Anetiina Anetiina komentáře u knih

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Velmi čtivý druhý díl série, tentokrát zasahující do osobního života detektiva Frosta Eastona. Děj je napínavý, konec překvapivý, ale za mě kniha trpí nedostatkem propracovanosti samotného vyšetřování (ať už toho oficiálního nebo neoficiálního), případně procesních záležitostí spojených s propuštěním sériového vraha. Co mě taky velmi zklamalo, byl v závěru odhalený motiv vraha, kterému sice nelze upřít originalitu, ovšem otázka jeho uvěřitelnosti dost pokulhává a autor se asi spoléhá na to, že když to podá tak, že člověku přeskočí v hlavě, tak to stačí... Kocour zde dostal větší prostor než v prvním díle, ale pro mě stále zůstává jen líbivým lákadlem na čtenáře.

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Originální námět, pro mě nové a zajímavé prostředí San Francisca, slušná čtivost, napětí tak akorát, to jsou hlavní klady této nové knihy, potažmo celé série. Co mě naopak zklamalo, je osoba detektiva Frosta Eastona. Nevím, asi jsem moc ovlivněná jinými detektivkami, kde je mimo samotného příběhu kladen důraz i na důkladnou policejní práci, což se tady bohužel nekoná, Frost působí spíše jako amatérský detektiv nebo novinář, který se kolem zločinu jen tak ochomýtá, než že by pořádně vyšetřoval, a přízvisko sympatický zřejmě plyne jen z jeho osobního chlapeckého kouzla, než z nějakých zásluh. Celá ta věc s kocourem mi přijde jen jako účelové líbivé lákadlo, aby byl sympatický detektiv ještě více sympatičtější pro určité typy čtenářů, mě to ale neskutečně iritovalo (nic proti kočkám, stejně rušivě by na mě působil i pes nebo papoušek, pokud by v příběhu neměl podobně zaslouženou roli jako např. Komisař Rex).

Fáma Fáma Lesley Kara

Kniha není špatná, fajn nenáročné čtení třeba na dovolenou, ale osobně si ji řadím do kategorie "neurazí, nenadchne". Začátek je poněkud rozvleklý a konec naopak velmi rychle hotový, uvítala bych větší dotaženost některých vedlejších linek. Body dávám za originální námět, atmosféru malého anglického městečka a celkově dobrou čtivost. Závěrečná kapitolka tam být vůbec nemusela, čtenář si mohl myslet svoje, nemám tyhle závěrečné podpásovky ve stylu Shari Lapena ráda.

Mlýny osudu Mlýny osudu Johan Theorin

Autorovi nelze upřít neotřelost témat všech dílů série. Ani tento díl není výjimkou. Ale - a tento pocit mám ze všech dílů - je zvolené téma v kontextu délky detektivky asi až moc velké sousto, které se projevuje nedotaženými linkami, nepropracovanými postavami a ve čtenáři zanechá pocit jakési odbytosti. Co ještě musím vytknout, je to, že Gerlof, ač senior v pokročilejším slova smyslu, je buď génius nebo dítě štěstěny, protože při minimální námaze a aktivitě vždy všechno správně pochopí a odhalí pachatele, případně k němu obojí přijde tak nějak samo, a to opakovaně. Uvedené mouchy platí vlastně pro celou sérii a když si na ně člověk zvykne a je ochoten je odpustit, zážitek z knih je příjemný.

26.11.2020 3 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Asi nejslabší díl série. Příběh samotný byl zajímavý, ale autor z něj ani zdaleka nevytěžil maximum, postavy byly málo propracované, závěr odbytý na pár stranách, víly otravné a nadbytečné. Ale opět nezklamala příjemná severská atmosféra.

26.11.2020 3 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Smršť mě dostala svojí atmosférou. Skoro jsem nedýchala, jak jsem si živě představila blížící se bouři a hrozící nebezpečí, opravdu precizně a poutavě popsáno. Mysteriózní prvky sice vůbec nemusím, ale tady mi kupodivu tolik nevadily. Co mě ale iritovalo, bylo chování otce vůči dětem, z pohledu rodiče mi přišlo naprosto nereálné nechávat malé děti bez dozoru v domě u moře, zatajovat jim důležité skutečnosti atd., dost mě to tam rušilo.

26.11.2020 4 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Prijemne "normalni" severska detektivka po te kupe krvavych thrilleru plnych uchylnosti, kterymi se to dnes jen hemzi. Pomalejsi tempo, ale nic hrozneho. Zajimavy pribeh, netradicni vysetrovatele, prekvapive rozuzleni. Jen me trochu iritovala vetsina postav, ktere jednaly (anebo nejednaly) casto dost nepochopitelne, taky mi prisly malinko nerozpracovane v kontrastu s tim, jak se pribeh hlavne ze zacatku tahnul. Urcite se jdu vrhnout i na dalsi knihy autora.

23.10.2020 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Slabé tři hvězdy. Kniha se četla dobře, sedí mi autorčin styl. V postavách jsem se orientovala bez problémů, zas tak moc jich tam není. Ale jinak, jak už ostatně několikrát zmiňováno v komentářích, je to takový galimatyáš nacpaný do jedné ne příliš dlouhé knihy, a to celkově spíše škodí než prospívá. Vadily mi některé charaktery postav (např. hlavní mladá hrdinka přemýšlela a jednala ne úplně úměrně svému věku), a také naznačené a nedotažené osudy některých zúčastněných. A jak tak nad tím přemýšlím, někoho "normálního" aby člověk pohledal, snad každý by tam potřeboval pár sezení u psychiatra. Autorka umí psát dobře, neotřele, náměty i provedení má originální, ale tady mohla trochu ubrat a dopadlo by to lépe.

10.08.2020 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Celkem příjemné překvapení. Zajímavá zápletka, ich forma z pohledu několika osob, pátrání po vrahovi nikoli z pohledu vyšetřujících policistů a netypická hlavní hrdinka. Hvězda navíc za originalitu, poslední dobou mi všechny detektivky a thrillery přijdou na jedno brdo, tuhle jsem si vychutnala.

30.07.2020 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Přidám se k menšině. Styl vyprávění mi hrozně vadil a nezvykla jsem si, Smrt mě tam doslova iritovala. Příběh samotný nebyl špatný, nicméně jeho podání mi dojem z knihy prostě zkazilo.

23.06.2020 2 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Tohle snad ani nepotřebuje komentář. Téma holocaust tentokrát z pohledu těhotných žen. Rozum zůstává stát nejen nad těmi hrůzami, ale i nad houževnatostí žen a nad tím, co všechno ony a jejich děti byly schopné prožít a přitom přežít. Jen úplně nedoporučuji číst v období těhotenství nebo raného mateřství.

23.06.2020 4 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Moje srdcovka. Tana French píše skvěle, její Podobu miluju a Ztracený přístav je stejně dobrý, i když úplně jiný. Ztracený přístav je psycho a pro slabší povahy to asi není úplně snadné čtení. Líbí se mi vykreslení dopadů hypoteční krize na obyčejnou rodinu v Irsku, o to drsnější dojem to pak dělá na chudáka čtenáře :-)

22.06.2020 5 z 5

Podoba Podoba Tana French

Podoba je i po šesti letech, kdy jsem ji četla poprvé (a od té doby asi pětkrát, v češtině i angličtině), jedna z mých nejoblíbenějších detektivek. Tanu French mám celkově velmi ráda, ale Podoba je u mě ještě výš, než její další knihy. Má všechno - zajímavé a skvěle vykreslené postavy, napínavý příběh, přesah do osobní roviny detektiva, romantickou linku, kořeny v minulosti...no mohla bych se rozplývat donekonečna.

22.06.2020 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Zatím nejlepší díl této série. Občas se mi to zdálo až moc překombinované, což obvykle spíš nemusím, ale v tomto případě jsem se nechala strhnout.

22.06.2020 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Autor mě prvním dílem série příliš nenadchnul, ale Kruhem to zdárně napravil. Linie s Hirtmannem mě moc nebaví, ale samotná zápletka tohoto druhého dílu je velmi povedená.

22.06.2020 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Moje první setkání s Bernardem Minierem a nedopadlo zrovna nejlíp. Rozvláčný a divný začátek mi vadil natolik, že jsem knihu několikrát odložila a dala přednost jiným. Až v době největší krize, kdy už jsem opravdu neměla co číst, jsem ji celou přečetla. Příběh není nezajímavý, ale prostředí mohlo být vytěženo lépe. Z Martina Servaze jsem si taky zrovna nesedla na zadek. Na druhou stranu to nebyla taková hrůza, aby mě to odradilo od dalších dílů, které hodnotím mnohem lépe.

22.06.2020 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Od Patrika Hartla jsem už přelouskala všechno a Nejlepší víkend je jedna z jeho nejlepších knih. Hledala jsem nějakou příjemnou současnou českou oddechovku, abych si odpočinula od detektivek a thrillerů a nemusela nad knihou moc přemýšlet, a přesně to jsem dostala. Narozdíl od Okamžiků štěstí, které jsem šla okamžitě odložit do knihobudky, si tuto v knihovničce asi nechám.

21.06.2020 4 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Sérii s Beatrice jsem si velmi oblíbila a ani Hlasy mě nezklamaly. Po těch nechutnostech, ve kterých v posledních letech soupeří převážně severští autoři detektivek a kde se to hemží mučením a zneužíváním, mi tahle série přijde příjemně "normální". Hlasy nabízí opět zajímavé prostředí, tentokrát psychiatrickou léčebnu. Pachatel je sice odhalitelný celkem brzy, ale kniha se s napětím čte až do konce. Romantická zápletka je pak třešničkou na dortu.

21.06.2020 5 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Hodnotím o něco slaběji než předchozí knihu Pět, verše nejsou úplně můj šálek čaje, ale pátrání v rámci facebookové komunity bylo opravdu zajímavé. Body nahonili sympatičtí vyšetřovatelé, romantická linka a samotný styl psaní autorky.

21.06.2020 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Autorka i samotná kniha Pět mi velmi sedla. Geocaching praktikuje manžel, takže pro mě blízké téma, stejně tak Beatricino balancování rodinného a pracovního života. Samotný příběh byl zajímavý, napínavý, a i když jsem velmi zkušený čtenář detektivek, pachatele jsem odhalila až na poslední chvíli. Hvězdu navíc dávám za romantickou linku, tohle já v detektivkách prostě můžu.

21.06.2020 5 z 5