hlad po nespoutanosti.

14.02.2020 3 z 5

Světlonošova cesta Světlonošova cesta Mike Carey

Příjemné seznámení s komiksovou sérií Lucifer - Světlonošova cesta se mi líbila o něco více než Ďábel právě teď nemůže k telefonu, a to jak scénář, tak i samotná kresba. Druhý příběh měl v sobě zase o něco více černého humoru, který předpokládám bude pro tuto sérii typický. Vzhledem k tomu, že jsem četl i něco ze Sandmana byly mi některé postupy dost povědomé.

11.02.2020 4 z 5

Gantz 1 Gantz 1 Hiroja Oku

Jako čtenář odcházím od této knížky bez výraznějších emocí. Děj se posouvá velmi pomalu, stejně tak "rychle" poznáváme postavy - oproti tomu se mi nedostalo ani žádného nadšení z grafického zpracování. Přemýšlím, jestli dám šanci dalšímu dílu, ale myslím, že spíš zůstanu u sérií, které mě zásadně chytí na první dobrou alespoň něčím.
Rozhodně se dá říci, že je tato manga poměrně akční, libuje si v dlouhých předvídatelných záběrech a určitě obsahuje i prvky erotiky, ačkoliv i v tom tento díl zůstal jen na povrchu (a u mužů dokonce jen u kostiček).

11.02.2020 3 z 5

Strach a hnus v Las Vegas Strach a hnus v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Ještě teď se mi z toho motá palice. Jo, tenhle roadtrip je trochu výletem do jiný dimenze. Nemusíš si u toho ani nic šlehnout. Ten text tě sjede a je jen na tobě - kdy se z tý meskalinový lázně vynoříš a v jakým stavu to bude mít jakou šťávu.

01.02.2020 4 z 5

Bezpečí za mřížemi Bezpečí za mřížemi Robert Kirkman

Dějově pro mě zatím nejzajímavější díl - je zde spousta zvratů a nečekaných situací, charaktery se nám naplno rozjíždějí i dojíždějí, líbilo se mi i umístění do věznice - zajímavé, dusné prostředí - zároveň však působí bezpečně - spousta paradoxů.

Některé postavy se mi zdály nakreslené dost podobně, ne že bych se vyloženě ztrácel, bylo to lepší než v předchozím díle - ale v tomto ohledu byl pro čtenáře nejpohodlnější díl první.

21.01.2020 4 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Kurt Vonnegut nenapsal knížku o válce, ale o procesu, který proběhne v hrůzami naplněné hlavě člověka. Je to působivé. Na romantiku ani ostré kontury nebyl v hladu prostor. Vyprávění je drsné, chaotické, sebeironické. Uvažujeme nad tím, jestli se dá zařadit do žánru science-fiction a přitom se jedná o tragickou realitu.
Tak to stojí.

11.01.2020 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Čtivý román o pomíjivosti popularity, bohatství a lásky. Sonda do hlubin vyšší společnosti. Stručná marnost, náznakové dialogy. Škoda, že se Gatsby neznal s Dorianem Grayem.

29.12.2019 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Stále aktuální knížka. Dnes trochu naruby. Svůj obraz si malujeme sami. Pro ostatní se začínáme stávat pouze tím, co je viditelné na sociálních sítích.
Oscar Wilde ve svém díle věnuje hodně prostoru úvahám o člověku, dalo by se jistě najít spousta citátů, pro které by se často našlo uplatnění. Zásadním bodem je zde dle mého názoru svědomí a jeho vliv na kvalitu života - a to, že pokud svědomí popřeme, stejně mu neutečeme - ať už vedle sebe budeme mít liberálního kamaráda nebo budeme o samotě.
Skvělé dialogy a text klouže k popisům a povrchnosti dle mého názoru hlavně proto, aby ladil s hlavní postavou.

23.12.2019 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Camusův Cizinec je dle mého názoru veledůležitým dílem, protože klade otázky ohledně lidské existence, ohledně způsobu, jak lze na život jako takový nahlížet, a to z vnitřku i vnějšku. V komentářích je vidět, že se čtenáři zamýšlí nad Mersaultem. Jaký to byl člověk? Zasloužil si trest smrti? Jediné, co zjistíme je to, že na žádnou otázku, kterou Albert Camus klade, není jednoznačná odpověď - přesto, že jsou pro společnost i každého jedince velmi zásadní.

15.12.2019 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Ahoj Janku, probudil jsi ve mně emoce, a to se dlouho žádnýmu autorovi nepovedlo. Seš upřímnej narcis a to oceňuju. Napsals to sofistikovaně, ale zároveň šlapeš po citech jak po zelí. Myslím, že seš z těch lidí, který si čtou reakce na svoje knížky. Působíš tak na mě. Tímhle románem sis vybral literaturu, ale myslím, že literatura je tvůj život, takže jsi o tolik nepřišel. Buď dál mentor, jde ti to dobře.

PS: Bylo mi to líto, ale vím, že tobě víc.

14.12.2019 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Nemusíte být vědci a díky této knize pochopíte černobylské události velice snadno. Ponoříte se do radioaktivní říše plné náhledů do motivů jednání jednotlivých nešťastných aktérů. Tato knížka není propagandistickou příručkou, nehází zbytečnou špínu, nekope kolem sebe. Naopak, nahlíží na zúčastněné přísně ale s pokorou.
Spousta zdrojů, které autor použil, poukazuje na to, že to je detailní práce, taková, která nejen doplní zážitek z populárního seriálu, ale jednoznačně obstojí i sama za sebe.
Pohltila mě. Ta atmosféra. To, že se dá do těch reálných lidských bytostí vžít a trpět jak u toho nejděsivějšího dusivého thrilleru.

05.12.2019 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Geralt osvěžený novými postavami, čtenář obohacen o nové osudy. Čarodějky se vrhly na vyšší diplomatickou odbornou školu a předvedou nám ještě velké věci.
Křest ohněm posouvá děj zase o dost dál, Sapkowski si opět skvěle pohrál s dialogy, kde každý hraje svůj jazykový part.
Trpajzlíci sú taká skvělota, že sem tolkokrát málem válel pivosudy po zemi až sa panelág otřásal.

26.11.2019

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Oproti prvnímu dílu se mi mnohem více líbí dialogy a celkově vývoj chování postav vůči sobě. Na výměnu ilustrátora jsem si zvykal těžko, některé postavy jsou si až příliš podobné.
Koho bavil první díl, bude jej bavit i tento - příběh se velmi zajímavě rozvíjí.

24.11.2019 4 z 5