Ann98 Ann98 komentáře u knih

Blue: Kdekoli mě najdeš Blue: Kdekoli mě najdeš Nikola Hotel

Po prvním dílu jsem byla nadšená a měla jsem velká očekávání. Obálka je stejně nádherná jako u prvního dílu, anotace mě zaujala, naváděla k tomu, že se bude jednat o hate to love příběh. Bohužel ve finále tomu tak vůbec nebylo. Hlavní hrdinové k sobě chovali sympatie hned od začátku, jen si to nechtěli přiznat.
Jane jsem si zamilovala. Alexe jsem si oblíbila díky jeho ironickému přístupu, někdy je to více než potřeba. Líbilo se mi, že autorka vytvořila křehkou a zlomenou mužskou postavu, která potřebuje najít oporu v podobě silné partnerky. Je to hezká změna oproti všem hrdinům s velkým egem.
Jejich vztah byl hodně kamarádský (žádná hate to love). A hodně pomalý (opravdu slow burn). Možná to díky tomu trošku působí, že tam není žádný vývoj vztahu. Líbilo se mi Janino dobírání Alexe, kdy mu přála, aby ho potkaly samé nepříjemné a obtěžující věci. Bylo to svým způsobem krásně roztomilé. Takové špičkování.
Alexova rodina byla šílená, málem jsem nad stylem výchovy vyletěla z kůže. I jeho bratra mi bylo líto ve finále. Nechoval se rozhodně fér, ale je jasné, že to byla jen ochranná vrstva. Doufám, že se jeho vztah k Alexovi zlepšil.
Jak je zvykem, kniha se zabývá mnoha důležitými tématy jako je homofobie, sexismus nebo objektifikace žen. Proto má děj lehce melancholický nádech.

Návod na origami nesmí chybět :)

17.04.2024

Zmizelé dívky Zmizelé dívky Lauren Oliver

Kniha se četla dobře, rychle mě příběh pohltil a vtáhl do děje.
Celá kniha směřovala jednou cestou, ale pak nastal zlom a všechno bylo jinak.
Hlavní postavy byly fajn. Sestry, tak podobné, ale zároveň tak odlišné. Bylo to zajímavé. Nick mi byla určitě sympatičtější a možná díky ní jsem fandila i Parkerovi a přála si happyend. Ale už chápu, že to nebylo účelem knihy. Nick celou dobu žila ve stínu své sestry až do osudného dne, kdy se stala nehoda, pak se všechno změnilo a bylo to naopak. Najednou Dara byla ta šedá myška. Bylo zajímavé sledovat celý přerod sester. Detektivní zápletka mi tam nevadila, ale asi bych se bez ní klidně obešla.
Konec překvapil a smekám před autorkou. Vůbec jsem něco takového nečekala, celou knihu nás autorka vezla na jedné vlně, skoro až dokonce, a pak je všechno jinak. Ale příjemný šok teda. Najednou mi spoustu věcí dávalo větší smysl.
Také se mi moc líbilo, že je příběh doplněn o různé články, emaily, deníkové zápisky a fotky. Krásně to oživilo děj.

15.02.2024 5 z 5

Vládci chaosu Vládci chaosu Amo Jones

Amo Jones a její šílenství v každém řádku. Její styl psaní, příběh, zápletka .. Dost často se pozastavuji, jestli je to opravdu tak, jak jsem to pochopila. Je to prostě šílená jízda.
Většinou je to dost napínavé a příběh obsahuje plno překvapivých tajemství, ale tady jsem se ztrácela. Většinu věcí jsem nechápala a nedávala mi smysl. Kdo s kým a všechny ty zvraty čtyřech otců.. Možná kdybych četla všechny díly po sobě a nemusela vždy čekat na další díl a půlku informací mezitím nezapomněla, asi by to bylo lepší.
Upřímně další díl, který by měl být pravděpodobně o Dove a Kohenovi, mě nijak neláká. Ti dva mě během série nijak nezaujali.

05.02.2024 2 z 5

Odstín smrti Odstín smrti Bianca Iosivoni

Jeden z nejslabších dílů zatím. Bylo to fajn zakončení série z pohledu Roxy a Shawa, budou mi jako hlavní hrdinové na jednu stranu chybět. Ale věřím, že o nich bude zmínka ještě v posledním dílu série.
Celé už mi to přišlo moc natahované. Tak nějak se tam řešilo všechno a nic zároveň. Nikam se od minulého dílu vlastně neposunuli, nic prakticky nevyřešili. Bylo to fajn, bylo to napínavé, konec zase klasicky otevřený, kdy si člověk říká, co to sakra je. Ale.. Přišlo mi to celé jedna velká vycpávka před závěrečným finále.
Celé to odsypávalo. Všechno bylo jak má být, jak jsme od autorky zvyklí. Ale vlastně mi to nedalo nic nového. Škoda.
Samozřejmě se na poslední díl těším, jak to celé dopadne a že dobro zvítězí nad zlem.

31.01.2024 3 z 5

Domek u jezera Domek u jezera Jasinda Wilder

Kdo má rád smutné příběhy, ze kterých bolí, tak tohle je kniha přímo pro něj.
Příběh jedné velké lásky, která končí smutně. Hlavní hrdinka se tak musí vypořádat se smutkem v podobě další lásky.
Moc hezky a s empatií popsáno, jak moc dokáže bolet odchod milujícího partnera a jak moc je těžké se s tím sama vyrovnat.
Příjemná oddechovka, leč velmi smutná. Bylo to velmi srdcervoucí čtení, mnohdy jsem u čtení i brečela. Těch emocí bylo prostě moc. Konec příběhu byl předvídatelný, ale vůbec mi to nevadilo, užila jsem si to i tak.
Adrian byl milující manžel. Svoji lásku dával Nadie najevo i po smrti tím, co pro ni naplánoval, aby se lépe vyrovnala s jeho odchodem. Líbilo se mi, že příběh byl psán i z jeho pohledu, lépe jsem dokázala pochopit, co prožívá a proč se rozhodl udělat to co udělal. Tess byla přítelkyně s velkým P. Sama neměla zrovna lehké období, ale byla tu pro kamarádku a to obdivuji.
Kniha krásně ukazuje, že ať už se stane cokoliv, člověk musí jít dál, nemůže jen přežívat.

15.01.2024 5 z 5

Velké naděje Velké naděje Ava Reed (p)

Mám ráda americké seriály z prostředí nemocnice. A tato kniha byla přesně taková! Jako bych se sama ocitla v jedné americké nemocnici v roli doktorky.
Bylo tam použito plno terminologie, které jsem nerozuměla, ale je fajn, že na konci je slovník lékařských pojmů.
Příběh byl čtivý, oddechový, svižný, až to moc rychle celé uteklo. Je tam pár úsměvných momentů, ale i jeden moment, kdy mi tekly slzy. Romantická linka byla naprosto skvělá. Nash jako odměřený nadřízený, Laura jako to největší a nejmilejší sluníčko a jedna velká zakázaná láska na pracovišti. Neskutečná chemie mezi těmi dvěma a moje srdíčko z těch dvou bylo nadšené. Moc jsem si oblíbila i vedlejší postavy, hlavně muže Granta a Iana.
Tato série je bomba a mě si získala maximálně. Nechci, aby někdy skončila. Cítila jsem se při čtení jako jedna z nich. Plno dalších osudů kolem mě, plno přátelství, bavilo mě chození za pacienty, určování diagnóz i samotné nemocniční klepy. To všechno působilo tak autenticky.
Jediný mráček na celém čtení je konec. Zuřivě jsem hledala další stránky, to musela být nějaká chyba, někdo je zapomněl vytisknout nebo je někdo vytrhl, takhle to přece nemohlo skončit. Nebo mohlo, ale kde je rovnou druhý díl?!
Takovou třešničkou na dortu je nádherná obálka.

09.01.2024 5 z 5

Skryté bouře Skryté bouře Tami Fischer

Bylo to dobré. Dobré = za tři.
Autorka prvními dvěma díly nasadila laťku hodně vysoko. Těšila jsem se na tuto dvojici hlavně kvůli Creedovi, protože jsem si ho v předchozích dílech opravdu oblíbila. Ale byla jsem upřímně zklamaná.
K Lenny jsem si nějak nemohla najít přístup, absolutně mi ta holka nesedí. Neměla lehké dětství a dospívání a to se na ní také podepsalo a já si k ní díky tomu nemůžu najít cestu. Je samotářská, uzavřená, výbušná, drží si odstup, často k lidem necitelná. Nebyla mi prostě sympatická. Zato Creed byl stejné zlatíčko jak ho známe. Sympaťák a skvělý kamarád pro všechny.
Romantická linka.. no.. bylo to uff. Všichni okolo věděli, že jsou do sebe zamilovaní jen oni dva to nevidí? Byli kamarádi a najednou na posledních stránkách bum a jsou spolu. Neviděla jsem mezi nimi žádnou chemii, žádné jiskření, nic. Přišlo mi to trošku líto, vzhledem k tomu, jak perfektně to autorka dokázala vystihnout v předchozích dílech. Chápu, že to měl být vztah přátelství = láska, ale za mě se to moc nepovedlo.
Ale na co se těším, tak je další díl. Na tuto dvojici nemám zatím žádný názor, takže bych bez jakýchkoliv očekávání mohla být příjemně překvapená.

08.01.2024 3 z 5

Tajemství sanatoria Tajemství sanatoria Anne-Sophie Lunding-Sørensen

Tajemství sanatoria je zvláštní kniha. Je psána dost zvláštním stylem. Buď čtenáři sedne nebo ne. I já jsem měla zprvu problém se začíst, ale nakonec jsem byla spokojená.
Prim zde hraje ženství a postavení žen ve společnosti. S tím samozřejmě související problém sexuální orientace. Tudíž hlavní hrdinka vybočuje z řady vším, co tehdy bylo možné.
Kniha má spád a děj je čtivý. Jasně, že je více méně předvídatelný, ale to není nic, co by mělo nějak vadit. Líbí se mi, že je tam jak romantická linka, tak detektivní zápletka, která udržuje čtenáře v napětí, ale i kus té historické linky v podobě samotného ústavu typického pro tehdejší dobu.

07.01.2024 5 z 5

Ti, co zemřeli Ti, co zemřeli J.R. Erickson

Bála jsem se, aby kniha nebyla ve stejném duchu jako předchozí díl. Naštěstí byl mnohem srozumitelnější a nemusela jsem tápat ve třech časových rovinách. Jen znovu mám problém .. znovu jsem čekala, že se budu bát a znovu se to nedostavilo. Já jakožto největší srágora a nic. Ani si nedokážu představit, že by to na někoho působilo strašidelně.
Příběh navodí spíš ponurou a napjatou atmosféru, ale rozhodně ne strašidelnou.
Příběh se čte lehce, stránky ubíhají pod rukama. Takový trošku mišmaš, vražda, posedlost démonem.. ale ono to kupodivu dohromady funguje. A funguje to dobře. Je pravda, že je celý příběh lehce předvídatelný, ale konec přece jen v jistém smyslu dokáže překvapit.

Líbil se mi vztah Corrie a Sammyho. I po deseti letech mít mezi sebou vztah plný lásky, pochopení, něhy, touhy i společných chvilek, to je snem každého z nás.

04.01.2024 5 z 5

Někdo jako my Někdo jako my Estelle Maskame

Milé zakončení celé série. Znám autorčin styl psaní. Její sérii DYMILY mám ráda, takže jsem tak nějak tušila do čeho jdu. Vždy se k autorce budu vracet, i když už dávno nejsem cílová skupina.
I poslední díl se četl lehce. Za mě byl slabší než předchozí díly, přišlo mi, že se tam toho zase tolik nedělo. Pokud od toho čtenář neočekává bůhví co velkého, může se mu dostat nenáročné čtení, u kterého se nebude nudit.
Co se týče postav, přišly mi na svůj věk až moc vyspělé a měly plno odpovědnosti. Pořád to byly ještě děti a nemusely nést takovou zodpovědnost za své rodiče.
Jak už psali v komentářích níže .. jestli autorka nechystá pokračování, jakože v originále zatím žádné nemá, tak mi zde chyběl epilog. Dozvědět se, jak to bylo po nějaké uplynulé době. Takhle je to neuzavřené a já nemám ráda otevřené konce, které nabízejí prostor fantazii.

02.01.2024 3 z 5

Gaslighter Gaslighter Markéta Harasimová

Jsem ráda, že takových knih vzniká v dnešní době čím dál více. Knih, které mapují domácí násilí a mohou tak dalším lidem otevřít oči.
Samotné téma samo o sobě by bylo silné, ale když čtenář ví, že je vše podle skutečnosti, jen jména a konec jsou upraveny ... teprve potom je to síla.
Autorka skvěle vykreslila proměnu Josefa z milujícího partnera v tyrana. Ale i Mariku jakožto oběť. Růžové brýle, přehlížení varovných signálů, naivita.
Je šílené, jak snadno dokáže manžel přesvědčit ženu, že není nic jiného než kus bezcenného hadru na podlahu. A ona s ním i přesto zůstává.
Jako čtenáři vidíme spoustu momentů, kdy si říkáme teď, teď máš šanci od něj odejít. A pak si říkáme ty huso hloupá. Ale já to vlastně chápu. Člověk už je tak zmanipulován a tolik lapen ve vlastní síti strachu, studu a viny, že není schopen ten krok udělat. Proto by mělo vznikat mnohem víc takových děl, aby osoby, které zažívají podobné peklo věděly, že to nikdy není jejich chyba a nebály se udělat ten krok a vymotat se ze sítě strachu.

19.12.2023 5 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Autorčin styl psaní a jazyk, kterým je kniha napsána je krásný. Až se mi nechce věřit, že je to její prvotina. Docela mile mě překvapilo, jak je příběh hluboce propracován. Ti, kteří se rádi zamyslí nad tím, co čtou, budou z knihy určitě nadšeni.
Knihu jsem přečetla rychle a ještě dlouho jsem musela přemýšlet nad myšlenkou, kterou autorka do knihy vložila. Tolik emocí, které vložila do hlavní hrdinky a já to celé prožívala s ní.. Několikrát jsem se přistihla, že mám v očích slzy.
Je to příběh plný smutku, bolesti, beznaděje a nevyřčených slov, která měla být povězena. A tak to je i v životě, člověk má mluvit a mluvit a mluvit.
Jsem ráda, že se autoři snaží v knihách zpracovávat vážnější témata. Viktorie to neměla lehké, ale prala se s tím statečně. Bohužel to nebylo nic, co by zvládla sama, měla mluvit.
Obálka knihy je krásná. Jednoduchá a výstižná.

15.11.2023 5 z 5

Zákaz lásky aneb v slzách Zákaz lásky aneb v slzách Julie Franková

Zajímavě napsaná kniha o osudu Julie. Nutno říci, že to není klasický příběh, ale spíše zpověď autorky. Jakoby sedla k počítači a psala a psala a psala aby se jí ulevilo. Její osud je děsivý. Neskutečné, co prožila a musela snášet.
Kniha je útlá, takže jsem ji měla přečtenou během dne. Je velmi smutná, měla jsem mnohdy slzy na krajíčku.
Doufám, že pokračování bude veselejší.

05.11.2023 5 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Četla se dobře, ale některé pasáže mi přišly trochu nedomyšlené a zdlouhavé. Možná by bylo lepší, kdyby tam nebyly tři dějové linky. Hodně jsem se ze začátku ztrácela, musela jsem se vracet a pečlivě sledovat jaká je to doba a kdo to vypráví. Později už jsem si na to zvykla a nakonec jsem si to užila.
Hattie byla křehká dívka, snílek, citlivá, plachá a každý měl potřebu ji chránit. Naopak Jude stála rovnýma nohama na zemi a byla to živelná, drsná, tvrdohlavá, sebevědomá a cílevědomá mladá žena. Mezi sestrami nemohl být větší rozdíl. Petr mi přišel jako zbytečná postava, to samé Damien. Sofie byla silná žena. I když je mi jasné, že ve skutečnosti by po deseti letech mučení v ústavu nebyla normální, tak jak nám to vykreslila autorka. Ale když od toho člověk odhlédne, dostane celkem slušný mysteriózní thriller.
Mám ráda příběhy z ústavů pro choromyslné. Plus tady navíc čtenář dostane zjevování mrtvých, paranormální schopnosti a pokusy na lidech. Za mě dobrý, cítila jsem strach i napětí. Určitě se těším na další díl z této série.

05.11.2023 5 z 5

Před pikolou za pikolou Před pikolou za pikolou Linda Green

Nejhorší noční můra všech rodičů, ale zároveň skvěle vykreslený příběh o psychologii člověka. Napínavé od začátku až do konce. Místy mi přecházel mráz po zádech.
Líbilo se mi dvojí vyprávění. Na jedné straně stojí únosce, na straně druhé rodina. Příběh tak nabízí pohled obou stran, ale dává nahlédnout i do jejich nitra. Na únosce se nedá koukat vyloženě negativně. Zprvu to byl nevinný motiv, který se trošku nevyvedl. Neomlouvám tuto postavu, to rozhodně ne. Ale není to klasický záporák se vším všudy.
Celé se to četlo moc dobře, stránky mi ubíhaly. Nicméně, už od začátku prakticky čtenář tuší, jakým směrem se bude děj ubírat. Není to nic složitého. Naopak. Kniha měla ve mně vyvolávala emoce od strachu až po napětí, což je jediné, co očekávám. Takže za mě je kniha fajn.
Jediné malé mínus je uspěchaný konec. Obě linky příběhu se protnou na posledních pár stránkách a všechno je tak divně rychle ukončeno. Konec by si zasloužil lepší zpracování.

31.10.2023 5 z 5

Nahoře bez… a dole taky Nahoře bez… a dole taky Ivona Březinová

Lehce laděné erotické povídky. Některé povedené, jiné méně. Povídky jsou opravdu kraťoučké, maximálně na tři stránky. Líbilo se mi, že se v knize střídají příběhy vážnější i ty vtipné.
Tím, že povídky psalo více různých studentů, každý má na sexualitu a erotickou stránku jiný pohled a tím pádem je každá povídka jiná a žádná není podobná té druhé.
Zpověď, Inkubus, Malá prostitutka .. za mě nejlepší tři povídky.
Možná taky ne, Narozeninový dáreček, Tajemství bráchova pokoje .. takový průměr, nezklamaly, ale ani ničím nenadchly.
Čára, XXX a různý pornáče; Lesboid; Co se děje pod postelí .. hodně slabé.
Ze zadu je to lepší a Robosexuál .. zbytečné povídky.

24.10.2023 3 z 5

Zbožňuju New York Zbožňuju New York Lindsey Kelk

Moc hezké čtení. Příběh se mi líbil, přečetla jsem ho jedním dechem. Bylo to vtipné, zajímavý nápad (i když randit se dvěma muži naráz a tahat je za nos není fér a trvalo mi, než jsem si zvykla, že to bude právě o tomto), ale celé to bylo tak nějak poutavé.
Už od začátku je jasné, jak kniha skončí, nebudu lhát, je to klasický předvídatelný příběh se šťastným koncem. Myslím, že když čtenář nebude od knihy nic očekávat, muže být s výsledkem spokojen.
Miluju NY, je to pro mě město snů. Pro mě má atmosféru jako žádné jiné město. A autorce se to podařilo docela vystihnout.
Jenny a Angela byly sympatické. Angela hlavně kvůli své ztřeštěnosti.
Oceňuji, že na konci autorka přidala rady jak se v New Yorku vyznat v tlačenici, přesné adresy vyzkoušených hotelů, restaurací, barů a vináren, klubů a svých oblíbených obchodů a butiků.

20.10.2023 5 z 5

Deníky psané v korzetu Deníky psané v korzetu Katie MacAlister

Fajn oddechovka. Doporučuji si přečíst. Humor, plno vtipných situací, možná trošku, co mi tam vadilo, tak bylo větší množství intimních scén. Ne že by byly nějak detailně popsány, spíš mi v takovém množství neseděly do celého toho příběhu.
Ale jinak jsem se u čtení náramně bavila. Smála jsem se od začátku do konce a poměrně často. Na vyčištění hlavy ideální kniha.
Tessa je správně praštěná. A ostatní postavy jakbysmet. Musíte si je oblíbit i když nechcete.

17.10.2023 5 z 5

Pochovajte ma za lištu Pochovajte ma za lištu Pavel Vladimirovič Sanajev

Naivně jsem si myslela (i podle anotace), že se bude jednat o vtipnou, humornou knihu. Hodně rychle jsem pochopila, že tomu bude jinak. Naopak celou dobu se mi chtělo brečet. Ať už vzteky nebo nad smutnou situací.
Příběh je dojemný, láskyplný, smutný, místy až otřesný. O to víc všechno na čtenáře působí, protože se jedná o něco jako autobiografii.
Příběh z pohledu malého hlavního hrdiny na rozvrácenou rodinu a otřesné rodinné i mezilidské vztahy. Jak se babička chovala ke svému vnukovi, neskutečné. Na jednu stranu ho milovala, ale na druhou stranu byla schopná (mnohem častěji) pošlapat jeho sebeúctu a sebedůvěru. Ponižování, ponižování a nic víc než ponižování. To všechno na denním pořádku v podobě nadávek, urážek.. nemám slov. Na jednu stranu jsem byla ráda, že byl Saša splachovací.
Styl psaní je skvělý. Ale to mi přijde u každé ruské tvorby. Ale přemýšlím, proč vlastně tato kniha vznikla. Pro koho je určena. Komu vadí velké množství vulgarismu, tato kniha není pro něj. Není ani pro čtenáře, kterým vadí, když je dětem ubližováno.

15.10.2023

Poslední tango v Paříži Poslední tango v Paříži Robert Alley

Tentokrát je pravdou to, že film předčí knihu. Bohužel. Hlavně skvělý herecký výkon v podání Marlona Branda.
Téma je skvělé, bohužel ve filmu mnohem lépe zpracované než v knize. Erotika a existenciální krize hlavního hrdiny je skvělý nápad. Ale nějak mi to na těch pár stránkách nešlo dohromady. Ve filmu to prostě všechno bylo zpracováno mnohem lépe. Nemluvě o tom, že bych to ani za jako kdovíjakou erotiku neoznačila. Že tam je pár scén.. to je dnes v každé druhé knize.
Říkám si, jestli by pomohlo, kdyby kniha měla o nějaké stránky navíc. Vztah mezi mužem a ženou, která se nechá ponižovat byl fajn.. ale prostě tam tomu chybí to celé kouzlo. Jako jednotlivé komponenty je všechno v pořádku, ale jako celek už to nefunguje tak dobře jako ve filmu.

02.10.2023 3 z 5