Angylaos

Příspěvky

Krvaví psiKrvaví psiOndrej Trepáč

Dle intelektuální úrovně dialogů, údernosti popisů a složitosti vývoje zápletek soudím, že cílovým čtenářem jsou desetileté děti se zálibou v hollywoodských akčních scénářích. Plytký děj, postavy postrádající hlubší individuální charakter, naprosto černobílá autorská perspektiva... Jednotka Krvavých psů je vlastně kolektivní hrdina Marty Stu (https://cs.wikipedia.org/wiki/Mary_Sue ). Čtenář se o ně vůbec nemusí bát, poněvadž jim autor nadělil to nejlepší vybavení technické, magické i organické, - na jejich protivníky zbylo jen ubohé zastaralé haraburdí -, a pečlivě aranžuje všechny náhody a okolnosti v jejich prospěch.
Kdyby to byla prvotina jedenáctiletého kluka, řeknu: "Paráda! Velmi slibný začátek!" Kdyby to byla prvotina mládence do pětadvaceti let, řeknu: "Oukej, pokračuj v psaní, časem by z toho mohlo něco být." Leč za stávajících okolností říkám: v této podobě to mělo zůstat v šuplíku.

Toť můj osobní názor. Nelze jej považovat za dogma. Kniha je na úrovni paperbackových harlekýnek, testosteronová varieta. A ty mají své místo na světě. Důležité místo. Pakliže právě na takový text máte zrovna čtenářskou náladu, chutě do něj!

Žel, coby třešničku na dortu zde máme pravopisné chyby. Och, a stylistické. To nejde na vrub autora - v textu vydaném standardní cestou je toto odpovědností nakladatele. Položilo by ho najmout korektora, když už text sám uspokojivě opravit nedokáže?

*SPOILER ALERT* Nečti dál, kdož se nechceš připravit o autentický čtenářský zážitek!

Kniha končí useknutá uprostřed ukrutně dramatické scény. Klasický "cliffhanger". Na základě toho předpokládám, že byl plánován další díl (snad i povícero). Leč v době vzniku tohoto komentáře přešlo již jedenáct let, a pokračování nikde. Autorský blok, či nedostatečný odbyt? Čtenáři, hádej sám.

14.05.2020odpad!