Anette99 Anette99 komentáře u knih

Červenka Červenka Jo Nesbø

Série s HH má vzestupnou tendenci, a to je jen dobře, tenhle díl už pro mě byl na pět hvězd. :)
V knize se setkáváma s Harrym, který musí být kvůli shodě nešťastných událostí převelen k tajné policii. A tam to začíná být zajímavé, narazí na případ týkající se vzácné zbraně propašované do Norska. Ponoří se do vyšetřování, aby zabránil možnému atentátu. To ho zavede napřed do prostředí neonacistů, ale kořeny všeho sahají mnohem dál, až do zákopů u Leningradu během 2. světové války...
Kniha má skoro 600 stran (a přesto ji přečtete rychle) a vyskutuje se v ní hodně postav, navíc se přeskakuje ve dvou časových rovinách, což mi trochu ztěžovalo orientovat se v tom kdo je kdo, ale v závěru do sebe vše krásně zapadlo.

06.03.2024 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Lehký povídkový soubor, kde se mísí vzpomínky s fantazií a mystičností. Od Murakamiho už sem četla Komturovu smrt, tak jsem věděla co čekat - a tento soubor povídek mě nezklamal.

27.02.2024 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Další skvělá knížka od Jodi, tentokrát o autismu a Aspergerově syndromu.

Sledujeme osmnáctiletého Jacoba, který právě Aspergerem trpí. Jacob má moc rád svoji lektoru Jess, ale ta je později nalezena mrtvá, a vypadá to, že ji někdo brutálně zavraždil. Kdo to mohl udělat? Podezření brzy padá na Jacoba, který se do toho díky své nemoci (a společně s ní i díky nepochopení od cizích lidí) ošklivě zamotává, je obviněn a nakonec ho čeká soud, který rozhodne o jeho vině či nevině...

Jacobův život a proces sledujeme nejen z pohledu samotného Jacoba ale i z pohledu jeho rodiny (matka, bratr) a dvou cizích lidí (detektiv a právník). Tyto různé pohledy nám skvěle vykreslují, jaký je život s tímto syndromem náročný - geniální chlapec, který je ale ztracen ve svém světě, jeho matka samoživitelka, která by pro syna udělala vše, a nakonec jeho bratr, který musí díky Jacobově nemoci snášet různá omezení a pravidla. Detektiv a právník nám potom ukazují, jak někoho takového vidí cizí, nezasvěcení lidé.

01.02.2024 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Přečteno do ČV 2024 - téma č. 20 (Kniha, ve které se někdo ztratí nebo zabloudí).

Jak je u Kinga typické, kniha začíná pozvolna a nenápadně, nejdříve se ocitáme v ospalém městečku DuPray, ze kterého se ale později stane centrum dění...

DuPray brzy na nějakou dobu opustíme, a seznamujeme se s Lukem Ellisem, geniálním dítětem, které je ve dvanácti letech schopno studovat na vysoké. Ten se ze dne na den ocitá v Ústavu, zařízení, které se "věnuje" právě těmto nadaným dětem. Poznává další děti, a všichni dohromady zažívají psychický i fyzický teror a příšerné pokusy, ale i velké přátelství, které mezi nimi vzniká.

Kniha je napsaná tak, že jsem musela číst dál a dál, napřed proto, abych se dozvěděla, co vlastně Ústav je a proč vznikl, a pak jsem chtěla vědět, jak to s Lukem a ostatními dětmi dopadne. Dětem jsem fandila, zaměstance Ústavu (až na jednu výjimku) jsem nenáviděla.

Za mě nemám knize co vytknout a dávám plných pět hvězd. :)

20.01.2024 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Povedené pokračování, ve kterém se tentokrát setkáme s vraždou na jarmarku. Peter a Tove opět vytvoří super dvojku a při vyšetřování stále naráží na další křivdy, lži a zrady z dávné minulosti. Kromě toho se vyšetřování od samého začátku točí kolem jedné starožitnosti nevyčíslitelné hodnoty, která nás nakonec k vrahovi zavede... Je to milá detektivka plná sluníčka i humoru, nechybí ale ani poctivá policejní práce a konečně odhalení před všemi zainteresovanými osobami. Pevně doufám, že budou i další díly. :)

13.01.2024 5 z 5

Výkřiky v temnotě Výkřiky v temnotě Darcy Coates

Slušné pokračování. Zatímco první rozjezdový díl byl takový pomalejší a podle mě tam o trochu převládala ta romantická linka, zde se poměr romantiky, dobrodružství a nebezpečí začíná vyrovnát. Clare s Dorranem se totiž vypravují na velmi nebezpečnou cestu, aby zachránili její sestru Beth, které začíná docházet kyslík.
Občas možná trochu překombinované a navíc mě sem tam štvala Clare s její paličatostí, ale i tak se jedná o slušný druhý díl, který hodnotím pěti hvězdami a jsem zvědavá, jak bude série pokračovat.

28.12.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Sci-fi normálně vůbec nečtu, nějak mě tento žánr nechytil, ale kvůli výzvě jsem to aspoň zkusila, a kupodivu mě knížka bavila tak moc, že jsem ji za neděli přečetla. Ano, Mark je možná trochu takový novodový Robinson (se vším si nějak poradí a štěstí mu jde často taky na ruku), ale kniha je napsaná tak, že Vás to nutí číst dál a dál, abyste se dozvěděli, jak vše dopadne. Na rovinu přiznávám, že spousta vyložoně technických pasáží byla nad moje síly, a tak jsem si jen užívala čtení a nad těmito částmi jsem moc nepřemýšlela. :D

13.11.2023 5 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Velmi povedená kniha, která nás provede krátkým, ale zajímavým životem fotografky Lilian, žijící v USA. Ta se v padesátých letech minulého století rozhodne vystoupit ze zažitých konvencí své rodiny a odjede do New Yorku dělat to, co ji baví nejvíce, a to je focení. Své vášni přizpůsobuje celý život, překračuje hranice a zároveň se brzy po příjezdu do NY stává svobodnou matkou, která to v té době opravdu nemá lehké. Skrz Lilian sledujeme celou, tehdy ještě ne úplně pokrokovou společnost, jak vnímá např. právě svobodné matky, ale i téma potratů nebo moderní umění.
Kniha mě opravdu bavila, a oceňuji na ní hlavně to, že příběh Lilian je vyprávěn skrz katalog jejích děl, kdy je popis fotky vždy vhodně doplněn osobní vzpomínkou Lilianiny dcery nebo někoho z jejích přátel a k tomu buďto zápisem z deníku, nebo dopisem nějaké osobě s dějem související.

12.11.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Těžká deprese a totální bezmoc namačkaná na 300 stran, to je tato knížka. Příběh Cácory mě pohltil od první strany, a jak se postupně rozvíjel, nutilo mě to číst dál a dál. Cácora jakožto nechtěné dítě rozhodně nemá šťastné dětství, ale postupně se ukazují náznaky daleko horších problémů, až se naplno dozvíme, o co jde (i když to dávno tušíme). Totálně dysfunkční rodina, kde se problém táhne napříč několika generacemi, které navždy poznamenal. Při čtení cítíte zlost, hnus, smutek i beznaděj, ale konec způsobí pocit alespoň malého zadostiučení.
Komentář jsem musela napsat s určitým časovým odstupem, knihu jsem v sobě nechala rezonovat a doznívat.

05.10.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Opět jsem po delší době sáhla po Kingovi, čímž jsem si rovnou splnila další bod výzvy. Nechtělo se mi ale tentokrát úplně do hororu, a tak jsem se pustila do Pohádky. Zpočátku jsem měla trochu obavy, zda mě kniha bude bavit, ale ty se rychle rozplynuly, King prostě umí. Jak už je u jeho knih zvykem, děj se rozjíždí pomalu, seznamujeme se s postavami a prostředím, a pak to najednou přijde. Charlie se seznámí s místním starým mrzoutem a jeho milovanou fenkou, která už je též stará a nemocná. S oběma se spřátelí, a když se blíží Radařin konec, je ochoten pro svého psího kamaráda podnikout vše, co se dá. A tak se i s Radar dostává do magického světa, toho času prokletého pod vládou dříve odvrženého prince. Z cesty za záchranou Radar se stává pořádné dobrodružství, s Charliem prožijeme věznění i boj se zlým krále, potkáme různé zajímavé postavičky a i nádechu hororu se nám dostane.
Kniha se četla dobře, i když některé kapitoly byly možná trochu delší, a jako milovnice psů velmi oceňuji zápletku s Radar. :)

13.09.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Naprosto parádní knížka, což jsem popravdě úplně nečekala. Skvělý mix hororu, slovanské mytologie a detektivní zápletky vytvořil spolu s krásným prostředím Orlických hor a sympatickým hlavním hrdinou velmi čtivou záležitost. Co se týče toho tajemna a strachu, to převládalo hlavně v první polovině knihy, jsem se občas i docela bála. Poté se kniha stočí spíše k té detektivní lince, která celému příběhu přidává na věrohodnosti. Také je zde skvěle popsaný život na vesnici, fungování její místní komunity a tak dále. Konec byl možná trochu useknutý a otevřený, ale to je jen drobný detail, který nemůže ovlivnit moje nadšení z tohoto díla, a proto dávám jasných pět hvězd.

31.07.2023 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Už Žítkovské bohyně byly poměrně náročné čtení, ale tahle kniha, to byla totální depka smrsknutá do 400 stran... Gertě se život začal rozpadat vlastně už v děství, a pak byl hořký až do konce. Napřed válka, po které následoval děsivý odsun všech lidí německé národnosti, i když spousta z nich s tím neměla nic společného. Člověk by asi i pochopil tu náladu ve společnosti, která tu panovala po válce, ale zvrhlo se to v naprosté zvěrstvo, nad kterým zůstával rozum stát. Nelidské podmínky, násilí, nenávist, nucené práce, to vše musela Gerta (i ostatní) snášet i se svým malým dítětem. Ale ani roky následující jí klid nepřinesou, po nacistech se moci chopí komunisti, kteří jsou úplně stejně stejní hajzlové a neprávem vysídleným Němcům (ale nejen těm, vlastně většině obyvatel), kteří se mohli vrátit zpátky do republiky, pěkně zatápěli. Gerta se sice dočkala pádu režimu, ale zadostiučení se vlastně nikdy nedočkala.
Kniha se četla dobře, ač je poměrně náročná, jen mi možná trochu nesedlo to, že půl knihy je o válce, odsunu a nucených pracích, a do druhé půlky je naměstáno dalších cca 50 let Gertina života, občas to skákání v čase bylo takové trochu zmatečné.

24.07.2023 5 z 5

Čas růží Čas růží Ludmila Vaňková

Skvělý historický román z dob Lucemburků, kde sledujeme převážně pány z Landštejna, a to prostřednictvím Viléma, který se vypracoval až na přední státnické fuknce. Do děje ale zasahují i páni z dalších odnoží rodu pětilisté růže, a tak není nouze o pevná přátelství, ale ani o vzájemné hádky a spory, postavy zároveň prožívají mnohá dobrodružství, ať už v zájmu svého rodu nebopo boku vladaře. Dozvěděla jsem se hodně z té doby, ale je fakt, že jsem se vůbec nevyznala ve všech těch bojích (hlavně zahraničních) - zpočátku jsem se snažila hledat na internetu, ale po chvíli jsem to vzdala a knihu začala brát prostě jen jako příjemné vyprávění. Postav bylo opravdu hodně, někdy nebylo úplně lehké se v nich orientovat, všichni ti Ojířové, Vilémové, Vítkové, Jindřichové, Oldřichové (a tak dále) dokážou jednomu zavařit mozek... :)

30.06.2023 5 z 5

Město Město Valerjan Pidmohylnyj

Přečteno do výzvy.
Popravdě nevím, co si o knize mám myslet. Zaujal mě život v tehdejším Kyjevě, čtení poměrně ubíhalo i přes skutečnost, že kniha nemá úplně děj, spíš se jedná jen o plynutí času a pár událostí, je to hlavně o pocitech. A tím se dostávám k hlavní postavě, jejíž pocity jsme sledovali. Stepan mi nebyl vůbec sympatický, zpočátku zarputilý venkovan opovrhující městem i jeho obyvateli poté obrací a naopak zavrhne vesnici, jeho chování k lidem také není dobré... Přemýšlela jsem, zda dát 3 nebo 4 hvězdy, nakonec 4, ale jen díky krásnému jazyku, jakým je kniha napsána, a životě v Kyjevě v té době, jak už jsem zmínila na začátku komentáře.

30.06.2023 4 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

Moje oblíbené dílo (jak film, tak kniha) Trainspotting nás vrhne přímo do těžké závislosti celé party. A tak, když jsem zjistila, že existuje i prequel Héráci, musela jsem ho mít. Ten začíná nenápadně, mladí lidé žijí svoje životy - partnerské vztahy, muzika, pití, univerzita... Jenže přichází ztráta sociálních jistot, ztráty v rodinách i jiná traumata, ale také jen prachobyčejná nuda a touha experimentovat. Sledujeme, jak zpočátku užívají pouze rekreačně lehčí drogy, poté zakusí heroin, napřed si myslí, jak to mají pod kontrolou a že si dají jen občas, a najednou jsme i s našimi hrdiny v kolotoči závislosti, kdy je zajímá už jen dávka a jak ji sehnat, a proto jsou schopni udělat cokoliv. To je dovede až na léčení, které ale nemá žádný smysl, někdo to vzdá ještě v průběhu, někdo sice vydrží, ale jen "díky" víře, že jakmile opustí areál léčebny, sežene dávku a tentokrát to bude ale opravdu mít pod kontrolou...

10.06.2023 5 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Tak po více jak měsíci jsem dočetla celý příběh Mikaela (hodnotím oba díly dohromady), a musím říct "uff", i když jsem obě knihy ohodnotila pěti hvězdičkami. Obě mě totiž bavily, a to moc. Nejdříve sledujeme putování Mikaela a Anttiho po Evropě zmítané nepokoji, v druhém díle se ocitáme v muslimském prostředí, to mě bavilo ještě o chlup víc, než ta Evropa. Dozvěděla jsem se zase něco z historie, příběh to byl poutavý a také plný morálních dilemat a filosofování, není to totiž jen o putování světem a prožívání různých dobrodružství, ale i o duchovní pouti.
Bohužel jsem neměla tolik času číst, a i to možná způsobilo, že jsem se s knížkami tak "mordovala", hlavně teda s druhým dílem, který byl rozdělen pouze na knihy (ty byly v prvním díle rozdělené ještě na kapitoly), ty byly poměrně dlouhé a v kombinaci s náročnějším stylem psaní to občas opravdu nebylo úplně jednoduché. Ale i tak si oba díly zaslouží plný počet hvězd a já vím, že si určitě zase někdy nějakou Waltariho knihu přečtu, jen si budu muset dát menší oddych. :)

27.04.2023 5 z 5

Mlhy na Blatech Mlhy na Blatech Karel Klostermann

Tentokrát jsem se pustila do prohlídky neméně krásné rybníkářské krajiny okolo Č. Budějovic, kde sledujeme životy sedláků, rybářů, ale okrajově i panstva. Ani tady ten život nebyl úplně jednoduchý, ale byl aspoň o trochu snadnější, hlavně co se týče dostupnosti sousedství a ostatních obyvatel, jinak to byla též dřina, jejíž výsledek závisel na rozmarech počasí. Na tajemných blatech, o kterých se toho hodně napovídolo, snadno zabloudil i ten, co to tam znal, obyčejní lidé a panstvo byli pořád tak trochu ve střetu ohledně toho, kde jak kdo může hospodařit... Na tomto pozadí sledujeme milý příběh selské dcerky a čeledína a vydáváme se do mysli těchto prostých lidí.

15.03.2023 5 z 5

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Celá série mě baví, ale tenhle díl se autorce asi povedl zatím nejvíc. Nejspíše je to způsobeno tím, že tentokrát se děj neodehrává v našem století, a příběh do té starší doby krásně zapadá, i je to takové více uvěřitelné. Taky mě bavilo to, že to byly vlastně dvě na sebe navazující knížky (i když i ta první se svým koncem by byla dobrá). Tahle série je pro mě oddychovka, vždy mě zajímá příběh toho konkrétního domu, a jako bonus byl tenhle díl místy i docela strašidelný vzhledem k tomu, že to není úplně takový ten hustý horor, ale spíš lehčí duchařina.

15.03.2023 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

V devátém díle série s Rhymem se setkáváme s vyšinutým vrahem, který zabíjí ve velkém a vraždy páchá pomocí elektřiny, která je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Elektřina je všude a v knížce je dobře popsáno, jak se zavrtala do našich životů a jak jsme na ní dnes závislí. Sledujeme vyšetřování vedené naší již velmi dobře známou partou, a když už to vypadá, že je vrah odhalen a zbývá ho jen chytit, nastane parádní zvrat. A zase. Souběžně s "elektrikářem" vyšetřuje Lincoln případ Hodináře, se kterým jsme se setkali už v předchozích dvou dílech. A Hodinář opět pořádně zamíchá kartami...

09.02.2023 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Pro dokončení výzvy z roku 2022. Milé počtení, vrátila jsem se do dětství a u příběhů jsem se bavila úplně stejně jako když jsem byla dítě a četli jsme Pejska a Kočičku ve škole. :)

31.01.2023 5 z 5