Andi

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Knihu jsem se rozhodla přečíst proto, že jsem si chtěla o tomhle pánovi zjistit více. Proč dělá to, co dělá a co ho k tomu vede. A proč ne?
Nejsem fanoušek, nikdy jsem nebyla. Babiše, ani kohokoliv z ANO jsem nikdy nevolila, ani to nemám v plánu. ALE
Žádná hrůza to není. Dávám 50%. Tedy - můj souhlas s jeho vizí je asi zhruba na 50ti procentech. S některými jeho plány a sny zásadně nesouhlasím, ale pozor, některé se mi naopak zdály jako dobrý nápad, ve výsledku to máme tak půl napůl.
Rozhodně se ničeho neobávám, je jasné, že jeho vize se na 100% nesplní, takže jsem v klidu. Samá procenta tady. To mám z té knížky. Tss.
Je to přehledná a dobře - snadným jazykem - napsaná kniha.

08.11.2018

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

To nadšení pro knihu upřímně nechápu, na tohle jsem čekala kdo ví kolik týdnů, než na mě v knihovně přišla řada? A to prosím pěkně fakt, že jde o knížku pro mládež beru v potaz. Rozuměla bych tomu, pokud by se to líbilo cílovkám, ale pro dospělé ženské, to je snad trochu moc. Vždyť se v té knize nic neděje. Pořád si tak čekám a doufám, že se začne něco dít, čtu dále. Už? Strana 150 a ono nic. To už jsem se do čtení moc dlouho nutila na to, abych tomu dala ještě šanci. Přeskočila jsem na posledních pár stran. O nic jsem nepřišla. Dopadlo to přesně tak, jak jsem si myslela, kniha byla předvídatelná jako naši politici.
Ou! Na to nesmím zapomenout. Pojetí doby (někdy za průmyslové revoluce?) bylo podle mě až moc moderní - bylo totiž čistokrevně feministické a spíše napsáno jazykem hodící se pro dnešní dobu. Ne pro 19. století. Tedy moderně pojatá blbost pro třináctky odehrávající se v době změn. Taky bylo nutné v každé druhé větě čtenáři připomínat, že ženy mají taky hlas, názor, taky mozek a mohou a umějí pracovat, jsou chytré a mohou studovat. Atd.
Dvě hvězdičky - Za skvělý překlad a za krásnou obálku. Tedy nic, za co by byla zodpovědná sama autorka.

FajaFajaPetra Stehlíková

Jen tak mezi námi děvčaty, nevíte náhodou kde bych si mohla pořídit pořádnou rochii? Abych si do ní mohla kapitána zabalit a vzít s sebou domů?

Že já hloupá jsem se pustila do čtení. Kdo z vás četl Měsíční kroniky a netrpělivě čekal na Winter? Tak. Můžu si za to sama, měla jsem počkat až vyjde celá série a pak si to pěkně přečíst při čajíčku všechno zároveň.

Je to tak napínavé, pořád se tam něco děje. Skvělý příběh. Jsem hrdá na to, že u nás něco takového vyšlo.

23.05.2018

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Hodnotila jsem jako 5 555. osoba, to je skvělé číslo.
Jsem unesená, nadšená a víc než spokojená. Knížka mi dodala novou energii do žil. Toto není obyčejná kniha, kterou nenapsal obyčejný autor, jde o poselství pro mnoho lidí, kteří chtějí naplnit svůj Osobní příběh - dá Vám mnoho - v případě, že jste knihu otevřeli v ten pravý čas.
A pokud nechcete, alespoň si určitě užijete čtení pěkného příběhu.

20.10.2019

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Wow, tak tohle chcete! Takový příběh tu ještě nebyl. Drží vás v napětí, doufáte, zoufáte, mumláte si pod vousy: "Nechoď tam!". (úlek, radost, smích i strach) tohle všechno při čtení Naslouchače zažijete. Vtáhne vás do děje a nepustí. Vlastně pustí, ale až knihu dočtete, abyste mohli okamžitě běžet pro druhý díl. -krásná obálka-

Podivné počasí v TokiuPodivné počasí v TokiuHiromi Kawakami

Tak melancholické, tak jiné. Svižné čtení plné zajímavých setkání dvou lidí, kteří se postupně sbližují. Oddechovka. Líbila se.
Je to snad, pokud si z toho udělám srandu, trochu jako turistický průvodce pro cizince - "nahlédnutí do japonské kuchyně a mnohem více" v příběhu. ;)

14.10.2019

Nekonečný příběhNekonečný příběhMichael Ende

Nevím, jak začít, ani jak pokračovat. Nemám slov, protože tenhle skvost se slovy popsat nedá. Nevěřícně kroutím hlavou nad fantazií autora, nad všemi těmi vymyšlenými "pohádkovými" bytostmi. (nejednou jsem vyjeveně zírala - i s otevřenou pusou). Samozřejmě také smekám nad příběhem, který M. vymyslel.
Přiznám se, že první část knihy (známe z filmu), kde byl hlavní postavou Atrej se mi zamlouval mnohem víc, než další části s Bastienem aneb kam se na Atreje hrabe Vinnetou nebo Superman ...
Všichni jsme plakali u scény, kdy Atrej přijde o svého koně v bažině (kam se hrabe Titanic) ... Vezmeme-li to kolem a kolem, jako celek, včetně poselství, jde o velmi originalní příběh, který si čtenáře vždy najde. Je to přece nekonečný příběh ...

24.06.2018

Heidi, děvčátko z horHeidi, děvčátko z horJohanna Spyri

Četla jsem úplně poprvé a teprve nedávno. Jedna z nejkrásnějších knih vůbec. Tohle snad ve školách na seznamu povinné četby děti nemají, že? Měly by. (Třeba namísto Harryho Pottera)

02.05.2018

Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebeMoudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebeElli H. Radinger

Zajímavé, číst o vlcích je pro mě vždy zábava. Jsou to krásná zvířata. Dozvěděla jsem se o nich, díky této knize, i něco nového.

24.11.2018

EmmaEmmaJane Austen

Tahle se mi od Austinové líbila ze všech nejvíce, i když je pravda, že s onou délkou tak úplně nesouhlasím. Zbytečně dlouhé. Ale to nevadí. Postavy jsou jako vždycky zajímavé, skutečné a uvěřitelné. Emmu bychom nazvali emancipovanou, Harriet s dlouhým vedením, Elton dostal co si zasloužil, pana Woodhouse hypochondrem (který mě bavil, to musím uznat), Jane otravně "neutrální", Franka Churchilla potvorou, když takhle využíval ostatní kolem, hlavně Emmu, aby nic neprasklo. Chtěla bych o těch třech posledních napsat více, ale nemůžu, to bych už toho hodně prozradila. Rozhodně to stojí za to. Tím ale nechci tvrdit, že by tam byl někdo vyloženě záporný a zlý! Nikdo není.
Na koho jsem zapomněla? No ano, na tu nejdůležitější postavu - pana Knightleyho.
Muž dobrého srdce, zdravého rozumu, čest sama. Takového chlapa bych brala, mám ho dokonce mnohem radši než Darcyho ;)

10.12.2018

...o psu nemluvě...o psu nemluvěConnie Willis

Super příběh, zajímavě zamotaný, vtipný a vůbec - ten typ děje, který se jen tak nenajde. Doporučuji každému. Je škoda, že kniha u nás není tak známá, určitě si zaslouží větší ohlas a více čtenářů. To by bylo super, více smíchu ve světě udělá divy.

08.02.2020

JedinýJedinýRichard David Bach

Nemůžu se ubránit dojmu, že byla kniha zavádějící, nebo jen opravdu moc geniální na mé znalosti o světě jež nedosahují takové výše, abych psané pochopila. Takže, když si to převedu do mé řeči a přidám si tam trochu té fantastiky, je to úžasná story, která pro mě byla radost číst. Zažrala jsem se do čtení tak, že jsem to přečetla za den. Přinesla si z knihovny, a večer už bylo dočteno. Nemohla jsem se od toho odtrhnout. To už se mi dlouho nestalo.

23.05.2020

Všem klukům, které jsem milovalaVšem klukům, které jsem milovalaJenny Han

Sama nemůžu uvěřit, že to řeknu ... ale film byl lepší než kniha.
Jako první jsem viděla film, zde jsem se nechala zlákat vysokým hodnocením. Nemohla jsem se dočkat, až knížku dočtu. Byla nezáživná.

31.12.2020

Rod země a krveRod země a krveSarah J. Maas

Tahle autorka u mě skončila. Dostala druhou šanci, je to větší hrůza než ten její "Dvůr." Ten byl jenom nudný. Tady se snažila o jakýsi "cool" jazyk, protože teď to napsala pro teens přece. Jediné co udělala bylo, že postavy jí mluvily sprostě a brali drogy. Nedoporučuji to tedy vůbec číst. A už vůbec si nepřeji, aby to četly děti. Při čtení knih se mi v případě "programovacího" obsahu zapne kontrolka. Dávám na intuici. Nelíbilo se mi ani oněch milion druhů a ras, v "Černé čarodějce" se to dalo, tady to bylo nepřehledné. Haló nad jejími knihami upřímně nechápu. Na téhle bichli se mi líbilo pouze jediné - obálka. Toť vše.

A hory odpovědělyA hory odpovědělyKhaled Hosseini

Čítám tu v komentářích, že bylo v příběhu až moc postav, čtenáři se ztráceli v jednotlivých časových skocích - minulost, součastnost... Nechápu.
Příběhy jsou krásně propletené a dávají smysl, podle mě vůbec nejsou zamotané a už vůbec ne nudné. Dávám 4 hvězdičky - za děj, u kterého jsem se ani jednou nenudila, další za promyšlené postavy - výrazné charaktery, které si zapamatujete, třetí za skvělou čtivost (pan autor prostě umí psát) a čtvrtou za krásnou obálku.

02.05.2018

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Nebudu se dlouho vypisovat, opravdu netuším podle jakých kritérií vybírali rozhovory, které do knihy zahrnou - i přes to, že jsem si samozřejmě přečetla autorův úvod...
Až na předposlední rozhovor s bývalou paní podnikatelkou, druhou ženou a více méně druhým rozhovorem -- dvojčaty (jeden z pánů je na obálce) - natož, že jsou na samotě dva, jeden jasně řekl, že je osamělý -- se mi všichni zdáli nějakým způsobem psychicky labilní nebo jen velmi nevyrovnaní. Jsou to rozhovory s lidmi, kteří nezvládli život. Takové týpky bych rozhodně potkat nechtěla. Po přečtení už mám v hlavě jasno - Já na Šumavu nepáchnu ani náhodou, mohla bych tam některé z nich potkat ...

22.05.2018odpad!

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Super věc, doporučeno od sestřenky. Čteno před více než dvěma lety. Plných 5 hvězdiček. Zaslouženě. ♥
I film byl super, ikdyž mohl by být mnohem delší, v knize byla spousta věcí jinak a do filmu se toho vlastně moc nevešlo. Koukla bych klidně i na 4 hodinový RPO.

30.07.2018

Japonsko - gejša a samurajJaponsko - gejša a samurajVeronika Válková

Moje první knížka série. Stejně tak první seznámení s paní Válkovou. Sáhla jsem po ní kvůli tématu, které je mi blízké. Memoirs of a Geisha je moje nejoblíbenější kniha vůbec...
Myslela jsem, že jde o komiks. Tohle je mnohem lepší. Krásný příběh, ke konci pak i hrozně napínavý, jsem citlivka, brečela jsem. Jak mě bylo Báry líto, že se vrátila zpátky do současnosti. Už jsem si malovala její život tam jako Geiko ...
Nádherné ilustrace. ♥

27.10.2018

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem ZemanemTato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem ZemanemRadim Panenka

Jednou nebo dvakrát si pán prezident v rozhovorech protiřečil, no, a co se týče jeho tiskového mluvčího Ovčáčka, spoluautora, viděla jsem jen jednou rozhovor s ním, bije se za prezidenta jak má být, ale na otázku - jestli pan prezident pije alkohol - mlžit, je blbost ... když všichni víme, že chlastá. Možná, že ne jako duha, ale odpověď je tady přece jasná.
Rozhovory jsou zajímavé, ale je samozřejmé, že ani s tímto státníkem nesouhlasím úplně ve všem, i když jsem ho volila.
Málo hvězd dávám také za zpodobení, kniha je velmi těžká a zbytečně moc velká.

17.11.2018

Černobílý světČernobílý světKathryn Stockett

Bichle, která stojí za to být přečtena. Mnohem lepší než film.

16.03.2019

Cesta pokojného bojovníkaCesta pokojného bojovníkaDan Millman

Anotace je vesměs koukám nic neříkající. Ve zkratce, jde o autobio román, hlavní postavou je student, gymnasta jménem Dan. Má vše co si mladý muž může přát - úspěch, popularitu, krásnou přítelkyni, ale přesto není šťastný. Jednoho večera pozná muže, který mu změní život. Ukáže mu "jiný" svět, stačí se jen dívat jinýma očima? Dan pozná, že cesta k sobě samému a trvalému štěstí je cesta trnitá.

02.05.2020

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Vtipné. Coby humoristický román by být měl, žejo. Škoda, že toho Saturnina tam nebylo víc. Ale toš je to důležitá postava. Jakoby se ukázal na scéně jen aby ovlivnil všechno dění kolem, a najednou ho opět nebylo. Ale to motání se kolem ženské mě nudilo - už nevím jak se jmenuje, ta hlavní postava - , ale tlustá tetka Kateřina mi to vynahradila. Na facku bába, jsem ale důvěřivá. Asi bych jí skočila na špek.

04.12.2020

Rozum a citRozum a citJane Austen

Nejslabší dílo, které jsem od autorky četla. Připadalo mi, že neví kudy kam, co s dějem, jak rozuzlit příběh, jak zamotat vztahy a hlavně, jak vymyslet, aby to dopadlo dobře. (Sestrám jsem přesto fandila a doufala v pořádný happyend)
Nakonec se J.A. jakžtakž něco sesmolit podařilo a zas taková hrůza to nebyla.

19.06.2018

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceVšechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceRobert Fulghum

Oddechovka - přečtená za chvilku. ♥ Pokud si chcete semtam přečíst taky něco pěkného, bez krve, bez napětí, bez slz ... ale naopak s úsměvem na rtech, tahle knížka je pro vás to pravé ořechové. Obyčejná kniha ze života, přesto zajímavá a humorná.

25.08.2018

Jak drahé je zdarma?Jak drahé je zdarma?Dan Ariely

Pěkné. Zajímavé experimenty dokazující iracionalitu lidského chování a o tom jak snadno jsme ovlivnitelní.

05.09.2018

CísařovnaCísařovnaRoman Bureš

O něco lepší než díl předchozí. Tedy - vypadá to, že pan autor s každým dalším dílem zvedá laťku. První díl je jen jakási ochutnávka na to co příjde potom. A vy jste zvědaví jak to bude dál. Tak se začtete, a začtete se pořádně, pač je to velmi čtivé a čtení odsejpá. No a najednou konec! :D ... 400 stran nebo kolik ani nemrknete.
Jsem ráda, že jsme byli ušetřeni té romantické linky z jedničky. Tenhle díl je akčnější, propracovaní záporáci. (fuj hnus, někteří lidé a ty jejich neřesti, psychopati ... ) - v dalším díle je té nechutnosti ale už trošku moc -

27.09.2018

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Pěkná kniha, vtipná, pobaví.

25.10.2018

Opatství NorthangerOpatství NorthangerJane Austen

Tak. Je to jednoduché počtení, ale zajímavé tím, že J.A. kolikrát oslovuje čtenáře a připíše si tam něco svého, názor na věc, někdy to ani nemá s příběhem nic společného. To tu ještě nebylo.
Každé z děl je něčím jiné, hlavní hrdinky jsou jiné, jiné povahy apod. Tahleta je 17ti letá kolikrát se chovající na 12. Ale charaktery jsou to aspoň vždy opravdové, skutečné a možné.
No a dílo se mi zdálo přímé a upřímné - v jiných dílech jde hlavně o slovní hříčky mezi postavami, naznačování v rámci společenských norem, tady šlo o něco zcela jiného, až na dvorské komplimenty kapitána T. se mládež a ostatní postavy mezi sebou bavili zcela otevřeně.
Thorpovi - no větší otravné hajzlíky jsem nepoznala.
Kapitán Tilney - tak přísný, neosobní, fuj
První polovina knihy, odehravájící se v Bathu, se mi líbila více.
4 hvězdy za onu "jinakost" a zajímavé rozuzlení.

10.12.2018

Muži pod ochranouMuži pod ochranouRobert Merle

Takže. Ten doslov kdo psal nevím, ale byla to spíš slátanina. Jediné s čím jsem souhlasila byl fakt, že tohle dílo bylo jen jinak zobrazující fašismus, ono je jedno jestli jsou aktérkami ženské nebo chlapi.
Nakonec z toho vzniklo to samé co dělali chlapi ženským po staletí jen naopak.
Myslíte si snad, že tak by bylo dobře?
Tohle by vedlo k naprosté degeneraci mužského pohlaví. Žádné nároky, motivace, mateřský pud? Cože? Chlapi se o nás přece mají starat, ne my o ně ...
Ne, i ony dámy samy by nakonec přišli na to, že ani tak to nepůjde. Ani tak nebude společnost vzkvétat k míru. Ve světě kde má jedno pohlaví nad druhým navrch nevede nikam jinam než do dalších sraček, páč druhé pohlaví bude chtít svou svobodu zpátky.
Jinak chlapy jsem ale nelitovala ani trochu, sorry.
Jinak opět jedno z těch děl co nevím jestli hodnotit vysoko (nápad, čtivost) nebo podprůměrně, protože - nepravděpodobnost - , ale toš, je to sci-fi. Dávám 4.

12.01.2019

Rudá jako rubínRudá jako rubínKerstin Gier

Přemýšlela jsem jak to napsat. Tak nějak slušně, no vlastně si o těchlenctěch lidech myslím to samé jako maminka Gwen, jen cituji: satanistická sekta trpící patologickou vírou v horoskopy. Lépe bych to neřekla.
Komu to tady ta paní autorka psala na objednávku? Je tu přes 1800 hodnocení, ale nikde nevidím reakci na fakt, že jsme četli o zednářích a vůbec o tom, co je to za sebranku - to tu nikdo nijak nepoznamenal, jako by nikoho nezajímalo kdo tu vlastně dělá ve světě všechen ten bordel ... (Oni a jim podobní)
Vcelku anotace o ničem, kniha o 16ti leté holce co se zamiluje do kluka. (chovající se a řešící věci jako 13ti letá). Zní to tak nevinně, ale tohle dílo nám řeklo něco víc.
Nevím jestli se mi chce pustit do dalších dílů, i když se to čte samo, asi bude nálada spíš někdy příště.

12.01.2019